Конспект уроку
у 6 класі на тему:
«Idzie Święty Mikołaj »
Підготувала:
вчитель польської мови
Кравець Людмила Василівна
Долина
План-конспект уроку з польської мови
у 6 класі
Вчитель: Кравець Людмила Василівна
Клас: 6
Тема уроку: «Іде Святий Миколай!!! Ступені порівняння прикметників».
Мета:
Практична:
Розвивальна: розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення учнів, вміння розуміти співрозмовника, культуру праці та спілкування учнів на уроці; розвивати швидкість та критичність мислення учнів, їх довільну пам’ять та мовну здогадку, мовленнєву реакцію, стійку увагу, вміння переносити знання та навички в нову мовну ситуацію, розвивати творчу уяву учнів, фонематичний слух та правильну вимову.
Освітня: поглиблювати знання учнів про особливості польської мови.
Виховна: формувати ціннісне ставлення учнів до праці, людей, виховувати у дітей старанність та наполегливість, прищеплювати інтерес до вивчення польської мови. сприяти вихованню взаємодопомоги та дружби.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: картки, малюнки, підручник, зошити, наочний матеріал, технічні засоби навчання, таблиці із словами, граматичні структури та картки зі звуками, алфавіт.
Хід уроку:
1. Powitanie (привітання)
Nauczyciel: Dzień dobry, dzieci! Jak się macie?
Uczniowie: Dzień dobry!
2. ćwiczenia fonetyczne (фонетична зарядка)
Nauczyciel: Powtórzmy dźwięki, proszę!
[dz] [dź ]
dza, dzo, dze, dzu, dzó, dzy, dzę, dzą dzia, dzio, dzi, dzie,dziu, dzió, dzię, dzią
1. Rozgrzewania (розминка)
Nauczyciel: Proszę odpowiedzić na pytania!
- Jak masz na imię?
- Jak twoje nazwisko?
- Ile masz lat?
- Gdzie mieszkasz?
ІІ. Основна частина уроку.
Czytanie (читання).
Święty Mikołaj przychodzi do dzieci uczciwych i grzecznych.
Najsłodszym i najweselszym świętem, pachnącym słodyczami i pomarańczami, z prezentami pod poduszką, jest święto św. Mikołaja. W Polsce św. Mikołaj odwiedza dzieci 6 grudnia, a do dzieci ukraińskich on przychodzi 19 grudnia. Prezenty otrzymują tylko te, które napisały do niego listy z prośbą o prezenty.
2. Celem. Повідомлення теми та мети уроку.
Nauczyciel: Dzisiejszym tematem zajęć będzie wzajemne obdarowywanie się prezentami z okazji zbliżających się Mikołajek i nie tylko z tej okazji. Będziemy mówić o prezentach tradycyjnych takich jak: zabawki ,książki, słodycze. Ale powiemy również o innych prezentach, które nic nie kosztują, a sprawiają wiele radości zarówno osobie, która je otrzymuje, jak też osobie, która daje prezent.
3. Pracа ze słownikiem. (Словникова робота).
mróz i śnieg (мороз і сніг)
prezentу (подарунки)
Ambaje (казкова країна)
Serdecznie dziękuję (сердечно дякую)
оczekuję z niecierpliwością ( чекаю з нетерпінням)
brzeg (берег)
futro (хутро)
prośbа (прохання)
świętо (свято)
pierwszа gwiazdkа (перша зірка)
zabawki (іграшки)
odwiedza (відвідує)
książki (книжки)
słodycze (солощі)
Najsłodszym i najweselszym świętem (найсолодшим і найвеселішим святом)
4. Mówienie (говоріння).
Nauczyciel: Teraz powtarzamy ……Bądź ostrożny! (Nauczyciel pokazuje dzieci nazywają co to jest?) (На дошці картинки, діти називають)
Dzieci: choinka (ялинка), mróz (мороз), śnieg (сніг), pierwszа gwiazdkа (перша зірка), bałwan (сніговик), sanki (сани), prezenty (подарунки), słodycze (солощі), zabawki (іграшки).
5. Dialog (робота в парах)
Nauczyciel: Ułóż dialog rozmowy telefonicznej z kolegą według wzoru. Oceń otrzymane prezenty. Wykorzystaj słowa z ramki.
WZÓR :
– Cześć!
– No, cześć!
– Był już u ciebie Święty Mikołaj?
– Był. A u ciebie?
– U mnie też. Dostałem nową komórkę: rewelacyjny supernowy smartfon! Właśnie ściągam nowe aplikacje! Są na niego odjazdowe gry. I w ogóle ekstra jest.
– A ja mam od Mikołaja nowego laptopa.
– I jak?
– Spoko. Właśnie go ogarniam. Jakiś mega nowoczesny jest. Tylko beznadziejnie wygląda.
– To jak ogarniesz wejdź na fejsa. O siódmej umówiliśmy się z Grubym, Chudym i Wysokim na skajpie. To, na razie!
– Nara. Pa.
Nauczyciel: Добре, дітки, молодці.
Фізкультхвилинка.
6. Nauczyciel: Teraz będziemy mówić o Stopniowaniu przymiotników (a зараз відкрийте підручники на сторінці 82, повторимо правила, про ступені порівняння прикметників).
Stopniowanie przymiotników
stopień równy |
Piękny |
Krótki |
|
stopień wyższy |
Piękniejszy |
Кrótszy |
|
stopień najwyższy |
Najpiękniejszy |
Najkrótszy |
|
Stopień równy: |
Przedrostek |
Rdzeń |
przyrostek |
Piękny |
naj- |
piękni- |
-ejszy |
Bogaty |
naj- |
bogat- |
-szy |
Nieregularne stopniowanie przymiotników:
mały → mniejszy → najmniejszy
dobry → lepszy → najlepszy
zły → gorszy → najgorszy
duży / wielki → większy → największy
lekki → lżejszy → najlżejszy
7. Pisanie (письмо)
Ćwiczenie 28
Wskaż wyższy i najwyższy stopień przymiotników.
8. Nauczyciel:
Posłuchaj wiersza.
Zofia Baszczyńska
Mikołaje
Już brzegiem nieba
przez dalekie kraje
w skrzypiących saniach
pędzą Mikołaje:
jeden ma futro od parady,
drugi ma wąsy dla zabawy,
jeden ma w torbie mróz i śnieg biały,
drugi rodzynki i migdały.
Jeden ma w saniach worki cztery –
drugi pogania renifery,
jeden przez komin – drugi ku oknu,
zastuka srebrną laską o zmroku,
wraz z pierwszą gwiazdką
przez śnieżne Ambaje
pędzą weseli, grubi Mikołaje.
9. Odpowiedz na pytania.
●● Na czym do nas pędzą Mikołaje?
●● Jak wyglądają Mikołaje z wiersza?
●● Czy tak właśnie wyobrażasz sobie Mikołaja?
●● Dlaczego jeden ma w torbie mróz i śnieg biały, drugi rodzynki i migdały?
●● Ile worków ma Mikołaj?
●● Jak Mikołaje wchodzą do budynków?
10. Робота на картках ( діти роблять газету).
Układanie zdań o Mikołaju z rozsypanki wyrazowej. Wyraziste czytanie ułożonych zdań i zapisanie ich w zeszytach. Święty Mikołaj żył przed wiekami. Był biskupem w mieście Mira. Rozdawał biednym ludziom drobne upominki. Każdy z nas może być Mikołajem. Wystarczy pomyśleć o innych.
11. Відео про Миколая ( аудіювання).
ІІІ. Заключна частина уроку
Nauczyciel: Dzisiejszym tematem zajęć - wzajemne obdarowywanie się prezentami z okazji zbliżających się Mikołajek i nie tylko z tej okazji. Мówiliśmy o prezentach tradycyjnych takich jak: zabawki ,książki, słodycze. Ale mówiliśmy również o innych prezentach, które nic nie kosztują, a sprawiają wiele radości zarówno osobie, która je otrzymuje, jak też osobie, która daje prezent.
ĆWICZENIE 38
Przeczytaj list do świętego Mikołaja.
Łuck, 19 listopada
Najdroższy Święty Mikołaju!
Przez cały rok byłem uczciwym i posłusznym chłopcem. W szkole dostawałem najwyższe stopnie. W ubiegłym roku przyniosłeś mi takie cudowne kredki, a tak lubię rysować. Dziękuję Ci za prezent! Czy mogę w tym roku prosić Cię, żebyś przyniósł mi nowy rower,
bo ten, co mam już jest za mały dla mnie. Lecz taki niezbyt drogi, żeby rodzicom wystarczyło pieniędzy – ale fajny: z przerzutkami, najlepiej górski.
Serdecznie dziękuję! Oczekuję z niecierpliwością. Z poważaniem Jurek
ĆWICZENIE 39
Na podstawie listu z ćw. 38 ułóż swój list do św. Mikołaja.
Poproś o prezent – rzecz, której bardzo potrzebujesz. Podziękuj za prezenty, które otrzymałeś w tamtym roku (nawet, jak Ci się niezbyt podobały…). Przeproś, że piszesz (i dziękujesz) dopiero teraz. Opowiedz Mikołajowi, co robiłeś przez ten rok, czy byłeś grzeczny, jakie sukcesy odniosłeś, czy rodzice byli z Ciebie zadowoleni itd. skorzystaj z wyrazów i wyrażeń z ramki.
Nauczyciel:
To tyle na dzisiaj. Nasza lekcja się skończyła. Dziękuję za waszą pracę! Do zobaczenia następnym razem! Do widzenia!