Тема. Житло. Незвичайні будинки
Цілі: навчати учнів робити прогнозування за ілюстрацією, аналізувати інформацію, знаходити вирішення проблеми;
розвивати навички аудіо-візуального сприйняття, критичного мислення, мовлення;
виховувати бережливе ставлення до речей, сортування відходів для збереження довкілля;
До уроку додається презентація.
Тема. Житло. Незвичайні будинки
Цілі: навчати учнів робити прогнозування за ілюстрацією, аналізувати інформацію, знаходити вирішення проблеми;
розвивати навички аудіо-візуального сприйняття, критичного мислення, мовлення;
виховувати бережливе ставлення до речей, сортування відходів для збереження довкілля;
Тип уроку: використання набутих навичок з використанням методів і прийомів критичного мислення
Обладнання: DVD video ‘Where’s my trainer?’, флешкартки ‘House. Rooms’, ілюстрації для прогнозування подій у відео, роздатковий матеріал ‘Matching’, ‘Clean and Green’, ‘My House”, ‘Real Estate”
Хід уроку
І Вступ
I live in a flat
A flat is just a flat
There are lots and lots of flats
But there's only one flat that I call home.
The flat is in a street
A street is just a street
There are lots and lots of streets
But there's only one street that I call home.
The street is in a town
A town is just a town
There are lots and lots of towns
But there's only one town that I call home.
The town is on an island
An island's just an island
There are lots and lots of islands
But there's only one island that I call home.
The island I call home is the best island in the world
The town that I call home is the best town in the world
The street that I call home is the best street in the world
And the flat that I call home is the best flat in the world.
- Do you live in a flat or a house?
- How many rooms are there in your house/flat?
- What is your favourite room?
Учні задають питання двом добровольцям біля дошки. Виграє той, хто швидше вказує мухобійкою на вірну картинку та називає предмет і, відповідно, має більшу кількість балів. Контрольні запитання може задати вчитель.
You can watch TV in this room.
You can sleep there.
You can do your homework …
You can cook …
You can take a shower …
You can play music there.
You can see a beautiful view from it.
This room is below the level of the ground, etc.
II Основна частина уроку
Прогнозування за ілюстрацією
- Let’s go to Greg’s house. He’s got a problem here. What do you think the problem is?
Let’s take a look.
Перегляд відео
(It’s on his foot)
Matching
Look at photos 1-6. Match the sentences below to the people
Обговорення побаченого
What is Greg’s problem?
Where is his trainer?
Is his room a mess?
What is a solution to his problem?
- Do you keep your bedroom tidy or is it a mess?
Imagine your room is a mess! There’s a rubbish lying all around, but you can recycle it. Can you put the rubbish in the right recycling bins? There are 12 objects to throw away. If the object is made of glass, put into the ‘Glass’ bin, etc. Be clean… and be green!
an old comic |
A can |
a jam jar |
A tea bag |
A bus ticket |
A plastic water bottle |
A bottle of coke |
A banana |
Scrap paper |
A yoghurt pot |
A bottle of ketchup |
An apple core |
Робота над змістом тексту ‘My House’
- Look carefully at the homes on this page. Then answer the questions.
1 група ‘A Tree House’
2 група ‘A Cliff House’
3 група’An Underwater House’
4 група ‘The Moon House’
Yes/ No
- Do people have the tree houses?
- Do people live in the cliff houses?
- Are there underwater houses in the world?
- Do people live on the Moon?
- Are there any people in space right now? Let’s check.
https://www.howmanypeopleareinspacerightnow.com/
III Заключна частина
A – armchair
B – bed, bedroom, bathroom, basement
C – cupboard, carpet, curtains, chair, clock
D –desk, dining room, door
E –electricity
F –fireplace, flat, flowers, floor, fridge
G – garden, garage
H –house, home, hall
I –icon, iron
J –jar, jug
K –kitchen, key
L –lamp, laundry, living room
M –mat, mirror
N –napkin
O –oven
P –porch, poster, picture
Q –quilt
R –room, roof, rug
S –sofa, shelf, stairs, swimming pool, steps, shower
T –table, toilet, TV
U –upstairs
V –vase, vacuum cleaner
W –window, wardrobe, washing machine, wall
X –
Y –yard
Z –
1 |
House |
2 |
big new (beautiful, cosy, old, small) |
3 |
Is, looks, stands |
4 |
The house is beautiful ( It’s on the Moon ) |
5 |
home ( museum, hotel) |
Exercise A, B p.59 SB
A family coat of arms
Список використаних джерел