Урок 3
Тема. Букви Аа, Оо
Мета: формувати поняття про букву як знак для позначення відповідного звука; ознайомити учнів з артикуляцією звуків [а], [о], позначенням їх буквами «Аа», «Оо»; вправляти у звуко-складовому аналізі слів; розвивати мовлення, фонематичний слух; виховувати бажання вчитися та отримувати знання.
Обладнання: набори малюнків із зображеннями предметів з виучуваними звуками, каса букв, шнурок, олівці, цеглинки LEGO.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Робота з віршем.
Найперша буква — це, звичайно, А:
Цікаві з неї починаються слова,
Тому ніяк не обійтись без неї
В словах Абетка, Аґрус чи Алея.
– Діти, про яку букву йде мова у цьому вірші?
– Придумайте слова, щоб розпочиналися на цю букву.
2. Робота над загадкою.
Довгі палички,
Кругленькі –
Сині, жовті,
Червоненькі,
На папері походили,
Кольори свої лишили…
Звуться палички оці
Кольорові… (Олівці)
– На яку букву починається слово-відгадка?
– Придумайте слова на цю букву.
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.
– Сьогодні ми з вами розпочинаємо вивчати букви – це А, а та О, о.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Спостереження за вимовою звуків.
– Давайте вимовимо з вами ці звуки. Ви помітили, що вони вимовляються так само як і букви. А вимовляємо ми їх за допомогою голосу, струмінь повітря йде вільно, без перешкод, ми можемо їх проспівати.
– То які це звуки: голосні чи приголосні? Доведіть. (Голосні, бо вони співаються, легко вимовляються, повітря не зустрічає на шляху перешкод).
Фізкультхвилинка
Ми з вами гарно потрудились
І, мабуть, трохи притомились.
Тепер настав час відпочинку –
Ми проведемо фізкультхвилинку.
2. Гра «Полювання».
Учитель читає вірш, а діти уважно слухають. Коли чують слово зі звуком [а], плескають у долоні.
Автобус їде по алеї,
Акація цвіте в садку,
А ми, зібравшися під нею,
Абетку вивчили легку.
Учитель читає вірш, а діти уважно слухають. Коли чують слово зі звуком [о], плескають у долоні.
Окуляри,
шари-бари,
бачать навіть поза хмари;
упродовж ночей
не зімкнуть очей.
3. Ознайомлення з буквами А, а та О, о.
– Діти, на що схожа буква А? З яких елементів вона складається? Чим відрізняється від неї її маленька сестричка а? З яких елементів вона складається?
– Діти, що нагадує вам буква О, чим вона відрізняється від своєї меншої сестрички о? (підручник с.10).
4. Робота в групах.
Діти діляться на три групи та викладають букви:
І гр. – з кубиків LEGO
ІІ гр. – з олівців
ІІІ гр. – зі шнурків
5. Робота з підручником (с.10-11).
Завдання 1
Робота зі звуковими моделями слів АНАНАС, ОЖИНА
Завдання 2
Творча робота – оживити та прикрасити букви Аа та Оо
Завдання 3
– Діти, ми з вами відтворювали букви за допомогою різних матеріалів, а тепер ми їх маємо надрукувати у зошиті. Зверніть увагу на порядок написання елементів кожної букви.
Відтворення написання букв у повітрі.
Друкування у зошиті.
Фізкультхвилинка
Вам не хочеться сидіти?
Треба трішки відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
І сусіду посміхнись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плигніть, любі, кілька раз.
До роботи братись час.
Завдання 4
Творча робота у зошиті – розфарбуй букви.
Завдання 5
Читання таблиці складів.
– Діти, кого ви бачите на малюнках біля таблиць для читання?
– Як ви гадаєте в якому темпі читатиме матиме Їжачок, а в якому темпі читатиме Зайчик? (Їжачок – повільно, Зайчик – швидко)
Завдання6
Робота з асоціативним кущем.
V. Підсумок уроку.
– Які букви ми сьогодні вивчали?
– Що вам сподобалось?
– Чи все вам зрозуміло? Які труднощі виникали у вас?
– Зобразіть, будь ласка, свій настрій за допомогою смайлика.