Конспект уроку. ГЕОГРАФІЯ — НАУКА ПРО ЗЕМЛЮ (НУШ)

Про матеріал
Мета: формування в учнів загальних уявлень про географію як науку; ознайомлення зі структурою, джерелами географічних знань, методами географічних досліджень; розвиток первинних навичок добору географічної інформації з різних джерел географічних знань; створення умов для зацікавлення учнів у вивченні географії і на цій основі формувати ключові компетентності: вміння вчитися, громадянську, соціальну, підприємницьку, загальнокультурну, здоров’язбережувальну, інформаційну.
Перегляд файлу

Урок 1. ГЕОГРАФІЯ — НАУКА ПРО ЗЕМЛЮ

 

Мета: формування в учнів загальних уявлень про географію як науку; ознайомлення зі структурою, джерелами географічних знань, методами географічних досліджень; розвиток первинних навичок добору географічної інформації з різних джерел географічних знань;  створення умов для зацікавлення учнів у вивченні географії і на цій основі формувати ключові компетентності: вміння вчитися, громадянську, соціальну, підприємницьку, загальнокультурну, здоров’язбережувальну, інформаційну.

 

Очікувані результати: учень (учениця) :

  • називає об’єкти вивчення географії, складові географічної науки, основні

      джерела географічних знань та методи географічних досліджень.

  • добирає географічну інформацію з різних джерел та визначає її корисність для себе; виконує спостереження за змінами у природі; складає перелік джерел географічної інформації, які є вдома.

 Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Форма проведення: урок – знайомство

Обладнання: підручники, атласи, енциклопедія, географічний словник, комп’ютер, презентація уроку.

Опорні поняття: природознавство, Земля, карта, наука, підручник.

Базові поняття: об’єкт і предмет географії, географічні науки.

ЗМІСТ УРОКУ

I. Організаційний момент (7 хв)

Пропоную розпочати урок з гри

1) Гра Вітальна.

Треба разом привітатись:

- Добрий день! (граючі відповідають)

Дружно, голосно сказати:

- Добрий день!

Вліво, вправо поверніться,

Туди-сюди посміхніться:

- Добрий день!

У долоні поплескайте:

- Добрий день!

Дружно, всі, не відставайте:

- Добрий день!      

   Отже, сьогодні ми з вами, дорогі шестикласники розпочинаємо подорож в дивовижну країну Географію.

 Але перед далекою мандрівкою потрібно познайомитись.

2)  Вправа «Самопредставлення»

Я, (ім’я та прізвище), хотів (ла) б побувати …..(назвати країну, чи місто, чи село, чи гори, чи річку, озеро тощо, назва має починатися на першу букву вашого імені)

II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності (1 хв)

Прийом «приваблива мета»

Кожен із вас, мабуть, запускав паперові кораблики весняними струмками

і, можливо, мріяв вирушити з ними в далекі казкові мандри. Хто не мріяв про

далекі країни та пригоди разом із літературними та кінематографічними героями? Чи траплялося вам уявляти себе відважним першовідкривачем незвіданих земель, продираючись звивистими стежками в лісі? На уроках географії на вас очікуватимуть захоплюючі подорожі, дивовижні відкриття, цікаві ігри. Проте без попередньої підготовки вирушити в подорож аж ніяк не можна. Будь-який досвідчений мандрівник знає: до відкриттів слід ретельно готуватися. І допоможе нам у цьому наука географія.

      Наша мандрівка по країні Географії триватиме  шість шкільних років. Сьогодні на першому уроці першого року вивчення географії ми познайомимося:

  • один з одним;
  • з поняттям «географія»;
  • із значенням географічних  знань та вмінь для життєдіяльності людини;
  • з основними джерелами географічних знань ( в тому числі з підручником );
  • з основними складовими географічної науки .

 

IIІ. Вивчення нового матеріалу

1. Формування поняття «географія»

Географія — наука, що вивчає природу Землі, населення та його господарську діяльність. Слово «географія» в перекладі з грецької мови означає «землеопис» («гео» — земля, «графо» — пишу). Слово вчителя. « Географія» в перекладі з грецької означає «земле опис» (« Ге» -Земля- від імені  давньогрецької богині Землі Геї, «графо» -пишу).

photos.geni.com/p13/61/ac/7d/81/53444848331d1a6...    Географія — одна з найдавніших наук зародилася у країнах Сходу понад 2.5 тис. років тому і на початках мала описовий характер.[3]  Мандрівники, купці, мореплавці подорожуючи, описували природу невідомих раніше земель, жителів, їх побут, заняття.

     Першою людиною, що використала термін «географія», був Ератосфен (276—194 до н. е.). Його заслужено називають    « батьком географії» . Ератосфен не тільки першим назвав науку про Землю «географією», а й досить точно визначив розміри Землі, склав карту світу, ввів поняття «паралелі» і «меридіани».

 

2. Завдання географії давніх часів та сучасної географії

Географія давніх часів прагнула відповісти на питання де? і що? Сучасна

географія намагається відповісти на питання як? і чому?

3. Система географічних наук

Робота зі схемою підручника

Сучасна географія — це комплекс наук про Землю. Залежно від особливостей об’єктів дослідження систему географічних наук поділяють на фізичну та

соціально-економічну географію.

Фізична географія вивчає природу Землі, явища та процеси, що відбуваються на ній. Фізична географія поєднує науки, безперервно пов’язані між собою:

землезнавство, геоморфологію, метеорологію, кліматологію, гідрологію, океанологію, ґрунтознавство та багато інших.

Соціально-економічна географія вивчає населення Землі та його господарську діяльність. До складу соціально-економічної географії також входять різні науки, наприклад географія населення, географія промисловості, географія

сільського господарства та багато інших.

Географія – це  наука про  Землю, її природу, населення та його господарську діяльність, про взаємодію природи і людства.

  • Об’єкти вивчення географії : природа, населення, господарство.
  • Система географічних наук. (Робота зі схемою підручника)
  • Як працювати з підручником?

Інші джерела  географічних знань( аналіз мал.3 на стор. 10 підручника авт. Бойко,Міхелі)

 Значення географічних  знань та вмінь для життєдіяльності людини (робота з текстом підручника)

IV. Закріплення вивченого матеріалу(10хв)

Прийом «Бліц-опитування»

 • Як  перекладається слово «географія»?

• Кого  називають «батьком географії»?

• Що вивчає  географія? Фізична? Економічна і соціальна?

• Назвіть основні джерела географічних знань.

  Для яких видів людської діяльності найбільш необхідні знання?

Склади кросворд , в якому ключове слово географія

Г ідросфера

 

 

 

 

 

 

 

 

1Г

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2Е

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 О

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4Г

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 Р

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 Ф

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8І

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 Я

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ератосфен

                   екОномічна

Гея

                     пРирода

                     нАселення

       картограФія

Інтернет

             ЗемлЯ

 

1- водна оболонка Землі; 2-«батько географії»; 3- розділ географії, що вивчає господарську діяльність населення; 4- давньогрецька богиня Землі; 5- об’єкт вивчення фізичної географії; 6- люди, що проживають на певній території; 7-  наука, яка займається вивченням, розробкою і створенням географічних карт; 8- найбільш сучасне широке і доступне джерело інформації; 9- наша планета.

V. Підсумок уроку

На перших етапах проводиться вчителем, потім поступово підключаються учні.

Заключне слово вчителя

Географія — це наука, що вивчає природу Землі, населення та його господарську діяльність. Сучасна географія складається з багатьох наук, які можна об’єднати у два розділи: фізичну географію та соціально-економічну. Для успішного вивчення географії потрібно вміти користуватися різноманітними джерелами географічних знань, багато читати та володіти навичками роботи з комп’ютером.

VI. Домашнє завдання

Опрацювати текст параграфа; зробити картку «світлофор» (один бік — червоний, другий — зелений).

 

 

docx
Додано
20 жовтня 2025
Переглядів
103
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку