Презентацію створено за допомогою комп’ютерної програми ВГ «Основа» «Електронний конструктор уроку».
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
Легенди. Байки. П’єси (продовження)
Байки
Урок 49. Тяжко тому жити, хто не хоче робити. Леонід Глібов «Коник-стрибунець»
Мета: ознайомити учнів з новим літературним жанром — байкою, з її особливостями; вчити аналізувати події, що відбуваються у природі, вміти переносити їх у реальну дійсність життя, оцінювати вчинки персонажів, визначати мотиви їхньої поведінки; розвивати навички читання (швидкість, виразність, правильність), уміння передавати при виразному читанні стан, характер, настрій; формувати мовленнєві вміння; виховувати любов до праці.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Подивіться одне на одного й усміхніться одне одному, як сонечко.
II. Мовленнєва розминка
спіймав рака у рукав.
— Послухайте, будь ласка, скоромовку. Зверніть увагу на ім’я хлопчика.
— Що ви можете про нього сказати? (Це рідкісне українське ім’я.)
— Діти, що може трапитися, коли рак попаде в рукав? (Він може ущипнути.)
Читання скоромовки кілька разів з прискоренням.
2. Робота за картками «Друкар»
Діти «віддруковують» скоромовку на картках.
Каска
Казка
Казка
Казка
П'єса
П’ята
П'єса
П'єса
Байкар
Байка
Байка
Байка
V. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення темиі мети уроку
— Діти, твори яких жанрів ми вже читали? (Вірші, казки, оповідання, легенди, загадки...)
Сьогодні ми ознайомимося з новим жанром. А яким, ви скажете, коли розшифруєте шифрограму-колограму.
Ключ: читати за рухом годинникової стрілки через букву, починаючи з виділеної. (Байка)
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Інформація про байку
— Байка — невеликий найчастіше віршований твір повчального змісту.
Дійовими особами байок найчастіше є тварини, але іноді — людські істоти чи неживі предмети. Байка служить зразком життєвої мудрості.
— А сьогодні ми ознайомимося з творчістю видатного українського байкаря Л. І. Глібова.
Леонід Іванович Глібов народився на Полтавщині. У дитинстві Льолик, як усі його звали, був веселим і жвавим, йому подобалося все красиве, але найбільше він полюбляв доглядати за квітами, тому його прозвали «королем квітів». Знайомі і родичі, вітаючись із ним, казали: «Здоров був, Льолику, квітчастий королику». Хлопчик дуже любив слухати казки баби Одарки. А ще Леонід любив слухати народні пісні, зачаровувався народними звичаями й обрядами.
Коли настав час здобувати освіту в гімназії, тринадцятирічний хлопчик так засумував за рідною домівкою, що всю тугу вилив у своєму першому вірші «Сон».
Залишив Л. Глібов великий доробок: байки, віршовані загадки і казки, акровірші, жарти.
Ці твори принесли йому славу, його шанують, люблять і знають не тільки в Україні, а й в усьому світі. У творчому доробку Леоніда Івановича Глібова 107 влучних байок. Недарма І. Я. Франко назвав його «найкращим українським байкописом».
Відгадавши загадки, ви дізнаєтесь, хто буде героями байки, яку ми прочитаємо сьогодні на уроці.
Ти хвилиночку постій, придивись:
Хто ж то у траві пахучій причаївсь?
На зеленій скрипочці виграва,
Сам зелений, як трава-мурава. (Коник)
— Розгляньте малюнок коника. Чи доводилося вам бачити цих комах?
За пеньочком горбочок,
А на ньому — будиночок. (Мурашник)
— Хто живе в мурашнику?
— Що вам відомо про мурашок? (Вони дуже працьовиті.)
— А тепер прочитайте, будь ласка, назву байки, яку ми будемо вивчати.
— Коник і Мураха будуть дійовими особами цієї байки.
Фізкультхвилинка
3. Робота над байкою «Коник-стрибунець» (с. 91–93)
1) Словникова робота (слова записані на дошці).
Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем
Проворний
Гульк
Кряче
Досхочу
Не вгаваючись
Наперелевки
Вдача
Молодець
Розкошував
Презентацію створено за допомогою комп’ютерної програми ВГ «Основа» «Електронний конструктор уроку».
Ковальчук Н. О., Настенко А. І.
Літературне читання. 3 клас. IІ семестр (за підруч-ником В. О. Науменко). — Х. : Вид. Група «Основа», 2014. — 157, [3] с. — (Серія «Початкова школа. Мій конспект»).
ISBN 978-617-00-2117-5.
Періодичні видання ВГ «Основа» «Зростаємо разом».
" © ТОВ «Видавнича група ˝Основа˝», 2014"