Конспект уроку з англійської мови на тему: "Adventure. Emotions."

Про матеріал
Конспект уроку з англійської мови для 6 класу на тему: "Adventure. Emotions." Матеріал для роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.
Перегляд файлу

Конспект  уроку з англійської мови для 6 класу

Тема: Adventure. Пригоди

Підтема: Emotion. Емоції

Мета:

ознайомити з новим лексичним матеріалом;

навчати та тренувати вживання ЛО та МЗ в усному та писемному мовленні за темою;

удосконалювати навички читання, письма, аудіювання та говоріння;

сприяти розвитку мовних та мовленнєвих навичок;

виховувати толерантне ставлення один до одного, ціннісне ставлення до себе та своїх однокласників;

корегувати навички правильної вимови.

Тип уроку: подача нового матеріалу

Обладнання : підручник, зошит, картки до завдань, комп’ютер.

Хід уроку

I.Орієнтація, мотивація діяльності.

1.Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

Привітання./Greeting T: Good afternoon children.  How are you today? (T-Ps) 

T: How is the weather today? Ps answers. (Today the weather is …)

II.Цілепокладання/Goal setting

1.Повідомлення теми, мети уроку/Aim of the lesson

T: Watch the trailer and guess the theme of our lesson. (Inside Out – Official US Trailer 2) So, your ideas. Ps answers. (Emotions)

 Is it important to express emotions? Why? (Ps answers)

2. Фонетична розминка/phonetic drill

T: Take the card and let’s read the poem by numbers: (P1-P2-P3-Pn)

These Are Some Emotions

Happy, proud, surprised and sad,

Anxious, calm, excited, mad

Upset, shocked, confused, and glad,

These are some emotions!

Lonely, thankful, safe, and shy,

Nervous, silly, terrified.

Cheerful, fearful, sometimes tearful,

These are some emotions!

III Цілереалізація/Goal realization

1.Введення в іншомовну атмосферу/Warming up

T: In different situations of our life we have different emotions. Some of them are positive but some are not and it’s normal. Choose the photo and say the emotion it express. Ps answers

Relaxation (music, students close their eyes and show the emotions they fill during listening)

2.Презентація мовного інвентаря/Presenting vocabulary, grammar

T: Open your books at p.38,ex.1A.Look at the pictures and say how do they fee? Then listen and repeat.

3.Удосконалення вмінь та навичок (тренування читання, письма, аудіювання, говоріння)/Revision and practice:

Listening

T: Today we will read interesting story about people and animals. It called “White Fang by Jack London” In your book p.38, ex.2A. First of all let’s listen the story and than give answers to these questions:

1) Where does the story take place? 2) Who are the main characters.

3) Are the animals friendly or unfriendly?  4) What will happen?

Ps answers

Reading

T: Let’s read the text and then translate it.

 Writting

T: Open your workbooks p.34, ex. A(1) We should complete the texts with the words in the boxes. What do you see on the picture?

IV. Рефлексивно-оцінюючий /Reflexive and evaluative

1.Підсумки уроку/ Summarizing

T: Summarizing the lesson, let’s play the game “Emotions” that will help consolidate knowledge on the topic (Word wall – matching pairs).

T: Take the cards and write the words to end the thesis

Сьогодні я дізнався (-лася)… (Today I found out …)

Було цікаво … (It was interesting …)

Було важко … ( It was difficult …)

Тепер я можу … (Now I can …)

2. Домашнє завдання

T: Your hometask is ex.A(2), p.34 You should complete the texts with the words in the boxes.