Конспект уроку
“ Zwierzęta Świata ”
(6 клас)
Підготувала
вчитель польської мови
Сарненського НВК «Школа-колегіум»
ім.Т.Г.Шевченка
Савицька Л.Р.
Тема уроку: “ Zwierzęta Świata ” (Тварини світу)
Мета уроку:
навчальна: введення нового лексичного матеріалу;
розвиваюча: розвивати навички говоріння, читання та розуміння мови на слух; тренувати учнів у письмі; практикувати учнів у вживанні фразеологічних зворотів із назвами тварин; розвивати креативне та логічне мислення;
виховна: виховувати шанобливе ставлення учнів до тварин;
підвищувати інтерес до вивчення польської мови
Обладнання: робочий зошит, картки із завданнями, презентація PowerPoint «Zwierzęta»; презентація PowerPoint «Zwierzyniec Brzechwy»; відеозапис пісні «Dziadek fajną farmę miał»; флеш-карти із зображенням тварин; мультимедійний проектор; ноутбук.
Тип уроку: комбінований урок.
Очікувані результати: на кінець уроку учні вмітимуть називати тварин, поділяти їх на групи; учні вмітимуть вживати фразеологічні звороти із лексикою теми та висловлювати свої вподобання; учні розумітимуть важливість шанобливого ставлення до тварин.
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
1. Привітання.
N: Dzień dobry! Witam na lekcji języka polskiego! Witam szanownych gości!
Ucz: Dzień dobry!
N: Prosz ę siadać!
2. Оголошення теми та мети уроку.
N: Spotkaliśmy się dzisiaj, by porozmawiać o zwierzątkach, tematem naszej lekcji są Zwierzęta Świata. Czeka nas na lekcji nowe słownictwo, ciekawe zadania i piosenka, podzielimy nazwy zwierz ąt na grupy i zapoznamy się ze zwrotami frazeologicznymi.
3. Прогнозування очікуваних результатів.
Na koniec naszej lekcji nauczymy si ę nazywać i dzielić zwierzęta na grupy, nauczymy się używać zwroty frazeologiczne
II. Основна частина уроку.
“Żaba”
Pewna żaba
Była słaba,
Więc przychodzi do doktora
I powiada, że jest chora.
Doktor włożył okulary,
Bo już był cokolwiek stary,
Potem ją dokładnie zbadał,
No, i wreszcie tak powiada...
N: Czy lubicie zwierzęta?
Jakie Zwierzęta macie w domu?
Gdzie możemy spotkać zwierzęta?
Jaką rolę w życiu człowieka pełnią zwierzęta?
Jaką rolę w życiu zwierząt pełnią ludzie?
Jakie nazwy zwierzęt znacie?
N: Proszę zapisać datę i temat lekcji:
Poniedziałek, drugi marca.
Zwierzęta Świata
N: Na jakie duże grupy możemy podzielić zwierzęta?
(На які групи, згідно місця проживання, ми можемо поділити тварин?)
Zwierzęta domowe
Zwierzęta hodowlane
Zwierzęta leśne
Zwierzęta egzotyczne
Kura, kogut, koza, baran, krowa, świnia, owca, kaczka, gęś
Вправа 1
Krowa – muu, koza – bee, owcz – mee, kaczka – kwa, świnia – chrum, kot – miau...
«Dziadek fajną farmę miał».
Dziadek fajną farmę miał, ija ija oo,
Kurki na niej hodował, ija ija oo,
Kurki koko tu i koko tam,
Ko tu, ko tam, ciągle tylko koko,
Dziadek fajną farmę miał, ija ija oo/2
Krówki na niej hodował, ija ija oo
Krówki muu tu i muu tam,
Mu tu, mu tam, ciągle tylko muu.
Kurki koko tu i koko tam,
Ko tu, ko tam, ciągle tylko koko,
Dziadek fajną farmę miał, ija ija oo/2
Świnkę na niej hodował, ija ija oo
Świnka chrum chrum tu i chrum chrum tam,
Chrum tu, chrum tam, ciągle tylko chrum chrum.
Krówki muu tu i muu tam,
Mu tu, mu tam, ciągle tylko muu.
Kurki koko tu i koko tam,
Ko tu, ko tam, ciągle tylko koko,
Dziadek fajną farmę miał, ija ija oo/2
Kaczki na niej hodował, ija ija oo
Kaczki kwa kwa tu i kwa kwa tam,
Kwa tu, kwa tam, ciągle tylko kwa.
Świnka chrum chrum tu i chrum chrum tam,
Chrum tu, chrum tam, ciągle tylko chrum.
Krówki muu tu i muu tam,
Mu tu, mu tam, ciągle tylko muu.
Kurki koko tu i koko tam,
Ko tu, ko tam, ciągle tylko koko,
Dziadek fajną farmę miał, ija ija oo
N: A teraz zapoznamy sie tez ze zwierzętami leśnymi.
(А зараз ми познайомимося з тваринами лісу)
Je – leń Mo – tyl Pi – es
k- ot my – sz kro-wa
ko-za mró-wka ko- ń
nie-dźwiedź ry-ba pszczo- ła
nieto-perz so-wa pt-ak
N: Poznajmy wyrаżenia frazeologiczne:
-zdrowy jak ryba – здорвий як риба
-silny jak koń – сильний як кінь
-pracowity jak mrówka – працьовитий як мураха
-wierny jak pies – вірний як пес
-robić z muchy słonia – робити з мухи слона
-pisać jak kura pazurem – писати як курка лапою
Виконання лексичної вправи - вживання фразеологізмів у реченні.
Вправа:
Jem owoce I warzywa, uprawiam sport, bo chce być zdrowy jak ryba
Ta książka jest ciężka – żeby ją nosić trzeba być silnym jak koń
W miłości jestem wierny jak pies
Żeby mieć sukces trzeba być pracowity jak mrówka.
Виразне читання віршів.
N: A teraz zapoznamy sie tez ze zwierzętami ekzotycznymi.
(А зараз ми познайомимося з екзотичними тваринами)
SŁOŃ
Ten słoń nazywa się Bombi.
Ma trąbę, lecz na niej nie trąbi.
Dlaczego? Nie bądź ciekawy -
To jego prywatne sprawy.
PANTERA
Pantera jest cała w cętki,
A przy tym ma bieg taki prędki,
Że chociaż tego nie lubi,
Biegnąc - własne cętki gubi.
NIEDŹWIEDŹ
Proszę państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie państwu łapę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.
LEW
Lew ma, wiadomo, pazur lwi,
Lew sobie z wszystkich wrogów drwi.
Bo jak lew tylko ryknie,
To wróg natychmiast zniknie.
ŻYRAFA
Żyrafa tym głównie żyje,
Że w górę wyciąga szyję.
A ja zazdroszczę żyrafie,
Ja nie potrafię.
KROKODYL
"Skąd ty jesteś, krokodylu?"
"Ja? Znad Nilu.
Wypuść mnie na kilka chwil,
To zawiozę cię nad Nil."
MAŁPA
Małpy skaczą niedościgle,
Małpy robią małpie figle,
Niech pan spojrzy na pawiana:
Co za małpa, proszę pana!
DZIK
Dzik jest dziki, dzik jest zły,
Dzik ma bardzo ostre kły.
Kto spotyka w lesie dzika,
Ten na drzewo szybko zmyka
ŻUBR
Pozwólcie przedstawić sobie:
Pan żubr we własnej osobie.
No, pokaż się, żubrze. Zróbże
Minę uprzejmą, żubrze.
KANGUR
"Jakie pan ma stopy duże,
Panie kangurze!"
"Wiadomo, dlatego kangury
W skarpetkach robią dziury."
ZEBRA
Czy ta zebra jest prawdziwa?
Czy to tak naprawdę bywa?
Czy też malarz z bożej łaski
Pomalował osła w paski?
ŻÓŁW
Żółw chciał pojechać koleją,
Lecz koleje nie tanieją.
Żółwiowi szkoda pieniędzy:
"Pójdę pieszo, będę prędzej."\
WILK
Powiem ci w słowach kilku,
Co myślę o tym wilku:
Gdyby nie był na obrazku,
Zaraz by cię zjadł, głuptasku.
LIS
Rudy ojciec, rudy dziadek,
Rudy ogon - to mój spadek,
A ja jestem rudy lis.
Ruszaj stąd, bo będę gryzł.
PAPUGA
"Papużko, papużko,
Powiedz mi coś na uszko."
"Nic nie powiem, boś ty plotkarz,
Powtórzysz każdemu, kogo spotkasz."
TYGRYS
"Co słychać, panie tygrysie?"
"A nic. Nudzi mi się."
"Czy chciałby pan wyjść zza tych krat?"
"Pewnie. Przynajmniej bym pana zjadł."
(Вживання фразеологічних зворотів)
Utwórz zwroty wpisując w wykropkowane miejsca odpowiednie czasowniki
(утворіть фразеологічні звороти використовуючи пдані дієслова):
__kota w worku;
__komuś świnię;
__jak wół do karety;
__jak ryba w wodzie;
__skórę na niedźwiedziu;
__wilkiem;
__jak kura pazurem;
(pisać, trącić, patrzeć, dzielić, wieszać, stawać, czuć się, kupować, mieć, pasować, podłożyć )
Підсумки:
N: Rozmawialiśmy dzisiaj o zwierzątkach, o Zwierzętach Świata.
Jakie słownictwo zapamiętaliście? (Які нові слова ви запам ятали?
Co było ciekawego na lekcji? (Що вам найбільше сподобалось на уроці?)
Jakie zwroty frazeologiczne zapamiętaliście? ( Які фразеологічні звороти ви запам ятали?
Оголошення домашнього завдання:
N: Prosz ę uklaść 5 zdań ze zwrotami frazeologicznymi.
Фізкульт – хвилинка: руханка – пісня і танок по колу з рухами
«Dziadek fajną farmę miał»
N: Dziękuję! Do widzenia!
Ucz: Do widzenia!