Тема уроку: Урок виразного читання. Г.Тютюнника «Дивак». Художнє читання описів природи
Лексична тема: Дивовижний світ творчості Г.Тютюнника
Мета уроку:
навчальна: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору;
розвивальна: розвивати вміння виразно читати текст, переказувати його, розглядати точність і лаконічність описів природи в оповіданні, висловлювати власні міркування з порушення проблем;
виховна:виховувати розуміння цінності кожної особи на землі, формувати гуманізм, усвідомлення людини як неповторної індивідуальності, прищеплювати шанобливе ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований урок
Методична організація уроку: репродуктивна й актуалізаційна бесіда, метод спостереження і аналізу літературного твору
Внутрішньопредметні зв'язки: теорія літератури.
Міжпредметні зв'язки: художня культура, природознавство, історія, екологія.
Обладнання: підручник, портрет Григора Тютюнника, ілюстрації до твору письменника, текст оповідання «Дивак»
Тема уроку: Урок виразного читання. Г.Тютюнника «Дивак». Художнэ читання описів природи
Лексична тема: Дивовижний світ творчості Г.Тютюнника
Мета уроку:
навчальна: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору;
розвивальна: розвивати вміння виразно читати текст, переказувати його, розглядати точність і лаконічність описів природи в оповіданні, висловлювати власні міркування з порушення проблем;
виховна:виховувати розуміння цінності кожної особи на землі, формувати гуманізм, усвідомлення людини як неповторної індивідуальності, прищеплювати шанобливе ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований урок
Методична організація уроку: репродуктивна й актуалізаційна бесіда, метод спостереження і аналізу літературного твору
Внутрішньопредметні зв’язки: теорія літератури.
Міжпредметні зв’язки: художня культура, природознавство, історія, екологія.
Обладнання: підручник, портрет Григора Тютюнника, ілюстрації до твору письменника, текст оповідання «Дивак»
I.Організаційний момент. (1хвилина)
Вчитель: - Доброго дня!
Учні: - Доброго дня!
II.Перевірка домашнього завдання (2 хвилини)
III. Оголошення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності (2 хвилини)
Вчитель:
«Ким стане Олесь – герой оповідання Григора Тютюнника «Дивак»? Талановитим художником, допитливим вченим або лісником? Ми не знаємо. Але впевнені : обов’язково буде доброю, співчутливою, справедливою людиною. І це, мабуть, найголовніше. Такі питання стануть предметом нашого обговорення на сьогоднішньому уроці.»
IV.Актуалізація опорних знань (5 хвилин)
Вчитель :
В якому році було надруковано оповідання Г.Тютюнника «Дивак»?
Учень:
Твір було надруковано1 жовтня 1963р.
Вчитель:
Як звати головного героя оповідання «Дивак»?
Учень:
Олесь
Вчитель:
Чому твір має таку назву?
Учень:
Бо так називали Олеся.
Вчитель:
Чого вчить нас це оповідання?
Учитель:
Оповідання вчить нас любити природу.
Вчитель:
Які риси притаманні Олесю?
Учень:
Любить природу, чуйний, спостережливий,боязкий, добрий, щирий.
Вчитель:
Назвіть тему та ідею оповідання «Дивак».
Учень:
Тема твору: Зображення допитливого, чуйного, доброго хлопчика Олеся, його жагу пізнання загадкового світу природи. Ідея: Возвеличення єдності природи і людини,гідної поведінки Олеся,як особистості.
Вчитель:
Назвіть проблематику твору?
Учень:
У своєму творі Григір Тютюнник порушував такі проблеми:єдність людини і природи, добро і зло, краса навколишнього світу.
Вчитель:
Назвіть жанр твору
Учень:
автобіографічне-оповідання
Завдання №1(10 хвилин)
Дайте відповідь «Так» чи «Ні» на питання.
Вчитель:
Олесь – малий хлопчик, що головою ледь до дверної ручки дістає.
Учень:
Так
Вчитель:
Олесь дуже не любить зиму.
Учень:
Ні
Вчитель:
Дятел, зачувши людину, перестав цюркати, здивовано подивився і хутко зник.
Учень:
Так
Вчитель:
Хлопці покликали Олеся ламати лід.
Учень:
Так
Вчитель:
Федько Тойкало підскочив і почав лагідно умовляли Олеся піти з ними.
Учень:
Ні
Вчитель:
Олесь уявив себе в маленькій хатці в підводному царстві.
Учень:
Так
Вчитель :
Під кригою Олесь побачив величезного сома.
Учень:
Ні
Вчитель:
На уроці малювання хлопчик замість горщика намалював дятла.
Учень:
Так
Вчитель:
Олесь відмовився від пиріжка і сердито відвернувся.
Учень:
Ні
Вчитель:
Дід Прокіп порадив онукові бути нахабнішим і настирливішим.
Учні:
Так
Завдання №2 (9 хвилин)
Знайдіть приклади різних описів в оповіданні «Дивак». Результат роботи оформіть у вигляді таблиці.
Види описів |
Приклади |
Пейзаж |
|
Портрет |
|
Опис птаха |
|
Опис риби |
|
Опис речі |
|
Учень:
Види описів |
Приклади |
Пейзаж |
У бору снігу було мало. То там, то сям пролягає крізь порошу трава з примерзлими до землі зеленими чубчиками, стримлять низенькі пеньки з жовтуватою, мов старий мед, смілкою на зрізах. |
Портрет |
Очі в нього чорні, глибокі, як вода в затінку, дивляться широко. Немов одразу хочуть збагнути весь світ. |
Опис птаха |
Зачувши людину, дятел перестав цюркати, повів гартованим дзьобом із боку в бік і націлив його на Олеся: чого тобі тутечки? |
Опис риби |
Раптом поміж куширами промайнула чорна блискавиця і завмерла осторонь довгастою плямкою..Щука! В зубах у неї тремтіла маленька пліточка. |
Опис речі |
Діти почали малювати, виводячи кожен своє: той жлуктечко, інший ринку або макітерку. І оскільки дірку в денці ніяк було передати, то її чіпляли збоку. |
Завдання №3 (9 хвилин)
Складіть сенкан до образу головного героя оповідання Г.Тютюнника «Дивак».
Учитель :
Сенкан – це вірш із п’яти рядків, який будується за такими правилами:
Учень:
V. Оголошення результатів навчальної діяльності (2 хвилини)
VI.Домашнє завдання: (2 хвилини)
Учитель:
Написати твір на тему ; «Вмій творити добро»
VII. Підсумок уроку (5 хвилин)
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Вчитель:
Над чим вас змусив замислитись твір Г.Тютюнника «Дивак»?
Учень:
Оповідання Г.Тютюнника «Дивак» змусило мене замислитись над тим, що треба шанобливо ставитись до природи та поважати людей, які живуть навколо нас.
Література