Милостиня як вияв любові до ближнього
Мета: ознайомити учнів із християнським розумінням милостині,
визначити її правдиві ознаки; вказати на відмінності милостині та спонсорства;
розвивати логічне мислення, увагу, мовлення;
на основі християнської моралі плекати почуття милосердя, співчуття, людяності.
І хто напоїть, як учня, кого з малих цих бодай
кухликом водиці холодної, поправді кажу вам,-
той не загубить нагороди своєї
Мт.10;42
Вода гасить полум’я вогню, а милостиня гріхи
Сир. 3;30
А хто має достаток на світі і бачить брата свого у недостачі, та серце своє зачиняє від нього,то як Божа любов перемагає у такому? Діточки – любімо не словом, ані язиком, але ділом і правдою
1 Ів.3;17 – 24
Хід уроку
Ми продовжуємо вивчати з допомогою Святого Письма волю Божу щодо нас. Іриней Ліонський писав, що Син Божий став людиною для того, щоб людський син знову став Божою дитиною. Отже, воля Божа – святість наша, тобто набування Божих рис,уподібнення до Бога. Яким є Господь Бог?
Усе своє життя християнин повинен прагнути присвятити себе найголовнішому покликанню – освяченню душі. І сьогодні ми, перебуваючи у долонях Божого милосердя, поговоримо про милостиню.
План
Допомога у всі часи була природно людським ділом. Ми не можемо жити самотньо, так само і без нас не можуть обійтися наш ближні. Здається, нас не потрібно вчити про необхідність милостині,та все ж з’ясуємо значення цих понять:
У тлумачному словнику є визначення милосердя (читає учень).
Милосердя – це миле серце, здатність проявляти любов до ближнього, особливо до знедоленого, каліки, будь – якої людини,що є у скрутному становищі.
Милостиня – це наслідок милосердя. Це виявлення співчуття та прагнення допомогти на ділі, в реальному житті.
Ісус у притчі про овець та козлів (Мт.25;31 – 46) визначає милостиню духовну і матеріальну. Тому у християнина є змога виявляти милосердя постійно і саме в такий спосіб, який буде найбільш ефективним для потребуючої людини і спроможним для того, хто допомагає. Та є ще особливості милостині, її найголовніші ознаки, на які вказує нам Ісус. Про них ви прочитаєте у віршах:
Запис у зошитах. Відповіді учнів.
Ознаки правдивої милостині:
Спільне читання Товита 4;7 – 11
Роби милостиню з того,що маєш. А коли милостиню робиш, око твоє нехай не буде скупим. Не відвертай свого лиця від усякого бідного, і обличчя Боже не відвернеться від тебе. Милостиню роби згідно тим, що маєш; коли у тебе достатків повно, роби з них, а коли мало маєш, то не бійся і з того дати. Бо ти готуєш собі добрий скарб на день потреби,тому що милосердя рятує від смерті й не дає ввійти в темряву. Милостиня – приємний дар для всіх, що її чинять, перед Всевишнім.
(відповіді учнів)
Мати Тереза, Митрополит Андрей Шептицький, о. Омелян Ковч, Іван Сошенко, Карл Брюллов (викуп Шевченка з неволі)…
На уроці можна використати таку Інтернет -інформацію:
5 неймовірних прикладів сили людської доброти;
100 добрих справ. Приклади історій.
15 добрих історій про людей
Як навчитися робити добро.
Бруно Ферреро «Чудо».
Немає нічого понад людяність. Довговічність – це вміння довгий час залишатися людяним. А що таке людяність?
Якщо служиш опорою іншим, ти й сам її матимеш. Якщо допомагаєш людям досягти успіху, то й сам його досягнеш. Може, людяність і приязнь і не дадуть тобі багатства, зате дадуть насолоду, що миліша за багатства.