...У стінках прозорої пластмасової пляшки на різній висоті зробіть цвяхом отвори, такі, що можна закрити за допомогою сірника. Закрийте сірниками отвори. В пляшку наберіть води і поставте її в широку посудину. Вийміть сірники і спостерігайте за траєкторією виливання води з різних отворів. Як пояснити побачене?
Дата _____________
Тема. Гідростатичний тиск рідин
Мета уроку:
Основні поняття: сила тиску, тиск на дно та стінки посудини.
Обладнання: прозора пляшка з отворами з водою, сірники, широка посудина, склянка з водою, мензурка, лінійка, дерев’яне тіло, залізний вантаж.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Методом фронтального опитування з’ясувати уміння учнів пояснювати причину виникнення тиску в рідинах та газах; вміння пояснити, від чого і чому залежить збільшення чи зменшення тиску; перевірити вміння розрізняти тиск від сили тиску; перевірити практичні навички визначати тиск та силу тиску для твердих тіл.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
Демонстрація. У стінках прозорої пластмасової пляшки на різній висоті зробіть цвяхом отвори, такі, що можна закрити за допомогою сірника. Закрийте сірниками отвори. В пляшку наберіть води і поставте її в широку посудину. Вийміть сірники і спостерігайте за траєкторією виливання води з різних отворів. Як пояснити побачене? (Відповіді учнів.)
ІV . Формування вмінь та навичок
На минулому уроці, ми познайомилися з поняттям тиску та сили тиску для рідин та газів, сьогодні ж спробуємо вивести формулу для його визначення.
Притягуючись Землею, рідини тиснуть на дно морів, річок, океанів. Цей тиск називають гідростатичним. Візьмемо посудину прямокутної форми і спробуємо визначити, який тиск чинить вода на дно та стінки посудини.
За означенням тиск дорівнює відношенню сили тиску до площі поверхні,на яку діє ця сила. . Силою тиску в розглядуваному випадку є вага рідини. .
Масу рідини найпростіше розрахувати за формулою , де h – висота рівня води над дном, S – площа дна посудини, – густина рідини.
Таким чином, тиск рідини на дно посудини:
.
Які виміри необхідно зробити, щоб визначити тиск рідини на дно посудини? (Учні відповідають на запитання.)
Таким чином, тиск рідини на дно посудини як наслідок дії сили тяжіння залежить тільки від її густини і висоти стовпа рідини.
Гідростатичний парадокс. Тиск в посудинах наповнених однорідною, однаковою рідиною буде рівним.
h
Відповідно до закону Паскаля тиск рідини діє не тільки на дно, а й на бічні стінки. Це підтверджує дослід, який ви спостерігали на початку уроку (пляшка з отворами.) Чому струмінь води, що витікає біля дна, сягає найдальшої відстані від посудини? Звичайно, тому, що тиск залежить від рівня води. Чим нижче знаходиться тіло від поверхні в рідині, тим більший тиск на нього діє. Із закону Паскаля та існування гідростатичного тиску випливає: тиск усередині однорідної, нерухомої рідини на одному рівні є однаковим.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Колективне розв’язування задач біля дошки
VІ. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Сьогодні на уроці мені сподобалося…
Я зрозумів (зрозуміла) …
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати:
Розв’язати вправу: