Конспект "Різноманітність рослинності. Закономірності поширення рослинного покриву в Україні. Червона та Зелена книги України."

Про матеріал

Тема: Різноманітність рослинності. Закономірності поширення рослинного покриву в Україні. Червона та Зелена книги України.

Мета:

навчальна – сформулювати визначення «типи рослинності», сформувати поняття різних типів рослинності, охарактеризувати видовий склад рослинності, стан рослинних ресурсів, навести приклади рослин, занесених до Червоної і Зеленої книги, рослин-ендеміків і зникаючих видів, описати закономірності поширення основних типів рослинності;

розвивальна – удосконалити вміння і навички роботи з картами, атласами; сприяти розвитку логічного, образного мислення учнів;

виховна – підживлювати інтерес до вивчення предмету, сприяти формуванню любові і поваги до природи.

Компетентності:

Екологічна безпека та сталий розвиток (усвідомлює необхідність збереження рослин та їх угрупувань);

Здоров`я і безпека (усвідомлює необхідність використання деяких властивостей рослин для зміцнення та профілактики здоров`я);

Громадянська відповідальність (сприяє формуванню відповідального члена громади, суспільства, який розуміє необхідність раціонального використання рослинних ресурсів).

Очікувані результати: учні навчаться:

називати видовий склад рослинності;

характеризувати основні типи рослинного покриву України;

розпізнавати види рослин, що занесені до Червоної книги України;

наводити приклади рослинних угруповань, занесених до Зеленої книги України;

аналізувати карту рослинності України;

оцінювати стан рослинних ресурсів та їхню роль у господарській діяльності.

Наскрізні змістові лінії.

  • -усвідомлення впливу життєдіяльності людини на природі комплекси України; дотримання правил поведінки людини в природі; значення природоохоронних територій для збереження унікальних ландшафтів України; значення Червоної та Зеленої книг України;

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Обладнання: підручник, фізична карта України, атлас 8 клас, тести-завдання для перевірки домашнього завдання, ілюстрації різних типів рослинності, схеми.

Методи і прийоми: пояснювально-ілюстративний (розповідь, ілюстрування, бесіда), репродуктивний (показ матеріалу), частково-пошуковий (робота з підручником, атласом, гра), дослідницький ( самостійне формування висновків уроку).

Випереджувальні завдання.

Групові:

1 група. Дослідити зміст та розділи Червоної книги України.

2 група. Дослідити зміст та розділи Зеленої книги України.

3 група. Дослідити рідкісні та зникаючі види рослин на Миколаївщині.

Оформлення дошки: запис теми уроку, карта.

Перегляд файлу

Вчитель географії Лисогірської ЗОШ  І-ІІІ ступенів №1

Бєлєнцова О.В.

8-Б клас. Географія.

Тема: Різноманітність рослинності. Закономірності поширення рослинного покриву в Україні. Червона та Зелена книги України.

Мета:

навчальна – сформулювати визначення «типи рослинності», сформувати поняття різних типів рослинності, охарактеризувати видовий склад рослинності, стан рослинних ресурсів, навести приклади рослин, занесених до Червоної і Зеленої книги, рослин-ендеміків і зникаючих видів, описати закономірності поширення основних типів рослинності;

розвивальна – удосконалити вміння і навички роботи з картами, атласами; сприяти розвитку логічного, образного мислення учнів;

виховна – підживлювати інтерес до вивчення предмету, сприяти формуванню любові і поваги до природи.

Компетентності:

Екологічна безпека та сталий розвиток (усвідомлює необхідність збереження рослин та їх угрупувань);

Здоров`я і безпека (усвідомлює необхідність використання деяких властивостей рослин для зміцнення та профілактики здоров`я);

Громадянська відповідальність (сприяє формуванню відповідального члена громади, суспільства, який розуміє необхідність раціонального використання рослинних ресурсів).

Очікувані результати: учні навчаться:

  • називати видовий склад рослинності;
  • характеризувати основні типи рослинного покриву України;
  • розпізнавати види рослин, що занесені до Червоної книги України;
  • наводити приклади рослинних угруповань, занесених до Зеленої книги України;
  • аналізувати карту рослинності України;
  • оцінювати стан рослинних ресурсів та їхню роль у господарській діяльності.

Наскрізні змістові лінії.

  • усвідомлення впливу життєдіяльності людини на природі комплекси України; дотримання правил поведінки людини в природі; значення природоохоронних територій для збереження унікальних ландшафтів України; значення Червоної та Зеленої книг України;

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Обладнання: підручник, фізична карта України, атлас 8 клас, тести-завдання для перевірки домашнього завдання, ілюстрації різних типів рослинності, схеми.

Методи і прийоми: пояснювально-ілюстративний (розповідь, ілюстрування, бесіда), репродуктивний (показ матеріалу), частково-пошуковий (робота з підручником, атласом, гра), дослідницький ( самостійне формування висновків уроку).

Випереджувальні завдання.

Групові:

1 група. Дослідити зміст та розділи Червоної книги України.

2 група. Дослідити зміст та розділи Зеленої книги України.

3 група. Дослідити рідкісні та зникаючі види рослин на Миколаївщині.

Оформлення дошки: запис теми уроку, карта,

Перебіг уроку

І. Мотиваційний етап.

1. Забезпечення емоційної готовності.

Привітання. Побажання творчої наснаги і нових цікавих відкриттів.

2. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

1. Прийом Мікрофон.

- Що таке грунт?

- Назвіть ґрунти, які поширенні  на території України?

2. Тестовий контроль.

1. Зміна типів ґрунтів на рівнинах спричинена:

А висотною поясність;

Б широтною зональністю;

В довготною зональністю;

2. Серед ґрунтів України найбільшу родючість мають…..

А чорноземи;

Б сірі-лісові ґрунти;

В дерново-підзолисті ґрунти;

3. Які ґрунти переважають на Азово-Чорноморській території?

А дерново-підзолисті;

Б сірі лісові;

В чорноземи звичайні;

Г каштанові та темно-каштанові;

4. Визначте, які ґрунти характерні для південного степу:

А чорноземи;

Б каштанові;

В сіроземи;

3. Міні-конкурс «Схарактеризуй грунт»

Пропоную у групі виконати письмово завдання у картках та відповісти по черзі. На виконання завдання вам вистачить 2 хв.

Картка 1

Дерново-підзолисті грунти

  1. Сформувалися в умовах _____________ клімату.
  2. Під __________  рослинністю.
  3. Потужність гумусового горизонту _____ см.
  4. Вміст гумусу ____ %.
  5. Родючість ________ .
  6. Розташовані _________________________ .

Картка 2

Сірі лісові грунти

  1. Сформувалися в умовах _____________ клімату.
  2. Під __________  рослинністю.
  3. Потужність гумусового горизонту _____ см.
  4. Вміст гумусу ____ %.
  5. Родючість ________ .

Розташовані _________________________.

Картка 3

Чорноземи типові

  1. Сформувалися в умовах _____________ клімату.
  2. Під __________  рослинністю.
  3. Потужність гумусового горизонту _____ см.
  4. Вміст гумусу ____ %.
  5. Родючість ________ .
  6. Розташовані _________________________ .

 

ІІ. Цілевизначення, планування.

1.Повідомлення теми, мети уроку

 Вступне слово вчителя.

На сьогоднішньому уроці ми з вами розпочинаємо вивчення нової теми. Щоб дізнатись якою ж буде тема сьогоднішнього уроку, скажіть: Що оточує нас у житті, а живе своїм життям? ( рослини).

Так правильно, це рослини. Рослини поширені по всій земній кулі. Населяють вони і водойми, ростуть навіть на скелях. Рослини збагачують повітря киснем, який потрібен для дихання людям і тваринам, роблять його чистішим і свіжішим. Тому рослинність є одним із найважливіших компонентів природи.

Відкрийте свої зошити і запишіть тему сьогоднішнього уроку.

Різноманітність рослинності. Закономірності поширення рослинного покриву в Україні. Червона та Зелена книги України.

2. Визначення особистісно значущих цілей.

 (перечитайте ще раз тему, визначте, що нам потрібно знати з цієї теми, що потрібно вміти.)

Епіграфом уроку: «Будь рослинам другом»

ІІІ. Сприйняття навчального матеріалу.

1. Репродуктивна бесіда.

- Що таке «рослинність»? ( Рослинність – це сукупність рослинних угруповань Землі або окремих її районів.)

- Який зв'язок існує між рослинами і ґрунтами?

- Пригадайте, будь-ласка, коли утворилася наша планета? Коли на Землі з`явилася людина?

Вчитель: ми маємо розуміти, наскільки ми юні і недосвідчені в порівнянні із нашою Матінкою-Землею і всім живим світом – рослинним і тваринним. Тому ми маємо поважати природу, оберігати, шанувати її.

Розглянемо схему, зображену на дошці «Типи рослинності».

Тип

Де поширені

Переважаюча рослинність

 

 

 

Перенесіть її у зошит.

Типи рослинності

На території України нараховується до 16 тис. видів рослин, в тому числі понад 4 тис. видів вищих дикорослих рослин.

Сучасна флора України сформувалася в кінці антропогену, після материкового зледеніння. Впродовж попередніх періодів вона зазнавала значних змін. Сучасних рис рослинний покрив нашої країни почав набувати з другої половини мезозойської ери, після виникнення покритонасінних.

Під час похолодань поширювалися сосново-березові ліси, а широколистяні породи дерев збереглися лише у окремих сприятливих місцях. На півдні України протягом антропогену панувала степова рослинність.

Такі рослини, які живуть зараз у деякій невідповідності із сучасними умовами існування, називаються реліктовими.

Основними типами рослинності в Україні є: лісова, степова, лучна, болотна, водна.

Лісова рослинність. (вкл. відеоролик). Загальна площа лісів в Україні – близько 10 млн. га, що становить близько 14% її території. Найбільшою є лісистість в Українських Карпатах (40,5%) і Кримських горах (32%). В Українських  Карпатах поширені рослини понад 2000, а в Криму – 2300 видів.

Давайте попрацюємо з атласом і назвемо в яких частинах України значного поширення мають ліси.

Лісистість природних зон рівнинної частини закономірно зменшується з півночі на південь від 26,1% (зона мішаних лісів) до 12,5% (лісостеп) і 3,8 % (степ). У лісах переважають молоді та середньовікові дерева, поширені такі породи, як сосна, ялина, бук, дуб.

Степова рослинність. Пропоную вам відшукати у атласах території, де степи мають переважне поширення.

В природному вигляді до цього часу збереглася тільки на схилах балок, у перед гір`ях Криму, на піщаних косах Азово-Чорноморського узбережжя, островах. Ділянки цілинних степів охороняються в заповідниках. У типовій степовій зоні на півночі була поширена різнотравно-типчаково-ковилова на звичайних чорноземах, на півдні – типчаково-ковилова на чорноземах південних і темно-каштанових грунтах, вздовж Азово-Чорноморського узбережжя – полиново-злакова рослинність на каштанових солонцюватих грунтах.

Єланецький степ(відеоролик)

Лучні степи поділяються на рівнинні та гірські(кримські). В їх травостої переважають злаки – ковила, типчак, тонконіг вузьколистий; з різнотрав’я – конюшина, гадючник, шавлія лучна тощо.

На Донецькому кряжі і сході України у минулому були поширені чагарникові степи. Невеликими ділянками в Кримських горах трапляються напівсаванні степи. В них поширенні люцерна, пирій повзучий, горошок.

Луки. Залежно від умов розміщення поділяються на заплавні, суходільні, низинні, гірські. На заплавних луках поширені зарості лози, а також конюшина, жовтець, щавель, деревій. На суходільних луках ростуть мітлиця, кульбаба, волошки. Низинні луки приурочені до знижень на вододілах, терасах, долинах, тому вони тривалий час обводнені. В їх трав`яному  покриві переважають тимофіївка лучна, осока звичайна, конюшина лучна і біла. Луки використовуються як сіножаті. Гірські луки поширені в Українських Карпатах.

Визначте будь-ласка за картою, де в Україні поширені луки.

Розгляньте ілюстрації болотної рослинності.

Болотна рослинність розвивається у зниженнях з надмірним зволоженням. Болота займають близько 2% території України. Найбільше поширення вони дістали на Поліссі. Болота мають значні запаси торфу. За розміщенням розрізняють болота заплавні, низинні, долинні, притерасні, старих річищ. Найбільш поширенні низинні болота. В їх рослинному покриві переважають осока, очерет, рогіз, тростяниця, хвощ, лепеха та ін.. з дерев – вільха чорна.

Багато боліт осушено. Меліоративні болота використовуються як сіножаті, на них вирощують технічні, кормові та зернові культури.

Знайдіть на карті заболочені території з переважанням болотної рослинності.

Вчитель:  Як ви думаєте, яку роль відіграють рослини у нашому житті?

Рослини повсякчас супроводжують життя людини. Насамперед вони забезпечують середовище її існування, постачаючи в атмосферу кисень. Рослини  – незамінні в харчуванні людини, є кормом для тварин. Вони здавна були паливом. І вугілля, і нафта, і природний газ, і торф також мають рослинне походження.

Особливу цінність становлять ліси.

Вчитель:  Яку функцію виконують ліси?

Вони пом'якшують клімат (узимку в них легше переносити мороз, а влітку  – спеку), зменшують швидкість вітру, довше зберігають вологу. У лісах зберігаються чисті джерела, не пересихають річки. Видатний учений В. Вернадський наголошував, що лісовий ґрунт так добре фільтрує стік, що з ним не зрівняється очищення води в лабораторії. Коренева система дерев запобігає ерозії ґрунту, зсувам.

Вчитель:  Як саме людина використовує багатства лісу?

Людина широко використовує багатства лісу. Деревина йде на виробництво меблів, сірників, тари, шпалер, паперу, олівців, побутових виробів, сувенірів. Плоди багатьох кущів (калини, глоду, малини, шипшини, обліпихи) використовуються для виготовлення ліків. Ліси багаті на гриби. Вони є ідеальними місцями для розміщення санаторіїв, будинків відпочинку.

Отже, рослинний світ забезпечує людину надзвичайно різноманітними ресурсами: продовольчими, лікувальними, промисловими, сільськогосподарськими (пасовища і сіножаті), рекреаційними.

Вчитель: А чи знаєте ви, які заходи створені для охорони лісу? Чи знаєте ви про Червону та Зелену книгу України? Кожній з груп були задані випереджувальні завдання, тому пропоную ознайомитися з інформацією яку підготували ваші однокласники.

Група 1: Зміст та розділи Червоної книги України.

Група 2: Зміст та розділи Зеленої книги України.

Група 3: Рідкісні та зникаючі види рослин на Миколаївщині.

Методичний прийом «Картографічний практикум»

Робота з картою

  •                 Розгляньте карту і скажіть, яка частина України характеризується найбільшою кількістю рослин, занесених до Червоної книги України.
  •                 У якій області найбільше рослин, занесених до Червоної книги України?
  •                 У якій області найменше рослин, занесених до Червоної книги України?

ІІІ. Рефлексивно-оцінювальний етап

  1. Підсумкова бесіда
  • Як ви гадаєте, яку роль відіграють рослини в нашому житті?
  • Яку функцію виконують ліси?
  • Як саме людина використовує багатства лісу?
  • Які заходи вживають для охорони лісу?
  •  Які рослини занесені до Зеленої книги України?
  •  Які типи лікарських рослин поширені  на території нашої області?

Висновок: Отже, рослинний світ забезпечує людину надзвичайно різноманітними ресурсами: продовольчими, лікувальними, промисловими, сільськогосподарськими (пасовища і сіножаті), рекреаційними.

2.Рефлексивна бесіда.

- Про що нове ви дізнались  сьогодні на уроці?

- Яка інформація була для вас найцікавішою?

ІV. Оцінювання учнів за роботу на уроці.

 

V. Інструктаж домашнього завдання.

Обов`язкове

1. Опрацювати текст параграфа 33.

2. Знайти, які види лікарських рослин поширені в нашій місцевості.

За бажанням

Підготувати реферативну доповідь з теми: «Рослини — релікти та ендеміки України».

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 8
Оцінки та відгуки
  1. Кокарєва Лідія Григорівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Чала Світлана Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Чала Світлана Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Коваленко Сергій
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Валентина Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Лозован Андрей
    тестовий контроль бездоганний
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Бєлєнцов Олександр Олександрович
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. Мірянова Наталія Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 5 відгуків
docx
Пов’язані теми
Географія, Розробки уроків
Додано
3 березня 2018
Переглядів
11020
Оцінка розробки
5.0 (8 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку