Ви вже виконували обчислення в пайтон на основі тих даних які отримуємо від користувача. Нагадаю, що варто враховувати формат даних, адже для комп'ютера всі введені нами дані – це текст. То ж якщо потрібно виконувати розрахунки варто перетворити ці дані на числа цілі чи дробові.
Над цими числами можна виконувати певні арифметичні дії, які відомі нам з математики:
+ додати
- Відняти
* помножити
/ поділити
** піднести до ступеня
// цілочислове ділення
% залишок від ділення
Перш ніж ми перейдемо до розгляду лінійних алгоритмів давайте згадаємо що ж таке алгоритм?
Алгоритм — це точний і зрозумілий опис послідовності дій над заданими об’єктами, що дозволяє одержати кінцевий результат.
Ви вже не раз зустрічалися з алгоритмами в інших шкільних предметах. Наприклад, у хімії отримання тієї чи іншої сполуки можна описати за допомогою алгоритму.
Але найбільше прикладів алгоритмів у математиці — науці, у якій власне й зародилося це поняття. По суті, математика вивчає різні алгоритми і створює нові. До алгоритмів зі шкільного курсу математики належать правила виконання арифметичних дій, правила знаходження розв’язків рівнянь тощо.
Складання алгоритму починається з розбивання описуваного процесу на послідовність окремих кроків. Кожний крок алгоритму формулюється у вигляді інструкцій (команд), тобто визначених розпоряджень виконавцю.
Алгоритм розв’язування однієї й тієї самої задачі можна подати по-різному. Якщо ви навчаєте чогось собаку, ви будете давати усні команди зрозумілою для неї мовою. Якщо ж ви навчаєте свого приятеля їздити на велосипеді, то система команд, які він може виконати, буде, звичайно, ширшою.
Алгоритми складаються з орієнтацією на певного виконавця алгоритму: дресированої тварини, людини, автоматичного пристрою, комп’ютера. До складу алгоритму мають належати команди, які виконавець розуміє та може виконати.
Форми подання алгоритмів
Словесний запис алгоритму:
1) Задаємо конкретні числові значення кутів A, B, C.
2) Якщо сума кутів дорівнює 180°, то трикутник існує, в іншому випадку не існує.
Словесно-формульний запис алгоритму:
1) Задаємо конкретні числові значення кутів A, B, C.
2) Якщо A+ B +C=180 , то трикутник існує, в іншому випадку не існує.
Графічний запис алгоритму (блок-схема):
Як ви вже побачили будь-який алгоритм можна зобразити у вигляді блок-схеми. Блок-схема алгоритму складається з трьох основних частин: блок введення даних, блок в якому виконується певна послідовність дій та блок виведення результатів.
Графічне зображення базових алгоритмічних структур.
Назва блоку |
Опис дії |
|
Позначає початок та кінець алгоритму
|
|
Позначає ввід вихідної інформації і вивід проміжної чи результуючої інформації
|
|
Позначає дію, яку треба виконати
|
Однією з базових структур алгоритму є лінійний алгоритм
Лінійний алгоритм – це такий алгоритм, в якому дії виконуються послідовно, одна за одною. Кожна дія лінійного алгоритму обов’язково виконується, і виконується тільки один раз.
Давайте розглянемо лінійні алгоритми на прикладі казок.
Всі ми пам’ятаємо казку про царя Салтана і маємо ось таку задачу:
Князь Гвидон Салтанович зі своєю матінкою проплавали в бочці по океану якусь кількість діб. Написати програму, яка б підраховувала скільки годин, хвилин та секунд проплавали герої поки не потрапили на чарівний острів Буян.
Курочка Ряба знесла яєчко, а Мишка взяла і розбила його. Після цього Ряба знесла три яєчка, але Мишка знову їх розбила. Ряба піднатужилася і знесла п’ять яєчок , але безсовісна Мишка розтрощила і ці яєчка. Так продовжувалося п’ять разів, поки Ряба не здалася. Із скількох яєць Дід і Баба могли б зробити собі яєчню?
Спочатку нам потрібно скласти блок-схему алгоритму розв’язку, щоб розуміти в якому боці рухатись