Конспект уроку з інформатики на тему: «Узагальнення та систематизації знань учнів з теми «Опрацювання табличних даних»» для учнів 7 класу

Про матеріал
Узагальнити і систематизувати знання з теми “Опрацювання табличних даних” , удосконалити вміння і навички у застосуванні цих знань на практиці. Розвивати логічне мислення, формувати вміння вирішувати проблемні ситуації, навики самостійної та групової роботи учнів. Виховувати ерудованість, наполегливість, почуття відповідальності за доручену справу.
Перегляд файлу

Трибухівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку

з інформатики

на тему:

«Узагальнення та систематизації знань учнів з теми «Опрацювання табличних даних»»

для учнів 7 класу

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель математики та інформатики

Крайник О. А.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку

Клас: 7

Предмет: інформатика.

Тема: «Опрацювання табличних даних».

Мета уроку:

Навчальна – систематизувати та узагальнити знання отримані учнями з теми «Опрацювання табличних даних».

Виховна сприяти всебічному розвитку особистості, виховувати інформаційну культуру, толерантне ставлення дітей один до одного, підвищувати інтерес до вивчення предмету.

Розвивальна – розвивати пізнавальний інтерес, увагу, логічне мислення, комунікабельність, вміння працювати в групах та вміння виділяти головне, порівнювати і узагальнювати отримані результати.

Обладнання уроку: ПК із виходом в інтернет, план-конспект уроку для вчителя, підручники, журнал, слова-вислови відомих людей, дошка, ручка, роздатковий матеріал.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Компетенції учнів на уроці:

Основні поняття

Основні знання

Основні уміння

  •    табличний процесор;
  •    електронна таблиця.

 

  •    призначення табличного процесора;
  •    складові середовища табличного процесора;
  •    об’єкти електронної таблиці: електронна книгу, аркуші, рядки, стовпці,  комірки, діапазон комірок, діаграми;
  •    призначення основних панелей інструментів табличного процесора;
  •    властивості об’єктів електронної таблиці;
  •    способи навігації на аркуші і в книжці;
  •    формати даних в електронних таблицях: числовий, текстовий, формат дати;
  •    способи і правила введення та редагування даних різних форматів і добір форматів комірок;
  •    види помилок під час введення даних і способи їх усунення;
  •    правила введення формул, види помилок під час введення формул і способи їх усунення;
  •    об’єкти діаграми, їх властивості;
  •    призначення діаграм;
  •    призначення та алгоритм створення стовпчастих і секторних діаграм засобами табличного процесора.
  •    відкривати, переглядати і зберігати електронні книжки;
  •    переміщуватись аркушем і книгою;
  •    вводити дані у комірки та редагувати їх вміст;
  •    виділяти діапазони комірок із заданою адресою;
  •    форматувати дані, комірки та діапазони комірок;
  •    копіювати, переміщувати й вилучати вміст комірок і діапазонів комірок;
  •    будувати діаграми;
  •    задавати діапазон вхідних даних для діаграми й діапазон даних для кожного ряду;
  •    налаштовувати параметри відображення діаграми, поля даних та рядів даних;
  •    аналізувати діаграми;
  •    виконувати обчислення за даними електронної таблиці, використовуючи вбудовані функції.

Основні етапи уроку:

Етап

Кількість хв

  1. Організаційний етап

2 хв.

  1. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

4 хв.

  1. Відтворення і корекція знань

5 хв.

  1. Узагальнення і систематизації знань

18 хв.

  1. Застосування знань на практиці

13 хв.

  1. Підведення підсумків уроку

3 хв.

Хід уроку:

Етап 1. Організаційний етап

Що робить учитель

Що роблять учні

Вітається з учнями, перевіряє присутність учнів на уроці, з'ясовує причин відсутності і відмічає в журналі відсутніх, а також  перевіряє чи учні готові до уроку (наявність необхідного для уроку обладнання і т.д.).

Вітаються з вчителем,  налаштовуються на урок.

Форми навчання на даному етапі: фронтальне навчання.

Методи навчання на даному етапі: методи стимулювання навчально-пізнавальної діяльності(емоційний вплив педагога, підбадьорювання), методи організації навчально-пізнавальної діяльності: словесні(бесіда).

Засоби навчання на даному етапі: журнал.

 

Етап 2. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Що робить учитель

Що роблять учні

Повідомляє тему, мету уроку

Записують тему уроку, уважно слухають мету, завдання

Cпонукає учнів до навчальної діяльності.

Зачитує з дошки епіграф уроку

Слухають вчителя

Вчитель:

  • Діти, от ми з вами і підійшли до фінішу вивчення теми «Опрацювання табличних даних». Це звичайно лише крапля в морі, адже програма дуже об’ємна і складана і для того, щоб вивчити її потрібні роки навчання, тому ми з вами продовжимо її вивчення в наступних класах. Однак з краплин складається океан наших знань, і сьогодні ми підведемо певний підсумок того матеріалу, який ми з вами вивчили.
  • Протягом досить тривалого часу ми знайомилися з можливостями програми, способами і прийоми роботи в середовищі ТП. Застосовували отримані знання та вміння при виконанні практичних завдань. Настав час підвести підсумки, показати свої здібності. Але сьогоднішній урок буде не таким, як зазвичай, тому що, ми його проведемо у вигляді гри. Перш ніж ми розпочнемо наша гру, звернемо увагу на дошку.

(До початку уроку вчитель записав на дошці епіграф)

  • Понад 2000 років тому, Конфуцій наголошував:

Те, що я чую, я забуваю.

Те, що я бачу, я пам’ятаю.

Те, що я роблю, я розумію.

Нехай ці слова будуть нашим девізом. Зверніть на них увагу, адже в кінці уроку ви повинні дати відповідь на запитання: «Як слова Конфуція співзвучні з матеріалом нашого уроку?».

Форми навчання на даному етапі: фронтальне навчання.

Методи навчання на даному етапі: методи організації навчально-пізнавальної діяльності: словесні(бесіда, розповідь),репродуктивні.

Засоби навчання на даному етапі: дошка.

 

Етап 3. Відтворення і корекція знань

Що робить учитель

Що роблять учні

Пропонує дітям перед початком гри, зробити невеличку розминку

Виконують розминку

 

(Вчитель нагадує правила поведінки за комп’ютером)

Вчитель:

  • Розминка на тему :«Елементи вікна Microsoft Excel».

Вправа розміщена за URL- адресою:

https://learningapps.org/display?v=purf78sk317

  • Вправа полягає в тому, що потрібно вказати елементи вікна табличного процесора, клікнувши на відповідний елемент в червоному маленькому колі.

(Розминка показує індивідуальні знання кожного учня)

(Вчитель пояснює помилки учнів при виконанні розминки)

Форми навчання на даному етапі: колективна, індивідуальна.

Методи навчання на даному етапі: методи організації навчально-пізнавальної діяльності: словесні(розповідь, бесіда, пояснення), практичні(розминка за інструкцією); методи контролю і самоконтролю навчально-пізнавальної діяльності учнів (перевірочні роботи за виконану вправу)

Засоби навчання на даному етапі: ПК із вихдом в інтернет, матеріали для виконання вправи.

Етап 4. Узагальнення і систематизації знань

Що робить учитель

Що роблять учні

Розпочинає гру. Задає питання командам. (Додаток 1, додаток 2, додаток 3)

Відповідають на питання

Підраховує бали учням після гри. Оголошує переможців

Слухають бали

Вчитель:

- Що ж, я пропоную не відтягувати і розпочати нашу гру.
Насамперед, нам потрібно розділитися на 2 команди, і кожна із команд повинна вибрати собі капітана.

- Отже, я оголошую 1 тур «Ерудит-ґейм».

(Вчитель зачитує правила, а потім ставить запитання: додаток 1)

(Після закінчення 1 туру вчитель оголошує результати кожної команди)

  • Молодці, 1 тур нашої гри ми пройшли, тому переходимо до 2 туру, який має назву «Зірочка знань».

(Вчитель зачитує правила: додаток 2)

(Після закінчення 2 туру вчитель оголошує результати кожної команди)

  • Отже, останній 3 тур нашої гри, який має назву «Обери вірну відповідь».

(Вчитель зачитує правила: додаток 3)

(Після закінчення 3 туру вчитель оголошує переможців)

  • Учні, хочу зазначити, що всі ви молодці, бо попрацювали на славу.
  • Зараз ми ознайомимося із результатами нашої гри. Переможцем нашої гри стала команда_________.

За хороші результати переможці отримують по 3 додаткових бали до результатів за наступну вправу.

Форми навчання на даному етапі: колективна форма.

Методи навчання на даному етапі: методи організації навчально-пізнавальної діяльності: словесні (розповідь, бесіда, пояснення); методи контролю і самоконтролю навчально-пізнавальної діяльності учнів: фронтальне опитування, метод програмованого контролю.

Засоби навчання на даному етапі: ручки, відривні блокноти для відповідей.

Етап 5. Застосування знань на практиці

Що робить учитель

Що роблять учні

Пояснює завдання для

  • інтерактивної вправи за комп’ютером;
  • практичного завдання у табличному процесорі.

Пригадує правила поведінки за комп’ютером

Виконують завдання

Оцінює учнів

Слухають вчителя

(Вчитель нагадує правила поведінки за комп’ютером)

Вчитель:

  • Вправа на тему: «Склади пазл».

Вправа розміщена за URL- адресою:

http://learningapps.org/watch?v=p4titzrin01

 

(Всі учні виконують завдання: до кожного елемента повинні підібрати відповідний пазл)

(Після виконання інтерактивної вправи вчитель роздає завдання для практичної роботи у табличному процесорі (Додаток 4)).

Форми навчання на даному етапі: індивідуальна форма.

Методи навчання на даному етапі: методи організації навчально-пізнавальної діяльності: словесні(розповідь, бесіда, пояснення), практичні( інтерактивна вправа з інструкцією); методи контролю і самоконтролю навчально-пізнавальної діяльності учнів (перевірочні роботи за виконану вправу).

Засоби навчання на даному етапі: ПК із виходом в інтернет, матеріали для виконання вправи.

Етап 6. Підведення підсумків уроку

Що робить учитель

Що роблять учні

Оголошує та виставляє учням оцінки в журнал

Виключають ПК, залишають порядок на своїх робочих місцях

Учитель оголошує домашнє завдання

Учні записують у щоденники домашнє завдання

Оголошує про закінчення уроку

Готуються до закінчення уроку

Вчитель:

  • А зараз мені б хотілося повернутися до тих слів, які були проголошені на початку уроку. Як слова Конфуція співзвучні з матеріалом нашого уроку?

(Те, що ми почули на уроці, з часом забудеться; те, що побачили (презентації, вправи, приклади, задачі тощо) відкладеться в нашій пам’яті; але те, що зробили власноруч, самостійно запам’ятається на все життя)

Пропоную словами Конфуція користатися і надалі, на інших уроках, в житті.

Дякую всім за увагу! Гарного вам дня!

Форми навчання на даному етапі: фронтальне навчання.

Методи навчання на даному етапі: методи стимулювання навчально-пізнавальної діяльності(емоційний вплив педагога, заохочення до вивчення предмету), методи організації навчально-пізнавальної діяльності: словесні (бесіда,розповідь).

Засоби навчання на даному етапі: журнал.

Домашнє завдання:

Скласти казку на тему: «У світі табличного процесора».

Література:

Для учителя

Для учнів

Підручник для 7 класу (рівень стандарту) (Н.В. Морзе та ін.)

Підручник для 7 класу (рівень стандарту) ( Н.В. Морзе та ін.)

Джерела з мережі Інтернет

 

Додаток 1

1 ТУР «ЕРУДИТ-ҐЕЙМ»

Кожній команді пропонується відповісти на 5 запитань. Після прочитання питання ви отримуєте на роздуми 15 секунд, після чого капітан команди дає відповідь. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.

Питання для команди №1

1) Діалогова система обробки даних, поданих у вигляді прямокутної таблиці називається… (електронна таблиця)

2) Електронні таблиці зручні тим, що дані в них розміщуються у вигляді…(таблиці)

3) Кожна клітинка таблиці має своє…(ім’я)

4) Ідентифікатор (ім'я) клітинки складається із назви…(стопчика і номера рядка)

5) Файли, в яких зберігаються електронні таблиці, ще називаються… (книгами)

Питання для команди №2

1) Ім’я файла (книги) в електронній таблиці Еxcel має розширення… (xls)

2) Кожна книга в Excel складається з … (аркушів, листів)

3) Формула електронної таблиці починається зі знака… (рівняння)

4) У формулу можуть входити такі елементи:…(оператори, посилання на комірки, значення, функції і імена)

5) Графічний спосіб подання табличних даних називається… (діаграма)

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

2 ТУР «ЗІРОЧКА ЗНАНЬ»

На дошці прикріплена «зірочка знань». З кожної команди по черзі виходить один учасник, який відриває завдання із зірочки. Учасник має про себе прочитати написане (визначення з теми: «Табличний процесор»), і пояснити це своїй команді, не називаючи цього, якомога скоріше. За одне відгадане поняття команда отримує 2 бали. Учаснику з кожної команди дається 90 секунд.

Перелік визначень:

  1. Електронна таблиця;
  2. Робоча книга;
  3. Діаграма;
  4. Вбудовані функції: сума, середнє значення, min, max;
  5. Копіювання даних;
  6. Інструменти табличного процесора;
  7. Комірки електронної таблиці;
  8. Секторна діаграма;
  9. Розширення робочої книги;
  10.                      Посилання на комірки;
  11.                      Microsoft Office Excel;
  12.                      Рядок.

 

Додаток 3

3 ТУР «ОБЕРИ ВІРНУ ВІДПОВІДЬ» Кожна команда розвязує тестові завдання. Відповіді капітан записує на листочку із назвою команди, і здає вчителю на стіл. На роздуми командам дається 6 хв. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.

Запитання тестового контролю:

1) Що таке «електронна таблиця» (ЕТ)?

  1. електронне рекламне табло;
  2. діалогова система обробки даних, розташованих у комірках, що утворені на перетині рядків і стовпчиків;
  3. дитяча ігрова таблиця множення;
  4. комплекс програм для обробки переважно цифрових даних, розташованих у прямокутній матриці;
  5. інтерактивна програмна система для розрахунків і обчислювальних експериментів.

2) До найпоширеніших ТП належать:

  1. Word;
  2. Supercalc;
  3. Power Point;
  4. MathCad;
  5. Excel.

3) У яких сферах застосовують ЕТ?

  1. у бізнесі;
  2. у фінансах;
  3. в іграх;
  4. у статистиці;
  5. у математичному моделюванні процесів.

4) До основних можливостей ЕТ належать:

  1. введення і редагування даних;
  2. обробка даних за допомогою вбудованих функцій;
  3. форматування таблиць;
  4. подання даних у графічному вигляді;
  5. керування даними і їхній аналіз;

5) Які основні ідеї покладені в основу ЕТ?

  1. спрощення розрахунків;
  2. полегшення режиму роботи мікропроцесора;
  3. прискорення введення і редагування тексту;
  4. застосування різноманітних засобів обробки й аналізу даних;
  5. обробка фотозображень.

6) Які типи даних обробляє ТП?

  1. картини;
  2. текстові;
  3. символьні;
  4. числові;
  5. формули.

7) Що таке «комірка ЕТ»?

  1. мікросхема;
  2. програмний модуль;
  3. клітинка, що знаходиться на перетині рядка і стовпчика;
  4. плата з мікросхемами;
  5. прямокутна матриця.

8) Як можна завантажити (запустити в роботу) ТП Excel?

  1. вимовити чарівне заклинання;
  2. двічі клікнути ЛКМ (лівою кнопкою миші) по ярлику на робочому столі;
  3. набрати ім'я Excel;
  4. клікнути ЛКМ по кнопці (Excel) панелі MS Office;
  5. меню Пуск/ Программы/ MS Office/ Excel.

9) Основним документом Excel є:


  1. записна книжка;
  2. аркуш;
  3. робоча книга;
  4. діаграма;
  5. графік.

10) Введення і редагування даних у ЕТ здійснюється:

  1. у рядку стану;
  2. за місцем розташування курсору;
  3. у поточній (активній, обраній) комірці з відображенням у рядку формул;
  4. у рядку формули з відображенням у поточній комірці;
  5. автоматично.

11) Які основні операції можна виконувати з аркушами?

  1. введення, редагування й обробка даних;
  2. виривання аркушів;
  3. зміна масштабу зображення аркуша (25 %—200 %);
  4. перейменування комірок;
  5. перейменування аркушів.

12) Які команди треба виконати для створення нового файлу книги в Excel?

  1. меню Файл / Создать;
  2. Alt + Tab;
  3. Ctrl + S;
  4. ПКМ по рядку заголовка;
  5. меню Пуск / Создать документ MS Office / Новая книга.

13) Які команди варто подати для завантаження існуючого файлу книги Excel (*.xls)?

  1. ПКМ по імені файла;
  2. Файл / Открыть
  3. ім'я файла / кн. Enter;
  4. кнопка Пуск / Документи / ЛКМ по імені файла.

14) Поняття формату включає параметри:

  1. шрифт (тип, розмір, інтервал, накреслення, колір);
  2. яскравість і контрастність зображення;
  3. формат чисел (часу, грошових одиниць);
  4. засіб Выравнивание (ліворуч, праворуч, по ширині, по висоті);
  5. розміри комірок (ширина, висота).

15) Що можна замінити в активній комірці за допомогою команди Формат / Ячейка?


  1. число;
  2. вирівнювання;
  3. шрифт;
  4. розміри комірки.

16) Формула в Excel — це сукупність операндів, об'єднана знаками арифметичних дій, кожна формула починається зі знака рівності. Операндами можуть бути:

  1. числа; текст;
  2. функції;
  3. музика;
  4. адреси комірок;
  5. картинки;
  6. діаграми.

17) Які операції редагування доступні для виділеного діапазону комірок?

  1. викинути в кошик;
  2. вилучити;
  3. очистити;
  4. вставити;
  5. перемістити;
  6. копіювати.

18) Щоб вилучити виділені комірки треба дати команду:

  1. Видалити до кошика;
  2. Вирізати;
  3. Заливка;
  4. Правка / Видалити;
  5. Del.

19) 3 появою помилок під час введення формул Excel видає повідомлення:

  1. ###### — число не можна розмістити в осередку;
  2. # ДЕЛ /О — ділення на нуль;
  3. # ЧИСЛО! — некоректне використання чисел;
  4. # ИМЯ ? — ім'я неможливо розпізнати.

20) Чи правильно перелічені правила запису формул у Excel?

  • Формула починається із знака рівності.
  • У формулі не повинно бути пробілів, за винятком тих, що містяться в текстах.
  • Якщо елементи формул використовуються як тексти, їх беруть у лапки.
  • До формули можуть входити наступні елементи: оператори, посилання на
  • комірки, значення, функції й імена комірок (діапазону комірки).
  1. так;
  2. ні.

 

 Додаток 4

 

 

 

 

 

 

 

Завдання 1. Успішність.

За даними таблиці Навчальні досягнення учнів обчисли значення середнього балу успішності кожного учня й середній бал успішності всіх учнів із кожного предмета.

 

  1. Відкрий файл Успішність.xlsx, що міститься в папці:

D:\Навчання\7 клас\Урок 13\

  1. Додай в клітинках G2 й А8 нові заголовки та створи відповідні формули для підрахунку середнього балу успішності кожного учня й середнього балу успішності всіх учнів із кожного предмета. Застосовуй автозаповнення для копіювання формул при виконанні завдання.

  1. Результати збережи у файлі з тим самим іменем у папці:

E:\7-А(Б) клас\Власне прізвище\Урок 13\

Завдання 2. Міста.

За даними таблиці Населення найбільших міст за допомогою вбудованих функцій табличного процесора знайди найменше, найбільше та суму значень кількості жителів міст.

 

  1. Відкрий файл Міста.xlsx, що зберігається в папці:

D:\Навчання\7 клас\Урок 13\

  1. Додай в клітинці А22 заголовок Найбільше, у клітинці А23Найменше, у клітинці А24Загальна кількість. Створи формули в клітинках С22, С23 та С24: за допомогою вбудованих функцій визнач найбільшу та найменшу кількість населення в пропонованих у таблиці містах. Визнач, скільки людей проживає в усіх містах.

У якому місті проживає найбільше людей?

  1. Результати збережи у файлі з тим самим іменем у папці:
E:\7-А(Б) клас\Власне прізвище\Урок 13\

1

docx
Додано
2 квітня 2020
Переглядів
3142
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку