Конспект уроку на тему "Утворення СРСР" з історії України для 10 класу. Метою уроку є: визначити причини утворення СРСР, проаналізувати проекти утворення СРСР, з'ясувати, який із них найбільше відповідав інтересам України; розкрити роль Й. Сталіна, В. Леніна, Х. Раковського в утворенні СРСР, дати характеристику статусу України у складі Радянського Союзу.
Тема. Утворення СРСР
Мета: визначити причини утворення СРСР, проаналізувати проекти утворення СРСР, з’ясувати, який із них найбільше відповідав інтересам України; розкрити роль Й.Сталіна, В.Леніна, Х.Раковського в утворенні СРСР, дати характеристику статусу України у складі Радянського Союзу;
продовжити формувати логічне мислення, вміння аналізувати, систематизувати історичний матеріал, робити висновки, узагальнення, працювати з підручником, історичними документами, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, аргументовано висловлювати власну точку зору;
виховувати почуття національної гідності, сприяти національно-патріотичному вихованню учнів.
Основні поняття: автономія, федерація, конфедерація.
Обладнання: карта, картки з документами, ілюстрації, портрети.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ . Актуалізація опорних знань учнів
Яку тему ми продовжуємо вивчати?
На попередньому уроці ми ознайомилися з статусом України у 1921-1922 рр..
Бесіда
1. Визначте статус України на початку 20-х років?
Чому юридично незалежна Україна фактично не була суверенною державою у 20-х роках?
2. Чому радянська Росія погодилася на незалежність України?
3. Що являла собою «договірна федерація»? Які, на вашу думку, наслідки для України мав договір, укладений з Російською Федерацією 28 грудня 1920 р.?
4. У чому суть суперечностей між УСРР і РСФРР?
5. Які передумови спричинили утворення нової держави? Який із чинників ви вважаєте найважливішим?
ІІІ . Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь.
92 роки тому, 30 грудня 1922 р., постала держава, яка офіційно називалася Радянським Союзом. Радянська імперія існувала у вигляді радянських республік, кожна з яких формально мала державний статус.
25 грудня 1991 року Михайло Горбачов склав із себе повноваження президента СРСР. Країна під назвою Союз Радянських Соціалістичних Республік перестала існувати. Між двома згаданими подіями пролягло повних 69 років, протягом яких Україна перебувала у складі цієї держави. Щоправда, жителі західних областей перебували в СРСР на 17 років, а закарпатці — на 23 роки менше.
За майже 24 роки, що минули від серпня 1991-го, ми звикли жити у власній державі. Пропоную сьогодні на уроці ознайомитись із проектами створення СРСР, які були запропоновані різними представниками більшовицької партії в 1922 році, дати відповідь на запитання: який проект був найкращим для нашої держави, як відбулося утворення СРСР?
План.
1. Утворення СРСР.
2. Статус УСРР у складі Радянського Союзу.
ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
1. Утворення СРСР.
У ч и т е л ь. На початок 20-х рр. більшовики встановили свою владу не лише в Росії, а й в Україні, Білорусії, державах Закавказзя. Відтак постало питання про відтворення Росії в кордонах імперії, хоча б і без втрачених Польщі, Фінляндії, Латвії, Литви та Естонії. Ніхто з більшовицьких лідерів не заперечував проти цього; розбіжності між ними стосувалися не питання, що потрібно відтворити, а як це зробити, щоб зберегти видимість суверенності сусідніх країн. На початку 20-х років розгорілась дискусія про форму об'єднання держав. Серед розмаїття думок можна виділити два підходи у вирішенні цієї проблеми.
Схема
Робота з підручником, в групах
Завдання для 1 групи:
1) проаналізувати основні положення плану «автономізації»;
2) уявити себе прихильниками сталінського плану «автономізації», дібрати аргументи, щоб переконувати, агітувати інших за «свій» план, щоб показати його позитивні наслідки для України.
Завдання для 2 групи:
1) проаналізувати основні положення плану «федералізації»;
2) уявити себе прихильниками ленінського проекту, дібрати аргументи, щоб переконувати, агітувати інших за «свій» план, щоб показати його позитивні наслідки для України.
Завдання для 3 групи:
1) проаналізувати позицію Х. Раковського;
2) уявити себе прихильниками позиції Х. Раковського, дібрати аргументи, щоб переконувати, агітувати інших за «свій» план, щоб показати його позитивні наслідки для України.
Бесіда.
1 група:
Робота з поняттям: автономія — самоврядування; надане загальнодержавною конституцією право якій-небудь частині держави (території, регіону) самостійно здійснювати певні функції державної влади й управління.
1.Хто був автором плану «автономізації»?
2. В чому суть плану?
3. Чому Сталін був проти конфедерації?
4.Аргументуйте, чому саме цей план був найкращим для України?
5.Хто виступив з критикою сталінського плану?
6. Яку позицію зайняло Політбюро ЦК КП(б)У, секретар ЦК КП(б)У Мануїльський, голова Раднаркому України Раковський ?
7.Як ви оцінюєте таке ставлення керівництва ЦК КП(б)У?
2 група:
Робота з поняттям: федерація — форма державного устрою, за якою республіки, штати, землі тощо, які входять до складу союзної держави, зберігають частину своїх прав, мають власні конституції, законодавчі, виконавчі, судові органи. Водночас створюються єдині федеративні (союзні) органи державної влади, встановлюється єдина державна грошова одиниця тощо.
1.Чому Ленін виступив з критикою сталінського плану?
Робота з поняттям: централізм
2. В чому суть ленінського плану?
3. Чому Ленін виступив за федерацію і проти автономії?
4.Аргументуйте, чому саме цей план був найкращим для України?
5.Порівняти сталінський і ленінський плани.
6. Чий проект утворення СРСР був більш демократичним?
7. Чому, на вашу думку, прихильники плану «автономізації» так легко відмовилися від своєї позиції?
3 група:
Робота з поняттям: конфедерація — форма державного устрою, за якої об’єднані держави зберігають свою політичну та юридичну самостійність. У конфедерації відсутні органи центральної влади і загальне законодавство. Спеціальні об’єднані органи конфедерації створюються лише для координації дій у певних цілях (зовнішньополітичній, воєнній та ін.).
1.Охарактеризуйте позицію Х. Раковського.
2. Чим позиція Х. Раковського відрізнялася від ленінського та сталінського планів?
3. Який з проектів найбільше відповідав інтересам України?
4.Аргументуйте, чому саме позиція Х.Раковського відповідала інтересам України?
3. Як Сталін назвав Раковського? Якою була доля Раковського?
Повідомлення про Х. Раковського.
Запитання:
Дайте власну оцінку політичній діяльності Х. Раковського. Чи можна стверджувати, що він дійсно відзначався самостійністю й твердістю в обстоюванні власної думки?
У ч и т е л ь.
Розповідає про юридичне оформлення СРСР.
Спогади: «Ще не розсіявся звичайний для грудня туман, коли стали збиратися делегати I Союзної з'їзду Рад у Великий театр. З туману випливали екзотичні постаті в халатах, дивовижних одязі, білих чалмах, вушанках з лисячого хутра. Миготіли звичні шкірянки, сірі шинелі. Незвичайними були, навіть серед цього строкатого моря, фраки та крохмальні комірці дипломатів.
О першій годині дня на сцену піднявся член Президії ВЦВК Петро Гермогенович Смидович. Учасник трьох російських революцій, член партії з 1898 р., він відкрив з'їзд і довго не міг говорити - оплески перервали мова найстарішого делегата.
Нарешті, перекриваючи затихає шум, Смидович почав: «Одностайна воля трудящих України, Азербайджану, Грузії, Вірменії і Білорусії злити відокремлені радянські республіки в єдине ціле, в могутню державу союзу соціалістичних радянських республік виражена на з'їздах Рад України, Білорусії і Закавказької Федерації. Ця воля з невимовним ентузіазмом підтримана представниками трудящих РРФСР на засіданні Х Всеросійського з'їзду Рад ... Резолюцією, прийнятою на цьому з'їзді, підтверджений як основа союзу принцип рівноправності республік, добровільного входження їх до союзної держави з збереженням для кожної права вільного виходу з нього.
Ці принципи ляжуть в основу пропонованого делегаціям договору ... ми об'єднуємося в єдину державу, утворимо єдиний політичний і господарський організм. І кожна рана ззовні, кожна біль всередині на якій-небудь віддаленій околиці відгукнеться одночасно у всіх частинах держави і викликає відповідну реакцію у всьому організмі Союзу ... »
Робота з документом
…Зруйновані продуктивні сили і виснажені господарські ресурси роблять недостатніми окремі зусилля окремих республік з господарського будівництва. Відбудова народного господарства, як з’ясувалося, неможлива за умов окремого існування республік.
З іншого боку, нестійкість міжнародного становища і небезпека нових нападів роблять неминучим створення єдиного фронту радянських республік в умовах капіталістичного оточення.
Нарешті, сама структура радянської влади, інтернаціональна за своєю класовою природою, штовхає трудящі маси радянських республік на шлях об’єднання в одну соціалістичну сім’ю…
Союз цей є добровільним об’єднанням рівноправних народів… за кожною республікою забезпечене право вільного виходу з Союзу… нова союзна держава буде гідним увінчанням закладених ще в жовтні
1917 року основ мирного співжиття і братерського співробітництва народів… новим рішучим кроком на шляху об’єднання трудящих усіх країн у світову соціалістичну радянську республіку.
Запитання
1. Які аргументи наводяться на користь створення СРСР?
2. Чи можна вважати перелік причин вичерпним?
3. Які б ви використали контраргументи щодо створення СРСР?
Учитель.
Таким чином, завдяки маніпуляціям Сталіна союзний договір, який мав стати міжнародним договором між суверенними державами, був замінений конституцією, яка є внутрішньодержавним документом. Принципи рівноправності і федералізму практично поступилися автономізації. Союзні республіки стали адміністративними одиницями СРСР.
Робота з картою.
Зростання чисельності союзних республік у складі СРСР
|
Рік |
Республіки, що входили до складу СРСР |
|
1922 |
Російська РФСР, Українська СРР, Білоруська СРР, Закавказька РФСР (Вірменська РСР, Азербайджанська РСР, Грузинська РСР) |
|
1924 |
Туркменська РСР, Узбекська РСР |
|
1929 |
Таджикська РСР |
|
1936 |
Казахська РСР, Киргизька РСР |
|
1940 |
Латвійська РСР, Естонська РСР, Литовська РСР, Молдавська РСР, Карело-Фінська РСР |
Повідомлення учня про герб, прапор СРСР та УСРР
Заслуховування Інтернаціоналу
Завдання
Про що йде мова в Інтернаціоналі?
Чому саме інтернаціонал став гімном СРСР?
2. Статус УСРР у складі Радянського Союзу.
У ч и т е л ь.
Схема
Робота з документом
Із договору про утворення Союзу Радянських Соціалістичних Республік, затвердженого І З’їздом Рад Союзу РСР (ЗО грудня 1922 р.)
Питання до документа
Які повноваження мали союзні органи згідно з Союзним договором?
Бесіда
V. Узагальнення та систематизація знань
Запитання для дискусії.
1. Чи згодні ви з точкою зору, що СРСР був псевдофедеративною державою? А імперією нового типу?
2. Чи міг існувати Радянський Союз як об’єднання незалежних держав?
3. Чи могла УСРР існувати самостійно?
4.Уявіть себе членом уряду України. Чи підписали б ви документи про утворення СРСР?Чи була альтернатива утворенню СРСР?
5.Чи можна стверджувати, що причини розпаду СРСР 1991 року були закладені у 1922 році?
6.Чи можна було б взяти за епіграф сьогоднішнього уроку слова Л. Троцького: «Нам необхідно повернути Україну. Без України немає Росії…
VІ. Оцінювання. Рефлексія
Висновок трьома реченнями.
Отже, формально СРСР був федерацією, але фактично – унітарною, централізованою державою, імперією нового типу.
VІІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати параграф.
2. Скласти політичний портрет Х. Раковського.