Конспект уроку з фізики для 7 класу на тему "Тиск твердих тіл на поверхню. Сила тиску"

Про матеріал

Тип уроку : урок засвоєння нових знань

Форма проведення : урок-подорож

Розум полягає не лише в знаннях,

а й умінні застосовувати знання на практиці.

Аристотель

Перегляд файлу

Тема: Тиск твердих тіл на поверхню. Сила тиску

Мета уроку: формувати знання учнів про тиск твердих тіл; з’ясувати  залежність тиску від площі поверхні та сили тиску; ознайомити учнів із способами зміни тиску;формувати вміння учнів розв’язувати якісні та розрахункові задачі з теми;

Розвивати аналітичне, критичне мислення, комунікативні здібності;

Виховувати розуміння важливості знань про тиск у техніці, побуті, живій природі.

Цілі уроку

Учні повинні знати

  •  поняття сили тиску та тиску як показника залежності дії сили від площі, до якої вона прикладена;
  • формулу тиску та одиницю вимірювання тиску;
  • застосування знань про тиск в природі і техніці.

 

Учні повинні вміти

  • розрізняти поняття тиску та сили тиску;
  • з’ясувати залежність тиску від сили тиску й площі опори;
  • встановлювати залежність між p, F та S;
  • розв’язувати якісні та кількісні задачі для знаходження тиску .

Тип уроку : урок засвоєння нових знань

Форма проведення : урок-подорож

Обладнання: дерев’яні бруски, кнопки, пластилін, стіл з цвяхами, олівці, ніж, цвях, танк іграшковий, джип іграшковий, диски, фішки, аркуші само оцінювання, смайлики на картках,карта подорожі, паспорт фізичної величини на аркушах, презентація, картки з самостійною роботою.

Хід уроку

Розум полягає не лише в  знаннях,

а й  умінні застосовувати знання на практиці.

Аристотель

 

І Організаційний момент

Учитель на екран проектує слайди з епіграфом уроку та картою подорожі.

 Сьогоднішні урок у нас незвичайний ми його проведемо у формі подорожі . Кожному туристу  обов’язково мати карту ,рюкзак з спорядженням і звичайно чудовий настрій.

 Погляньте на екран ми маємо карту подорожі.

Подорож країною Механічний тиск

  • м.Історичне
  • м. Експерементальне
  • с. Теоретиків
  • м. Розумників
  • м. Практиків

Вправа «Смайли»

Учитель. Але у подорож потрібно взяти чудовий настрій давайте перевіримо його і виконаємо  вправу «Смайли» За допомогою карток зі смайликами покажіть свій настрій на початку уроку. Сподіваюся, що результатом роботи на уроці будуть міцні знання.

А ще нам потрібно заповнити наш путівник -  лист оцінювання. Протягом уроку ми відвідаємо різні міста, а пропуском до них будуть ваші знання. Запишіть своє прізвище і впродовж подорожі працюйте і отримуйте фішки , які не забувайте заносити до путівника . А вкінці ми підіб’ємо підсумки подорожі. Кількість ваших фішок я переведу у бали і виставлю оцінки

ІІ Актуалізація опорних знань

Щоб вирушити у подорож потрібно зібрати спорядження. У вас це будуть знання, які ви отримали на попередніх уроках.

Гра «Мікрофон»

1.Що характеризує сила?

2. Який наслідок дії сили ?

3. Назвіть одиниці сили?

4. Які сили ми з вами вивчити?

5. Як позначають силу у фізиці?

Що називається силою тяжіння ?

6. Що називається вагою тіла?

7. Від чого залежить результат дії сили на тіло?

8. Як позначають площу поверхні тіла?

9. У яких одиницях вимірюється площа?Скільки см у 1 метрі?

ІІІ Визначення теми та мети уроку

Вправа «Що спільного на фото?»

Учитель проектує на екран слайд із зображенням ножа, ножиць, танка, трактора, бджоли. Учні розглядають фото  і висловлюють припущення щодо того, що між ними спільного .

Символом нашого уроку буде звичайна кнопка. Чому вона має таку чудернацьку форму? Відповісти на це запитання ми спробуємо наприкінці уроку.

Я впевнена, що наприкінці подорожі ми визначимо спільні закономірності на фото, адже тема нашого уроку : Тиск твердих тіл на поверхню. Сила тиску

Мета :

Встановлення залежності тиску від площі поверхні та сили тиску, ознайомлення із способами зміни механічного тиску.

Також потренуємося розв’язувати якісні та розрахункові задачі на визначення тиску

 Чи знайоме вам слово тиск? (Учні згадують, де зустрічали це слово.)

 

ІV Мотивація навчальної діяльності

(На екран проектується портрет Блеза Паскаля.)

Отож розпочнемо нашу подорож країною Механічний Тиск.

Перша зупинка – місто Історичне. Перебуваючи тут, ви дізнаєтеся про цікаві факти із життя вченого XVII ст. Блеза Паскаля, який зробив вагомий внесок у різні галузі науки.

Повідомлення учнів   

Талановитий  французький вчений Блез Паскаль, фізик і філософ (1623- 1662рр.) – у 4 роки навчився писати і читати, у 6 – вивчав іноземну мову, у 12 років – написав наукову працю «Трактат про звуки», опанував геометрію Евкліда без допомоги старших. Пізніше здійснив низку фізичних відкриттів, застосував ртутний термометр для передбачення погоди, створив лічильну машину. Вдячні співвітчизники викарбували його портрет на грошових купюрах.

Цікаві факти

Крім одиниці тиску в СІ на честь Блеза Паскаля названо

  • кратер на Місяці;
  • мову програмування;
  • один із двох  університетів у Клермон-Феррані;
  • щорічну французьку  наукову премію;
  • астероїд 4500Паскаль;
  • гімназію міста Гомеля (Білорусь)

Сподіваюся, знання про життя та досягнення Б.Паскаля стануть для вас стимулом у навчанні .

 

V Сприйняття і осмислення нового матеріалу

  1. Вправа «Експеримент»

Кожне відкриття починається з експерименту. Тож пропоную відвідати

м. Експерементальне.

Учні в групах використовують експерименти  на встановлення залежності сили тиску від площі

  1. За допомогою ножиць і пасатижів розрізати листок паперу
  2. За допомогою лінійки і ножа розрізати шматок хліба
  3. Дослід з склянкою і піском.  Спочатку склянку  ставлять дном на пісок, а потім перевертають.

Відповіді на питання . Бесіда

  • Чому ножиці ріжуть , а пасатижі – ні ?
  • Чому ніж ріже, а лінійка  -  ні ?
  • Порівняйте сліди від склянки в обох випадках.

Справді , названі в запитаннях речі чинять різний тиск: одні більший, інші – менший. Відповіді на ці запитання відкрили нам браму  селища Теоретиків. Тут ми дізнаємося, від чого залежить тиск, як його визначити та як його можна змінити

Робота з підручником стор 151 Метод «Критичного читання тексту»

     

 Дослід проводить вчитель

Візьмемо широку посудину з піском. З дерев’яного бруска виготовили столик, забивши в нього два цвяхи. Спочатку  цвяхи встановлюють а пісок вістрям угору й на дошку кладуть гирю. У цьому разі головки цвяхів тільки трохи вгрузають у пісок

Потім дошку перевертають і ставлять цвяхи на вістря. У цьому випадку площа опори менша, і під дією тієї самої сили цвяхи значно більше занурюються в пісок. 

Покладемо зверху один важок , а потім іще один бачимо що цвяхи ще глибше занурилися робимо висновок.

Тиск можна змінювати , змінюючи площу поверхні, на яку діє сила тиску. Для збільшення сили тиску площу зменшують(саме тому нагострюють інструменти: ножиці шило тощо).І навпаки:для зменшення тиску площу поверхні збільшують  

  1. Паспорт фізичної величини

Наша подорож триває. Далі за нашим маршрутом -  місто Розумників. У ньому ви складаєте паспорт фізичної величини

(Учні отримують картки з текстом про тиск. Завдання: вставити пропущені слова)

Завдання

  1. Тиск – це фізична величина, що чисельно дорівнює відношенню … (сили тиску до площі)
  2. Сила тиску – це сила взаємодії, що діє …(перпендикулярно до поверхні тіл)
  3. Формула тиску - …( р=F|S)
  4. Формула сили тиску - … (F=p*S)/
  5. Якщо відомі числові значення тиску і сили тиску, то площу можна обчислити за формулою - … (S=F|p)
  6. Одиниця вимірювання …(Па)
  7. Кратні одиниці:

1гПа=… (100 Па)

1кПа=… (1000 Па)

1 МПа=… (1000000Па)

Якщо порівняти тиск танка на поверхню дороги і тиск жала бджоли, то виявиться, що тиск жала більший у тисячу разів! Як можна змінити тиск? Збільшити чи зменшити силу тиску не завжди можливо, тому змінюють площу поверхні. Ваші знання з цього питання стануть у пригоді у  місті Практиків

Вправа «Доповни речення »

Способи зміни тиску шляхом зміни площі поверхні

  1. Площа фундаменту будинку більша за … (основу)
  2. Площа гусені танку велика ..(щоб не провалився у болото)
  3. Ножі, ножиці, голки наточують , …(щоб збільшити тиск, зменшуючи площу)
  4. У тварин гострі зуби, у рослин є шипи - …(для захисту від хижаків)
  5. Для руху по свіжому снігу використовують… (лижі)
  6. На тонкому льоду людина може… (повзти).
  7. Лопати, металообробні інструменти(свердла,  зубила, пилки тощо)наточують для того, щоб …(зменшити площу, а відтак і силу, яку потрібно прикладати до цих інструментів під час роботи з ними)

 

V Застосування набутих знань

Розв’язування задачі біля дошки

Задача. Чемпіонка України по фігурному катанні 2015 року , 14-річна Анастасія Гожва має вагу 420Н. Розрахуйте який тиск чинять на лід її ковзани, якщо їх площа дорівнює 0,0012 м2

 

 

Робота в групах

  1. «Швачка»

Для чого до рюкзака пришивають широкі лямки? Яке призначення наперстка?

  1. «Кухарі»

Яким ножем легше різати : гострим чи тупим? Чому?

  1. «Водії»

Пояснити відмінність коліс в легковому і в вантажнлму автомобілях. Навіщо домкрату для автомобіля широка основа?

  1. «Будівельники» Чому  фундамент будинку ширший, ніж стіни
  2. «Біологи»

Чому гуси  качки проходять болото легко, тоді як курці зробити це важч?

 

 

 

VІІ Підсумок уроку

Метод «Кубик Блума»

Поясни

      Чому

    Запропонуй

Поділися

Назви

Придумай

C:\Users\admin\Desktop\тиск выд урок\537710_html_m401d1dc4.jpg

Поясни , хто першим пройде до фінішу

Чому в школі заборонено ходити на тонких підборах?

Поділися, якою лопатою легше копати: совковою  чи штиковою

Запропонуй, як курка може збільшити тиск на землю у двічі

Придумай, що потрібно зробити для проїзду заболоченою місцевістю.

Назви тварин яким у житті допомагає тиск

Ситуація

Ваш товариш провалився на льоду і сам вибратися не може(лід ламається ). Ви хочете йому  допомогти. Про що ви повинні добре пам’ятати і які ваші дії

VІІІ Домашнє завдання

Параграф 22

Впр 22 (7,4,6)

Провести спостереження вдома й записати приклади, які ілюструють способи зменшення й збільшення тиску

Знайти українські прислів’я, у яких йдеться про механічний тиск, силу тиску

 

 

 

1.Как на колючку наступишь, так она и войдет в тело.
2.На одной лыже не катаются.
3.От града гранит не рассыплется.
4.Шила в мешке не утаишь.
5.И у маленькой кроватки должны быть четыре ноги.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. За допомогою ножиць і пасатижів розрізати листок паперу

 

  1. За допомогою лінійки і ножа розрізати шматок хліба

 

 

  1. Дослід з склянкою і піском.  Спочатку склянку  ставлять дном на пісок, а потім перевертають іншою стороною

 

 

 

  1. За допомогою ножиць і пасатижів розрізати листок паперу

 

  1. За допомогою лінійки і ножа розрізати шматок хліба

 

 

  1. Дослід з склянкою і піском.  Спочатку склянку  ставлять дном на пісок, а потім перевертають іншою стороною

 

 

 

 

 

  1. «Швачка»

Для чого до рюкзака пришивають широкі лямки? Яке призначення наперстка?

 

  1. «Кухарі»

Яким ножем легше різати : гострим чи тупим? Чому?

 

  1. «Водії»

Пояснити відмінність коліс в легковому і в вантажному автомобілях. Навіщо домкрату для автомобіля широка основа?

 

  1. «Будівельники» Чому  фундамент будинку ширший, ніж стіни

 

  1. «Біологи»

Чому гуси  качки проходять болото легко, тоді як курці зробити це важч?

 

  1. «Швачка»

Для чого до рюкзака пришивають широкі лямки? Яке призначення наперстка?

 

  1. «Кухарі»

Яким ножем легше різати : гострим чи тупим? Чому?

 

  1. «Водії»

Пояснити відмінність коліс в легковому і в вантажному автомобілях. Навіщо домкрату для автомобіля широка основа?

 

  1. «Будівельники» Чому  фундамент будинку ширший, ніж стіни

 

  1. «Біологи»

Чому гуси  качки проходять болото легко, тоді як курці зробити це важч?

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, 7 клас, Розробки уроків
Додано
28 лютого 2018
Переглядів
1972
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку