КОНСПЕКТ уроку математики "Назви чисел при діленні. Читання виразів. Обчислення значень виразів" 2 клас Листопад Н.П.

Про матеріал
КОНСПЕКТ уроку математики "Назви чисел при діленні. Читання виразів. Обчислення значень виразів" 2 клас Листопад Н.П.
Перегляд файлу

Урок математики

2-Б клас

25.02.25 р.

Назви чисел при діленні. Читання виразів. Обчислення значень виразів

Мета: продовжувати формувати поняття «ділення»; ознайомити з назвами компонентів арифметичної дії ділення; учити читати добутки та частки, називаючи компоненти; формувати вміння розв'язувати задачі; формувати прийоми розумових дій аналізу, порівняння; розвивати логічне мислення; виховувати старанність, товариськість; стимулювати цікавість до вивчення математики.

Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал, м’яка іграшка білка Сід, лісові горішки.

Тип уроку: комбінований урок.

Форма проведення : урок-казка.

Освітні галузі: математична.

 

Хід уроку

 

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Всі за парти ми сідаєм.

До роботи приступаєм.

Щоб помилок уникати,

Треба добре рахувати.

2. Перевірка домашнього завдання. Математичне бінго (взаємоперевірка) (с. 102, № 618, 619)

- Обміняйтеся зошитами. Закресліть на картках бінго числа, що співпали з результатами обчислення виразів та рівності, які записали, ділячи предмети на рівні частини.

— Здійснюємо оцінювання. В залежності від кількості закреслених відповідей на термометрі (вклеєні в зошиті) позначте температуру.

3. Усне опитування

— Які арифметичні дії ви знаєте?

— Якою арифметичною дією можна замінити множення?

— Якою арифметичною дією можна замінити ділення?

— Яке число одержуємо в результаті додавання? (При додаванні одержуємо більше або таке саме число.)

— Яке число одержуємо при відніманні? (При відніманні одержуємо менше або таке саме число.)

— Якою дією замінюємо додавання однакових доданків?

— Якою дією можна замінити віднімання однакових чисел, у результаті якого одержимо нуль?

— На якому місці пишемо зменшуване при заміні віднімання однакових чисел на ділення?

— На якому місці пишемо від'ємник при заміні віднімання однакових чисел на ділення?

— Як називається запис, що складається з чисел, поєднаних знаком множення? (Добуток.)

 

4. Мотивація навчальної діяльності

2 Б 6  8 і 12 л 16 к а

(на дошці)

- Назвіть числа, які закривають букви. Що цікавого помітили? Яка закономірність зміни чисел?

- Прочитайте слова з букв. Чи знайома вам ця тваринка? Що цікавого ви про неї знаєте?

- Пригадайте мультфільм, у якому білка весь час хотіла кудись заховати свій горіх, але дуже часто його губила. (Це мультфільм «Льодовиковий період», перегляд частини трейлера і ставлю іграшкову білку на вчительський стіл.)

- Запрошую вас помандрувати казковою країною Льодовикового періоду, допомогти білці назбирати побільше горіхів та закріпити свої знання. (Протягом уроку діти за правильні відповіді отримують горішки .)

— Ви вже знаєте, як називаються числа при додаванні та відніманні, нещодавно ви ознайомилися з назвами чисел при множенні. Сьогодні ви дізнаєтеся, як називаються числа при діленні.

 

5. Каліграфічна хвилинка

- А чи знаєте ви, що на нашій планеті Земля дійсно був Льодовиковий період? І було це 20 тисяч років тому.

- Розгорніть, будь ласка, зошити, запишіть дату та у каліграфічну хвилинку число 20.

 

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Удосконалення вмінь читати записи дії ділення (с. 103, № 620)

Учні читають вирази та отримують горішки за свою роботу.

18 : 6 = 3 (Вісімнадцять поділити на шість дорівнює трьом)

24 : 3 = 8    24 : 4 = 6    30 : 5 = 6    36 : 6 = 6

2. Вивчення назв компонентів дії ділення

2.1. Ознайомлення із назвами компонентів дії ділення (с. 103, № 621).

— Подивіться на вираз 6 : 2 = 3. Нумо його прочитаємо. (6 розділити на 2, дорівнює 3.) При діленні, як і при іншій математичній дії, кожне число має свою назву. Число, яке ділять, називається ділене. Число, на яке ділять, називається дільник. Результат ділення — частка. Сам вираз 6 : 2 називається частка чисел.

 

2.2. Формування вмінь читати вирази, називаючи компоненти дій ділення.

— З'ясуймо, скільки разів по 3 вміщується в числі 9. Число 9 для зручності представимо у вигляді горішків.

— Скільки разів по 3 горішки міститься в числі 9? Розділимо горішки по 3.

— Ми бачимо, що в числі 9 по 3 міститься 3 рази. Запишемо це виразом.

9 : 3 = 3

— Прочитати цю рівність можна так (прикріплюю на дошці):

9 розділити на 3, дорівнює 3;

ділене 9, дільник 3, частка 3;

частка чисел 9 і 3 дорівнює 3.

2.3. Закріплення матеріалу.

— Запишіть числовий вираз: ділене 10, дільник 5.

— Що необхідно знайти? (Частку.)

— Чому дорівнює частка? (2) 10 : 5 = 2

— Прочитайте інакше. Частка чисел 10 і 2, дорівнює 5.

— Запишіть приклади: ділене 18, дільник 6, дорівнює 3 (18 : 6 = 3); частка чисел 18 і 2 дорівнює 9.

2.4. Практична робота (с. 103, № 622).

Учні читають вирази використовуючи назви компонентів ділення та отримують за відповіді горішки.

Фізкультхвилинка

Рухливі вправи під музику з мультфільму «Льодовиковий період 4» (Пісня «Ми - родина» на англійській мові) ( https://youtu.be/PLcEH_UX1BI ).

3. Закріплення вивченого

3.1. Удосконалення розуміння понять «сума», «різниця», «добуток», «частка». Запис виразів (с. 103, № 623).

Частка чисел 27 і 3                              Різниця чисел 27 і 3

Сума чисел 27 і 3                                Добуток чисел 27 і 3

 

3.2. Виконання завдання № 624 (с. 103).

Декілька учнів записуюсь на дошці вирази, а обчислює кожен самостійно. Після завершення обчислень – самоперевірка.

Суму чисел 27 і 3 збільшити на 27.                                 27 + 3 + 27

Від числа 60 відняти різницю чисел 27 і 3.                    60 – (27 – 3)

Добуток чисел 3 і 7 збільшити на 9.                                3 ∙ 7 + 9

До добутку чисел 2 і 9 додати число 9.                           2 ∙ 9 + 9

 

4. Формування вміння розв'язувати задачі (с. 103, № 625)

— Що сказано про першу діжку? (У ній 5 л меду.) Що відомо про другу діжку? (У ній меду втричі більше.) Що запитується в задачі?

— Чи можемо одразу дати відповідь на запитання задачі? Що для цього потрібно знати?

— Якою буде перша дія? друга?

 

5. Диференційовані завдання

 - Хто бажає перевірити власні сили та виконати логічну вправу? (Роздаю індивідуальні картки)

Якщо бабуся буде розкладати пироги по одному на тацю, то бракуватиме однієї таці. Якщо ж вона розкладатиме на одну тацю по 2 пироги, то одна таця залишиться вільною. Скільки було таць і скільки пирогів? (Було 3 таці та 4 пироги.)

З учнями, що не взяли картки розв’язуємо усно задачі з коментуванням.

  1.          На південь ішло 4 пари мамонтів. Скільки всього мамонтів рухалося на південь?

2. Скільки горіхів заховала білка у сніг, якщо весь тиждень щодня вона ховала по 2 горіхи?

3. Базіка лінивець Сід кожної хвилини говорить по 10 слів. Скільки слів скаже лінивець Сід за 2 хвилини?

4. Щохвилини на льоду з'являється 9 тріщин. За скільки хвилин з'явиться 18 тріщин?

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

 

1. Пояснення домашнього завдання (с. 103, № 626, 627)

 

2. Підсумок уроку. Рефлексія. Вправа «Мікрофон». Самооцінювання

— З компонентами якої дії ознайомилися на уроці? Назвіть їх.

- Чи було вам складно на уроці?

- Які завдання були для вас легкими?

- Оцініть свою роботу на уроці. Розфарбуйте доріжку з горішків, крім великого, якщо ви припускалися помилок і вам було складно працювати на уроці. Розфарбуйте горішки, що тримає білка в лапах, якщо ви припустилися 1-2 помилок, але вже знаєте, як їх виправити. Якщо ж вам було легко виконувати всі завдання і ви впевнені в своїх знаннях, розфарбуйте найбільший горішок.

- Порахуйте кількість горішків, що ви назбирали для білки.

- Давайте складемо їх у мішечок та віддамо Сіду.

(Учням під час сніданку роздала очищені горішки з подякою від Сіда)

 

1

 

docx
Пов’язані теми
Математика, 2 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
29 квітня 2025
Переглядів
444
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку