Тема: Обличчя в мистецтві
Мета:
Практична – тренували вживання вивчених ЛО, сформувати репродуктивні лексичні навички, навчити учнів укладати монолог опис зовнішності свого друга;
Освітня – ознайомити учнів з героями історії в межах теми «My face» та ГС «He/She has/hasn’t got…», «I have/haven’t got…»;
Розвивальна – розвивати комунікативні вміння т а навички, розвивати увагу та уміння логічно висловлювати думку;
Виховна – виховувати прагнення вивчати англійську мову, організованість.
Обладнання: підручник, робочий зошит, матеріал для відпрацювання ЛО, комп’ютер, відеозапис фізкультхвилинки, наочність, інтерактивний аркуш.
Хід уроку
Організаційний момент.
Greeting. 1. Привітання
T. Good morning, children!
P. Good morning, teacher.
T. How are you?
P. Fine, thank you.
Аim 2. Повідомлення теми та мети уроку.
T. Today we will revise our words, by describing appearance, practice a tongue twister and learn more about types of art.
So, let’s start our lesson!
Check on Homework 3. Перевірка домашнього завдання.
T. At the previous lessons we learnt the sounds [i:] and [ei]. So, let’s practice them.
Мовленнєва зарядка.
T. Let’s read a tongue twister.
Rain, rain go away
Come again another day.
Little children like to play.
Read this tongue twister three times: slowly, faster and even faster. Good job!
Yesterday you learnt geometric shapes. Let’s revise them.
Основна частина
Прийом 1 Повторення ЛО з теми «My face»
T. Tell me, please, what’s this?
P. It’s a doll.
T. Right you are. Now, describe, please, her appearance (her face and hair).
Very good.
Прийом 2. Vocabulary Practice.
T. Now, look, please, on the pictures and choose the correct word. Then write it in your copybook. You will have three minutes for this task,. Start, please!
At the end of the lesson you will have to make a photo of the words and add it to google class.
Фізкультхвилинка 3. Physical Activity.
T. Now, stand up for a minute of physical activity. (video)
Читання 4. Reading
T. We have different types of art: painting, drawing, sculpture, collage, mask, mosaic, statue.
Today we will get to know some of them. Open, please, your PB on p. 47, look at ex. 16. Can you guess what type of art it is? Good!
T. Now, let’s do the tasks in our AB on p. 45. Open it, please. Look at ex. 17/ Tell me what’s this?
Yes, wright you are. So circle, please, the correct word. And now look at the mosaic pictures. What do we have to do here?
In picture 1 you have to colour in the dotted mosaic tiles to form a picture. What’s this?
P. It’s a parrot.
T. In picture 2 you may choose the tiles, which you will colour in. What can you see here? What are these?
P. These are toys.
Заключна частина уроку
Homework. Домашнє завдання
T. Your homework is PB p. 47 ex. 17, mini-project. You have to make a face collage from different parts of a face, using different magazines, newspapers. And mini-project: choose one portrait, find out about it and write about it, using the example texts in PB p. 47 ex. 16.
Summarizing. Підсумок уроку
T. Do you like the lesson?
Were the tasks difficult?
You may click your reaction to the lesson!
Thank you for you work at the lesson! Goodbye, children! See you on the next lesson!