Урок 23. Робота з планом і картою. Практична робота. Читання карти. Порівняння плану і карти
Мета: закріплювати вміння учнів працювати з планом і картою, вчити застосовувати свої знання у практичній роботі, розвивати мислення, увагу; розширювати світогляд; виховувати інтерес до уроків природознавства.
Обладнання: таблиці, підручник «Природознавство» 4 клас.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Емоційне налаштування на урок. Вправа «Очікування»:
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
II. Актуалізація опорних знань
Хвилинка фенологічних спостережень. Вправа «Синоптик».
- Які зміни у природі відбулися протягом минулого тижня?
Відгадування загадок
Країнами різними я ходив.
Річками й океанами плив.
Пустелі пройшов, повернувся додому
Лише на аркуші одному. (Географічна карта).
Щоб ніде не заблукати
І дорогу не шукати,
Має кожен мандрівник
Паперовий путівник.
Де у полі є криниця,
Як пройти до залізниці,
Де є сад, а де є лан,
Нам усе покаже... (план)
Бліц -опитування
- План - це...
- Географічна карта - це...
- Для зображення на карті земної поверхні використовують... (умовні знаки)
- Моря, річки, озера, океани зображують ... (блакитним кольором)
- Низовини - .... (зеленим)
- Підвищення - .. (жовтим)
- Гори - ... (коричневим)
- Великі міста на карті позначають ... (кружечком чи зірочкою)
- Карти, на яких показано обриси материків, висоту суходолу, глибину водойм, називають ... (фізичними)
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
Усі ми любимо подорожувати. Під час подорожі, зазвичай, користуємося планом та картою , щоб орієнтуватися на місцевості. А чи вміємо ми правильно їх читати? Чим карта відрізняється від плану місцевості? Сьогодні на уроці спробуємо це з’ясувати
IV. Практична робота
Колективна робота. Порівняння плану і карти, вміщених на 1-му форзаці підручника.
- Розгляньте карту України та план місцевості пришкільної ділянки, зображені на форзаці підручника.
- Що спільне між планом і картою? Що відмінне? (Вчитель разом з учнями на картках заповнюють таблицю.)
План |
Карта |
План - це креслення вигляду згори невеликої ділянки земної поверхні за допомогою масштабу і умовних знаків. |
Географічна карта - це зменшене у багато разів зображення на площині всієї поверхні Землі або її частини за допомогою масштабу й умовних знаків. |
Умовні знаки: дорога (шосейна. ґрунтова, залізниця); ліс (хвойний, мішаний, листяний), сад, поле, лука, міст через річку. Вода - блакитний колір; ліс - зелений; будинки - прямокутники; дерева - кружечки; річки - хвилясті лінії. |
Умовні знаки: зелений колір - низовини; жовтий - підвищення; коричневий - гори; блакитний - річки, озера, моря, океани; Великі міста - кружечком або зірочкою. |
Напрямок вказують стрілкою Пн. - Пд. Якщо стрілка відсутня, то північною вважають верхню частину плану, а південною - нижню. Масштаб - великий |
Напрямок північ - південь указують меридіани, захід - схід - паралелі. Масштаб - дрібний |
Фізкультхвилинка
Практична робота « Читання плану та карти з використанням умовних знаків та масштабу»
Колективна робота з планом місцевості.
- Розгляньте план місцевості (див. 1-й форзац). Користуючись умовними знаками, дайте відповіді на запитання:
- У якому напрямку від будинку лісника знаходиться колодязь? Джерело?
- У якому напрямку від школи знаходиться стадіон? Фруктовий сад?
- Визначте за допомогою лінійки відстань від колодязя до моста. Користуючись масштабом, установіть, якій відстані відповідає цей відрізок на місцевості.
Робота в групах. Робота з фізичною картою півкуль. (Поділ класу на групи за принципом «Кольорові картки»)
1 група
- Розгляньте умовні знаки на фізичній карті півкуль в атласі. Що на ній позначають?
- Знайдіть і покажіть на карті меридіани і паралелі.
- Знайдіть на карті моря.
2 група
- Розгляньте умовні знаки на фізичній карті півкуль в атласі. Що на ній позначають?
- Знайдіть і покажіть на карті меридіани і паралелі.
- Знайдіть на карті океани.
3 група
- Розгляньте умовні знаки на фізичній карті півкуль в атласі. Що на ній позначають?
- Знайдіть і покажіть на карті меридіани і паралелі.
- Знайдіть на карті гори.
Презентація роботи в групах.
VII. Підсумок уроку. Рефлексія
- Які результати ваших очікувань?