Урок узагальнення знань з теми "Членистоногі". Переслідує мету встановлення як внутрішніх зв'язків засвоєної системи знань, так і зовнішніх, міжсистемних зв'язків на основі попередньо вивченого. Уроки цього типу передбачають в основному індуктивний підхід: від окремого до загального, їхню структуру складають: ознайомлення учнів з темою, цілями та завданнями уроку; мотивація учіння; відтворення здобутих знань; узагальнення та систематизація їх із встановленням внутрішньо-системних та зовнішньо системних зв'язків; підведення підсумків уроку; повідомлення та пояснення домашнього завдання.
1
Узагальнення знань з теми «Членистоногі»
Автор: Никифорова Галина Андріївна,
вчитель біології Жучковецької ЗОШ І-ІІ ст.
Тема: Узагальнення знань з теми Членистоногі.
Мета:
Обладнання: таблиці, малюнки.
Тип уроку: систематизація та узагальнення знань.
Учень:
називає:
загальні ознаки типу Членистоногі; загальні ознаки організмів ракоподібних, павукоподібних, комах;
наводить приклади:
видів ракоподібних, павукоподібних, комах, що зустрічаються у своєму регіоні; видів, що потребують охорони; видів, що є паразитами людини, тварин і рослин, переносниками збудників хвороб; видів, що завдають шкоди сільському господарству;
розпізнає:
представників класів членистоногих на таблицях, наочних посібниках, у колекціях та природі;
характеризує:
способи життя членистоногих; роль членистоногих у екосистемах;
пояснює:
особливості пристосованості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності членистоногих до найрізноманітніших середовищ існування; взаємозв’язки організмів між собою, між організмами і неживою природою; значення у житті людини;
порівнює:
особливості організації ракоподібних, павукоподібних, комах;
описує:
поведінку комах; процеси життєдіяльності комах;
робить висновки:
про значення членистоногих в екосистемах і в житті людини.
ХІД УРОКУ
І. Повідомлення теми, мети уроку.
Добрий день! Вітаю вас, всіх присутніх учасників і гостей. Сьогодні ми проводимо незвичайний урок – урок-гру, мета якого розширити знання, узагальнити і закріпити їх по темі: Тип Членистоногі. Гра буде проходити в 5 турів, за кожен з яких учасники здобуватимуть певну кількість балів. Команди обрані і 1 завдання було домашнє завдання.
ІІ. Узагальнення знань.
1 а завдання
Придумати назву своїй команді, яка буде пов’язана з матеріалами теми Членистоногі і захистити її. Максимальна кількість балів – 3б.
Наша команда:
«Гіганські павуки»
Ми – « Гіганські павуки»,
Все ми робим залюбки:
Граємо, співаємо
І перемагаємо!»
Наш девіз:
- Будь веселий!
- Завжди так!
- Будь бадьорий!
- Тільки так!
- Настрій – во!
- Погода – клас!
- Всі приєднуйтесь до нас!»
Наша команда:
«Барвисті метелики»
«Ми барвисті метелики,
Ми – одна сім’я.
Дуже дружні і веселі,
Радо носим це ім’я!»
Наш девіз:
Дружба для нас,
Найвище всього -
Один за всіх
І всі за одного!”
1 б завдання
До столу підходять по одному учаснику від кожної команди (причому треба виділити таких учнів, які в змозі вирішити завдання початкового рівня). За правильну відповідь – 2б.
1) З наведеного переліку виберіть тварин, які належать до класу Павукоподібні: павук-стрибун, дибка, кліщ коморний, павутинний кліщ, скорпіон, косарик, блоха, коропоїд, лангуст, бабка, кліщ-залозниця, клоп, павук-хрестовик, водяний віслюк, богомол, тарантут, каракурт, павук-бокохід.
2) З наведеного переліку виберіть тварин, які належать до класу Комахи: сарана, цвіркун, довгоносик, омар, білан капустяний, шовковичний шовкопряд, собачий кліщ, шершень, комар, бджола, циклоп, тарган, тарантул, коростяний свербун, терміти, махаон, скорпіон, дафнія.
3) З наведеного переліку виберіть тварин, які належать до класу Ракоподібні: планарія молочно-біла, сарана, ехінокок, цвіркун, піскожил, довгоносик, омар, нереїда, ставковик великий, білан капустяний, краб, дафнія, восьминіг, шовковичний шовкопряд, коропоїд, кальмар, собачий кліщ, шершень, комар, бджола, циклоп, тарган, воша, каракатиця, тарантул, коростяний свербун, терміти, махаон.
2а завдання
БРЕЙН-РИНГ 3 б.
На середину виходять по одному учаснику від кожної команди.
2б завдання
На середину виходять по одному учаснику від кожної команди, причому треба виділити таких учнів, які в змозі вирішити завдання середнього рівня.
За правильну відповідь – 3 б.
1. Представники:
1. Річний рак. 2. Павук-хрестовик. 3. Травневий жук.
2. Ділення тіла на відділи:
1. Тіло поділене на голову, груди, черевце.
2. Тіло складається з головогрудей та черевця.
3. Наявність вусиків на голові:
1. Мають дві пари вусиків: довгі і короткі.
2. Мають одну пару вусиків.
3. Вусиків не мають.
4. Кількість ніг:
1. Мають 4 пари ніг. 2. Мають 10 і більше пар ніг. 3. Мають 3 пари ніг.
5. Ротові органи:
1. Мають ротові органи, які складаються з верхньої губи, двох пар щелеп і нижньої губи.
2. Мають ротові органи, які складаються з пари гачкоподібних щелеп і пари ногощупалець.
3. Мають ротові органи, що пристосовані до подрібнення їжі. Складається з пари верхніх щелеп, двох пар нижніх щелеп і трьох пар ногощелеп.
6. Харчування:
1. Всеїдні, можуть поїдати падло, іноді ловлять живу здобич.
2. Харчуються рослинами.
3. Хижаки, харчуються виключно живою здобиччю.
7. Особливості травлення:
1. Попереднє перетравлення їжі відбувається поза організмом.
2. Їжа перетравлюється в шлунку, що має в хітині зубці.
3. Їжа перетравлюється в шлунку, який складається із двох відділів. В більшому – їжа перетравлюється, в меншому-проціджується через пластинки з волосиками.
8. Органи кровообігу:
1. Кровоносна система незамкнена, кров вливається в порожнину тіла, серце трубчасте, багатокамерне.
2. Кровоносна система незамкнена Кровоносні судини відкриваються в порожнину тіла Серце має вигляд однокамерного п'ятикутного мішечка
3. Кровоносна система не замкнена, кров вливається в порожнину тіла Серце трубчате, однокамерне, має форму ромба
9. Органи дихання:
1. Дихає розчиненим у воді киснем за допомогою зябер.
2. Дихає атмосферним повітрям за допомогою трахей.
3. Дихає атмосферним повітрям за допомогою легеневих мішків і двох пучків трахей.
10. Органи нюху:
1. Волоски на ногощупальцях. 2. Довгі вусики. 3. Пара щупиків на голові.
11. Органи зору:
1. Пара складних фасеточних очей з мозаїчним зором.
2. Кілька пар простих очей.
12. Характер добової активності:
1. Активний в світлий час доби.
2. Активні в вечірні години.
3. Ведуть переважно нічний спосіб життя.
13. Відкладка яєць:
1. Відкладені яйця самка прикріплює до ніжок черевця і носить їх за собою до вилуплення молоді.
2. Самка відкладає яйця в кокон серед листя або під корою дерева
3. Самка відкладає яйця в грунт.
14. Тип розвиту:
1. Розвиток прямий, протікає без перетворення.
2. Розвиток не прямий, протікає з перетворенням.
15. Роль у природі:
1. З'їдаючи листя, пошкоджує дерева
2. Обмежує чисельність мух, комарів та інших комах.
3. Знижує надань, вважається санітаром природи.
Листки для відповідей:
Назва команди _________________________________________
Прізвище, ім’я учня _____________________________________
Код крок |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
Травневий хрущ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Назва команди _______________________________________
Прізвище, ім’я учня _____________________________________
Код крок |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
Павук-хрестовик |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Назва команди _________________________________________
Прізвище, ім’я учня _____________________________________
Код крок |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
Річковий рак |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 завдання
«ЩАСЛИВИЙ ВИПАДОК»
У цьому конкурсі бере участь вся команда, але зараховується лише перша відповідь. Перемагають учасники тієї команди, котрі за одну хвилину дадуть найбільше правильних відповідей.
|
|
1. Чим покрито тіло Членистоногих. (хітин) |
1. Який жук на території України найбільший? (жук-олень) |
2. Скільки пар ходильних ніг у рака? (5) |
2. Скільки пар ніг у павука? (4) |
3. Де зимують річкові раки? (нори) |
3. Яким способом розмножуються раки? (метання ікри) |
4. Скільки рухів крилами робить муха за одну секунду 200, 300, 400? (330 рухів) |
4. На якій частині тіла розміщені крила і ноги у комара? (груди) |
5. В якій частині тіла у рака розміщені протоки видільних залоз? (голові) |
5. Як довго живуть одноденки? (2-3 години) |
6. Чи розрізняють комахи кольори? (так) |
6. Чи завжди рак лізе назад? (плаває назад, а до їжі лізе вперед) |
7. Яка форма серця у рака? (п’ятикутний мішечок) |
7. Якого кольору кров у павука? (без кольору) |
8. Який тип кровоносної системи у павуків? (незамкнена) |
8. Що належить до органів дихання павука-хрестовика? (легеневі мішки, трахея) |
9. Явище, за якого самці відрізняються від самки? (стат. деморфізм) |
9. Якого типу ротовий апарат у тарганів? (гризучий) |
10. Як називається порожнина тіла членистоногих? (міксоцель) |
10. До якого роду належить річковий рак? (рак Десятиноги) |
11. Двокрила комаха, переносник збудників ряду захворювань людини і тварин? (муха) |
11. Прямокрила комаха з довгим яйцекладом, добре стрибає. (коник) |
12. До якого ряду відносять жука-гробарика? (твердокрилі) |
12. До якого ряду відносять медоносну бджолу? (перетинчастокрилі) |
13. Чи є крила в світляків? (самці мають крила, самки - безкрилі) |
13. Скільки часу може жити, не живлячись, клоп, ліжкова блошиця? (рік) |
(жук - носорог) |
(4) |
(1-2 рази) |
15. Самки чи самці комарів ссуть кров (самки) |
(20-30 років) |
16. Розділ зоології, що вивчає комах називається... (ентомологія) |
(багатокамерна трубка) |
(черевце) |
(дихальця) |
(на гомілках передніх ніг) |
(кровоносна) |
(ні) |
(Лускокрилі) |
|
4а завдання
На середину виходять по одному учаснику від кожної команди, причому треба виділити таких учнів, які в змозі вирішити завдання достатнього рівня.
За правильну відповідь – 3 б.
4б завдання
Головоломка. За 2 хв. виписати найбільшу кількість слів (гемолімфа, дафнія, клешня, хеліцери, тарантул, вдова, хітин, циклоп, ентомологія, воло, печінка, міксоцель, вусик)
5а завдання
Розгадування кросвордів.
Продемонструй свої знання у вигляді рішення кросворду:
|
1 |
|
|
|
К |
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
2 |
|
|
А |
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
3 |
|
Р |
|
|
|
|
|
|
|
||||
4 |
|
|
|
|
А |
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
5К |
|
|
|
|
|
||||||
|
6 |
|
|
|
У |
|
|
|
||||||||
7 |
|
|
|
|
|
|
Р |
|
|
|
|
|
||||
8 |
|
|
|
|
Т |
|
|
|
|
|
|
|||||
5б завдання
Підпишіть позначки на малюнку. (Виберіть із слайда по одному малюнку з яким ви будете працювати, підпишіть його будову і захистіть)