Тема уроку: Основні обєкти текстового документа
Мета: поняття про текстовий документ, текстовий процесор; формувати вміння і навички роботи в середовищі текстового процесора;
Урок : Основні обєкти текстового документа
Мета:
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери, підручники.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Вступна бесіда за темою «Поняття операційної системи»
— Сьогодні ми починаємо вивчати тему «Текстовий процесор», яка розрахована на вісім уроків.
Під час вивчення цієї теми ви маєте виконати дві практичні роботи, наприкінці теми ми проведемо підсумково-узагальнювальний урок.
Коротка характеристика нової теми. Висвітлення її ролі в курсі інформатики та в різних видах діяльності людини. Доведення важливості теми конкретними практичними прикладами.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
— Вивчаючи інформатику в початкових класах, ви вже ознайомилися з роботою деяких комп’ютерних програм. Ви вже працювали в графічному редакторі Paint та редакторі презентацій Microsoft Office. Ви навчилися створювати й опрацьовувати графічні зображення, створювати комп’ютерні презентації.
— Які ще є види документів? (З відповідей учнів виділити «текстові».)
— Що потрібно, щоб швидко і грамотно створити текстовий документ?
— Про це ми дізнаємося на цьому уроці. Ви ознайомитесь ще
з однією з найважливіших програм — текстовим процесором.
ІІІ. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку
ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Пояснення вчителя (як варіант — робота учнів з презентаціями)
— Людина у своїй роботі дуже часто працює з текстом — пише листи, статті до газети, твори, повідомлення тощо, тобто створює текстові документи.
Основним об’єктом текстових документів є текст, який складається із символів, слів, речень, абзаців, сторінок тощо.
У текстовий документ також можна вставити інші об’єкти — таблиці, діаграми, рисунки, схеми тощо.
Для створення та опрацювання текстових документів використовують спеціальні програми — текстові процесори, наприклад Word (пакет Microsoft Office), LibreOffice Writer (LibreOffice), OpenWriter (OpenOffice.org) та інші.
Працювати з текстовими документами можна ще в текстових редакторах. Текстовий редактор — це теж програма для створення та опрацювання текстових документів. Різниця між редакторами та процесорами умовна. Процесори зазвичай мають більше засобів для створення складних за оформленням текстів.
В операційній системі Windows є два текстові редактори — WordPad, Блокнот. Місцезнаходження цих програм: Пуск ^ Усі програми ^ Стандартні.
Принципи роботи в текстових редакторах аналогічні до принципів роботи в Microsoft Word, з яким ми ознайомимося більш детально.
У нашій країні серед текстових процесорів найбільш поширений Microsoft Word (версії 2003, 2007, 2010), що є складовою частиною програмного пакета Microsoft Office.
У середовищі текстового процесора над текстовим документом та його об’єктами можна виконувати такі операції:
Текстовий процесор — це одна з найважливіших комп’ютерних програм, яку має опанувати кожна освічена людина.
Однак для того, щоб працювати з текстом, вам потрібно опанувати основні навички роботи на комп’ютері та знати клавіатуру. З клавіатурою ви ознайомилися в 5 класі. Пригадаймо основні навички.
V. Усвідомлення зв'язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу
— Пригадаймо основні типи клавіш клавіатури.
Робота зі стендом «клавіатура»
Клавіатура. Призначення клавіш.
Робота з пам'яткою «Поради для безпечного використання клавіатури»
Поради для безпечного використання клавіатури
Робота з клавіатурним тренажером
У більшості програм ОС Windows, зокрема в пакеті Microsoft Office, правила роботи однакові. Наприклад, створення, відкриття, збереження та друкування документа в програмі MS Word здійснюється аналогічно до операцій у MS PowerPoint.
Інтерфейс програми MS Word настроюваний, користувач має можливість його змінювати.
Розглянемо вікно програми:
У середовищі текстового процесор а можна вводити і змінювати текст із клавіатури та додавати інші об'єкти до текстового документа, переглядати документ, вносити зміни до об'єктів і значень їх властивостей, зберігати документ на комп'ютері.
У текстових документах працюють з такими об'єктами:
Назваоб’єкта |
Тлумачення |
Перелік властивостей |
Символ |
Літера, цифра, знак пунктуації тощо |
Шрифт, розмір, колір, накреслення |
Слово |
Набір символів, уміщених між двома пропусками |
Шрифт, розмір, колір, накреслення символів |
Речення |
Одне чи кілька логічно пов'язаних слів, що закінчуються крапкою або знаками оклику чи питання |
Шрифт, розмір, колір, накреслення символів |
Абзац |
Довільна послідовність символів, що закінчується натисненням клавіш і Enter |
Вирівнювання, відступи, міжрядковий інтервал, інтервал після абзацу, інтервал перед абзацом |
Сторінка |
Складова текстового документа, крім тексту, може містити й інші об'єкти |
Розміри сторінки, розміри полів, орієнтація сторінки, нумерація сторінок |
Графічний об'єкт |
0б'єкт текстового документа: рисунок, схема, діаграма |
Розмір, місце розташування, обрамлення |
Список 3 властивостей об'єкта і вказівок для виконання дій з ним можна переглянути в його контекстному меню.
У текстових для виділення окремих складових тексту використовують мишу або комбінації клавіш.
Слово |
Двічі клацнути мишею в межах слова |
|
Речення |
Клацнути мишею в межах будь-якого слова при натисненій кпавіші Ctrl |
|
Один абзац |
Тричі клацнути мишею в будь-якому місці абзацу |
|
Увесь документ |
Одночасно натиснути клавіші Ctrl \ A |
VІ. Самостійне застосування знань у стандартних ситуаціях
Робота за комп’ютером
Вправа1. Вивчаємо елементи вікна текстового процесора MS Word
Вправа2. Виділяємо об'єкти тексту
VІI. Домашнє завдання
Підручник ст. 95-102
VІIІ. Підсумки уроку
Рефлексія
— Чи задоволені ви своєю роботою?
— З яким настроєм ви працювали на уроці?
— Що вам запам’яталось на уроці?
— Де вам стануть у пригоді набуті знання?
ІX. Оцінювання роботи учнів