Конспект уроку. Різноманітність корисних копалин, їхнє використання людиною. Практична робота «Ознайомлення з колекцією корисних копалин»

Про матеріал

Формувати уявлення учнів про корисні копалини та способи їхнього видобутку; ознайомити з колекцією корисних копалин, з їх використанням людиною; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, логічне мислення школярів; виховувати бережне ставлення до використання корисних копалин, пізнавальний інтерес

Перегляд файлу

Тема. Різноманітність корисних копалин, їхнє використання людиною. Практична робота «Ознайомлення з колекцією корисних копалин»

Мета: формувати уявлення учнів про корисні копалини та способи їхнього видобутку; ознайомити з колекцією корисних копалин, з їх використанням людиною; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, логічне мислення школярів; виховувати бережне ставлення до використання корисних копалин, пізнавальний інтерес

Обладнання: колекції корисних копалин, таблиці, картки з тестами

Хід уроку

I. Організаційний момент

Я всміхнуся сонечку, здрастуй золоте.

Я всміхнуся квіточці, нехай собі цвіте.

Я всміхнуся дощику, лий , мов із відра.

Друзям усміхнися-побажай добра.

II. Фенологічні спостереження. Звіт синоптиків

III. Актуалізація опорних знань

1. Вправа «Мозковий штурм»

— Наведіть приклади гірських порід. Які з них є у вашому краї?

— У яких станах зустрічаються гірські породи у природі? Наведіть приклади.

— Наведіть приклади твердих гірських порід. (Граніт, залізна руда, кухонна сіль, базальт, мармур, кам’яне вугілля, глина, пісок)

— Наведіть приклади рідких гірських порід. (Нафта)

— Наведіть приклади газоподібних гірських порід. (Природний газ)

— Чому гірські породи називають природними скарбами, якщо їх так багато?

— Наведіть приклади корисних копалин.

— Наведіть приклади використання гірських порід.

2. Виконання тестових завдань

1. Хто створив гірські породи?

а) люди;

б) природа;

в) тварини.

2.  Які бувають гірські породи?

а) тверді й рідкі;

б) тверді й газоподібні;

в) тверді, рідкі й газоподібні.

3.  Як видобувають корисні копалини?

а) відкритим способом;

б) прикритим способом;

в) відкритим і закритим способом.

4.   Як поділяють корисні копалини?

а) горючі;

б) горючі, рудні;

в) горючі, рудні й нерудні.

5.   Як потрібно ставитися до корисних копалин?

а) економно;

б) дбайливо й економно;

в) знищувати.

Виконаємо взаємоперевірку.

IV. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні на уроці ми дізнаємося про корисні копалини, їх види та способи видобування, розглянемо колекцію корисних копалин, ознайомимося з їх використанням людиною

V. Вивчення нового матеріалу

1. Пояснення вчителя

   Надра землі, її поверхня містять численні природні багатства. Всі речовини, що добувають з глибини і поверхні землі, використовують у промисловості й сільському господарстві, називаються корисними копалинами. Місця, де залягають ці корисні копалини, називають родовищами. Родовища порід залягають у надрах землі на різній глибині.

   Корисні копалини бувають твердими, рідкими та газоподібними. Тому й видобувають їх по – різному. Щоб добути ті, які знаходяться неглибоко під землею, риють великі ями-кар’єри. А щоб добути ті, які сховані глибоко під землею, будують шахти, бурять свердловини.

   Хто ж допомагає знаходити місця з корисними копалинами? Пошуком корисних копалин займаються геологи. Їх ще називають розвідниками земних глибин. Це ті люди, які вивчають з чого складається наша планета. («Гео» – грецькою мовою означає «земля». А «логос» – наука. Геологія – наука про землю).

         Кам’яне вугілля, нафта, природний газ, торф, граніт, пісок, глина, сіль, залізна руда – це все корисні копалини.

2. Опрацювання статті підручника (с.50-51)

3. Виступи підготовлених учнів про використання корисних копалин

4. Практична робота «Ознайомлення з колекцією корисних копалин».

Робота в групах

Перед вами корисні копалини.

— До якої природи віднесемо корисні копалини?

— Вони однакові чи різні?

— Як ви думаєте, де знаходяться корисні копалини?

Поділимось на групи. Кожна група буде досліджувати властивості своєї корисної копалини. Ви повинні визначити колір, запах, твердість, горючість, яка копалина на дотик, чи блистить вона, чи залишає слід на папері, чи розчиняється у воді. Один представник з групи повідомить класу властивості корисної копалини, котра вам дісталась.

VI. Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу

1. Відгадування загадок

А зараз перевіримо, як добре ви знаєте корисні копалини України.

В воді родилось, а води боїться. (Сіль)

Що росте на камені? (Пісок)

Не горить, а гасити доводиться. (Вапно)

Чорне, блискуче, всіх людей гріє. (Вугілля)

Як розіллєш - вонюче, запалиш - горюче. (Гас)

Під землею вогонь горить, а на плиті обід кипить. (Природний газ)

Залізна..(руда)

Міцний і важкий камінь. (Граніт)

З неї виготовляють посуд(Глина) Вапно, мармур, крейда - це (вапняки)

Крихкий, легкий, бурого кольору. Використовується як паливо або добриво. (Торф)

2. Проблемна ситуація

– Корисні копалини дуже потрібні людям. Територія України дуже багата на корисні копалини. Тут є майже всі корисні копалини, що трапляються на планеті Земля.  Але людям необхідно використовувати їх дуже економно. Чому?

3. Виконання завдань в зошитах

VII. Підсумок уроку

— Що таке корисні копалини? Поясніть, чому їх так назвали.

— Наведіть приклади корисних копалин. Як їх використовує людина?

— Які способи видобутку корисних копалин вам відомі? Розкажіть про один із них.

VIII. Домашнє завдання

С. 50-51, опрацювати; скласти кросворд про корисні копалини України

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Чепик Вікторія Володимирівна
    Змістовний та цікавий урок. Дякую!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
7 січня 2019
Переглядів
2013
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку