Конспект уроку " Хімічні властивості металів"

Про матеріал
Конспект уроку " Хімічні властивості металів" з хімії в 11 класі Розглядаються хімічні властивості металів їх особливості взаємодії з іншими речовинами
Перегляд файлу

Конспект  уроку з хімії                  

Тема: Хімічні властивості металів

Мета

           : Розглянути хімічні властивості металів, як простих речовин з 

            позиції знань про окисно-відновні реакції. Сформувати поняття

            про метали як відновники;сформувати вміння порівнювати

            хімічну активність металів;розвивати вміння складати рівняння

            хімічних реакцій; створити умови для виховання бажання

            вчитися, любов до предмета.

Обладнання та реактиви: Періодична система Д.І.Менделєєва, електрохімічний  ряд напруг металів, пробірки; метали: срібло, золото, цинк, мідь, залізо, свинець, плюмбум нітрат, купрум сульфат, ферум сульфат, цинк хлорид, арґентум нітрат, комп’ютер.

Тип уроку: Урок дослідження з використанням комп’ютерної техніки.

                                               Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Завдяки своїм властивостям метали впевнено увійшли в життя людей.

Про їх величезне значення свідчать назви історичних епох: мідний вік,

бронзовий вік, залізний вік. І як сказав  один поет:

                                                 Сім металів створив світ

                                                 По числу семи планет

                                                  Дав нам космос на добро

                                                  Мідь, залізо, сєрєбро,

                                                  Злато, олово, свинець…

Про ці та інші метали ви знаєте вже чимало. Тому зараз ми згадаємо теоретичні знання з теми: Метали».

Актуалізація опорних знань

«Мозковий штурм»

1. Де знаходяться метали в періодичній системі?

2. Які особливості будови атомів металів?

3. Який зв’язок характерний для металів?

4. Як поділяються метали за забарвленням?

5. Які метали відносяться до чорних?

6. Які – до кольорових?

7. Які метали найлегші, найм’якші?

8. Який метал найтвердіший?

9. Який метал найтугоплавкіший?

10.Який метал рідкий?

          IV. Вивчення нового матеріалу

Сьогодні ми продовжуємо вивчати  Метали

Тема нашого уроку: Хімічні властивості металів».

Завдання уроку

1. Метали як відновники

2. Взаємодія металів з неметалами

3. Взаємодія металів з кислотами

4. Лабораторна робота: Порівняння хімічної активності металів.

Девіз уроку

Зібратися разом – це початок

Триматися разом – це прогрес

Працювати разом – це успіх.

                                Г.Форд

Отже, бажаю вам успіхів на нашому уроці. Будете спостерігати  і робити висновки.

1.Метали як відновники

В атомах металів на зовнішній електронній оболонці утримується невелике число електронів. Ці електрони легко відриваються від атомів. Така особливість позначається не лише на фізичних, але й на хімічних властивостях металів. Виходячи з того, що метали можуть тільки віддавати електрони зовнішнього рівня, можна зробити висновок, що в хімічних реакціях метали здатні виявляти лише відновні властивості.

Основний процес, котрий характеризує хімічні властивості металів, можна записати такою схемою:

                                         Ме0 →– пе- -    Ме+п

2. Взаємодія металів з неметалами:

    Демонстрація ( горіння заліза в кисні) віртуальна лабораторія

                              3Fe + 2O2  = Fe3O4

Демонстрація  (взаємодія алюмінію з йодом) віртуальна лабораторія

                                2 Al + 3I2 = 2AlJ3

3. Взаємодія металів з кислотами:

      Робота в парах   (Лабораторна робота)

Порівняння активності металів у реакціях із кислотою

Згадайте і неухильно виконуйте правила техніки безпеки.

Інструкція

Помістіть в одну пробірку гранулу цинку, в іншу – гранулу олова. Добавте в кожну пробірку по 2 мл хлоридної кислоти. Який метал виявляє більшу хімічну активність? Чому? Чи узгоджується результат досліду із розміщенням металів у ряду активності?

Напишіть рівняння реакцій у молекулярній та йонно-молекулярній формах.

Згадаємо  про ряд активності металів.

Демонстрація:

Мідна, золота пластинки у розчині срібла. Що спостерігаєте? Запишіть рівняння реакцій?

                Cu0  +  Ag+2 → Cu+2 + Ag0

                        Au0  + Ag(NO3) =

4.Порівняня хімічної активності металів

     Робота в групах    (Лабораторна робота)

Порівняння активності металів у реакціях із сіллю в розчині

Згадайте і неухильно виконуйте правила техніки безпеки

І група

Інструкція

Помістіть в одну пробірку гранулу цинку, добавити розчину купрум (ІІ) сульфату, в іншу – кусочок міді. Добавити в пробірку по 2 мл розчину цинк хлориду. Що спостерігаєте? Який метал виявляє більшу хімічну активність? Чи узгоджується результат досліду із розміщенням металів у ряду активності?

Напишіть відповідні рівняння.

 

ІІ група

Інструкція

Помістіть в одну пробірку гранулу цинку ,добавити розчину плюмбум (ІІ) нітрату, в іншу – гранулу свинцю Добавити розчину цинк нітрату. Що спостерігаєте? Який метал виявляє більшу хімічну активність? Чи узгоджується результат досліду із розміщенням металів у ряду активності?

Напишіть відповідні рівняння.

ІІІ група

Інструкція

Помістіть в одну пробірку гранулу плюмбуму і добавити розчину купрум(ІІ) нітрату, в іншу – кусочок міді. Добавити розчину плюмбум (ІІ) нітрату. Що спостерігаєте? Який метал виявляє більшу хімічну активність? Чи узгоджується результат досліду із розміщенням металів у ряду активності?

Напишіть  відповідні рівняння

Кожна група робить захист свого дослідження.

Підсумуємо, які ж хімічні властивості виявляють метали:

Опорна схема

                                                 Метали реагують з

 

                           Неметалами  Кислотами Солями Водою

V.Закріплення  (Тестове завдання, самооцінювання).

VI. Домашнє завдання

Опрацювати   § 23 виконати вправу 142, 143. 145.

VII. Рефлексія

Що ж ми вивчили на уроці?

Що було найважче?

Що найбільше сподобалося?

 

Хочу закінчити урок словами:

Життя насправді є пітьма, коли немає прагнення.

Всяке прагнення є сліпим, коли немає знання.

Всяке знання є марним, коли немає праці.

Всяка праця є безплідною, коли немає задоволення.

                                                           Хаміль Джебран

А ви отримали задоволення від нашого уроку? Отже праця наша була плідною. Дякую, і бажаю у всіх справах отримувати задоволення від праці.

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 11 клас, Розробки уроків
Додано
30 жовтня
Переглядів
1
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку