Конспект уроку із зарубіжної літератури на тему: "Критичний пафос твору "Шинель" М.В. Гоголя

Про матеріал
План-конспект уроку із зарубіжної літератури, тип уроку - урок аналізу художнього твору з елементами дискусії
Перегляд файлу

Конспект уроку із зарубіжної літератури (9 клас)

Тема уроку: Критичний пафос повісті М. В. Гоголя «Шинель»

Автор розробки: Копитько Наталія Володимирівна

Тип уроку: Урок аналізу художнього твору з елементами дискусії

Епіграф уроку:

«Чини людьми даються, а люди можуть бути обдурені».

(М. В. Гоголь)

Мета уроку:

• розкрити зміст поняття «критичний пафос»;

• дослідити особливості зображення чиновницького світу у повісті;

• формувати вміння аналізувати художній твір;

• розвивати критичне мислення та вміння аргументувати власну думку;

• виховувати почуття людяності, співчуття та поваги до людської гідності.

Обладнання:

Текст повісті «Шинель», портрет М. В. Гоголя, мультимедійна презентація (за наявності), картки із завданнями.

Хід уроку

I. Організаційний момент (1–2 хв)

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.

II. Актуалізація опорних знань (5 хв)

Бесіда:

• Що вам відомо про життя і творчість М. В. Гоголя?

• Яке враження справила на вас повість «Шинель»?

• Які проблеми порушує автор?

III. Мотивація навчальної діяльності (3 хв)

Учитель звертає увагу на епіграф та пропонує учням пояснити його зміст.

Проблемне питання: Проти чого спрямований критичний пафос повісті «Шинель»?

IV. Вивчення нового матеріалу (15 хв)

1. Поняття «критичний пафос».

Критичний пафос — це емоційно-оцінне ставлення автора до зображуваних явищ із метою їх викриття та засудження.

2. Образ Акакія Акакійовича Башмачкіна.

• Соціальне становище героя.

• Ставлення колег.

• Мрія про нову шинель.

• Символічне значення шинелі.

3. Образ «значної особи» як уособлення системи.

4. Фантастичний фінал та його ідейне значення.

V. Закріплення знань (інтерактивні завдання) (10–12 хв)

1. Творче завдання «Створи образ Башмачкіна».

Учні працюють у групах та створюють характеристику героя (зовнішність, риси характеру, ставлення суспільства, внутрішній світ). Результати презентують у вигляді асоціативного куща або сенкану.

2. Вправа «Займи позицію».

Питання: Чи винен Башмачкін у своїй трагічній долі? Учні аргументують свою думку.

3. Аналітичне завдання.

Знайдіть у тексті приклади авторської іронії та поясніть їх значення.

4. Міні-дискусія.

Чи існує проблема «маленької людини» в сучасному суспільстві?

VI. Підсумок уроку (5 хв)

Узагальнення: М. В. Гоголь викриває бездушність чиновницької системи, соціальну несправедливість та приниження людської гідності.

VII. Домашнє завдання

Написати міні-твір (1 ст.) на тему: «Чи актуальна проблема “маленької людини” сьогодні?» або створити ілюстрацію до твору з коротким поясненням.

docx
Додано
21 лютого
Переглядів
353
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку