Конспект уроку з англійської мови
у 5 класі на тему:
“Seosons and weather”
вчителя англійської мови
Шаменко Л.О.
Тема: Пори року та погода
Мета: повторити та узагальнити лексичний і граматичний матеріал,закріпити знання,уміння та навички,сформовані на уроках;навчити використовувати свої знання;удосконалити навички читання,говоріння,письма,декламування вірша;розвивати пізнавальний інтерес, пам’ять,увагу,чуття мови;виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови.
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань
Методи й прийоми:бесіда,наочність,вправи,розповідь,гра,робота в групах та командах
Обладнання уроку: весела музика для гарного настрою під час роботи,малюнки із зображення пір року,різної погоди,картки із завданнями,слайди із зображенням різної погоди,відеозапис пісні “What is weather like today?”
Хід уроку
I ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОЛЕННЯ
Greeting 1. Привітання
Т.Good morning, boys and girls!
Ps. Good morning, teacher!
T. I’m glad to see you!
Ps. We are glad to see you too!
T. Let’s begin our lesson.
Say me please, how are you?
Ps. Fine, thank you!
Aim 2. Повідомлення теми і мети уроку.
Today we are going to speak about seasons, weather and remember the vocabulary on the topic. We are going to do interesting exercises and play the game “Sorting”.
Warming up 3. Уведення в іншомовну сферу
Фонетична розминка (учні повторюють за вчителем)
T. Now look at the pictures and repeat after me: weather,hot,cool,cold,warm,stormy,cloudy,rainy,windy,snowy,foggy,sunny,spring,summer,autumn,winter
Мовленнєва розминка (вчитель по літерам промовляє слова,діти називають їх)
Now, I will spell the words and you must say them: season, weather, wet, cloud, snow, sun
Робота в парах
T. Tick the sentences that matches the picture
HO 1:
Бесіда з учнями (відбувається за схемою T- P1,P2,P3)
T. How many seasons are there in a year? What are they? What are winter/ spring/ summer/ autumn months? What season is it now? Do you like winter/ spring/ summer/ autumn? What is the weather usually like in winter/ spring/ summer/ autumn? What can we do in winter/ spring/ summer/ autumn?
II ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Сheck on Homework and Speaking 1.Перевірка домашнього завдання
All right. Now we’ll check your hometask. Your task was learn by heart the poem “Seasons” (декламування вірша)
SEASONS
In spring the trees are green,
In autumn they are red and golden,
In summer the sun is bright,
Writing 2. Практикування учнів у писемному мовленні
На місці крапок вставити слова, які подані в рамці. Учні речення записують в зошиті, відбувається взаємоперевірка (речення подаються на екрані)
T. The next our activity is writing. Read the sentences and fill in the blanks with correct words from the box.
seasons summer spring autumn
winter season
1. In … the days are shorter than in….
2. There are four …. in the year.
3. The trees are green in … and in ….
4. Children start their school year in ….
5. … is the warmest … of the year.
6. … is the coldest … of the year.
Rest 3.Фізкультхвилинка (всі учні виконують дії,названі в піснях та віршах)
Т. Let’s review some poems and songs about rains.
(Tune – “Brother John”)
I heard thunder, I hear thunder,
Hark, don’t you? Hark, don’t you?
(drum with hands or feet, or cup your hands to your ears)
Pitter, patter raindrops,
Pitter, patter raindrops
(flutter your fingers)
I’m wet through.
(stamp your feet and shake the rain off!)
So are you.
(point to each other)
Rain on the green grass,
Rain on the trees,
Rain on the rooftops,
But not on me.
Playtime 4.Організація гри « Sorting»
Учитель поділяє клас на 4 команди. Команди отримують картки зі словами та розташовують їх відповідно до своєї пори року.
T. Let’s play game “Sorting”. We have got 4 teams: winter, spring, summer and autumn. Sort words according to the seasons.
HO 2:
cold warm windy cloudy rainy
sunny hot snowy snowballs skating
swimming skiing sledge camping holidays
rainbow scarf T-shirt shorts hat
socks dress shirt trousers canoeing
Reading 5.Подання тексту для читання
1)Pre-Reading Activity.Етап підготовки до читання.
Усна бесіда з учнями
T. Today we are going to read the text about seasons and weather. Which of the following words and phrases refer to winter/ spring/ summer/ autumn? Rain, snow, hot, warm, sing song, ski, swim, skate, cold, green leaves, yellow leaves, long days /nights, short days /nights.
2) Reading. Етап читання
Читання тексту вголос. Учні ланцюжком читають текст.
T. Read the text about seasons and weather.
Seasons and weather
There are four seasons in a year: winter, spring, summer and autumn. It is cold and windy in winter and it often snows. We can ski, skate and many active games out doors.
In spring it is warm and sunny, but it rains sometimes. The trees are green and the weather is fine. It is nice to walk in the park and forests.
In summer the days are long and the nights are short. It is sunny and hot. We can swim in the rivers, lakes and seas. The sky is blue and weather is always very fine!
It often rains in autumn. There are many clouds in the sky. It is often windy and foggy in autumn. When it doesn’t rain we can go to the forest, pick mushrooms and have a picnic.
3)Post-Reading Activity.Перевірка розуміння змісту прочитаного.
Учні читаюсь речення та письмово відповідають правдиве чи неправдиве воно. В кінці роботи зошити здають вчителю.
T. Read the sentences. Are they true or false?
1. It’s cold, windy and it often rains in winter.
2. We can skate and ski in winter.
3. It’s sunny and warm in summer.
4. We can swim in the rivers, lakes and seas in autumn.
5. In summer the nights are long and the days are short.
6. In autumn it’s often foggy and rainy.
7. You can have a picnic in autumn if the weather is fine.
Playtime Прослуховування пісні “What is weather like today?”
Діти разом з вчителем співають пісню.
III ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Homework 1.Домашнє завдання.
Зробити малюнок на тему «Пори року та погода».Скласти розповідь про пору року й погоду на малюнку.
Summarizing 2.Підведення підсумків уроку.
Оцінювання роботи учнів.
T. You worked well today. I’d like to thank you work and give marks for reciting the poem, sorting words according to the seasons and reading the text “Seasons and weather”. I hope you like our lesson today. What was your favourite activity today?