Тема: Добро і зло.
Мета: з’ясувати зміст понять «добро» і «зло», учити аналізувати ситуації морального вибору, розвивати вміння критично мислити, виховувати бажання творити добро.
Обладнання: «веселка добра», «квітка добра», «золоті правила», підручник ЯДС 2 клас автор Н. М. Бібік, завдання для роботи в групах, проєктні матеріали.
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина.
1. Організація класу.
Я всміхаюсь сонечку: «Здрастуй, золоте!»
Я всміхаюсь квітоньці: «Хай вона цвіте!»
Я всміхаюсь дощику: «Лийся, мов з відра!»
Друзям усміхаюся, зичу їм добра!
2. Актуалізація опорних знань
- Діти, що означає зичити добра?
3.Мотивація діяльності.
- Сьогодні на уроці ми будемо говорити про добро і зло. А також будемо визначати, що означають ці слова.
- Яке питання поставимо до слів «добро» і «зло»?
- Які ж слова відповідають на це питання?
- Чи можна торкнутися цих предметів, покуштувати, понюхати, побачити?
Отже, ці слова: добро і зло відносяться до категорії слів не матеріальних, а духовних.
- Скажіть, що означають слова «добро» і «зло» у вашому розумінні?
Добро – це ласкаве, ніжне ставлення, це готовність допомогти в скрутну хвилину, це любов до оточуючого світу. Це те, що заставляє нас радіти, любити, співчувати, сприймати чужу радість як свою.
Ви повинні намагатися бути добрими.
Зло – це протилежність добру, все негативне, шкідливе, таке, що викликає страждання, гнів та осуд; це дії та вчинки, що завдають болю або принижують інших.
ІІ ОСНОВНА ЧАСТИНА
1.Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу.
-Добро виховується в наших душах і серцях старанням і бажанням його творити. Здавна українці завжди допомагають знедоленим, нещасним, діляться хлібом, дають притулок бездомним.
Зло ж оселилося в душах недоброзичливих людей, загарбників, зловмисників.
2. Колективне вирішення ситуації.
А. Попереду вас іде дідусь. В одній руці в нього важка сумка, у другій – палиця. Старенький зупинився відпочити, поставив сумку і паличку біля будинку. Раптом палиця впала. Ви проходите поруч і все це бачите.
- Що ви зробите? (людяність)
Б. На подвір’ї грався маленький хлопчик. Його мама сиділа на лавці і в’язала. Хлопчик побіг за м’ячем, упав, забив коліно, лежить і плаче. Ви сидите навпроти.
- Що ви зробите? (співчуття)
В. Надворі літній сонячний день. Ви з мамою зібралися іти на річку, але мама відчула себе погано. Вам дуже хочеться купатися, поніжитися в променях лагідного сонця.
- Як ви вчините? (чуйність)
Г. У холодний зимовий день Софійка і Ліза йшли зі школи додому. Софійка була тепло одягнена. На ній була тепла шубка і рукавички. Її наплічник зручно лежав на спині. А Ліза в школі забула рукавички, тому портфель несла в голій руці. «Рука в мене замерзла страшенно!» - поскаржилась Ліза подрузі. Софійка відповіла: « А в мене – ні!»
Так вони йшли до самого дому.
- Як би ви вчинили на місці Софійки? (слід було виявити турботу)
- Я задоволена. Вирішуючи різні життєві ситуації ви обрали добро, а не зло. Сподіваюсь, що і в реальному житті ви не поступитесь своїм принципам.
- Діти, то які ще слова розкривають і доповнюють зміст добра?
(Ці слова накладаються на «веселку добра»: доброзичливість, чуйність, приязність, старанність, сумлінність, ввічливість, любов, повага, співчуття, турбота, шана, щирість, людяність, вдячність, вихованість, чесність, безкорисливість, терпимість, ласка)
3. Робота з підручником. ( с. 58 – 59)
Прочитайте українську народну казку «За добро – добром».
-Чого вчить ця казка?
-Ваше ставлення до цієї казки?
4. Робота в групах.
-Добрі вчинки потрібні нам у житті і залежать від наших душевних зусиль. Душа – це живий відгук людини на все, що відбувається. І якщо у людини цей відгук є, то вона добра душевна людина, а якщо ні – зла і байдужа. Спробуйте заглянути в свою душу і визначити які ви є.
Завдання для груп:
-На партах у файлах є слова, що мають різне значення. Розділіть їх на дві групи: Добро Зло
-Із слів, що символізують добро складіть «квітку доброти».
ЗАВДАННЯ ДЛЯ ГРУП
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОЄКТІВ
Народна мудрість віддзеркалює істину. Народ ніколи не помиляється.
(презентація прислів’їв)
Добро не пропадає, а зло умирає.
Не все добре, що солодке.
Ти до нього з добром, а він до тебе з кілком.
Від лиха до добра недалека дорога.
З добрим одружись, а лихого стережись.
Не сподівайся за добро дяки.
Все зле – все немудре.
Хто людям добра бажає, той і собі має.
Добре серце, як сонечко в небі.
Добре там жити, де вміють дружити.
4 Група Все добре пам’ятай, а зла уникай.
Роби добро – не кайся, роби зло – зла і сподівайся.
Злість до добра не доводить.
Добрий чоловік і сусідів дім від вогню збереже.
(ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВІРШІВ)
ІІІ ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
ЗОЛОТІ ПРАВИЛА:
Запам’ятайте, що «Добро – це те, що може побачити сліпий і почути глухий»!