Індивідуальні завдання на картках, наочність, презентація. Використання інтерактивних методів навчання на уроці: парна робота, групова робота, підготовка до створення проектної роботи, застосування мультимедії на уроці.
Тема: Опис зовнішності за картинкою. Відомі люди.
Зовнішність, характер. Проектна робота.
Мета: активізувати навички вживання вивчених лексичних одиниць по темі в
усному та писемному мовленні;
удосконалювати навички аудіювання та читання;
тренувати у вживанні граматичних структур have got/has got;
навчати описувати зовнішність за картинкою;
розвивати комунікативні здібності учнів, мовну здогадку та увагу;
виховувати інтерес до вивчення англійської мови.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: Enterprise 1 (Student’s book, Workbok, audios); тематичні картинки для лексики, картинки з віршами, роздатковий матеріал з текстом для читання, граматична таблиця (have/has got);презентація.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1.Привітання.
2. Уведення в іншомовну атмосферу.
Rhyme
Point to the window
Point to the door
Point to the ceiling
Point to the floor.
Clap your hands together
One, two, three
Now sit down and look at me.
Look at me one,
Look at me two,
Look at me three.
Can you see me?
Yes, we can.
Listen to me one,
Listen to me two,
Listen to me three.
Can you hear me?
Yes, we can.
Are you glad to see me?
Yes, we are glad to see you.
Then smile to me.
Thank you.
3.Повідомлення теми та мети уроку
(слайд 1).
The theme of our lesson is ‘Appearance’. Today we are going to listen to the dialogues, to read the text and to refresh the using of the verb have got. And we shall train to describe people.
4.Poem “Mr. Pratt”
(with a picture (slide 2))
Mr. Pratt is very fat.
Mr. Lynn is very thin.
Mr. Hall is very tall.
Mr. Cort is very short.
Who is fat? Mr. Pratt.
Who is thin? Mr. Lynn.
Who is tall? Mr. Hall.
Who is short? Mr. Cort.
5.Revising the words with pictures and making own sentences (слайд 3-12).
ІІ. Основна частина уроку.
1.Подання тексту для аудіювання (SB ex.3, p.12)
1)Етап підготовки до аудіювання (слайд 13)
Match the opposites (blackboard)
Young short
Short dark
Curly old
Blonde slim
Fat long
tall straight
2) Етап аудіювання (аудіо запис , SB ex.3, p.12, слайд14)
Match the sentences to the speakers (слайд15)
“I can play tennis very well” Mario
“I have got green eyes”
“I love playing computer games” Pierre
“ I like playing the guitar”
“ Hope to hear from you soon” Anna
“I love dancing”
“I like skiing”
2. Розвиток навичок граматики та письма.
1)Повторення вживання have/has got (Таблиця на дошці , слайд 16).
2) Тренування у вживанні have/has got(дошка, слайд 17)
Fill in have, haven’t, has, hasn’t (blackboard)
Yes, I …, but I… got a sister.
3. Фізкультхвилинка (слайд 18).
4.Подання тексту для читання (слайд 19).
1)Етап підготовки до читання
(бесіда за картинкою до тексту).
Who can you see in the picture?
What does she look like?
What colour are her eyes?
Is her hair short or long?
2) Етап читання
Read the text and say if the sentences true or false
(слайд 20)
Hi!
My name is Helen. I am from the USA.
I have got straight dark hair and brown eyes. I am tall and slim. Friends call me Smiler. It is not my real name. It is my nickname. They call me Smiler because I am kind and friendly.
I have got a family. There are three children in my family: two brothers,
Bill and Tom, and me. I have got two pets, too. They are dogs. They are called
Rex and Blacky. I walk and feed them.
Have you got a pet?
Please write me about your family and your pets.
Love, Helen.
3) Етап перевірки прочитаного тексту
True or false
5.Розвиток усного мовлення. Опис зовнішності за картиною, використовуючи схему на дошці (слайд 21-22).
Group-work. Speaking
Try to guess: Who is this person?
Detective agency 1 “Moonlighting”
Detective agency 2 “Stars”
Detective agency 3 “Sunshining”
Describe one of the persons using a picture
This is ….
ІІІ. Заключна частина уроку
Homework :
Write about your best friend, favourite sportsman or popstar.
Use a plan:
First name
Family name
City/Town
Country
Age
Appearance
Likes
Can do
Work Book p.11, ex.13.
Remember!
“A friend in need is a friend indeed”
“All is not gold that glitters”
“Appearances are deceptive”