Конспект уроку та презентація з фізики для 7 класу "Густина речовини"

Про матеріал

Розробка уроку, що містить багато цікавого матеріалу

Перегляд файлу

Тема: Густина речовини

       Мета: Введення поняття густини, як величини, що характеризує                                                     речовину; одиниць її вимірювання;

https://3.bp.blogspot.com/-OrFdtfJeR2o/VsikYBvvn-I/AAAAAAAACR0/wWVIYjAeqqI/s200/6c273a10_6e73_0133_01ec_12313c0dade2.pngФормування вміння порівнювати густини різних речовин;

Удосконалення вміння самостійно робити висновки із          спостережуваних дослідів;

Розуміння важливості знань про густину для вирішення практичних задач.

Демонстрації:

зважування тіл однакового об’єму, але різної маси.

Обладнання:

 Терези, набір тіл однакового об’єму, таблиця густин, дидактичні матеріали для закріплення знань.

 

Хід уроку

 

І.  Актуалізація опорних знань

    1. У чому полягає відмінність між речовиною і фізичним тілом?

2. Назвіть тіла, які складаються з пластмаси, дерева. Чим у цих випадках є дерево, пластмаса?

3. Що розуміють під поняттям «об’єм»? Як його знайти? Які одиниці вимірювання об’єму? Як позначають об’єм?

4. Яку властивість тіла характеризує маса? Які одиниці маси ви знаєте?

5. Як можна виміряти масу тіла

ІІ. Мотивація.

    Як можна визначити масу величезної гранітної брили або великої кількості нафти якогось родовища?

(Версії учнів)

Так як жодний із запропонованих способів для визначення величезних мас не підходить, спробуємо розв’язати задачу іншим способом.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

 

https://1.bp.blogspot.com/-WZbUZ5KirpI/VsiksipyXeI/AAAAAAAACSI/BNRFoIbo7Zw/s400/hqdefault.jpg

   


 

 Демонстрація дослідів.

-         Зважування алюмінієвих тіл однакових об’ємів;

-         Зважування залізних тіл однакових об’ємів;

-         Зважування алюмінієвого і залізного тіл однакових об’ємів;

Висновки:

-         Маси тіл однакові, якщо вони виготовлені з однієї речовин мають однакові об’єми;

-         Маси тіл різні, якщо вони виготовлені з різних речовин, хоча й мають однакові об’єми.

Це дає можливість порівняти маси тіл, знаючи маси за однакових об’ємів, наприклад 1см або 1м.

https://2.bp.blogspot.com/-1CO4bo6FP6A/VsimJm3wmQI/AAAAAAAACSo/9qtBkWkrUZg/s400/187549_html_670cc670.jpg

 Для всіх суцільних тіл з однієї речовини відношення маси до об’єму є однаковим. Отже, ця величина є характеристикою речовини.

Густина речовини — це фізична величина, яка характеризує речовину і дорівнює відношенню маси суцільного тіла, виготовленого з цієї речовини, до об'єму цього тіла

                                                                  

https://1.bp.blogspot.com/-ekZuXkwI2M0/VsiksK6KCzI/AAAAAAAACR4/I6zaOizxN-E/s1600/31704_html_m628d30f0.jpg

 

В яких одиницях можна вимірювати густину?

                                           

https://2.bp.blogspot.com/-Wu2lLUNKpdQ/Vsil0VSETQI/AAAAAAAACSc/ZplqhF7sEZs/s200/images2.png

 

https://2.bp.blogspot.com/-JfDm8LY7emM/Vsil0Ekl0xI/AAAAAAAACSY/D256XfYRR58/s320/images.png

 

  Фізичний зміст поняття: показує, яку масу має одиниця об’єму даної речовини.

https://www.blogger.com/video-thumbnail.g?contentId=d56b3c9a757624ac&zx=s0t4rzz2rd3w

Зі збільшенням температури збільшується і швидкість хаотичного руху частинок речовини. У результаті збільшується середня відстань між частинками, відповідно, збільшується й об’єм тіла. Тому густина речовини зменшується.

І навпаки, чим нижчою є температура речовини, тим менші міжмолекулярні проміжки, тобто меншим є об’єм речовини і більшою є її густина.

 

Робота з підручником

-         Знайдіть у таблиці густину бетону. Що означає це число?

-     Котра з твердих речовин має найбільшу густину? Найменшу?

-         Порівняйте густину води і льоду. Що це означає?

 Вимірювання густини твердих тіл є частіше за все непрямими: вимірюють масу та об’єм, а потім розраховують густину речовини.

 

 

 

https://2.bp.blogspot.com/-fivtacnGLzU/VsimJhKWMAI/AAAAAAAACSw/8L7zXbBM-6Y/s1600/54_2_chemistry.jpg

 

https://4.bp.blogspot.com/-b1rXDhm05pM/VsimJlP8KBI/AAAAAAAACSk/jErn8VWmYAs/s320/AK12042.jpg

 

Ареометр – це прилад у вигляді скляного поплавка із шкалою і вантажем (внизу), призначення якого виміряти густину рідин та сипучих тіл.

2.    Необхідність врахування густини речовини при будівництві, створенні нових матеріал, техніці.

 

У лютому 1990 р. в Національній лабораторії ім. Лоуренса (Лівермор, штат Каліфорнія, США) була синтезована тверда речовина з найменшою густиною — кремнієвий аерогель, густина якого становить всього 0,005 г/см3. Це лише в 5 разів більше, ніж густина повітря, і в 200 разів менше, ніж густина води.

 

https://4.bp.blogspot.com/-9e1SXALHi2Q/VsimJ1FulnI/AAAAAAAACSs/F3LNMc7rdz8/s320/s3paNKMB1rM.jpg

 

https://1.bp.blogspot.com/-_vX-dSLLjFw/VsimKJMM2XI/AAAAAAAACS0/jx2NUGIobHU/s320/vidy-kirpicha.jpg

 

3.    Розв’язування якісних задач

-         Три кубики з мармуру, льоду і латуні  мають однаковий об’єм. Який із них має найбільшу масу, який найменшу?

-         Яке з двох тіл, масою 2кг кожне, має більший об’єм – скляне чи залізне? Чому?

 

 

 

4.    Підбиття підсумків.

5.    Домашнє завдання.

Прочитати §10.

Виконати вправу 1,2,3

Додатково: Визначити густину господарчого мила

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Євченко Михайло
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Пов’язані теми
Фізика, 7 клас, Розробки уроків
До підручника
Фізика 7 клас (Бар’яхтар В.Г., Довгий С.О., Божинова Ф.Я., Горобець Ю.І., Ненашев І.Ю., Кірюхіна О.О.; за редакцією Бар’яхтара В.Г., Довгого С.О.)
До уроку
§ 18. Густина. Одиниці густини
Додано
1 січня 2018
Переглядів
8642
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку