Конспект уроку з англійської мови для 5 класу на тему: "Факти про їжу. Незвичайні фрукти та овочі."

Про матеріал
Цілі: навчати учнів обговорювати цікаві факти про їжу, робити прогнозування за картинками, аналізувати інформацію, розповідати про незвичайні фрукти та овочі, експериментувати у створенні нових продуктів харчування; розвивати навички сприйняття на слух, критичного мислення, мовлення, креативності; закликати вживати корисну їжу.
Перегляд файлу

Тема уроку. Факти про їжу. Незвичайні фрукти та овочі

Цілі: навчати учнів обговорювати цікаві факти про їжу, робити прогнозування за картинками, аналізувати інформацію, розповідати про незвичайні фрукти та овочі, експериментувати у створенні нових продуктів харчування;

розвивати навички сприйняття на слух, критичного мислення, мовлення, креативності;

закликати вживати корисну їжу.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник Full Blast 1, CD Full Blast 1, flashcards ‘Food’, chant ‘I don’t like eggs’

Хід уроку

І Вступ

  1. Організаційний момент
  2. Введення в англомовне середовище
  1. Chant ‘I don’t like eggs’

  

  1. Talking about eating habits
  2. Venn Diagram

 

 

(Set #1 – green vegetables. Set #2 – yellow fruit. The intersection has fruit and vegetables that are both green and yellow.)

  1. Оголошення теми і мети уроку

II Основна частина уроку

  1. Reading
  1. Pre-reading task

 

Draw Ss’ attention to the layout of the text and ask them what it is (a magazine column).

What do the initials Q and A stand for? (Questions and Answers).

 

  1. While-reading task

 

Read and match the questions with the answers. Then listen and check your answers.

 

(1.e  2.d   3.a   4.b   5.c)

C:\Users\Дом\Desktop\img285.jpg

 

  1. Post-reading tasks

Comprehension questions:

What test can you try with a potato and an onion?

What do scientists say about the tomato?

Is the tomato as sweet as fruit?

Are all mushrooms dangerous?

How much do some people in Japan pay for a kilo of Matsutake mushrooms?

What colour are the carrots we usually find at the supermarket?

How much food does the average person eat a year?

How much beef does the average person eat a year?

How much milk does the average person drink a year ?

 

Complete the sentences.

  1. taste, 2. vegetable, 3. expensive, 4. orange, purple, white…yellow, 5. chicken, 36 kg)

 

  1. Listening

 

  1. Pre-listening task

Before you listen, try to match the information (a-e) with the pictures (1-5) below.

 

  1. While-listening task

Now listen and check your answers.

(a.2    b.5   c.4    d.3   e.1) 

 

Listen again and write T for True or F for False.

(1.F   2.F   3.T   4.F  5.F)

 

C:\Users\Дом\Desktop\img287.jpg  C:\Users\Дом\Desktop\img287.jpg

C:\Users\Дом\Desktop\img286.jpg 

 

 

  1. Discussion

Would you ever try truffles/pitayas/banana flowers?

Have you ever tried any other unusual kinds of food?

What unusual kinds of food have you tried?

Did you like them?

Do you like trying exotic food?

 

  1. Group work

    Create new fruit or vegetables.

 

III Заключна частина

  1. Підсумок уроку. Рефлексія

 

Cinquain «Fruit&Vegetables»

  1. Домашнє завдання

Exercise A, B p.54 WB

Список використаних джерел

  1. https://learnenglishkids.britishcouncil.org/grammar-chants/i-dont-eggs 2.
  2.  http://videa.ca/wp-content/uploads/2015/07/81-Fun-critical-Thinking-activities.pdf
  3. H.Q. Mitchell ‘Full Blast 1’ MM Publication + CD

 

 

 

 

 

docx
Додано
13 березня 2020
Переглядів
1595
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку