Конспект уроку у 4 класі на тему: "Seasons and weather" за підручником Карп'юк

Про матеріал
Конспект уроку для учнів 4 класу за підручником О. Карп'юк. Конспект розроблено з використанням інтерактивних методів та прийомів роботи.
Перегляд файлу

Пори року. Погода.

Мета:

  • Навчальна: активізувати лексичні навички з теми « Пори року. Погода», ознайомити з новими лексичними одиницями, практикування  використання раніше вивченої лексики;  практикування у вживанні The Past Simple Tense;
  • Розвиваюча: розвивати навички аудіювання, навички та вміння монологічного та діалогічного мовлення, розвивати пам'ять, мислення, увагу, розвивати культуру спілкування;
  • Виховна: виховувати любов до природи, естетичні смаки;

Очікувані результати: учні активізують вивчену лексику за темою «Пори року. Погода», вдосконалюють навички аудіювання, мовлення, виховують любов до природи.

Обладнання: малюнки, картки, підручник, аудіозаписи, роздатковий матеріал .

ХІД УРОКУ

  1. Привітання

T: Good morning pupils!

Рs: Good morning, teacher!

Т: How are you today?

Рs: We are fine.

 

  1. Warm-up

Мікрофон (Учні задають питання одні одним)

1. What day is it today?

2. Which day comes after Friday?

3. What season is it now?

4. Which season comes after winter?

5. What is your favourite season?

6. What month is it now?

7. What is the weather like today?

Відгадування загадок

T: As  you know, there are four seasons in a year. I will read the riddles and you have to guess  what season is it.

  •  This is the season when the sun is bright,

           And we have holidays each day and night. (Summer)

  • This is the season with snow so white.

We ski and skate with all our might. (Winter)

  • This is the season when days are cool,

When we put on our raincoats and go to school. (Autumn)

  • This is the season when snowdrops bloom,

When nobody likes to study in the room. (Spring)

 

3. Повідомлення теми і мети уроку

T: The topic of our lesson is “Seasons and Weather”. Today we are going to speak about the seasons of the year and about the weather. We’ll practice our skills in speaking and reading, listening and writing. You will also learn to tell the dates. So, I wish you to be calm and to work well. But first let’s revise  check your homework.

4.Перевірка домашнього завдання

1) Повторення лексики

  • Write the word under the pictures(British Council)

* Завдання у презентації “Weather game”

 

2) Перевірка завдання у робочому зошиті

 

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1.  Практикування у вживанні лексичного матеріалу

1. New Vocabulary

Weather - погода

Months - місяці

Year - рік

Season – пора року

The weather is… in winter.

The weather is… in summer.

The weather is …. In spring.

The weather is… in autumn.

2.Make up adjectives

  • Sun – sunny
  • Wind –
  • Rain –
  • Snow –
  • Fog –
  • Cloud –

2.  Робота з підручником

а)Listen and read

Прослуховування аудіозапису

At the end of the work ask pupils name autumn months.

 

 

 

 

Writing and speaking

1. My favourite season is ….

2. (Winter, spring, summer, autumn) months are ….

3. It is (rainy, snowy, foggy) in ….

4. It is (cold, hot, warm, frosty) in ….

5. I ….. in ….

 

3 Фізкультхвилинка

T: Let’s have a rest. Let’s sing a song. “Weather”

4.Grammar Practice

 (Діти читають речення, визначають різницю між ними. Складають разом із вчителем правило утворення Past Simple.)

- What can you say about these sentences?

She played snowballs yesterday.

Did she play snowballs yesterday?

She did not play snowballs yesterday.

- Виконання вправи у робочому зошиті.(Перебудувати речення з Present Simple y Past Simple)

Sing a song about months

III. ЗАКРІПЛЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Work in pairs

  • Fill in the words into the correct columns

Weather              Season                Months

Hot, winter, March, frosty, sunny, January, summer, autumn, September

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

T: Children, let’s write down your hometask. Your hometask will be write about your favopurite season/

V. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

And now you let’s revise what can you tell me when you hear the word “weather”.

The pupils say all the words that come to their mind connected with the weather.

                                       cold              winter                sunny      fine

 

                cool                                                                              thunder

 

                         bad       nasty                                     fog            snowfall

                                                         air          heat

Сomplete the sentences

  • 1) It’s sunny in….____________
  • 2) It’s cold in…________________
  • 3) It’ rainy in…________________
  • 4) It’s snowy in…_________________
  • 5) It’s hot in…____________________

 

Заключне слово вчителя

 T: Dear children! Our lesson is coming to an end. It’s time to say good-bye. We’ ve done much at the lesson. We read, listened to the texts, sounds, did exercises, painted, played, spoke. You were great! You all get good and excellent marks. So good-bye. Thank you for your work.

 

CARD 1

Write negative sentences and questions.

1. They cooked Christmas dinner.

_____________________________________________________

_____________________________________________________

2. She visited her granny last week.

_____________________________________________________

_____________________________________________________

3. They made a snowman yesterday.

_____________________________________________________

_____________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
4 березня 2021
Переглядів
377
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку