Конспект уроку та презентація Класифікація органічних сполук

Про матеріал
Конспект уроку та презентаціямістить посилання на інтерактивні вправи, різні запитання та завдання.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Розшифруй ребус та дізнайся тему уроку.

Номер слайду 2

Тема уроку: Класифікація органічних сполук. Підготувала вчитель хімії Водянобалківської ЗОШ І-ІІІ ст. Шабельник О. О.

Номер слайду 3

На уроці ви дізнаєтеся:

Номер слайду 4

Повторюємо!Відскануй код та виконай вправу

Номер слайду 5

Давайте повторимо.1. Назвіть речовину, формула якоїСН3 – СН2 – СН2 – СН2 – СН3 а) пентен б) пентанв) пентин2. Складіть скорочену структурну та молекулярну формулу насиченого вуглеводню, молекула якого містить 7 атомів Карбону:3. Серед наведених формул вкажіть формулу пентану:а) СН3– (СН2)3 – СН3 б) СН3 – СН2 – СН2 – СН3в) СН3 – СН = СН2

Номер слайду 6

Класифікація органічних сполук за елементним складом. Представники: Алкани, алкени, алкіни, арени. Представники: Спирти, феноли, альдегіди, кислоти, естери, вуглеводи. Представники: Аміни, амінокислоти, білки

Номер слайду 7

Класифікація органічних сполук за будовою карбонового ланцюга

Номер слайду 8

Класифікація органічних сполук за будовою карбонового ланцюга

Номер слайду 9

Знайдіть відповідність. Ациклічний карбоновий ланцюг розгалужений. Ациклічний карбоновий ланцюг нерозгалужений. Циклічний карбоновий ланцюг нерозгалуженийабвгде

Номер слайду 10

Класифікація органічних сполук за видом зв’язку

Номер слайду 11

Класифікація органічних сполук за наявністю характеристичних груп. Карбоксильна група -СООНХарактеристичні групи відсутніАміногрупа –NH2 Карбоксильна група -СООНI аміногрупа –NH2 Альдегідна група - СНО

Номер слайду 12

Отже, давайте пригадаємо: Які є класифікації органічних сполук?Хто і в якому році встановив, що основою кожної органічної молекули є карбоновий ланцюг?Що таке гомологічний ряд? Що таке гомологічна різниця?Знайдіть відповідність: Спирти, феноли. Карбонові к-ти. Альдегіди. Аміни. Амінокислоти. Група-СОНГрупа-СООНГрупа-ОНГрупа-NH2 Групи-NH2 і -СООН

Номер слайду 13

Працюємо з підручником. Виконуємо вправи 32 – 34, 37 на сторінках 22 - 23

Номер слайду 14

Опрацювати параграф 3. Виконати вправи в підручнику 35,36,38 стр. 22.

Перегляд файлу

Урок №3.

Тема: Класифікація органічних сполук.

Мета уроку:

  • Освітня: Систематизувати знання учнів про органічні сполуки, ознайомити їх з основними класами органічних сполук та критеріями їх класифікації.
  • Розвиваюча: Розвивати вміння учнів аналізувати, порівнювати, робити висновки, а також логічне мислення.
  • Виховна: Формувати науковий світогляд, інтерес до хімії та розуміння важливості органічних сполук у природі та житті людини.

Обладнання та реактиви: таблиці: «класифікація органічних сполук», «Будова атома Карбону», презентація, картки – завдання.

Базові поняття та терміни: алкани, класифікація, ароматичні сполуки, циклічні та ациклічні сполуки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент. (супровід презентації)

Доброго дня, діти! Сьогодні ми звами продовжуємо вивчати органічні сполуки. І щоб дізнатися тему уроку потрібно розшифрувати ребус.

Розшифруй ребус та дізнайся тему уроку.

Тема нашого уроку: Класифікація органічних сполук.

II. Актуалізація опорних знань.

Зображення, що містить візерунок, квадрат, Прямокутник, мистецтво

Автоматично згенерований описА зараз я пропоную вам пригадати попередні матеріали та виконати вправу. Відскануйте qr-код. (Виконання вправи на телефонах)

Посилання на вправу: https://learningapps.org/view2757681

Далі виконуємо завдання.

1. Назвіть речовину, формула якої

СН3 – СН2 – СН2 – СН2 – СН3

 а) пентен

 б) пентан

в) пентин

2. Складіть скорочену структурну та молекулярну формулу насиченого вуглеводню, молекула якого містить 7 атомів Карбону:

3. Серед наведених формул вкажіть формулу пентану:

а) СН3– (СН2)3 – СН3

 б) СН3 – СН2 – СН2 – СН3

в) СН3 – СН =  СН2

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Фронтальна робота

  •     Який розділ хімії називається органічною хімією?

Органічна хімія — це розділ хімічної науки, у якому вивчаються сполуки Карбону — їхня будова, властивості, способи одержання і практичного використання.

Крім Карбону, органічні сполуки завжди містять Гідроген, досить часто — Оксиген, Нітроген і галогени, рідше — Фосфор, Сульфур та інші елементи. Однак сам Карбон і деякі найпростіші його сполуки, такі як карбон(ІІ) оксид, карбон(IV) оксид, карбонатна кислота, карбонати, карбіди тощо, за характером властивостей належать до неорганічних сполук. Тому часто використовується також інше визначення:

Органічні сполуки — це вуглеводні (сполуки Карбону з Гідрогеном) та їхні похідні.

Завдяки особливим властивостям Карбону органічні сполуки надзвичайно численні. Наразі відомо понад 20 млн синтетичних і природних органічних речовин, і їхня кількість постійно зростає.

  •         Які типи хімічних зв’язків характерні для органічних сполук?
  •         Постановка проблемного питання: "Чому існує така величезна кількість органічних сполук? Як їх систематизувати?"

ІV. Вивчення нового матеріалу


Які ж існують класифікації органічних сполук?

Перша класифікація це:

Зображення, що містить текст, знімок екрана, Шрифт

Автоматично згенерований опис

Друга класифікація органічних сполук за будовою карбонового ланцюга.

Ще в 1858 році шотландський хімік Арчібальд Купер  установив, що основою кожної органічної молекули  є карбоновий ланцюг, що є послідовністю хімічно з’єднаних між собою атомів Карбону. У багатьох реакціях  цей ланцюг незмінний. Купер також запропонував позначати рисками хімічні зв’язки.

Зображення, що містить текст, знімок екрана, Шрифт, схема

Автоматично згенерований опис

Ациклічні сполуки — це сполуки з відкритим (незамкнутим) карбоновим ланцюгом. Ці сполуки називаються також аліфатичними.

Серед ациклічних сполук розрізняють насичені, що містять у скелеті лише одинарні зв’язки C-C, і ненасичені, які включають кратні зв’язки C = C і C http://subject.com.ua/lesson/chemistry/11klas/11klas.files/image002.png C.

Отже, давайте закріпимо наші знання та виконаємо вправу.

Зображення, що містить текст, знімок екрана, схема, Шрифт

Автоматично згенерований опис

Продовжуємо знайомитися з наступною класифікацією за типом зв’язку в карбоновому ланцюзі. Вам уже відомі насичені вуглеводні у яких одинарні зв’язки. А сполуки в яких у карбоновому ланцюзі наявні подвійна та потрійні зв’язки називаються ненасиченими. Існують також сполуки з ароматичними зв’язками – такі сполуки називають ароматичними.

 

Зображення, що містить текст, знімок екрана, схема, Шрифт

Автоматично згенерований опис

Хімічні властивості органічних речовин визначаються не тільки будовою карбонового ланцюга, а й насамперед тими атомами чи групами атомів, які з ними сполучені. Існують речовини, в молекулах  яких наявні групи атомів, що є характерними для речовин певного класу сполук. Такі групи атомів називають характеристичними (функціональними) В 9 класів ви вже знайомилися з деякими.

Характеристичні групи – це активні центри молекул органічних сполук. Саме вони зазнають хімічних перетворень, тим самим визначаючи багато хімічних властивостей органічних речовин.

Класифікація органічних сполук за наявністю характеристичних груп Спирти, феноли Гідроксильна група - ОН Вуглеводні Органічні сполуки Альдегіди Амінокислоти Аміни Карбонові кислоти Карбоксильна група - СООН Характеристичні групи відсутні Аміногрупа NH2 Карбоксильна група - СООН I аміногрупа NH2 Альдегідна група - СНО

Отже, давайте узагальнемо вивчене на уроці:

  1. Які є класифікації органічних сполук?
  2. Хто і в якому році встановив, що основою кожної органічної молекули є карбоновий ланцюг?
  3. Ациклічні сполуки – це…..
  4. Що таке гомологічний ряд? Що таке гомологічна різниця?
  5. Виконайте вправу

Зображення, що містить текст, знімок екрана, Шрифт, Прямокутник

Автоматично згенерований опис

Робота з підручником. Виконання вправ 32 – 34, 37 на сторінках 22 – 23.

V. Підбиття підсумків уроку, оцінювання роботи учнів

Чи справдились ваші очікування?

Рефлексія (на дошці діти прикріплюють смайлики)

«Матеріал уроку для мене…»

Важкий,                             Зрозумілий, але             Зрозумілий та

незрозумілий                    нецікавий                        цікавий

http://vb.alkass.net/images/smilies/new2/300%20(126).gifhttp://img0.liveinternet.ru/images/attach/b/4/105/184/105184324_smaylik.jpghttp://stat8.blog.ru/lr/0910dc0929d3438db3aec09baf516957

 

 VI. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал параграфа 3. Виконати вправи в підручнику 35,36,38 стр. 22.

 

 

 

 

 

zip
Пов’язані теми
Хімія, Розробки уроків
Додано
22 вересня
Переглядів
212
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку