Мета конспекту уроку про планету Земля:
1. Практична: практикувати активний словник теми, ввести нові лексичні одиниці, вчити їх правильно артикулювати, розвивати вміння учнів логічно та послідовно викладати власні думки іноземною мовою.
2. Освітня: тренувати навички роботи з текстом, розвивати самостійне мислення, ініціативність, бажання до пізнання нового.
3. Розвиваюча: розвивати пам 'ять, увагу, логічне мислення, уяву, творчість, навички вимови, читання, розвивати зв 'язне діалогічне і монологічне мовлення.
4. Виховна: виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови.
Обладнання: картки iз завданнями, картинки із зображенням погоди, відеозапис зарядки, робочі зошити.
Тип уроку: контроль розуміння прочитаного тексту.
« НАША ПЛАНЕТА – ЗЕМЛЯ»
(6 клас, 2-й рік навчання)
Тема: « Наша планета – Земля».
Мета:
Практична: практикувати активний словник теми, ввести нові лексичні одиниці, вчити їх правильно артикулювати, розвивати вміння учнів логічно та послідовно викладати власні думки іноземною мовою.
Освітня: тренувати навички роботи з текстом, розвивати самостійне мислення, ініціативність, бажання до пізнання нового.
Розвиваюча: розвивати пам 'ять, увагу, логічне мислення, уяву, творчість, навички вимови, читання, розвивати зв 'язне діалогічне і монологічне мовлення.
Виховна: виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови.
Обладнання: картки iз завданнями, картинки із зображенням погоди, відеозапис зарядки, робочі зошити.
Тип уроку: контроль розуміння прочитаного тексту.
Хід уроку
I. Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу.
T. Good morning, dear children. I hope you are fine today. So let’s start our lesson.
T. Who is on duty today?
Who is absent today?
T. So children, today we are going to speak about our beautiful planet
T. Let’s sing a song about the Earth.
It’s a small world
It’s a world of laughter, a world of tears,
It’s a world of hopes, a world of fears,
There’s so much that we share
That it’s time we’re aware
It’s a small world after all.
Chorus:
It’s a small world after all.
It’s a small world after all.
It’s a small world after all.
It’s a small, small world.
There is just one moon and one golden sun,
And a smile means friendship to everyone.
Though the mountains divide
and oceans are wide,
It’s a small world after all.
T. What is this song about?
II. Основна частина уроку.
T. Look at the pictures. Listen and repeat the new words:
Continent Earth
ocean star
universe planet
desert sea
T. Look at the picture. It is the universe. The Sun is a star. Stars are the basin units of the universe. Our Sun is the nearest star. It is very hot at the centre of the Sun. There are nine planets in the Sun’s system. They go around the Sun. The Earth is one of them. The Earth is the third nearest planet to the Sun.
T. P1 begins reading the text aloud. All the rest follow the reading in their books, then the second pupil goes on reading and so on. Is it clear?
Our planet is beautiful
Our Earth is beautiful. There are five continents. The oceans and the seas are between the continents. The largest of the oceans is the Pacific Oceans. The Mediterranean Sea is the largest of the seas. Asia is the largest continents.
There are large countries and small countries. There are warm countries and cold countries. There are some countries where there are four seasons in a year and some countries where there are only two.
There are four seasons in a year. They are winter, spring, autumn and summer. It’s warmer in spring than in winter. It’s colder in autumn than in summer. Winter is the coldest season of the year.
In winter the days are short and the nights are long. In summer the days are longer and the nights are shorter than in spring.
T. Answer my questions
T. Complete the sentences. Use words from the box.
BOX: OCEAN, GALAXY, COUNTRY, PLANET, CONTINENT, SUN.
T. Let’s have a rest
Touch your shoulder
Touch your knee
Raise your arms
Then drop them, please!
Touch your ankles
Pull your ears
Then touch your nose
With your toes go Tap, tap, tap
Now your fingers Snap, snap, snap!
T. Look at the model and remember.
Adjective |
Comparative |
Superlative |
large |
larg + er |
the larg + est |
long |
longer |
the longest |
fat |
fatter |
the fattest |
happy |
happier |
the happiest |
ATTENTION
Good
|
better |
the best |
Bad |
worse |
the worst |
T: Fill in the table
Adjective |
Comparative |
Superlative |
Hot |
|
|
Big |
|
|
Warm |
|
|
Thin |
|
|
Noisy |
|
|
Tender |
|
|
Brave |
|
|
Dirty |
|
|
Cold |
|
|
T. Do you know:
T. Write sentences as in the example.
Example: Italy / hot / Great Britain. India / hot.
Italy is hotter than Great Britain.
India is the hottest of these countries.
Read and smile.
Teacher: Which is the nearest to us, America or the moon?
Pupil: The moon.
Teacher: The moon? Why do you think so?
Pupil: Because we can see the moon, and we can’t see America.
Teacher: Which is more important, the sun or the moon?
Pupil: The moon is more important than the sun because it shines at night when it is dark and the sun shines in the day-time when nobody wants it.
III. Заключна частина уроку.
Summary. Підсумок.
What was the most interesting task for you? Why?
Well done, children. You were great today. I’m pleased with you.