Конспект розроблений для учнів 10 класу, за підручником В.Соболь, рівень стандарту.
Тема: Трансплантація тканин та органів у людини
Цілі заняття:
-освітня: сформувати знання про особливості процесів регенерації організму людини, ознайомити з можливостями трансплантації тканин та органів людини.
-розвивальна: розвивати вміння логічно мислити й аналізувати перспективи трансплантації тканин та органів людини.
-виховна: на прикладі процесів регенерації організму людини виховувати розуміння єдності всіх біологічних процесів у живих організмах.
Основні поняття й ключові терміни: трансплантація, трансплантологія, імплантація, експлантація.
Обладнання і матеріали: підручник, телефон з інтернетом.
Хід заняття:
Встановіть на своєму телефоні 2 додатки Virtuale-tee, Heart Surgery,вони нам сьогодні знадобляться. Зараз за допомогою першої програми ви дізнаєтеся тему нашого уроку. Наведіть на свого напарника по парті камеру та проскануйте зображення. Що ви бачите? Так, це віртуальні органи вашого друга. Натисніть оранжеву кнопку, а тепер натисніть плюс над печінкою. Що сталося? Печінка зникла? Уявіть, що ви частину своєї печінки віддали тому, хто її в даний час дуже потребує, тобто ви стали донором. Тож як ви вважаєте як буде звучати тема нашого уроку?
Повідомлення теми та мети уроку.
Метою нашого уроку є ознайомлення із поняттям трансплантації органів, дізнаємося про механізм трансплантації, які органи можна трансплантувати, пни яких захворюваннях здійснювати трансплантацію.
Прийом «Робота з підручником» Зараз за допомогою підручника маєте знайти визначення, що ж так трансплантологія. Хто перший знаходить, піднімає руку і повідомляє усім. Запишіть відразу цей термін.
Прийом «Кластер» . Обведіть термін трансплантологія навколо розміщаємо дати та слова, учням потрібно відносити послідовність склавши розповідь опираючись на послідовність тексту.
А.Каррель- Ю.Воронний – 3 квітня 1933р.
М.Гашек, П.Медаваром – 1953 р.
Розповідь вчителя:
Трансплантологія – розділ медицини, який вивчає пересадку тканин, органів та їх замінників. Щорічно у світі здійснюється близько 100000 пересадок органів. Введення в організм чужорідних білків може викликати в організмі імунні реакції, спрямовані на знищення чужорідного білка і збереження сталості власного білкового складу. Реакція відторгнення трансплантата зумовлена антитілами. Тому найскладнішою проблемою трансплантації є подолання імунологічного бар’єру (несумісність тканин). Для подолання цього бар’єру застосовують такі методи:
Але існують випадки коли організм може сприймати чужі антигени як свої власні й не виробляти проти них антитіл, таке явище називають імунологічною толерантністю.
Прийом «Хвилинка інтернету»
За допомогою Інтернет мережі знайдіть при яких хворобах необхідна трансплантація органів. Часу на пошук 30 секунд. Відповідь даватиме учасник у якого найбільший розмір взяття.
Давайте з вами запишемо які ж є види трансплантації:
І три основні напрямки трансплантації:
Гра «ДОСЛІДНИК» Наступне ваше завдання назвати приклади та описати поняття імплантація та експлантація .
На виконання дається 5 хвилин.
IV. Узагальнення і систематизація знань та вмінь
Давайте з вами перевтілимося в справжніх хірургів та спробуємо зробити операцію людині але віртуально. Для цього вам потрібна друга скачана вами програма. Heart Surgery.
V. Домашнє завдання
Прочитати параграф 55, розгадати кросворд на сторінці 218.