Інтегрований урок Хімія – інформатика
Тема: Розв’язування хімічних задач у текстовому документі.
Мета:
навчальна: удосконалити знання про розрахункові задачі в хімії та з поняттям текстовий документ і його об’єкти; створення, редагування та форматування хімічних формул, написів та додавання символів в текстовий документ; навчити застосовувати отримані знання під час хімічних дослідів.
розвиваюча: розвивати логічне й алгоритмічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.
Обладнання та наочність: комп’ютери, підручники, презентація, проектор, файли для роботи.
Обладнання та реактиви: періодична таблиця хімічних елементів, стенд із правилами ТБ, картки із умовами задач.
Програмне забезпечення: Microsoft Word, браузер.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Щоб наш урок був успішним, кожному з вас хочу побажати, щоб на цьому уроці ви були:
«У» - усміхненими,
«С» - спокійними,
«П» - прогресивними,
«І» - ініціативними,
«Х» - хоробрими.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вступ (розповідь вчителя):
Під час підготовки в текстовому процесорі реферату для уроку чи наукової статті для учнівської конференції в документ інколи потрібно вставляти формули, рівняння, доведення теорем, що використовують особливу символіку: математичну, фізичну, хімічну.
Використання інформаційних комп’ютерних технологій в хімії тісно пов’язано з розвитком інформатики. В 1998 році Ф.Л.БРАУН вивів термін “Хімічна інформатика” (або хемоінформатика), що означає поєднання тих інформаційних ресурсів, що дозволяють перетворити дані в інформацію, а інформацію в знання, які призначенні для досягнення мети більш швидкого прийняття найкращих рішень у процесі. Цей термін поєднує в собі дизайн, створення, організацію, керування, перетворення, аналіз, поширення, візуалізацію і використання хімічної інформації. Розвиток хімічної інформатики регулярно розширює межі використання комп’ютерних технологій, методів статистики, методів візуалізації для вирішення хімічних задач.
Починаючи з 2003 року, підготовка спеціалістів саме в області хімічної
інформатики ведеться на базі університетів Шеффілда
(http://www.shef.ac.uk/is/research/groups/chem/courses.html ), Манчестера
(http://www.informatics.manchester.ac.uk/teaching/) та Індіани
(http://cheminfo.informa tics.indiana.edu/)
Сьогоднішній урок має на меті не лише перевірити ваші знання, а й допомогти вам удосконалити вміння розв’язувати задачі. Отже, тема уроку «Розв’язування хімічних задач у текстовому документі».
Оголошення теми та мети уроку
ІIІ. Актуалізація опорних знань
Повторення раніше вивченого матеріалу
Для повторення раніше вивченого матеріалу скористаємося програмою Mentimeter.
Відскануйте QR-код для входу і введіть назву своєї групи.
Або https://www.menti.com і вводимо код 2551 7667
IV. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрації презентації
Нескладні формули та вирази мають лінійний вигляд, тобто всі елементи записані в одному рядку, у них немає звичайних дробів, знаків коренів та інших нелінійних структур. Наприклад:
Na2CO3 +2HCl 2NaCl +CO2 +H2O – хімічна.
Для створення таких виразів використовують різні спеціальні символи(→, ¼, Ɵ,), вставлення яких здійснюється за алгоритмом:
Уведення х3 та О2 здійснюється за алгоритмом:
1. Вкладка Основне →Шрифт;
2. Кнопка Підрядковий знак х2 або Надрядковий знак х2 .
(Вчитель створює одну з формул зі завдань учнів лінійного вигляду)
Вставити в текстовий документ такі формули можна, скориставшись спеціальним засобом Конструктор формул. Формули в ньому конструюються з окремих символів та структур, використовуючи відповідні шаблони.
Алгоритм вставлення:
Після цього на Стрічці в розділі Робота з формулами з’явиться тимчасова вкладка Конструктора в документі - спеціальна область для введення формули.
Для запису формули деякі букви, знаки арифметичних операцій та інші символи можна вводити з клавіатури, а спеціальні - вибирати у відповідних списках групи Символи.
Переглянувши списки та знайшовши потрібний символ, його слід вибрати та вставити у поточне місце виразу.
Крім окремих символів, у виразі можуть бути різноманітні структури - звичайні дроби, функції, дужки, знаки коренів тощо. Вони вставляються за допомогою елементів керування групи Структури вкладки Конструктор.
Усі структури розділені за типами, список шаблонів яких відкривається під час вибору відповідних кнопок на вкладці (мал. 3.39). Для того щоб вставити шаблон у формулу, слід відкрити список шаблонів відповідної кнопки і вибрати потрібний.
Далі слід заповнити шаблон даними. Місця для введення чисел та символів у шаблоні позначено спеціальними полями, які обведені пунктирною рамкою (мал. 3.40).
У поля можна вводити не тільки окремі символи, а й вставляти інші шаблони.
Графічні об'єкти, вставлені в текстовий документ, мають певні властивості:
V. Фізкультхвилинка
VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Працюємо за комп’ютером
(дотримуйтесь правил техніки безпеки.)
На минулому уроці діти отримали на домашнє завдання підготувати розповідь - 5 прикладів застосування продуктів діяльності галузі Хемоінформатики (або хімічної інформатики).
Згідно з результатами проходження завдань на повторення в програмі Mentimeter та група, яка зайняла 1-е місце розповідає своє домашнє завдання (вибирає інформацію про 1 із заготовлених прикладів), вибирає QR-код, сканує його і сідає за комп’ютер виконувати завдання у програмі Microsoft Word. Після першої команди до завдання приступає 2, 3 і 4-та.
Завдання: розв’язати розрахункову задачу, дописати формулу (вставити правильні хімічні сполуки) та в мережі Інтернет знайти повідомлення про цю речовину (цікавий факт).
Хто виконав завдання, розповідає цікавий факт про отриману хімічну сполуку.
Алгоритм розв’язування задач за рівнянням реакції:
VIІ. Підсумки уроку
Рефлексія
Хочу вас привітати з тим, що ви бездоганно впоралися з усіма труднощами, які були для вас підготовлені. Отже, на уроці ви повторили та удосконалили знання про розрахункові задачі з хімії та з поняттям текстового документа і його об’єктами. Ви розв’язували різні хімічні задачі і записували формули, редагували та форматували їх, знаходили на основі формул різні цікавинки і їх застосування.
Як на вашу думку:
Також ми хочемо, щоб ви розповіли нам про свої враження від уроку. Для цього скористаємося програмою Mentimeter.
Відскануйте QR-код для входу і запишіть свої враження від сьогоднішнього уроку.
Або https://www.menti.com/al6nwxbr79ms
Або https://www.menti.com і вводимо код 5677 0743
VІІI. Домашнє завдання
Кожному з вас роздано QR- код із завданням. Результат запишіть в зошит.
Наш урок добігає кінця. Дякую Вам за роботу. Бажаю успіхів! Акуратно зберіть свої речі, пам’ятайте про техніку безпеки.
До побачення!