Конспект уроку "Тактичне маскування".

Про матеріал
Тема заняття: Тактичне маскування. 1. Поняття тактичного маскування. 2. Заходи організації тактичного маскування. 3. Чим досягається маскування військ та об’єктів. 4. Інженерні заходи з маскування військ.
Перегляд файлу

ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ 10 клас. РОЗДІЛ: Тактична підготовка.

Види бойового забезпечення та його задачі.

Тактичне маскування.

План-конспект

проведення заняття з предмету «Захист Вітчизни» з 10 ліцейними класами

Розділ: Тактична підготовка.

Тема: Види бойового забезпечення та його задачі.

Тема заняття: Тактичне маскування.                              Слайд № 1.

Учбові питання:

1. Поняття тактичного маскування.

2. Заходи організації тактичного маскування.

3. Чим досягається маскування військ та об’єктів.

4. Інженерні заходи з маскування військ.                        Слайд № 2.

Мета заняття:

Навчальна. Довести до учнів: - з якою метою здійснюється та проводиться тактичне маскування; які основні завдання тактичного маскування; які існують види тактичного маскування; що відноситься до організаційних заходів тактичного маскування; чим досягається маскування військ та військових об’єктів.

Розвивальна. Сформувати та розвинути юнаків та дівчат як: громадян-патріотів, які можуть подолати любі фізичні навантаження, які готові до виконання громадянського обов’язку і у будь-який час готових зі зброєю в руках стати на захист національної безпеки України та ввести ворога в оману шляхом проведення маскування, проведення імітаційних та демонстративних дій.

Виховна. Підготувати юнаків та дівчат до дій, які можуть зненацька виникнути під час проведення військових дій та заходів в складі різних видів бою, в складі різних підрозділів. Виховувати у юнаків та дівчат любов до України, до Збройних Сил України; підтримання та розвитку її традицій, розвинення передового бойового досвіду, підтримання екології у належному стані, привити допризовної молоді почуття відповідальність за бездоганне, точне і своєчасне виконання любих наказів по захисту держави та не бути байдужими за те, що відбувається довкола них, сформувати у учнів риси справжніх господарів держави.                   Слайд № 3.

Описание: j0285750Час заняття: 1 година.

Метод проведення: лекція.

Місце проведення заняття: клас.

Технічне забезпечення: комп'ютерне робоче місце, екран, електронна пушка.

І. Ввідна частина (5 хв.)

з/п

Учбове питання та час відпрацювання

Зміст учбового питання

Дії підлеглих

 1

2

3

4

  1.  

Визначення го-товності взводу

до заняття (3 хв.)

Приймаю доповідь від заступника командира взводу про готовність до заняття та перевіряю наявність особового складу.

Заступник командира взводу доповідає про готовність ліцеїстів до заняття.

  2.

Доведення теми заняття, учбових питань та мети заняття (2 хв.)

Оголошую тему заняття, учбові питання та мету заняття. Даю тему та учбові питання під запис.

Ліцеїсти уважно слу-хають та записують тему, учбові питання в зошит.

ІІ. Основна частина (35 хв.)

1 учбове питання – 10 хв.:

«Поняття тактичного маскування».

 

Тактичне маскування організовується та здійснюється з метою підвищення живучості військ і досягнення раптовості їх дій шляхом приховування від противника розміщення елементів бойового порядку, стану бойової готовності та боєздатності сил і засобів, дій підрозділів і тактико-технічних характеристик комплексу озброєння та введення противника в оману щодо істинних намірів, характеру та замислу своїх дій.

 

Основними завданнями тактичного маскування є забезпечення прихованості діяльності військ і введення противника в оману відносно діяльності з'єднань (частин) і підрозділів.

Прихованість полягає в проведенні комплексу заходів, спрямованих на попередження або виключення витоку інформації, що складає державну та військову таємницю, усунення або ослаблення демаскуючих ознак усіх видів діяльності з'єднань (частин) Повітряних Сил за мирного та воєнного часу.

Основні способи забезпечення прихованості: захист державних і військових таємниць; маскування військ і об'єктів; протидія засобам розвідки противника.

Маскування проводиться з урахуванням комплексного застосування противником оптико-електронних, радіо-і радіотехнічних, радіолокаційних, теплових та інших технічних засобів розвідки.

Маскування від оптичних (оптико-електронних) засобів розвідки здійснюється: використанням маскувальних властивостей місцевості, темного часу доби, а також метеорологічних умов, що обмежують можливості цих засобів; проведенням заходів щодо світломаскування: використанням для маскування техніки і позицій табельних та підручних засобів маскування; маскувальним фарбуванням техніки і споруд під фон місцевості; ретельним маскуванням слідів з’їзду техніки з доріг, слідів роботи газотурбінних двигунів, пусків ракет.

Маскування від засобів радіорозвідки забезпечується: дотриманням встановлених режимів роботи радіо -, радіорелейних та тропосферних засобів зв’язку; дотриманням правил прихованого управління військами і розміщенням радіопередавачів середньої та великої потужності за межами районів розташування командних пунктів (пунктів управління).

Маскування від засобів радіотехнічної розвідки забезпечується обмеженням радіолокаційних станцій.

Маскування від засобів радіолокаційної розвідки здійснюється використанням маскувальних властивостей місцевості, масок-екранів, імітацією радіолокаційних та демаскуючих ознак на хибних позиціях.

Маскування від засобів теплової розвідки здійснюється створенням димових аерозольних завіс, застосуванням екранів та зменшення теплового випромінювання техніки, потужних хибних теплових цілей, а також використанням маскувальних властивостей місцевості.

Введення противника в оману досягається комплексом заходів з нав’язування противнику хибної уяви про стан та побудову протиповітряної оборони і способи відбиття його ударів.

Способами введення противника в оману являються: приховування; дезінформація; демонстративні дії; імітація в поєднанні із застосуванням невідомих противнику способів і форм ведення бойових дій та нових засобів поразки.

Дезінформація - це навмисне розповсюдження і доведення до противника інформації про свої війська, яка не відповідають дійсності.

 

Демонстративні дії представляють собою навмисний показ противнику хибної діяльності військ і об'єктів у визначених районах спеціально виділеними цього силами і засобами з метою притягнення уваги противника до них і відволікання його уваги від дійсних районів та дій військ. Демонстративні дії, як правило, здійснюються обмеженими силами та засобами. Підрозділи можуть і не знати про справжню мету своїх дій. Для них це є бойове завдання.

 

Імітація - це відтворення правдоподібних демаскуючих ознак, що властиві реальній діяльності військ і об'єктів шляхом обладнання хибних позицій, районів та об'єктів з використанням макетів озброєння і військової техніки, імітаторів та інших засобів, а також улаштуванням хибних фортифікаційних споруд. На хибних позиціях (районах, об'єктах) здійснюється показ їх життєдіяльності.

Поряд з проведенням загальних заходів слід передбачити створення хибних позицій ЗРВ, РТВ, аеродромів, пунктів управління, вузлів зв'язку, інших об'єктів, а також імітацію їх життєдіяльності, деформацію (навмисно викривлену конфігурацію військової техніки та об'єктів, легендування дійсного характеру дій військ і об'єктів, радіолокаційне викривлення та аерозольне маскування місцевості, районів базування винищувальної авіації, позиційних районів з'єднань частин) ЗРВ, РТВ. Найважливіше значення має проведення демонстративних і відволікаючих дій, імітація перебазування авіації на інші аеродроми з наступним званим виводом її на оперативні аеродроми.

2 учбове питання – 10 хв.:

«Заходи організації тактичного маскування».

Організація тактичного маскування включає: планування заходів щодо маскування; постановка завдань виконавцям; підготовка виділених сил та засобів до виконання поставлених завдань; організація взаємодії щодо маскування; організація та здійснення контролю за підготовкою та проведенням заходів щодо маскування.

Весь комплекс дій, які забезпечують виконання завдань маскування, поділяється на організаційні та інженерно-технічні заходи.

До організаційних заходів відносяться:

  •             планування маскувальних заходів;
  •             оповіщення військ про дії розвідки противника;
  •             визначення порядку охорони і оборони позицій, командних пунктів та інших важливих об'єктів;
  •             періодична зміна позицій і районів розташування військ;
  •             використання маскувальних властивостей місцевості, темного часу доби та інших умов обмеженої видимості;
  •             дотримання особовим складом військової таємниці, вимог прихованого управління військами, маскувальної дисципліни;
  •             систематичний контроль якості і оцінка ефективності маскувальних заходів.

До інженерно-технічних заходів відносяться: використання інженерно-технічних прийомів маскування; застосування спеціальних табельних засобів маскування та імітації, місцевих матеріалів і виробів промислового виготовлення; застосування інженерної техніки і механізмів.

При проведенні організаційних заходів та використанні інженерно-технічних прийомів необхідно керуватися принципами, які висуваються до маскування.

Найбільш важливими з них є:

• активність;

• різноманітність;

• переконливість;

• безперервність;

• комплексність.

Активність виражається у наполегливому прагненні нав'язати противнику невірне уявлення щодо угрупування підрозділів і частин, характеру та задуму їх місця розташування та ін.

Різноманітність означає виключення шаблону при впровадженні маскувальних заходів, у виборі прийомів та засобів маскування. Однакові прийоми приховування реальних або створення хибних об’єктів. які повторюються декілька разів, рано чи пізно будуть виявлені противником, Повторюваність неприпустима як у маскуванні дій військ, так і у маскуванні окремих об'єктів.

Переконливість маскування означає нав'язування противнику враження реальності і правдоподібності. Несправжні об'єкти слід створювати у таких місцях, де це обумовлено обстановкою. Вони повинні мати достатню схожість з дійсними об'єктами не тільки за зовнішніми ознаками, але й за ознаками діяльності.

Безперервність маскування передбачає постійне та своєчасне виконання маскувальних заходів у будь-яких обставинах: при підготовці та у ході бою, на марші, при розташуванні на місці. Необхідно постійно оновлювати, освіжувати маскувальні матеріали.

Комплексність маскування забезпечується сумісним використанням усіх відомих прийомів та засобів маскування, що обумовлюються засобами та видами розвідки противника.

3 учбове питання – 10 хв.:

«Чим досягається маскування військ та об’єктів».

Маскування військ та об’єктів досягається за допомогою організаційних заходів:

1. використанням природних маскувальних властивостей місцевості при виборі районів розташування та позицій;

2. використанням технічних прийомів маскування, основаних на застосуванні табельних засобів маскування, виробів і матеріалів промислового ї виготовлення та підручних матеріалів;

3. проведенням заходів по радіо і радіолокаційному маскуванню;

4. показом хибних позицій, районів розташування підрозділів та імітацією їх діяльності;

5. використанням ночі, умов обмеженого бачення, поганої погоди для здійснення пересування військ;

6. дотриманням особовим складом дисципліни маскування і виконання вимог маскування при роботі на бойовій техніці.

Маскувальна дисципліна досягається дотриманням правил маскування, вимагають: обмеження руху людей, бойової техніки та транспорту на ділянках, які продивляються противником; заборони вирубки рослинності, прокладенні нових шляхів та стежок, витоптування трави та заготівлі будівельних матеріалів поза спеціально відведеними місцями; проведення інженерних робіт в основному вночі з ретельним маскуванням перед ранком побудованих споруд, будівельних матеріалів та слідів робіт; суворого дотримання у нічний час правил світломаскування; заборони накопичення людей та техніки на переправах, у пунктів управління, водопостачання, у місцях роздачі їжі та на складах; заборони стуків, шумів, розмов, гучних команд та сигналів при розташуванні поблизу противника, особливо вночі; непохитним виконанням жиму радіообміну.

В ході маскування частин та підрозділів вирішальне значення має уміле використання маскувальних властивостей місцевості та дотримання маскувальної дисципліни. Для приховування від повітряної розвідки підрозділи використовують природні маски - ліси, придорожні насадження. Кущі, яри. Кращими властивостями для приховування від усіх засобів розвідки володіють ліси з густими кронами дерев. Приховуванню від нагляд з повітря запобігає також розміщення техніки в тінях від дерев, будівель та інших місцевих предметів. Для приховування від наземної розвідки підрозділи розташовуються пересуваються за зворотними схилами висот, в складках місцевості, в лісах, за будівлями та іншими місцевими предметами, які приховують їх від спостереження противника. На місцевості, де нема природних масок, техніку розташовують на плямистих ділянках, на яких виявлення її противником ускладнене. Для зменшення помітності шляхів руху, стежок, траншей, ходів сполучення, ліній зв'язку доцільно їх прокладати поздовж канав, дамб, огороджень та кордонів контрастних плям місцевості.

Маскування проводиться підрозділами, частинами та з'єднаннями у ході підготовки та ведення бойових дій, при виконанні спеціальних завдань, при підготовці та проведенні навчань з військами, а також при несенні бойового чергування частинами та з'єднаннями.

4 учбове питання – 5 хв.:

«Інженерні заходи з маскування військ».

До інженерних заходів з маскування відносяться:

1. Надання спорудам і об'єктам маскувальних форм.

2. Маскувальне фарбування озброєння, військової техніки і споруд.

3. Застосування штучних масок з табельних і підручних засобів маскування.

4. Застосування засобів радіолокаційного, теплового маскування та імітації.

5. Використання рослинності і маскувальна обробка місцевості.

6. Обладнання (імітація) хибних позицій і об'єктів з будовою макетів техніки, озброєння і хибних споруд.

Для виконання інженерних заходів з маскування застосовуються табельні засоби маскування (маскувальні комплекти, радіолокаційні кутові відбивачі, теплові імітатори, макети техніки) і місцеві підручні матеріали.

1. Надання спорудам і об'єктам маскувальних форм - прийом, який дозволяє усунути (ослабити) демаскуючі ознаки об'єкта, що приховується і відтворити демаскуючі ознаки об'єкта, який відрізняється по формі від того, що маскується.

Це досягається за рахунок зміни типових форм і розмірів об'єктів, надання їм форм місцевих предметів та маскування групових об'єктів і позицій під об'єкти народно-господарчого призначення або під менш важливі для розвідки противника військові об'єкти.

2. Маскувальне фарбування застосовують з метою зменшення помітності техніки і споруджень або перекручування їх зовнішнього виду, надання їм кольору і малюнку оточуючої місцевості, підвищення правдоподібності макетів техніки та фальшивих споруджень.

Основними видами маскувального фарбування є: захисне; деформуюче; імітаційне.

Захисне фарбування - однокольорове офарблення найбільш близьке по кольору до переважного фону місцевості. Воно застосовується для офарблення рухомих об’єктів а також споруджень, розташованих на одноманітних по кольору фонах місцевості.

Деформуюче фарбування - це є багатокольорове офарблення плямами різної форми і розмірів, схожими по кольору з основними плямами фону місцевості. Таке офарблення застосовується для маскування рухомих об'єктів (техніки та озброєння) при діях військ на різноманітних по кольору і яскравості фона і складається із основного кольору і одного-двох контрастних по відношенню до нього допоміжних кольорів.

Для літнього, весняного та осіннього деформуючого офарблення застосовується трикольорове офарблення, основний колір займає біля 50 % поверхні об'єкта, а два інших по 25%.

Зимове деформуюче офарблення складається із плям білого і темного (коричневого, сірого або зеленого) кольору. Площа білого офарблення займає до 75% поверхні об'єкту. Поперечні розміри плям не повинні бути менше 0,5 м і не повинні перевищувати 2 м. Плями розташовуються не симетрично, так, щоб осі їх складали з контуром об'єкту кути 30 – 600 . Плями повинні переходити з однієї поверхні на іншу (суміжну) не співпадаючи своїми центрами з виступаючими кутами офарбованого об'єкту. При цьому плями темного кольору повинні накладатися на люки, триплекси та інші темні деталі об'єкту. Деформуюче офарблення, як правило, здійснюється по ескізам приведеним в "Альбомі зразків малюнків деформуючого офарблення військової техніки і озброєння".

Імітуюче фарбування - багатокольорове офарблення, що зображує на офарбованій поверхні нерухомого об'єкту кольоровий малюнок оточуючого фону місцевості або зруйнованого об'єкту.

3. Застосування штучних масок із табельних і підручних засобів маскування займає провідне місце серед інженерних заходів з маскування.

Штучними масками називаються спеціальні інженерні конструкції, призначені для приховування озброєння, техніки і особового складу від засобів розвідки противника. Штучні маски поступають у війська в вигляді табельних маскувальних комплектів і масок або виготовляються на місці силами військ із місцевих і розхідних матеріалів.

Штучні маски складаються з маскувального покриття, каркасів або стійок.

Маскувальне покриття може бути цільне або з просвітами (транспортне). В якості цільних покрить використовують тканину, плівку, фанеру, картон, толь, мати, лісоматеріали.

 

Картинки по запросу тактичне маскування  Картинки по запросу тактичне маскування

 

Похожее изображение  Похожее изображение

ІІІ. Заключна частина (5 хв.)

1.

Підведення підсумків заняття (5 хв.)

Нагадати тему, мету, навчальні питання заняття; - вказати як досягнуті цілі заняття; - оголосити оцінки студентам, які були отриманні по ходу заняття; - дати завдання для самостійної підготовки; - Дати команду черговому на закінчення заняття.

Уважно слухають та записують завдання на самостійну підготовку.

ЛІТЕРАТУРА:

  1.         Навчальна програма «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ» для навчальних закладів системи загальної середньої освіти (ПРОФІЛЬНИЙ РІВЕНЬ). Затверджена Міністерством освіти і науки України» (Наказ МОН України від 23.10.2017 № 1407).

Інтернет ресурси:

  1. https://studopedia.org/4-109813.html;
  2. https://studopedia.org/4-109814.html.

Вик.: Холостенко В.О.ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ 10 клас профільний рівень (Наказ МОН України від 23.10.2017 № 1407)

docx
Додано
5 грудня
Переглядів
334
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку