Тема. Насінина, вплив умов середовища на проростання насіння.
Мета: сформувати в учнів поняття «насіння», розглянути будови насінини, на конкретних прикладах показати відмінності в будові насіння різних рослин; сформувати уявлення про вплив середовища існування, грунту, породи тощо на проростання насіння; розвивати пізнавальний інтерес і творче мислення.
Обладнання: таблиці («Будова квітки», «Запилення квіток», «Подвійне запліднення у квіткових рослин», «Однодольна і дводольна насінини»), набори насіння, склянки, термометр.
Поняття і терміни: насіння, запасаюча речовина, насінна шкірка, зародок, сім’ядолі.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
1. Біологічний диктант
1. У зрілому пилковому зерні містяться … (два спермії і клітина пилкової трубки).
2. Маточка – це частина квітки, у якій утворюються … (насінні зачатки).
3. У зав’язі містяться насінні зачатки із … (зародковими мішками).
4. У зрілому зародковому мішку міститься … (одна велика, або центральна, клітина і яйцеклітина).
5. Кожний насінний зачаток має покрив, у якому на верхівці є вузький канал..
(пилковхід), що веде до … (зародкового мішка).
6. Один із сперміїв зливається з яйцеклітиною з утворенням… (зиготи).
7. Другий спермій зливається з центральною клітиною, з якої утворюватиметься… (ендосперм).
8. Зигота ділиться багато разів і поступово формується багатоклітинний … (зародок насінини).
9. Сформований зародок містить … (зародкову бруньку, зародкове стебло, зародковий корінь; зародкові листки – сім’ядолі).
10. Після запліднення з насінного зачатка утворюється насінина, що складається з … (насінної шкірки, зародка насінини, запасу поживних речовин).
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Учні об’днуються в групи 2-3 учасники.
Завдання
Для групи 1
Розгляньте сухе й набубнявіле насіння гороху та квасолі. Використовуючи текст параграф, з’ясуйте особливості їх будови.
Для групи 2
Розгляньте сухе й набубнявіле насіння кукурудзи та пшениці й поздовжній зріз через зародок і ендосперм насіння кукурудзи. Використовуючи текст параграфу, з’ясуйте особливості будови насінин.
Для групи 3.
Розгляньте сухе й набубнявіле насіння квасолі та кукурудзи. Використовуючи текст параграфу, з’ясуйте відмінні ознаки в їх будові.
Порівняльна характеристика одно- і дводольної насінин
Насінина квасолі |
Насінина пшениці |
Відсутній ендосперм |
Наявність ендосперму |
Дві сім’ядолі |
Одна сім’ядоля |
Запас поживних речовин у сім’ядолі |
Запас поживних речовин у сім’ядолі відсутній |
Насіннєва шкірка не зростається з сім’ядолею |
Плівчастий оплодень зростається з насіниною |
Учитель. Проростання насіння – це сукупність процесів, що
відбуваються в насінині й забезпечують перехід зі стану спокою до стану активної життєдіяльності.
Проблемне запитання
- Які умови необхідні для проростання насіння?
Учні обговорюють результати дослідів із вивчення умов проростання насіння, формують висновки, заповнюють таблицю.
№ банки |
Вологість |
t |
Повітря |
Насіння |
Спостереження. Висновки |
1 |
- |
+25оС |
+ |
Насіння має непошкоджений, живий зародок. Непошкоджені сім’ядолі із запасом поживних речовин. |
Насіння не проросло. Потрібна вода, оскільки живі клітини зародка можуть отримувати через свої оболонки лише розчинені поживні речовини, що є в насінині |
2 |
+ |
0 оС |
+ |
Насіння не проросло. Тепло є необхідною умовою хімічних реакцій у клітинах зародка |
|
3 |
Насіння повністю покрите водою |
+ |
- |
Насіння через дві доби набубнявіло, але не проросло. Необхідне повітря, оскільки клітини зародка потребують для дихання й отримання енергії кисень |
|
4 |
+ |
Насінини впродовж 30 хв витримували за t + 60 оС |
+ |
|
Насіння не проросло. Під дією високої температури загинув зародок |
5 |
+ |
|
+ |
Знищено 70% сім’ядолей квасолі й 70% ендосперму насінини пшениці |
Насіння набубнявіло. Почало проростати. Через 3 дні зародок загинув. Для розвитку зародка не вистачило поживних речовин |
Результат подвійного запліднення |
Яйцеклітина х спермій |
|
Зав’язь |
|
Центральна клітина х спермій |
|
Покрив насінного зачатка |
Зародок насінини |
|
Плід |
|
Ендосперм |
|
Шкірка насінини |
Зародкові:стебло, корінь, брунька, листки – сім’ядолі |
|
Запас поживних речовин |
|
Захист зародка |
Висновок. Для проростання насіння потрібні вода, повітря, тепло, живий зародок і непошкоджені сім’ядолі.
Розповідь учителя
Життя в насінині йде надзвичайно уповільнено, тобто за несприятливих умов насінина перебуває в стані спокою. Це особливо важливо, бо насінина слугує для поширення не тільки в просторі, а й у часі.
Основними причинами , що перешкоджають проростанню насінини, є:
Виведення насіння зі стану спокою:
Сільськогосподарські культури вирощують із добре підготовленого і сортового насіння. Процес підготовки до сівби охоплює такі види робіт: очищення, сортування, протруєння , яровизацію, повітряний обігрів. Якість насіння визначають відповідно до вимог державного стандарту. Насіння , що відповідає стандарту, називають кондиційним. Некондиційне насіння висівати заборонено.
ІV. Узагальнення і систематизація знань
Термінологічна естафета
Учитель розкладає на кожній парті аркуш з термінами й поняттями, що стосуються теми уроку. Під час естафети вчитель корегує неправильні відповіді.
V. Підсумки уроку
Учитель оцінює роботу учнів на уроці.
VІ. Домашнє завдання