Урок читання Тема. Закріплення знань про звук [ж], букви Ж, ж («же»). Опрацювання народної казки «Лисичка і Журавель». Урок-гра

Про матеріал

Урок читання

Тема. Закріплення знань про звук [ж], букви Ж, ж («же»). Опрацювання народної казки «Лисичка і Журавель». Урок-гра

Мета: закріпити вміння читати склади і слова з буквами Ж, Ж («же»); вдосконалювати навички звукового та звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати активний і пасивний словник учнів; навчати дітей передавати зміст казки; ознайомити учнів з правилами етикету; розвивати мовлення учнів, читацьку пам'ять, увагу, волю, спостережливість, інтерес до читацької діяльності; виховувати інтерес до усної народної творчості, прищеплювати почуття любові до рідного слова, до природи, чесність, мужність, стійкість, працелюбність, гостинність.

Обладнання: таблиця-блискавка «Жукландія» (на кожну парту), таблиця зі стрілочками «Лисичка і Журавель» (на кожну парту); папка для розчитування (на кожну парту), таблиця для розчитування з буквою ж; ілюстрації до казки «Лисичка і Журавель»; малюнки (лижі, митник, ожеледь, абажур, ажур,огорожа, йорж, жайворонок, кажан, ніж, журавель, ліжко, ожина, хатинка, їжачки); діжка (зі складами і звуко-буквеним аналізом слів); плакат «АКЗАК», смайлик.

Хід уроку

  • I.Організаційний момент
  • Приготуйтеся швиденько,
  • Станьте біля парт рівненько.
  • Ми урок розпочинаємо,
  • Багато нового пізнаємо.
  • Повернімося обличчям до гостей
  • І промовим: «Добрий день»
  • II.Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку
  • Сьогоднішній урок – до казки крок.

Будемо мандрувати, казкові місця відкривати.

Добрий настрій один одному дарувати,

  • Й гарні знання здобувати.
  • Приготуймося до старту,
  • Підготуємо ми карту!
  • І

    Д

    А

    Л

    К

    У

    Я

    Н

    Ж

    • -Спершу визначимо, яка країна на нас чекає. Про що вона розповідає? Що ми про неї знаємо, і чого дізнаємось? А допоможе нам у цьому блискавка-таблиця, що лежить у вас на партах. Попрацюйте у парах та за стрілочками прочитайте назву нашої казкової країни.
    • -Як ви гадаєте, що це за країна Жукландія? Чому вона так називається? (Міркування учнів: у цій країні панує буква Ж, ж («же»), а вона схожа на жука; тому саме таку назву отримала ця країна.)
    • -Тут ми закріпимо знання про звук [ж], букви Ж, ж («же») і побуваємо в гостях в українській народній казці. А назва цієї казки сховалась у чарівній табличці, яка також є на кожній парті. Попрацюйте у парах та прочитайте назву казки.
    • Л
    • А
    • К
    • А
    • В
    • Е
      • И
    • С
    • Ю
    • Р
    • У
    • Л
      • О
    • И
    • Ч
    • І
    • Ж
    • Ь
      • И
    • Н
    • К
    • А
    • А
    • В
      • -Тепер у кожного з вас є маршрут нашої подорожі по чудовій країні Жукландії. Подивіться, скільки станцій на нас чекає ( на дошці вивішені назви станцій: станція 1 - Розминкова, станція 2 –Словникова, станція 3 – Урожайна, станція 4 – Лисиччина, станція 5 – АКЗАК, станція 6 – Інженерна, станція 7 – «Я» підбиття підсумків.
      • -А для того, щоб усі їх пройти, треба бути…(Учні кажуть хором: сумлінними, активними, старанними і кмітливими)
      • -Подивіться, дороги цієї країни дуже слизькі та звивисті. Тому подорожувати ми будемо на спеціальних дощечках. Як же вони називаються?
      • Якщо став на ті дощечки,
      • Швидко їду я згори,
      • А якщо впаду зненацька –
      • Ноги будуть догори.
      • Палки дві в руках тримаю.
      • Сам собі допомагаю.
      • Тут потрібна рівновага,
      • Тренування і увага!
      • Так, це справжні лижі. Тож візьмемо їх до рук, вдягнемо на ноги. Й почнемо мандрувати – у край нам невідомий, загадковий. (Учні разом з учителем імітують рухи на лижах під музику)
      • III.Актуалізація опорних знань учнів
      • -Ми прибули до місцевої митниці. Щоб потрапити до країни, нам потрібно показати свої знання про букву Ж, ж («же»). Без цих знань нас не пропустять. Тож будьмо уважними. Працюймо швидко й старанно, щоб наші знання не пройшли марно.
      • Завдання 1

      1.1.Читалочки – з'єдналочка

      ду

      ді

      ні ж – ка

      ло

      сте

      кру

      д о

      у к

      р і ж к и

      і к

      л а

      с

      т а

      е к

      л о ж к а

      у к

      р а

      к

      • 1. Розвиток фонематичного слуху. (Виділення на слух слів зі звуком [ж])
      • -Прослухайте вірш І. Січовика та повторіть усі слова зі звуком [ж].
      • Я зібрав жуків чимало,
      • Та вони всі повтікали.
      • Я – за ними. Ну й дива!
      • Заповзли вони в слова:
      • «Жар, кажан, пожежа,
      • Жито, жаба, вежа,
      • Баклажан, пружина,
      • Жало, вуж, крижина…»
      • Де жуки ці? Розкажіть,
      • Позбирати їх допоможіть.
      • (Повторюючи слова, учні говорять, де знаходиться звук [ж] – на початку, в середині або в кінці.)
      • Завдання 2
      • Станція 1 (Розминкова)
      • 2. Артикуляційні вправи
      • Ø Чистомовки
      • ЖА-ЖА-ЖА – ми побачили вужа
      • ЖИ-ЖИ-ЖИ – ти мені допоможи
      • ЖІ-ЖІ-ЖІ – дуже гострі в нас ножі
      • ЖУ-ЖУ-ЖУ – книжки я бережу
      • ЖЕ-ЖЕ-ЖЕ – цуцик мʼячик береже
      • ОЖ-ОЖ-ОЖ – рушаймо в подорож
      • УЖ-УЖ-УЖ – десь подівся вуж
      • ЕЖ-ЕЖ-ЕЖ – бережіть ліс від пожеж
      • ЖЕМ-ЖЕМ – ми природу бережем
      • ЖОК-ЖОК – вийду я на бережок
      • Ø Скоромовки
      • Жовтий жук купив жилет,
      • Джемпер джинси та жакет.
      • Жатка в полі жито жне,
      • Жатку жайвір дожене.
      • Біжить стежина поміж ожини,
      • І вже у Жені ожини жменя.
      • Завдання 3
      • 3. Читання складів і слів з буквою «же». Словникова робота.
      • -Зі звуком [ж]ви чудово впорались. А зараз ми дізнаємось, чи вмієте ви читати склади і слова з буквою «же»?
      • -Прочитайте на одному видиху усі (по черзі) рядки з буквою «же».
      • А
      • Е
      • У
      • И
      • І
      • О
      • Я
        • Ж
      • ЖА
      • ЖЕ
      • ЖУ
      • ЖИ
      • ЖІ
      • ЖО
      • ЖЯ
        • Ж
      • АЖ
      • ЕЖ
      • УЖ
      • ИЖ
      • ІЖ
      • ОЖ
      • ЯЖ
        • ЖВ
      • ЖВА
      • ЖВЕ
      • ЖВУ
      • ЖВИ
      • ЖВІ
      • ЖВО
      • ЖВЯ
        • ЖМ
      • ЖМА
      • ЖМЕ
      • ЖМУ
      • ЖМИ
      • ЖМІ
      • ЖМО
        • ЖБ
      • ЖБА
      • ЖБЕ
      • ЖБУ
      • ЖБИ
      • ЖБІ
      • ЖБО
        • ЖЗ
      • ЖЗА
      • ЖЗЕ
      • ЖЗУ
      • ЖЗИ
      • ЖЗІ
      • ЖЗО
      • ЖЗЯ
        • ЖЛ
      • ЖЛА
      • ЖЛЕ
      • ЖЛУ
      • ЖЛИ
      • ЖЛІ
      • ЖЛО
      • ЖЛЯ
        • ЖД
      • ЖДА
      • ЖДЕ
      • ЖДУ
      • ЖДИ
      • ЖДІ
      • ЖДО
      • ЖДЯ
        • ЖР
      • ЖРА
      • ЖРЕ
      • ЖРУ
      • ЖРИ
      • ЖРІ
      • ЖРО
      • ЖРЯ
        • ЖН
      • ЖНА
      • ЖНЕ
      • ЖНУ
      • ЖНИ
      • ЖНІ
      • ЖНО
      • ЖНЯ
        • ЖГ
      • ЖГА
      • ЖГЕ
      • ЖГУ
      • ЖГИ
      • ЖГІ
      • ЖГО
        • ЖК
      • ЖКА
      • ЖКЕ
      • ЖКУ
      • ЖКИ
      • ЖКІ
      • ЖКО
        • ЖҐ
      • ЖҐА
      • ЖҐЕ
      • ЖҐУ
      • ЖҐИ
      • ЖҐІ
      • ЖҐО
      • ЖҐЯ
        • ЖЧ
      • ЖЧА
      • ЖЧЕ
      • ЖЧУ
      • ЖЧИ
      • ЖЧІ
      • ЖЧО
        • Станція 2 (Словникова)
        • -Прочитайте уважно стовпчики слів і знайдіть слова, які сховались у них!
        • ЖАРт
        • НІЖка
        • неВЖЕ
        • жоЛОБ
        • БАРжа
        • жовТОК
        • жебРАК
        • жУРНАл
        • абАЖУР
        • сТЕЖка
        • жуРАВЛИК
        • оЖИТИ
        • дриЖАТИ
        • СЕРжант
        • ведМЕЖА
        • оЖЕЛЕдь
        • ПАСаЖИР
        • живОПИС
        • БАКлажан
        • ІРЖАвий
          • -Значення яких слів було незрозумілим? Що означають слова ожеледь, абажур, ажур?
          • Ожеледь – шар льоду, що утворюється внаслідок замерзання крапель мряки чи дощу на поверхні землі або предметів при температурі нижче 0° С.
          • Абажур – частина світильника, призначена для захисту очей від сліпучої дії джерела світла. Виготовляється зі скла, пластмаси, металу, тканини, картону та інше.
          • Ажур - 1) тонка мереживна тканина; 2) майстерне плетіння з тонких металевих ниток в ювелірній роботі, художнє литво. (Наприклад, ажурні ґрати)
          • -Молодці, ви відмінно впоралися з усіма завданнями, а тому можете подорожувати нашою Жукландією.
          • IV.Підготовка до читання уривка казки «Лисичка і Журавель»
          • 1)Станція 3 (Урожайна)
          • Перед нами – огорожа,
          • Та пройти ми її зможемо.
          • Очі лиш зажмуримо,
          • Й тяжкі ворота відкрити здужаємо!
          • -Сторож жук нас зустрічає.

          Радо, щиро нас вітає.

          Він нам каже: «До калюжі не ходіть –

          Там жабеня ненажерливе сидить!

          Воно голодне завжди.

          А тому – як нападе й букви наші забере!

          З ним ніхто силою змірятись не може.

          А зʼїло воно аж половину наших слів.

          • -Ми повинні допомогти доброму жуку. Ми пограємо у гру «Збери урожай, що зʼїло жабеня». На збір урожаю жабеня дає нам 3 хвилини.
          • -Час пішов: «Жи-жи-жи – спробуй дожени!»
          • ж

            н

            ж

            й

            а


          ь

          ь

          н

          д

          и

          т

          с

          л

          н

          р

          у

          ж

          р

          к

          ж

          р

          у

          а

          н

          и

          о

          к

          і

          л

          в

          к

          о

          в

          й

          ж

          (Йорж, жайворонок, кажан, ніж, журавель, ліжко, ожина, ажур, рижик, корж, журналіст, тиждень)

          • 2)Станція 4 (Лисиччина)
          • -Ой, що за гостя завітала до нас? Щоб дізнатися – потрібно із діжки вийняти склади та утворити слово та скласти звукову модель до нього. ( діти витягують із діжі склади на листках паперу) До складу «бі» додаємо склад «жить» - отримуємо «страву», що «біжить».
          • бі

            біжить

            жить


          • + =
          • Отже, «страву» ми відгадали. Та це не все – лише початок «страви». А щоб смачнішою вона була потрібно додати ще «приправу» - звукову модель. (Діти складають звукові моделі до слова біжить)
          • =o­o´=


          • 3)Фізкультхвилинка
          • -А ось і гостя. Це - лисичка. Вона пропонує порухатись та відпочити
          • -Сірий котик міцно спав,
          • Навіть пісню не співав.
          • Та нарешті він проснувся
          • І довкола озирнувся.
          • Став смачненько потягатись
          • І чистенько умиватись.
          • Розчесав свої він вуса
          • Довгі-довгі, русі-русі.
          • Зуби й кігті нагострив
          • І за парту тихо сів.
          • 4)Словникова робота

          Станція 5 (АКЗАК)

          • -Ой…ой…йой! Куди це ми зайшли? (Висить плакат, стоїть хатка)
          • -Давайте прочитаємо слово навпаки – ззаду наперед. Ми завітали в гості до самої казки
          • Казка нас вже зустрічає,
          • І гостинно пригощає.
          • Тож зайдемо у хатинку
          • Лише на одну хвилинку.
          • І подивимось: що там?
          • Якась табличка…
          • А на ній слова!
          • (Учні читають слова з таблички й визначають їх значення)
          • Подружилася – потоваришували, заприятелювали.
          • Вгощу – пригощу, почастую, нагодую.
          • Призволяйтеся – їжте, пригощайтеся.
          • Погордувати – поставитись до кого-небудь зневажливо, зверхньо, презирливо.
          • Випорожнити – робити порожнім, виїсти.
          • Пісним голосом – нудним, невеселим, сумним голосом.
          • Облизня спіймати - лишитися без нічого, зазнати невдачі.
          • Подружилися
          • Вгощу
          • Призволяйтеся
          • Погордувати
          • Випорожнити
          • Пісним голосом
          • Облизня спіймати
            • -Тепер Лисичка і Журавель готові нас зустрічати. Вони свою історію нам хочуть розказати.
            • V.Робота над казкою

            1.Читання казки (уривка) «Лисичка і Журавель» (за «Букварем»)

            • 1)Читання вчителем.
            • -Чому Лисичка запросила Журавля в гості?

            2) Читання казки учнями (напівголосно, самостійно)

            • -З яким проханням звернулася лисичка до Журавля?
            • -Що вона приготувала на обід?
            • 2)Робота над змістом казки
            • -На що сподівались Лисичка та Журавель, коли йшли в гості?
            • -Як Лисичка пригощала Журавля?
            • -Чи гостинною вона була?
            • -Чи смачна страва була?
            • -Чому Журавель її не скуштував?
            • -Як Журавель пригощав Лисичку?
            • -Чому він так вчинив?
            • -Чим закінчилася їх дружба?
            • -Як ви вважаєте, чи були вони справжніми друзями? Чому?
            • -Чого вчить ця казка?(Потрібно ставитись до інших так, як би ти хотів, щоб ставились до тебе)
            • -Чи правильно вчинили Лисичка і Журавель?
            • -До чого це привело? (До сварки назавжди)
            • -Які правила забули герої цієї казки? (правила гостинності)
            • -А як потрібно було вести себе обом героям казки?
            • 5)Переказ казки за малюнками

            Станція 6 (Інженерна)

            • -Ми потрапили на станцію Інженерну. Хто такі інженери? Так. І ми побудемо трішки інженерами. Їжаки-інженери дають нам завдання: потрібно усі малюнки до казки розташувати у правильному порядку. Тільки тоді зможемо вирушити до наступної станції. (На дошці учні послідовно розташовують малюнки, а потім переказують казку за їх допомогою)
            • VI.Підсумок уроку

            Станція 7 «Я» Підбиття підсумків уроку

            • -А ось і остання станція. Як вона називається? («Я»). Тут потрібно відповісти на запитання: «Що я зробив за урок? Що в мене вийшло найкраще?»
            • -А для того, щоб краще все згадати, скористаємося нашою картою
            • -Що ми робили на митниці?(Перевіряли свої знання букви Ж, ж («же»))
            • -Що робили на станції Розминковій? (Працювали з чистомовками та скоромовками)
            • -А що було на станції Словниковій? (Читали склади і слова з буквою ж)
            • -Яку роботу виконали на станції Урожайній? (Вставляли пропущені літери й отримували слова урожаю)
            • -Як нас зустріла станція Лисиччина? (Звуковий аналіз слів)
            • -Який сюрприз приготувала нам станція АКЗАК? (Казочку, яку уважно слухали і прочитали уривок; відкрили для себе нові слова та їх значення, визначили значення казки)
            • -А що робили на станції Інженерній? (Будували казку за малюнками)
            • Як поводяться друзі

            Купили зайчику морквину –

            Він дав сестричці половину.

            Капустки хтось подарував –

            Він їв і друзів частував.

            Отак і треба, - каже мама,-

            І в діток водиться так само.

            А хто жаліє щось для друга,

            Той називається жаднюга. ( Б. Мозолевський)

            • -Отже, ми багато зробили за урок. Мешканці країни Жукландії дякують вам за чудову роботу та допомогу. Тому король країни Жук дарує кожному ось такий гарний смайлик.

            Працювали всі старанно

            І почули у кінці,

            Що у першому А класі

            Діти – просто молодці!

            • -Розкажіть своїм рідним казку, яку ви сьогодні вивчили на уроці.
Перегляд файлу

Урок читання

Тема.   Закріплення знань про  звук [ж], букви Ж, ж («же»).         Опрацювання народної казки «Лисичка і Журавель». Урок-гра

Мета: закріпити вміння читати склади і слова з буквами Ж, Ж («же»); вдосконалювати навички звукового та звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати активний і пасивний словник учнів; навчати дітей передавати зміст казки; ознайомити учнів з правилами етикету; розвивати мовлення учнів, читацьку пам'ять, увагу, волю, спостережливість, інтерес до читацької діяльності; виховувати інтерес до усної народної творчості, прищеплювати почуття любові до рідного слова, до природи, чесність, мужність, стійкість, працелюбність, гостинність.

Обладнання: таблиця-блискавка «Жукландія» (на кожну парту), таблиця зі стрілочками «Лисичка і Журавель» (на кожну парту); папка для розчитування (на кожну парту), таблиця для розчитування з буквою ж; ілюстрації до казки «Лисичка і Журавель»;  малюнки (лижі, митник, ожеледь, абажур, ажур,огорожа, йорж, жайворонок, кажан, ніж, журавель, ліжко, ожина, хатинка, їжачки); діжка (зі складами і звуко-буквеним аналізом слів); плакат «АКЗАК», смайлик.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Приготуйтеся швиденько,

     Станьте біля парт рівненько.

                     Ми урок розпочинаємо,

                     Багато нового пізнаємо.

                     Повернімося обличчям до гостей

                     І промовим: «Добрий день»

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогоднішній урок – до казки крок.

       Будемо мандрувати, казкові місця відкривати.

       Добрий настрій один одному дарувати,

Й гарні знання здобувати.

Приготуймося до старту,

Підготуємо ми карту!

 

 

  • Спершу визначимо, яка країна на нас чекає. Про що вона розповідає? Що ми про неї знаємо, і чого дізнаємось? А допоможе нам у цьому блискавка-таблиця, що лежить у вас на партах. Попрацюйте у парах та за стрілочками прочитайте назву нашої казкової країни.
  • Як ви гадаєте, що це за країна Жукландія? Чому вона так називається? (Міркування учнів: у цій країні панує буква Ж, ж («же»), а вона схожа на жука; тому саме таку назву отримала ця країна.)
  • Тут ми закріпимо знання про звук [ж], букви Ж, ж («же») і побуваємо в гостях в українській народній казці. А назва цієї казки сховалась у чарівній табличці, яка також є на кожній парті. Попрацюйте у парах та прочитайте назву казки.

Л

А

К

А

В

Е

 

 

 

 

 

 

 

И

С

Ю

Р

У

Л

 

 

 

 

 

 

О

И

Ч

І

Ж

Ь

 

 

 

 

 

 

И

Н

К

А

А

В

 

 

 

 

 

 

 

  • Тепер у кожного з вас є маршрут нашої подорожі по чудовій країні Жукландії. Подивіться, скільки станцій на нас чекає ( на дошці вивішені назви станцій: станція 1 - Розминкова, станція 2 –Словникова, станція 3 – Урожайна, станція 4 – Лисиччина, станція 5 – АКЗАК, станція 6 – Інженерна, станція 7 – «Я» підбиття підсумків.
  • А для того, щоб усі їх пройти, треба бути…(Учні кажуть хором: сумлінними, активними, старанними і кмітливими)
  • Подивіться, дороги цієї країни дуже слизькі та звивисті. Тому подорожувати ми будемо на спеціальних дощечках. Як же вони називаються?

Якщо став на ті дощечки,

                     Швидко їду я згори,

А якщо впаду зненацька –

                     Ноги будуть догори.

  Палки дві в руках тримаю.

                     Сам собі допомагаю.

                     Тут потрібна рівновага,

                     Тренування і увага!

  • Так, це справжні лижі. Тож візьмемо їх до рук, вдягнемо на ноги. Й почнемо мандрувати – у край нам невідомий, загадковий. (Учні разом з учителем імітують рухи на лижах під музику)
  1. Актуалізація опорних знань учнів
  • Ми прибули до місцевої митниці. Щоб потрапити до країни, нам потрібно показати свої знання про букву Ж, ж («же»). Без цих знань нас не пропустять. Тож будьмо уважними. Працюймо швидко й старанно, щоб  наші знання не пройшли марно.

Завдання 1

  1. Читалочки – з’єдналочка

 

 

 

ду

ді

ні  ж – ка

ло

сте

кру

 д         о     

    у к

р  і  ж  к  и        

     і   к

   л       а

 

   с

    т          а

      е     к

л  о  ж  к  а

     у      к

  р            а

к

 

  1. Розвиток фонематичного слуху. (Виділення на слух слів зі звуком [ж])
  • Прослухайте вірш І. Січовика та повторіть усі слова зі звуком [ж].

Я зібрав жуків чимало,

Та вони всі повтікали.

Я – за ними. Ну й дива!

Заповзли вони в слова:

«Жар, кажан, пожежа,

Жито, жаба, вежа,

Баклажан, пружина,

Жало, вуж, крижина…»

Де жуки ці? Розкажіть,

Позбирати їх допоможіть.

(Повторюючи слова, учні говорять, де знаходиться звук [ж] – на початку, в середині або в кінці.)

Завдання 2

Станція 1 (Розминкова)

  1. Артикуляційні вправи
  • Чистомовки

ЖА-ЖА-ЖА – ми побачили вужа

ЖИ-ЖИ-ЖИ – ти мені допоможи

ЖІ-ЖІ-ЖІ – дуже гострі в нас ножі

ЖУ-ЖУ-ЖУ – книжки я бережу

ЖЕ-ЖЕ-ЖЕ – цуцик мʼячик береже

ОЖ-ОЖ-ОЖ – рушаймо в подорож

УЖ-УЖ-УЖ – десь подівся вуж

ЕЖ-ЕЖ-ЕЖ – бережіть ліс від пожеж

ЖЕМ-ЖЕМ – ми природу бережем

ЖОК-ЖОК – вийду я на бережок

  • Скоромовки

Жовтий жук купив жилет,

Джемпер джинси та жакет.

 

Жатка в полі жито жне,

Жатку жайвір дожене.

 

Біжить стежина поміж ожини,

І вже у Жені ожини жменя.

 

Завдання 3

  1. Читання складів і слів з буквою «же». Словникова робота.
  • Зі звуком [ж]ви чудово впорались. А зараз ми дізнаємось, чи вмієте ви читати склади і слова з буквою «же»?
  • Прочитайте на одному видиху усі (по черзі) рядки з буквою «же».

 

А

Е

У

И

І

О

Я

Ж

ЖА

ЖЕ

ЖУ

ЖИ

ЖІ

ЖО

ЖЯ

Ж

АЖ

ЕЖ

УЖ

ИЖ

ІЖ

ОЖ

ЯЖ

ЖВ

ЖВА

ЖВЕ

ЖВУ

ЖВИ

ЖВІ

ЖВО

ЖВЯ

ЖМ

ЖМА

ЖМЕ

ЖМУ

ЖМИ

ЖМІ

ЖМО

 

ЖБ

ЖБА

ЖБЕ

ЖБУ

ЖБИ

ЖБІ

ЖБО

 

ЖЗ

ЖЗА

ЖЗЕ

ЖЗУ

ЖЗИ

ЖЗІ

ЖЗО

ЖЗЯ

ЖЛ

ЖЛА

ЖЛЕ

ЖЛУ

ЖЛИ

ЖЛІ

ЖЛО

ЖЛЯ

ЖД

ЖДА

ЖДЕ

ЖДУ

ЖДИ

ЖДІ

ЖДО

ЖДЯ

ЖР

ЖРА

ЖРЕ

ЖРУ

ЖРИ

ЖРІ

ЖРО

ЖРЯ

ЖН

ЖНА

ЖНЕ

ЖНУ

ЖНИ

ЖНІ

ЖНО

ЖНЯ

ЖГ

ЖГА

ЖГЕ

ЖГУ

ЖГИ

ЖГІ

ЖГО

 

