Конспект уроку з біології для 7 класу "Птахи: особливості будови, спосіб життя".

Про матеріал
Дана розробка допоможе колегам ознайомити учнів із класом Птахи, їхнім походженням, основними прогресивними ознаками й механізмом польоту птахів; розвивати пізнавальний інтерес учнів, спостережливість, вміння робити правильні висновки; виховувати почуття відповідальності за наших птахів.
Перегляд файлу

 

Урок №                       7 клас

Тема. Птахи: особливості будови, спосіб життя.

Мета уроку: ознайомити учнів із класом Птахи, їхнім походженням,

основними прогресивними ознаками й механізмом польоту птахів; розвивати

пізнавальний інтерес учнів, спостережливість, вміння робити правильні

висновки; виховувати почуття відповідальності за наших птахів.

Обладнання й матеріали:  таблиці «Тип Хордові.

Клас Птахи», «Тип Хордові. Клас Плазуни», набір пір’я, малюнки птахів,

запис звучання голосів лісових птахів.

Базові поняття й терміни уроку: Птахи, Дзьоб. Крила птахів. Піря.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

«Створюємо настрій»

Учитель. Добрий день.

Вітаю всіх з новим зимовим днем. Одного разу у відомого мислителя Сократа спитали, що на його думку, найлегше робити у світі. Він  відповів, що найлегше повчати інших, а найвище – пізнати самого себе. Тож я вам бажаю пізнати себе!

   Витягніть, будь-ласка, руки перед собою. Подивіться: у багатьох долоньки відкриті. А це означає, що ми всі відкриті для того, щоб поділитися своїми знаннями й здобути нові; ви готові до діалогу й співробітництва.

 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ

ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Бесіда за запитаннями.

  1.              Які тварини належать до рептилій?
  2.              У яких середовищах живуть плазуни?
  3.              Скільки видів налічується на Україні?
  4.              З яких частин складається тіло плазуна?
  5.              Чим вкрите тіло у рептилій?
  6.              Які органи знаходяться на голові?

 

2. Постановка проблемного запитання. (Звучить запис голосів лісових

птахів)

Майже кожен із нас мріяв здійнятися вгору і побачити безкраї простори

рідного краю. Лише один клас типу Хордових здатен на це. Що це за

тварини? За допомогою чого вони здатні підійматися вгору? Так, це звичайно

птахи.

 Отже,  Тема уроку. Птахи: особливості будови, спосіб життя. Слайд №1

Очікуванні результати:

Після цього уроку  ви  зможете:  Слайд №2

  • називати середовища існування та спосіб життя птахів;
  • визначати особливості зовнішньої  та внутрішньої будови птахів у зв’язку з їх пристосуванням до польоту;
  • наводити приклади відмінностей у будові птахів порівняно з плазунами;
  • пояснювати та застосовувати терміни: Птахи, Дзьоб. Крила птахів. Піря;

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1.Складання «живого ланцюжка» з основних класифікаційних

одиниць.(Учням даються «ланцюжкові» одиниці, а вони повинні

правильно побудувати «ланцюжок» від найбільшої систематичної

одиниці до найнижчої)

Царство - Тварин 

 Підцарство - Багатоклітинні

 Тип - Хордові

 Клас  -     Птахи

2. Загальні ознаки класу Птахи. (Розповідь учителя, перегляд опудал  птахів) Слайд №3,4,5,6, 7,8,9.10

Птахи – це теплокровні яйцекладні наземні хребетні з передніми кінцівками ,

перетвореними на крила, тіло яких вкрито пір’ям. В основному це тварини, що добре літають. Є представники, що пристосувалися до життя на поверхні землі й у водному середовищі. Поширені на всіх континентах, у всіх кліматичних зонах. Харчуються в основному тваринними організмами (від дрібних безхребетних до ссавців), але є й рослиноїдні види.

3. Основні прогресивні ознаки класу Птахи.

- Значний розвиток центральної нервової системи

- Високорозвинена здатність до терморегуляції, що зумовила відносно

сталу темпера.

 - Добре розвинена здатність до пресування в повітрі (у більшості

представників)

- Виражена турбота про потомство (висиджування яєць і вигодовування

пташенят)

4. Форма тіла й розміри (Розповідь учителя, повідомлення учнів) Слайд №11,12,13,14,15,16,17

Тіло птахів має двобічну симетрію, обтічної форми, що зумовлює зменшення

сили тертя у повітрі під час польоту. Є дві пари кінцівок, перша з яких

видозмінюється в крила. Тіло розділене на голову, тулуб, кінцівки та хвіст.

Чітко виражена шия, що має високу рухливість, завдяки чому птах може не

тільки спритно збирати корм та озиратися на всі боки, а й чистити дзьобом

пір’я черевця, крил, спини й хвоста.

Голова в птаха невелика, округлої форми, з витягнутим уперед досить довгим

і тонким дзьобом, покритим роговим чохлом. Дзьоб складається з двох

частин: верхньої — наддзьобка і нижньої — піддзьобка. В основі наддзьобка

відкриваються ніздрі. З боків голови містяться великі круглі очі, трохи нижче

й позаду них під пір’ям сховані вушні отвори. За допомогою передніх

кінцівок — крил — птах літає, їх поверхні підтримують птаха в повітрі.

Ходить птах, спираючись на пальці задніх кінцівок — ніг. Нижня частина ніг

і пальці з кігтями вкриті грубою шкірою з роговими лусочками.

Повідомлення учнів.

- Найбільші нелітаючі птахи

Зафіксовано, що висота самців африканського страуса звичайного може

досягати 2м 74см.

Найвищі літаючі птахи

Найвищим з літаючих птахів є журавлі. Деякі з них досягають майже 2м

заввишки.

- Найменші птахи

Самці колібрі – бджілки, що мешкають на Кубі і на о. Пінос, важать 1,6г, а

їхня довжина дорівнює 5,7см. Половину довжини складають хвіст і дзьоб.

Самки трохи крупніші за самців.

- Найдрібніший хижий птах

Найдрібніший серед хижих птахів – чорноногий сокіл – крихта з Південно-

Східної Азії і білогрудий сорокопуд з північно-західної частини о. Борнео.

Середня довжина тіла в обох видів складає 14-15см, включаючи хвіст

завдовжки 5см, а вага близько 35г.

- Найважчий хижий птах

Андський кондор. Самці в середньому важать 9-12кг при розмаху крил 3м і

більше.

5. Покриви тіла.

Шкіра птахів вкрита пір'ям. Пір'я розташоване на певних ділянках

(птеридіях). Є ділянки вільні від пір’я (аптерії).

Будова пера

Контурні пера складаються зі стрижня (поділяється на дві частини – очин

(занурений у шкіру) і стовбур) і двох бічних пластинок – опахал.

(складаються з борідок першого і другого порядків). У пухового пера на

борідках другого порядку відсутні гачечки. Пух не має стрижня.

Шкірною залозою у птахів є куприкова. Вона розташована над основою

хвоста й добре розвинена у водних видів. У деяких наземних видів вона

відсутня (страуси, дрохви).

Пір’я, особливо пухове, і пух зберігають тепло пташиного тіла. Між

борідками, у стрижнях і серед окремих пушинок міститься багато повітря,

яке погано проводить тепло.

Птахи періодично линяють: старе, зношене пір’я випадає, а замість нього

виростає нове.

6. Як літають птахи

Крила птахів є видозміненими передніми кінцівками. Їхні рухи

забезпечуються добре розвиненими грудними м’язами. Вони поперемінно

піднімають і опускають крило.

Несуча поверхня крил може утворюватися перами, які черепицеподібно

перекривають одне одного.

 

Тип польоту

Махаючий Політ, під час якого птах утримується в повітрі з

допомогою змахів крил.

Планерувальний Політ, під час якого крила нерухомо розставлені під

кутом 90º відносно тіла, а птах під впливом сили

тяжіння поступово втрачає висоту.

Ширяючий Це планерувальний політ, що відбувається без утрати

висоти або навіть із підйомом. Під час такого типу

польоту птахи використовують висхідні потоки повітря.

Зависаючий Політ, під час якого птах інтенсивно махає крильми,

але залишається на одному місці. У цьому випадку

тяга, яку розвивають крила, спрямована вгору й урівноважує вагу тіла птаха.

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.

 

7. Особливості способу життя птахів(робота з підручником.

Прочитайте у підручнику на с.131 про особливості способу життя птахів та дайте відповідь на таке питання:

  • Чим представлена опорно-рухова,дихальна, травна та кровоносна система у птахів. Слайд №18,19,20,21,22,23

V І.  Закріплення вивченого матеріалу.

 

1.Доповнити речення. Слайд№24

 

  1.              Шкіра у птахів вкрита _____________ і не має___________
  2.              У птахів є 3 види пір’я ___________, __________, ____________
  3.              Куприкова залоза міститься _____________
  4.              Форма дзьоба залежить від _____________
  5.              Пера, які забезпечують політ ______________
  6.              Тіло птаха складається з ___________, _________, __________,                    __________, ___________
  7.              Пір’я, яке призначене , для збереження тепла ___________
  8.              Передні кінцівки називаються ____________
  9.              Задні кінцівки – це_____________
  10.         Подвійне дихання забезпечують_______________
  11.         Грудина має великий виступ, що називається___________
  12.         Серце у птахів _______________

  2. Гра «Так – Ні» (З допомогою сигнальних карток. Синій колір – «Так», червоний колір «Ні»)Слайд№25

- Птахи – це холоднокровні тварини, тіло яких вкрите пір'ям. (ні)

- У птахів добре розвинена здатність до пересування в повітрі. (так)

- Всі птахи вміють літати. (ні)

- Задні кінцівки птахів перетворені на крила. (ні)

-- Птахи поширені на всіх континентах, у всіх кліматичних зонах. (так)

- Шия птахів має високу рухливість. (так)

- У деяких наземних видів куприкова залоза відсутня. (так)

V ІІ.  Підсумок уроку

 Очікуванні результати: Слайд №26

Чи досягли,  ми,  очікуваних результатів на сьогоднішньому уроці:

  • називати середовища існування та спосіб життя птахів;
  • визначати особливості зовнішньої  та внутрішньої будови птахів у зв’язку з їх пристосуванням до польоту;
  • наводити приклади відмінностей у будові птахів порівняно з плазунами;
  • пояснювати та застосовувати терміни: Птахи, Дзьоб. Крила птахів. Піря;

Оцінювання учнів.

V ІІІ. Домашнє завдання

  • Опрацювати параграф 31  у підручнику.
  • Для дослідників: дослідити будову і функції яйця птахів с. 136 у підручнику.
  • Для допитливих:підготувати цікаву інформацію про представників класу Птахи. Слайд№27

 У вас на парті лежать листочки:

Червоний  – робота вдалася, я задоволений.

Синій  – не все вдалося.

Вам вдячна, учні, за увагу, за вашу щирість, доброту,

Я зичу вам умінь, наснаги, знання хапайте на льоту,

Бажаю щастя всім без краю, й сердечним бути повсякчас.

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Лошак Лариса
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Мітіна Світлана Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Біологія 7 клас (Довгаль І.В., Ягенська Г. В., Жолос О. В., Ходосовцев О. Є., Костіков І. Ю., Волгін С. О., Додь В. В., Сиволоб А. В., Скрипник Н.В., Толстанова Г. М.)
Додано
13 лютого 2019
Переглядів
16129
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку