Урок №3.
Тема: Класифікація органічних сполук.
Мета уроку:
Обладнання та реактиви: таблиці: «класифікація органічних сполук», «Будова атома Карбону», презентація, картки – завдання.
Базові поняття та терміни: алкани, класифікація, ароматичні сполуки, циклічні та ациклічні сполуки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент. (супровід презентації)
Доброго дня, діти! Сьогодні ми звами продовжуємо вивчати органічні сполуки. І щоб дізнатися тему уроку потрібно розшифрувати ребус.
Тема нашого уроку: Класифікація органічних сполук.
II. Актуалізація опорних знань.
Посилання на вправу: https://learningapps.org/view2757681
Далі виконуємо завдання.
1. Назвіть речовину, формула якої
СН3 – СН2 – СН2 – СН2 – СН3
а) пентен
б) пентан
в) пентин
2. Складіть скорочену структурну та молекулярну формулу насиченого вуглеводню, молекула якого містить 7 атомів Карбону:
3. Серед наведених формул вкажіть формулу пентану:
а) СН3– (СН2)3 – СН3
б) СН3 – СН2 – СН2 – СН3
в) СН3 – СН = СН2
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Фронтальна робота
Органічна хімія — це розділ хімічної науки, у якому вивчаються сполуки Карбону — їхня будова, властивості, способи одержання і практичного використання.
Крім Карбону, органічні сполуки завжди містять Гідроген, досить часто — Оксиген, Нітроген і галогени, рідше — Фосфор, Сульфур та інші елементи. Однак сам Карбон і деякі найпростіші його сполуки, такі як карбон(ІІ) оксид, карбон(IV) оксид, карбонатна кислота, карбонати, карбіди тощо, за характером властивостей належать до неорганічних сполук. Тому часто використовується також інше визначення:
Органічні сполуки — це вуглеводні (сполуки Карбону з Гідрогеном) та їхні похідні.
Завдяки особливим властивостям Карбону органічні сполуки надзвичайно численні. Наразі відомо понад 20 млн синтетичних і природних органічних речовин, і їхня кількість постійно зростає.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Які ж існують класифікації органічних сполук?
Перша класифікація це:
Друга класифікація органічних сполук за будовою карбонового ланцюга.
Ще в 1858 році шотландський хімік Арчібальд Купер установив, що основою кожної органічної молекули є карбоновий ланцюг, що є послідовністю хімічно з’єднаних між собою атомів Карбону. У багатьох реакціях цей ланцюг незмінний. Купер також запропонував позначати рисками хімічні зв’язки.
Ациклічні сполуки — це сполуки з відкритим (незамкнутим) карбоновим ланцюгом. Ці сполуки називаються також аліфатичними.
Серед ациклічних сполук розрізняють насичені, що містять у скелеті лише одинарні зв’язки C-C, і ненасичені, які включають кратні зв’язки C = C і C C.
Отже, давайте закріпимо наші знання та виконаємо вправу.
Продовжуємо знайомитися з наступною класифікацією за типом зв’язку в карбоновому ланцюзі. Вам уже відомі насичені вуглеводні у яких одинарні зв’язки. А сполуки в яких у карбоновому ланцюзі наявні подвійна та потрійні зв’язки називаються ненасиченими. Існують також сполуки з ароматичними зв’язками – такі сполуки називають ароматичними.
Хімічні властивості органічних речовин визначаються не тільки будовою карбонового ланцюга, а й насамперед тими атомами чи групами атомів, які з ними сполучені. Існують речовини, в молекулах яких наявні групи атомів, що є характерними для речовин певного класу сполук. Такі групи атомів називають характеристичними (функціональними) В 9 класів ви вже знайомилися з деякими.
Характеристичні групи – це активні центри молекул органічних сполук. Саме вони зазнають хімічних перетворень, тим самим визначаючи багато хімічних властивостей органічних речовин.
Отже, давайте узагальнемо вивчене на уроці:
Робота з підручником. Виконання вправ 32 – 34, 37 на сторінках 22 – 23.
V. Підбиття підсумків уроку, оцінювання роботи учнів
Чи справдились ваші очікування?
Рефлексія (на дошці діти прикріплюють смайлики)
«Матеріал уроку для мене…»
Важкий, Зрозумілий, але Зрозумілий та
незрозумілий нецікавий цікавий
VI. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа 3. Виконати вправи в підручнику 35,36,38 стр. 22.