ЖК

ЖКА

ЖКЕ

ЖКУ

ЖКИ

ЖКІ

ЖКО

 

ЖҐ

ЖҐА

ЖҐЕ

ЖҐУ

ЖҐИ

ЖҐІ

ЖҐО

ЖҐЯ

ЖЧ

ЖЧА

ЖЧЕ

ЖЧУ

ЖЧИ

ЖЧІ

ЖЧО

 

Станція 2 (Словникова)

 

  • Прочитайте уважно стовпчики слів і знайдіть слова, які сховались у них!

 

ЖАРт

НІЖка

неВЖЕ

жоЛОБ

БАРжа

 

жовТОК

жебРАК

жУРНАл

абАЖУР

сТЕЖка

 

жуРАВЛИК

оЖИТИ

дриЖАТИ

СЕРжант

ведМЕЖА

 

оЖЕЛЕдь

ПАСаЖИР

живОПИС

БАКлажан

ІРЖАвий

 

  • Значення яких слів було незрозумілим? Що означають слова ожеледь, абажур, ажур?

Ожеледь – шар льоду, що утворюється внаслідок замерзання крапель мряки чи дощу на поверхні землі або предметів при температурі нижче 0° С.

Абажур – частина світильника, призначена для захисту очей від сліпучої дії джерела світла. Виготовляється зі скла, пластмаси, металу, тканини, картону та інше.

Ажур - 1) тонка мереживна тканина; 2) майстерне плетіння з тонких металевих ниток в ювелірній роботі, художнє литво. (Наприклад, ажурні ґрати)

  • Молодці, ви відмінно впоралися з усіма завданнями, а тому можете подорожувати нашою Жукландією.
  1. Підготовка до читання уривка казки «Лисичка і Журавель»
  1.          Станція 3 (Урожайна)

Перед нами – огорожа,

Та пройти ми її зможемо.

Очі лиш зажмуримо,

Й тяжкі ворота відкрити здужаємо!

  • Сторож жук нас зустрічає.

         Радо, щиро нас вітає.

         Він нам каже: «До калюжі не ходіть –

         Там жабеня ненажерливе сидить!

         Воно голодне завжди.

         А тому – як нападе й букви наші забере!

         З ним ніхто силою змірятись не може.

         А зʼїло воно аж половину наших слів.

  • Ми повинні допомогти доброму жуку. Ми пограємо у гру «Збери урожай, що зʼїло жабеня». На збір урожаю жабеня дає нам 3 хвилини.
  • Час пішов: «Жи-жи-жи – спробуй дожени!»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Йорж, жайворонок, кажан, ніж, журавель, ліжко, ожина, ажур, рижик, корж, журналіст, тиждень)

  1.          Станція 4 (Лисиччина)
  • Ой, що за гостя завітала до нас? Щоб дізнатися – потрібно із діжки вийняти склади та утворити слово та скласти звукову модель до нього. ( діти витягують із діжі  склади на листках паперу) До складу «бі» додаємо склад «жить» - отримуємо «страву», що «біжить».

 

 +                       =        

 

Отже, «страву» ми відгадали. Та це не все – лише початок «страви». А щоб смачнішою вона була потрібно додати ще «приправу» - звукову модель. (Діти складають звукові моделі до слова біжить)

 

 

 

 

  1.          Фізкультхвилинка
  • А ось і гостя. Це -  лисичка. Вона пропонує порухатись та відпочити
  • Сірий котик міцно спав,

Навіть пісню не співав.

Та нарешті він проснувся

І довкола озирнувся.

Став смачненько потягатись

І чистенько умиватись.

Розчесав свої він вуса

Довгі-довгі, русі-русі.

Зуби й кігті нагострив

І за парту тихо сів.

 

  1.          Словникова робота

Станція 5 (АКЗАК)

  • Ой…ой…йой! Куди це ми зайшли? (Висить плакат, стоїть хатка)
  • Давайте прочитаємо слово навпаки – ззаду наперед. Ми завітали в гості до самої казки

Казка нас вже зустрічає,

І гостинно пригощає.

Тож зайдемо у хатинку

Лише на одну хвилинку.

І подивимось: що там?

Якась табличка…

А на ній слова!

(Учні читають слова з таблички й визначають їх значення)

Подружилася – потоваришували, заприятелювали.

Вгощу – пригощу, почастую, нагодую.

Призволяйтеся – їжте, пригощайтеся.

Погордувати – поставитись до кого-небудь зневажливо, зверхньо, презирливо.

Випорожнити – робити порожнім, виїсти.

Пісним голосом – нудним, невеселим, сумним голосом.

Облизня спіймати -  лишитися без нічого, зазнати невдачі.

 

Подружилися

Вгощу

Призволяйтеся

Погордувати

Випорожнити

Пісним голосом

Облизня спіймати

 

  • Тепер Лисичка і Журавель готові нас зустрічати. Вони свою історію нам хочуть розказати.
  1. Робота над казкою

1.Читання казки (уривка) «Лисичка і Журавель» (за «Букварем»)

  1.                      Читання вчителем.
  • Чому Лисичка запросила Журавля в гості?

2) Читання казки учнями (напівголосно, самостійно)

  • З яким проханням звернулася лисичка до Журавля?
  • Що вона приготувала на обід?
  1.                      Робота над змістом казки
  • На що сподівались Лисичка та Журавель, коли йшли в гості?
  • Як Лисичка пригощала Журавля?
  • Чи гостинною вона була?
  • Чи смачна страва була?
  • Чому Журавель її не скуштував?
  • Як Журавель пригощав Лисичку?
  • Чому він так вчинив?
  • Чим закінчилася їх дружба?
  • Як ви вважаєте, чи були вони справжніми друзями? Чому?
  • Чого вчить ця казка?(Потрібно ставитись до інших так, як би ти хотів, щоб ставились до тебе)
  • Чи правильно вчинили Лисичка і Журавель?
  • До чого це привело? (До сварки назавжди)
  • Які правила забули герої цієї казки? (правила гостинності)
  • А як потрібно було вести себе обом героям казки?
  1.          Переказ казки за малюнками

Станція 6 (Інженерна)

  • Ми потрапили на станцію Інженерну. Хто такі інженери? Так. І ми побудемо трішки інженерами. Їжаки-інженери дають нам завдання: потрібно  усі малюнки до казки розташувати у правильному порядку. Тільки тоді зможемо вирушити до наступної станції. (На дошці учні послідовно розташовують малюнки, а потім переказують казку за їх допомогою)
  1. Підсумок уроку

Станція 7 «Я» Підбиття підсумків уроку

  • А ось і остання станція. Як вона називається? («Я»). Тут  потрібно відповісти на запитання: «Що я зробив за урок? Що в мене вийшло найкраще?»
  • А для того, щоб краще все згадати, скористаємося нашою картою
  • Що ми робили на митниці?(Перевіряли свої знання букви Ж, ж («же»))
  • Що робили на станції Розминковій? (Працювали з чистомовками та скоромовками)
  • А що було на станції Словниковій? (Читали склади і слова з буквою ж)
  • Яку роботу виконали на станції Урожайній? (Вставляли пропущені літери й отримували слова урожаю)
  • Як нас зустріла станція Лисиччина? (Звуковий аналіз слів)
  • Який сюрприз приготувала нам станція АКЗАК? (Казочку, яку уважно слухали і прочитали уривок; відкрили для себе нові слова та їх значення, визначили значення казки)
  • А що робили на станції Інженерній? (Будували казку за малюнками)

 

 

                                            Як поводяться друзі

Купили зайчику морквину –

Він дав сестричці половину.

Капустки хтось подарував –

    Він їв і друзів частував.

Отак і треба, - каже мама,-

І в діток водиться так само.

А хто жаліє щось для друга,

Той називається жаднюга.       ( Б. Мозолевський)

  • Отже, ми багато зробили за урок. Мешканці країни Жукландії дякують вам за  чудову роботу та допомогу. Тому король країни Жук дарує кожному ось такий гарний смайлик.

 

                Працювали всі старанно

                                  І почули у кінці,

                                  Що у першому А класі

                                  Діти – просто молодці!

-Розкажіть своїм рідним казку, яку ви сьогодні вивчили на уроці.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Литвинець Тетяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
28 грудня 2017
Переглядів
5107
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку