дати визначення поняття механічної роботи і
потужності, знайомити учнів з видами механізмів;
особливостями простих механізмів;
розвивати практичні навички, набуті на уроках;
здійснювати між предметні зв'язки;
виховувати вміння співпрацювати, поважати
іншу точку зору, чесність, почуття патріотизму;
розвивати вміння виділяти головне , об'єктивно
оцінювати відповідь своїх товаришів, допомагати
вирішувати складні питання.
УРОК – ІГРОВИЙ МАРАФОН
на тему «ПРОСТІ МЕХАНІЗМИ.
МЕХАНІЧНА РОБОТА.
ПОТУЖНІСТЬ.»
8 клас
Підготувала
КОКОШИНСЬКА З.М.
учитель фізики
вищої категорії
2017р.
ТЕМА УРОКУ: « ПРОСТІ МЕХАНІЗМИ.
МЕХАНІЧНА РОБОТА.
ПОТУЖНІСТЬ МЕХАНІЗМІВ.»
МЕТА УРОКУ: а) дати визначення поняття механічної роботи і
потужності, знайомити учнів з видами механізмів;
особливостями простих механізмів;
розвивати практичні навички, набуті на уроках;
здійснювати між предметні зв’язки;
б) виховувати вміння співпрацювати, поважати
іншу точку зору, чесність, почуття патріотизму;
в) розвивати вміння виділяти головне , об’єктивно
оцінювати відповідь своїх товаришів, допомагати
вирішувати складні питання.
ОБЛАДНАННЯ: різні види механізмів, похила площина, блоки,
гумова кулька, іграшкові автомобілі, плакати,
макети, картки із завданнями.
ТИП УРОКУ: систематизація і систематизація знань.
ФОРМА УРОКУ: ігровий марафон.
ХІД УРОКУ:
1.Організаційна частина:
Найважливіше завдання вчителя навчити дитину мислити.
Девіз уроку: « ХОЧЕШ БІЛЬШЕ ЗНАТИ,
НЕ ЛІНУЙСЯ СВІТ НАУК ПІЗНАТИ»
І сувора, і солов’їна Фізики країна
Вирушаймо всі у путь.
Нас цікаві речі ждуть.
Ом, Ампер, Ньютон, Паскаль, Лебедєв,
Попов, Столєтов не полічити всіх, на жаль,
Хто відкрив її секрети
Світ занадто складний,
Щоб його пізнати,
Треба хутко знання надбати.
То ж вперед, ідіть до знань,
Щоб навчитися самим,
Ще й навчити всіх інших.
Швидко дати відповіді на запитання:
10.Як позначається шлях… ( S );
11.Як позначається робота…( А );
12.Одиниця вимірювання часу… ( с );
13.Одиниця вимірювання роботи… ( Дж.);
14.Прилад для вимірювання маси… ( терези) ;
15.На якому явищі ґрунтується процес засолення огірків..( дифузія).
Кілька учнів , що заздалегідь підготували запитання, пропонують їх
своїм однокласникам,
Амур, Мезень, Кубань, Ельба, Ріоні, Урал, Ніл, Збруч.
( мензурка).
Алушта, Бердянськ, Тернопіль, Рівне, Очаків, Одеса.
( робота).
назву фізичного приладу
( динамометр).
Я, Н , Р, Е , Г , Е , І
( енергія).
1. 1 кДж = 1000Дж ( так);
2. Одиниця потужності кг ( ні) ;
3. Блок – складний механізм ( ні);
4. Траєкторія – простий механізм ( ні);
5. 1 кг пуху = 1 кг заліза ( так);
6. Потенціальна енергія = кінетичній енергії ( так) ;
7. Виграємо у силі , то програємо у відстані ( так);
8. Східці - це рівна площина ( ні) ;
9. ККД = 100% ( ні) ;
10.Прості механізми виконують роботу ( так) ;
11.Коромисло- важіль ( так) ;
12.Клин – це вид похилої площини ( так).
-ГРА « ЛОГІЧНИЙ ЛАНЦЮЖОК»:
Для учнів пропонуються тести , які підготували учні:
а) A = FS ; б) A= FV ; в) A = mv.
2. Яку енергію використовують вітродвигуни?
а) потенціальну; б) кінетичну; в) потенціальну і кінетичну.
3. На штучний супутник під час його руху навколо Землі по коловій орбіті діє сила тяжіння. Чи виконує ця сила роботу?
а) так; б) ні; в) інколи.
4. Що більше 1 кВт. Чи 3,6 МДж?
а) 1 кВт; б) 3,6 МДж; в) рівнв.
5. Яка потужність крану , якщо він рівномірно підняв вантаж масою 5 т на висоту 10м за 500с?
а) 98 Вт; б) 100 Вт; в) 980Вт.
6.Потенціальну енергію має …
а) тільки тіло , що рухається; б) нерухоме тіло; в) будь-яке тіло.
7. Кінетичну енергію має ..
а) тіло , що рухається; б) тіло, що не рухається; в) будь-яке тіло.
8. Потужність двигуна залежить від..
а) сили двигуна; б) швидкості руху; в) роботи двигуна.
9. Яке з тіл має більшу кінетичну енергію, якщо маси їх однакові?
а) те, яке має більшу швидкість; б) те, яке не рухається; в) рівні.
-ГРА « ЛАБІРИНТ»
Учні проводять досліди , які підтверджують прояви фізичних явищ,
законів, дію простих механізмів:
енергії.
кидання кулі в сітку, підйом тіл за допомогою блоків.
Учні підготували загадки про прості механізми та частини цих механізмів.
Чи друг, чи ворог – руку тисне. ( Двері)
Іншою ручкою – всіх проводжає. ( Двері)
( Борона)
Усе хватає, а собі нічого не оставляє;
Де гуляло . там часом стало. ( Граблі)
6. Ногу в дерево встромляю – головою все тримаю. ( Цвях)
Ні звір, ні птичка;
А землю риє,
Хоч спина ниє. ( Лопата і землекоп)
10. Два озерця на одній дузі гойдаються. ( Відра на коромислі)
11. Без мене , козаче, не втримаєш залізо гаряче. ( Кліщі)
12. За паском невеличка лісорубова сестричка. ( Сокира)
13. Дзвеніла цілий день в гаю, валила велетнів в бою. ( Сокира)
14. В руках залізний олівець рве не зуби , камінець. ( Лом)
1 пелюстка – назвати формулу потужності;
2 пелюстка – назвати формулу роботи;
3 пелюстка – назвати формулу коефіцієнта корисної дії;
4 пелюстка – назвати формулу кінетичної енергії;
5 пелюстка – назвати формулу потенціальної енергії;
6 пелюстка – назвати формулу повної енергії.
Е Н Е Р Г І Ї:
Жили-були Козел і Баран. Козел вважав себе дуже розумним і часто кепкував з Барана : « Усі знають, що ти дурний і любиш дивитися тільки на нові ворота» . На зиму вони заготовили паливо, щоб бути в теплі. Кожен купував віз дров.
Зима цього року видалася дуже холодною. Козел швидко спалив усі дрова, сидів дома і цокотів зубами й копитами, щоб хоч трохи зігрітися. Козел подумав: « Якщо я замерз, то Баран, мабуть, і дуба дав. Піду перевірю».
Приходить , дивиться у вікно, а з Барана піт аж струмками збігає, а дрова всі посеред хати лежать. « як же так?» - питає Козел. « А я прив’язую мотузку до колоди і бігаю з нею навколо дров. І дрова цілі, і мені тепло, - посміхнувшись, пробекав Баран. - Треба було у школі краще вчити закони збереження».
На лівому узбережжі Ніла, на краю пустелі Сахара, височать знамениті єгипетські піраміди, кам’яні глиби фараонів. Нас вражають їхні розміри, велич та загадковість. Так , наприклад, висота піраміди Хеопса 137м, а щоб обійти її, необхідно пройти не один кілометр. За словами історика Геродота, піраміду Хеопса будували близько 20 років, а дорогу до неї – 10 років.Побудована ця дорога з 2 мільйонів 300 тисяч кам’яних блоків, маса кожного - 2,5 тонн. Яким чином людина, яка не має великої сили, спромоглася звести ці споруди? А відповідь дуже проста, люди використовували прості механізми: важіль , блок, коловорот, похилу площину, Це і дало змогу побудувати ці піраміди.
ЛІТЕРАТУРА:
Т Е С Т И
Для перевірки знань з теми: «МЕХАНІКА» у 10 класі :