Конспект уроку на тему My best friend

Про матеріал
Цей конспект уроку буде корисний для вчителів англійської мови, які викладають у 2х класах за підручником О.Карпюк з теми My best friend.
Перегляд файлу

Тема: "My friend".

Цілі уроку:

Навчальна: Активізувати вживання лексики в мовленні, шляхом багаторазового, свідомого повторення матеріалу в різноманітних видах мовленнєвої діяльності на тему " My friend ". Практикувати учнів у складанні речень і тексту на вищезгадану тему. Повторити вживання "The Present Simple  tense" .

Виховна: Виховувати позитивне ставлення до іноземної мови, до слова. Наполегливість у вивченні мови. Збагачувати знання за допомогою пісень, гри. Привчати учнів до інтелектуальної праці під час уроку. Прищеплювати любов до друзів.

Розвиваюча: Розвивати в учнів уміння логічно, послідовно будувати свої висловлювання. Розвивати фонетичний та інтонаційний слух, уяву, слухову і моторну пам'ять, мислення.

Обладнання уроку: Презентація,  комп’ютер, телевізор, фонограми пісень, наочність, аудіозаписи.

Очікувані результати: Після цього уроку учні зможуть :вільно вживати лексику теми в мовленні та розповідати про своїх друзів.

                                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                            Хід уроку

  1. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

Good morning, dear children! . Glad to see you. How are you?

Today we have an unusual lesson. There is a guest here and we’ll try to do our best to make this lesson interesting. (1 хв.)

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

 I’d like to start our lesson with a question. Look at this picture and tell me who are these children? ( They are friends).

 Yes, you are right. And can you guess now the topic of our today’s lesson?

 Yes, you  are  right. The theme of our lesson is “My friend”. The aim of our lesson is to speak about friends. We shall revise and practice the  words . We shall make some exercises.

Are you ready for the lesson? Show me your….   (2 хв.)

  1. Фонетична  зарядка.

1. Now, first of all, children, we must remember how to pronounce the English sounds correctly.  Let’s train our tongues and do some phonetic exercises. What sound is this? Repeat after me. [i] [o] [ai] [ei] [e] [æ]

Read the words with these sounds after me, please : dog dad pen pig bike cake

2. And now let`s play a game. (work in groups )

We have two baskets and many apples.  The apples with the sound [ai] put into this basket  and the apples with the sound [ei] put into this basket.

(ride bike like nice five I name game cake Kate take table.)

3.Now, children, ‘’Guess the word’’.

Look at these words and try to guess what letters are missed? Read the words all together.

m…mmy, dadd…, c..t, fr..end, b..ke, lik.., j..mp, r..n, f…mily, doct…r, v..t, sw…m. 10 хв

 

4.Основна частина уроку.

1. Aктивізація  лексики.

  Let’s move on. What words can help you to describe people? Look at the pictures and say what kind of people they are?

Clever funny nice pretty  

 Read the sentences with these words. ( моя мама красива, мій тато розумний, моя подруга весела, моя сестра мила, мій найкращий друг розумний) (3 хв.)

2. Speaking.

  Good. And now let’s imagine that Polina is a journalist and she’d like to take an interview about your friends. 

Do you have a friend?

Do you have many friends?

Do you have the best friend? What’s his/her name?

How old is he ?

What is she\he?  (5 хв.)

 Ok, good work.

 

3.Rest time.

 I see that you are tired a little.  Let’s have some rest. Do you like dancing?  (3хв.)

4. Check on homework.

For today you prepared the text about your friends. Tell me what can you do with your friend together? What does your friend like?

Violetta, tell us about your friend. Listen to Violetta and be ready to answer the questions.

-         Who is her friend?

-         What`s her surname?

-         How old is she?

-         Is she a pupil?

-         What is she?

 

Ok, good job. And now who wants to tell about your best friend?(10)

  1. Listening and writing .

 Ok, Please, open your  activity books on p. 25 Ex 1

Choose and write (Вибери та напиши). Зараз ми разом спробуємо підставити

пропущені слова в речення з рамочок. Але, спочатку, давайте повторемо значення слів.

Best- найкращій, friend- друг, funny- кумедний, pretty- гарненька,

Clever- розумний, big- великий, dog- собака.

Ok, Listen to the texts and then choose the words and write them.

 Thank you, very good.

     5.Домашнє завдання

    Your hometask is to draw a picture of your friend.

6. Підсумок     

   Dear friends, we have worked actively

at our lesson, so your marks for the lesson are excellent, because you were very

        enthusiastic.

Thank you friends I hope you have enjoyed our lesson.

        Our lesson is over. Good bye, dear children.( 1,5хв.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (підручник для загальноосвітніх навчальних закладів) 2 клас (Карпюк О. Д.)
Додано
30 січня
Переглядів
221
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку