Конспект уроку з історії України для 8 класу на тему "Культурно-освітнє життя"

Про матеріал
Урок засвоєння нових знань, на уроці використано такі види роботи: вправа «Мікрофон», робота з визначеннями, робота в парах і групах, робота з документами і таблицями, робота з картою, з підручником, робота з картою памʼяті на підсумок уроку використала метод ПРЕС. До уроку розробила презентацію
Перегляд файлу
Перегляд файлу тимчасово недоступний.
Перегляд файлу
Перегляд файлу тимчасово недоступний.
Перегляд файлу

 

Тема. Культурно-освітнє життя.

Мета: визначити умови і стан розвитку культури в Україні у XVI ст.,

а також з’ясувати, як вони вплинули на розвиток освіти, книгодруку-

вання; розвивати в учнів уміння самостійно працювати

з різними джерелами інформації і на їх основі робити висновки та уза-

гальнення, на конкретних прикладах духовної культури розкривати ха-

рактерні риси українського народу; під час опрацювання основних

пам’яток освіти формувати в учнів естетичні смаки.

Основні поняття: «культура», «освіта», книгодрукування», Пере-

сопницьке Євангеліє, Острозька академія, Острозька Біблія.

Обладнання:підручник, атлас, настінна карта, роздавальні картки з документами та ілюстраціями, відеоролик, карта памʼяті.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

• визначати умови та стан розвитку культури в Україні у XVI ст.;                                         • характеризувати розвиток освіти, книгодрукування;

• називати імена визначних діячів культури та найзначніші твори;

• оцінювати діяльність діячів Острозької академії;

• розпізнавати та описувати видатні культурні пам’ятки;

• самостійно працювати з різними джерелами інформації, на конк-

ретних прикладах духовної культури розкривати характерні риси ук-

раїнського народу.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент

Учитель налаштовує учнів на плідну співпрацю на уроці.

 

У ч и т е л ь. Нідерландський філософ Бенедикт Спіноза говорив:

«Якщо ви хочете, щоб життя посміхалося вам, подаруйте йо-

му свій хороший настрій». Дуже хочеться, щоб кожен із вас через

знання та дії на уроці зумів поліпшити собі настрій. Отож, запро-

шую вас до співпраці.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

 

Вправа «Мікрофон»

1. Чи мала Україна в др. пол. XVI — на поч. XVIІ ст. власну державу?

2. До складу яких держав входили українські землі в даний період?

3. Показати на карті, розподіл українських земель між іншими держа-

вами на кін. XVI ст. (Руське — Львів, Белзьке — Белз, Подільське —

Кам’янець, Волинське — Луцьк, Брацлавське — Брацлав, Київське

та Київські воєводства — у складі Речі Посполитої; Північне

Причорномор’я і Крим — у складі Османської імперії; Закарпаття —

у складі Угорщини, Чернігово-Сіверщина — у складі Московської

держави).

4. Яку політику проводили уряди даних держав щодо українського на-

роду?

5. Який новий стан українського суспільства сформувався в даний пе-

ріод?

6. Яку роль у житті українців відігравала Українська православна

церква?

7. Що таке культура?

8. На вашу думку, як соціально-економічне і політичне становище ук-

раїнських земель впливало на розвиток української культури?

 

Висновок. У даний період українські землі не мали власної держави

і перебували у складі інших держав, що й зумовило своєрідний розвиток

їхньої культури у цей час.

  ІІІ . Мотивація навчальної діяльності 

Епіграф

Освіта - це наймогутніша зброя, за допомогою якої можна змінити світ.

Нельсон Мандела

Повідомлення теми і мети уроку

У ч и т е л ь. Після Люблінської унії розпочався наступ на українські

землі, на українську православну віру, на українську культуру. На ук-

раїнські землі через Польщу проникали з Європи ідеї Реформації,

Відродження, гуманізму.

Робота з визначеннями

 Реформація — суспільно-політичний та ідеологічний рух у більшості

країн Західної та Центральної Європи у XVI ст., що набрав форм бороть-

би проти католицької церкви.

Відродження (Ренесанс) — епоха у розвитку культури в Західній та

Центральній Європі, що настала після Середньовіччя. Характеризуєть-

ся небаченим злетом думки та мистецтва, розкріпаченням людського

духу, гуманістичним світовідчуттям.

Гуманізм — інтелектуальна і культурна течія західноєвропейської

культури епохи Відродження, напрям громадської думки, що ставив

у центрі людину, стверджував необхідність поваги до гідності й розуму

людини, її права на земне щастя, на вільний вияв природних людських

почуттів і здібностей.

У ч и т е л ь Українці прилучалися до західноєвропейської культури, здобували

освіту в європейських університетах, а потім несли ці ідеї в Україну, не

забуваючи водночас про національні українські культурні традиції.

За цих умов в Україні постала проблема національного самозбере-

ження, бо відбувався наступ на українську культуру. За відсутності влас-

ної держави культура була саме тим осередком, де українці могли збере-

гти свою самобутність й унікальність. Тому період другої половини

XVI — першої половини XVII ст. був часом національно-культурного

відродження. Значно вплинуло на цей процес і таке явище, як поява ук-

раїнського козацтва.

 

Отже, головне завдання сьогоднішнього уроку звучить так:

• Визначити, як соціально-економічне і політичне становище Украї-

ни другої половини XVI — початку XVII ст. вплинуло на стан і роз-

виток української культури в даний період і, зокрема, на стан освіти.

 

ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу

 

1. Умови і стан розвитку культури України в другій половині 16 - на початку 17ст.

 

Робота в парах

Робота над документом і таблицею

Учні працюючи з документом і таблицею, визначають умови і стан розвитку культури України в другій половині XVI — на початку XVII ст. .

   Текст

«Неоднозначні процеси були притаманні у цей час культурному роз-

витку України. Дестабілізуючими культурний процес чинниками стали

падіння Візантійської імперії в XV ст., що позбавило християнську пра-

вославну релігію зовнішньої підтримки, докорінно переорієнтувало

торгівлю, вплинуло на культуру господарювання в українських землях;

відсутність власної держави; зростаюча загроза ополячення й окатоли-

чення після укладення Люблінської унії 1569 р.; татарська агресія. Під-

несенню української культури сприяли технічний та технологічний

прогрес; виникнення та розвиток власного друкарства, що давало змогу

швидше, точніше й ширше розповсюджувати знання та інформацію;

поява на історичній арені козацтва, яке виступало потужним культурот-

ворчим чинником. Взаємодіючи, ці чинники докорінно змінили куль-

турне обличчя українських земель». (Бойко О. Д. Історія України. — К.:

Академія, 2002. — С. 124)

Позитивні чинники

Негативні чинники

Технічний прогрес, винайдення

книгодрукування.

Розвиток української мови.

Поява українського козацтва.

Боротьба українського народу про-

ти національного гноблення.

Героїка козацьких походів.

Необхідність збереження націо-

нальної культури в умовах польсько-

католицької експансії.

Розвиток національної свідомості

Відсутність власної держави.

Поділ території України між Річчю Пос-

политою, Угорщиною і Туреччиною.

Відсутність єдиного наукового й полі-

тичного центру.

Тяжкий національний гніт.

Зростаюча загроза ополячення й окато-

личення.

Складне становище української право-

славної церкви.

Спустошливі напади турків та татар

 

 

У ч и т е л ь. Отже, як вже ми з’ясували, наприкінці XVI — на початку

XVII ст. в Україні починається період національно-культурного відродження.

Розвиток будь-якого народу неможливий без його національної

свободи, а вона, у свою чергу, неможлива без збереження культурної

спадщини предків і подальшого розвитку національної свідомості і ду-

ховності народу. Український народ прагнув зберегти рідну культуру,

мову, народну творчість, звичаї та обряди, дідівську і батьківську віру.

А тепер давайте з’ясуємо, як це позначалося на розвитку мови і освіти.  (Заповнення карти памʼяті)

2. Освіта та розвиток української мови

 Робота з підручником, робота з таблицею, робота з картою, робота зі схемою, робота з документами

 Робота в групах

Учні поділяються на чотири групи.

Розвиток освіти (1-а група)

Острозька академія (2-а група)

Львівська братська школа (3-а група)

Розвиток української мови (4-а група)

Можна також виготовити емблеми.

 

(1-а група)

Документ  Із записок мандрівника Павла Алепського

Українці «...люди вчені, кохаються в науках та законах, ...вони гарні

знавці риторики, логіки, всякої філософії. У їх там розглядають всякі

поважні питання, що потребують досліду. ...Всі вони, за малим винят-

ком, грамотні, навіть більшість їхніх жінок та дочок уміють читати й зна-

ють порядок служб церковних та церковні співи; священики навчають

сиріт і не дають їм тинятися неуками по вулицях... А дітей у них більше,

ніж трави, і всі діти вміють читати, навіть сироти...» (Тараненко М. Г.,

Левітас Ф. Л. Історія України: Навчальний посібник для 8 класу. — К.: Фа-

ренгейт, 2000. — С. 78) 

Завдання

Які висновки про стан освіти в Україні можна зробити на основі да-

ного документа? Свою відповідь обґрунтуйте.

 

Навчальні заклади в Україні

• Школи при церквах та монастирях

• протестантські школи

• єзуїтські школи

• братські школи

• Острозька академія

 

Завдання

Заповнити таблицю навчальні заклади які діяли на території українських земель.

 

 

У ч и т е л ь. В Україні діяли школи при церквах та монастирях, в яких

дяки навчали дітей письма, основ арифметики, молитов, співу. Кіль-

кість таких шкіл постійно зростала. Крім великих міст, вони почали

з’являтися і в малих містечках.

Реформаційний рух зумовив появу в Україні протестантських та

єзуїтських шкіл. Єзуїтські школи виникли у містах Львів, Луцьк, Острог,

Київ та ін., давали дуже добру освіту, а тому їх закінчило дуже багато

українців — вихідців із різних верств суспільства (наприклад, Б. Хмель-

ницький). Разом з тим, вони виховували фанатичну відданість католи-

цизму і зневагу до православ’я. Відтак розуміння українцями великої

небезпеки, пов’язаної з розгортанням діяльності єзуїтських шкіл та ко-

легіумів, спонукало їх подбати про розвиток власних навчальних за-

кладів.

 (2-а група),  (3-а група).

Заповнюють таблицю Острозька академія та

Львівська братська школа за допомогою підручника

 

Навчальні заклади

п/п

Запитання

Острозька академія

Львівська братська школа

1

Дата

1576 р.

1439 р. — братство

1586 р. — школа

2

Місто

Острог

Львів

3

Засновник

Василь-Костянтин

Острозький

Львівське братство

4

Видатні

викладачі

Г. Смотрицький,

В. Суразький,

Д. Наливайко,

І. Княгинецький,

Андрій Римша,

Кирило Лукаріс

І. Борецький,

Ст. Зизаній,

К. Ставровецький

5

Видатні

вихованці

М. Смотрицький,

З. Копистенський,

І. Борецький,

П. Сагайдачний

П. Могила

6

Друковані

видання

Острозька Біблія

«Апостол»,

«Буквар»,

«Граматика Зизанія»,

«Адельфотес»

7

Особливі

ознаки навчального

закладу

Перший православний

заклад європейського

рівня на українських

землях

Заснований на засадах демократизму,

рівності учнів, висо-

кі вимоги до викладачів, нау-

ковий рівень

Завдання

Робота з картою

1. Назвіть місто, де діяла єдина в українських землях академія.

2. Назвіть місто, де діяла Львівська братська школа.

 

У ч и т е л ь. З середини XVI ст. до середини XVII ст. в умовах польсько-

католицької культурної експансії зберегти українську національну

культуру та православну віру намагалися українські православні навчальні

заклади.

(4-а група)

Заповнити схему

 

Розвиток української мови

 

Книжна

староукраїнська (проста) мова

Використовувалася широко:

у побуті, для написання судових та

урядових документів, полемічних та

ораторських творів, поезій, літописів

 

 

 

Слов’яноруська, або

старослов’янська мова

Використовувалася

для написання церковних книг

і залишалася незрозумілою для

простого народу

 

Завдання

Які факти свідчили про те, що українська мова перетворювалась на

державну мову?

 

Історична довідка

Пересопницьке Євангеліє

Переклад чотирьох Євангелій простою мовою здійснив архімандрит Пересопниць-

кого Пречистенського монастиря ієромонах Григорій. Списав переклад

син протопопа з Сянока Михайло. У післямові він повідомив, що Гри-

горій працював над перекладом з великою любов’ю та постійно молив-

ся, просячи Бога допомогти йому завершити працю. Рукопис виготов-

лено на пергаменті з уживанням чорного чорнила й кіноварі. 482 аркуші

рукопису оправлено в дубові дошки, обтягнуті зеленим оксамитом. Пе-

ресопницьке Євангеліє оздоблено вишуканими малюнками — мініатю-

рами. Переклад Святого Письма з Пересопниці використовують під час

відправ у монастирі.

 

Завдання

1. Про що свідчив той факт, що в другій половині XVI ст. почали

з’являтися переклади простою мовою церковних текстів?

2. Яке значення для розвитку української мови мала поява Пересопни-

цького Євангелія?

У ч и т е л ь. Протягом XVI– на початку XVII ст. відбулися важ-

ливі зрушення в розвитку української мови. Дуже широко використову-

валася проста (староруська) мова в побуті, для написання судових та

урядових документів, полемічних та ораторських творів, поезій, літо-

писів. Церковні ж книжки й надалі писалися церковнослов’янською

мовою, яка залишалася незрозумілою простому народові. Тому вже

в ХVI ст. стали з’являтися переклади церковних текстів простою, до-

ступною для народу мовою. Першою перекладеною книгою Святого

Письма, написаною тогочасною простою мовою, стало Пересопницьке

Євангеліє.

(Заповнення карти памʼяті)

3. Розвиток книгодрукування

Перегляд фільму

Завдання

Хто такий І. Федорович і яка його роль в розвитку українського   книгодрукування?                                                                                                                                         Назвіть місто, де І. Федорович видав книги «Апостол» і «Буквар»?

Які книги видав Іван Федорович в Острозі?

(Заповнення карти памʼяті)                                                                                                               

V. Узагальнення та систематизація знань

 

У кінці уроку діти роблять висновок відповідно до поставленого на

початку уроку завдання.

 

Метод «ПРЕС»

 

• Як соціально-економічне і політичне становище України другої по-

ловини XVI — на початку XVII ст. вплинуло на стан і розвиток ук-

раїнської культури в даний період і, зокрема, на стан освіти?

 

Висновок

1. У другій половині XVI — першій половині XVII ст. відбувалося бурх-

ливе піднесення культурного життя України.

2. Українська освіта здатна була конкурувати із західноєвропейською.

3. В освітніх закладах мали право навчатися представники всіх станів

населення.

4. Православні навчальні заклади стали осередками ідей гуманізму.

Навколо них гуртувалася українська інтеліґенція.

5. Освітній рух підносив свідомість українського народу, сприяв утвер-

дженню визвольних ідей.

6. Одночасно з розвитком освіти розвивалося книгодрукування.

 

VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати відповідний матеріал за підручником.

2. Творче завдання. Дати письмову відповідь на запитання: «В якому навчальному

закладі тогочасної України ви хотіли б навчатися і чому?»

3. Два учні-консультанти готують повідомлення:

1) «Розвиток архітектури та містобудування».

2) «Розвиток скульптури та живопису».

 

Додатки

Опрацювати текст і заповнити таблицю

  

Текст

«Неоднозначні процеси були притаманні у цей час культурному роз-

витку України. Дестабілізуючими культурний процес чинниками стали

падіння Візантійської імперії в XV ст., що позбавило християнську пра-

вославну релігію зовнішньої підтримки, докорінно переорієнтувало

торгівлю, вплинуло на культуру господарювання в українських землях;

відсутність власної держави; зростаюча загроза ополячення й окатоли-

чення після укладення Люблінської унії 1569 р.; татарська агресія. Під-

несенню української культури сприяли технічний та технологічний

прогрес; виникнення та розвиток власного друкарства, що давало змогу

швидше, точніше й ширше розповсюджувати знання та інформацію;

поява на історичній арені козацтва, яке виступало потужним культурот-

ворчим чинником. Взаємодіючи, ці чинники докорінно змінили куль-

турне обличчя українських земель». (Бойко О. Д. Історія України. — К.:

Академія, 2002. — С. 124)

 

Позитивні чинники

Негативні чинники

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(1-а група)

Опрацювати документ і заповнити таблицю за допомогою підручника, виконати завдання

 

 

Документ 2. Із записок мандрівника Павла Алепського

Українці «...люди вчені, кохаються в науках та законах, ...вони гарні

знавці риторики, логіки, всякої філософії. У їх там розглядають всякі

поважні питання, що потребують досліду. ...Всі вони, за малим винят-

ком, грамотні, навіть більшість їхніх жінок та дочок уміють читати й зна-

ють порядок служб церковних та церковні співи; священики навчають

сиріт і не дають їм тинятися неуками по вулицях... А дітей у них більше,

ніж трави, і всі діти вміють читати, навіть сироти...» (Тараненко М. Г.,

Левітас Ф. Л. Історія України: Навчальний посібник для 8 класу. — К.: Фа-

ренгейт, 2000. — С. 78) 

Завдання

Які висновки про стан освіти в Україні можна зробити на основі да-

ного документа? Свою відповідь обґрунтуйте.

 

Навчальні заклади в Україні

 

 

 

 

 

 

Завдання

Назвіть навчальні заклади які діяли на території українських земель

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(2-а група)

Заповнити  таблицю Острозька академія за допомогою підручника і виконати завдання

 

                      

п/п

Запитання

Острозька академія

1

Дата

 

2

Місто

 

3

Засновник

 

4

Видатні

викладачі

 

5

Видатні

вихованці

 

6

Друковані

видання

 

7

Особливі

ознаки навчального

закладу

 

 

Завдання

Робота з картою

Покажіть місто, де діяла єдина в українських землях академія.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(3-а група).

Заповнити  таблицю Львівська братська школа за допомогою підручника і виконати завдання

 

 

п/п

Запитання

Львівська братська школа

1

Дата

 

2

Місто

 

3

Засновник

 

4

Видатні

викладачі

 

5

Видатні

вихованці

 

6

Друковані

видання

 

7

Особливі

ознаки навчального

закладу

 

 

Завдання

Робота з картою

Покажіть місто, де діяла Львівська братська школа.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(4-а група)

Заповнити схему за допомогою підручника і опрацювати документ,  виконати завдання

 

Розвиток української мови

 

Книжна

староукраїнська (проста) мова

Використовувалася широко:

 

 

 

Слов’яноруська, або

старослов’янська мова

Використовувалася

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завдання

Які факти свідчили про те, що українська мова перетворювалась на

державну мову?

 

 

Історична довідка

Пересопницьке Євангеліє

Переклад чотирьох Євангелій простою мовою здійснив архімандрит Пересопниць-

кого Пречистенського монастиря ієромонах Григорій. Списав переклад

син протопопа з Сянока Михайло. У післямові він повідомив, що Гри-

горій працював над перекладом з великою любов’ю та постійно молив-

ся, просячи Бога допомогти йому завершити працю. Рукопис виготов-

лено на пергаменті з уживанням чорного чорнила й кіноварі. 482 аркуші

рукопису оправлено в дубові дошки, обтягнуті зеленим оксамитом. Пе-

ресопницьке Євангеліє оздоблено вишуканими малюнками — мініатю-

рами. Переклад Святого Письма з Пересопниці використовують під час

відправ у монастирі.

 

Завдання

1. Про що свідчив той факт, що в другій половині XVI ст. почали

з’являтися переклади простою мовою церковних текстів?

2. Яке значення для розвитку української мови мала поява Пересопни-

цького Євангелія?

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Нідерландський філософ Бенедикт Спіноза говорив:«Якщо ви хочете, щоб життя посміхалося вам, подаруйте йо-му свій хороший настрій». Дуже хочеться, щоб кожен із вас череззнання та дії на уроці зумів поліпшити собі настрій. Отож, запрошую вас до співпраці.

Номер слайду 2

Епіграф: Освіта - це наймогутніша зброя, за допомогою якої можна змінити світ. Нельсон Мандела

Номер слайду 3

Тема: Культурно-освітнє життя.

Номер слайду 4

Очікувані результати:• визначати умови та стан розвитку культури в Україні у XVI ст.; • характеризувати розвиток освіти, книгодрукування;• називати імена визначних діячів культури та найзначніші твори;• оцінювати діяльність діячів Острозької академії;• розпізнавати та описувати видатні культурні пам’ятки;• самостійно працювати з різними джерелами інформації, на конкретних прикладах духовної культури розкривати характерні риси українського народу.

Номер слайду 5

Реформація — суспільно-політичний та ідеологічний рух у більшостікраїн Західної та Центральної Європи у XVI ст., що набрав форм бороть-би проти католицької церкви. Відродження (Ренесанс) — епоха у розвитку культури в Західній та. Центральній Європі, що настала після Середньовіччя. Характеризуєть-ся небаченим злетом думки та мистецтва, розкріпаченням людськогодуху, гуманістичним світовідчуттям. Гуманізм — інтелектуальна і культурна течія західноєвропейськоїкультури епохи Відродження, напрям громадської думки, що ставиву центрі людину, стверджував необхідність поваги до гідності й розумулюдини, її права на земне щастя, на вільний вияв природних людських почуттів і здібностей.

Номер слайду 6

Головне завдання сьогоднішнього уроку звучить так:• Визначити, як соціально-економічне і політичне становище України другої половини XVI — початку XVII ст. вплинуло на стан і розвиток української культури в даний період і, зокрема, на стан освіти.

Номер слайду 7

Позитивні чинники. Негативні чинники. Технічний прогрес, винайденнякнигодрукування. Розвиток української мови. Поява українського козацтва. Боротьба українського народу про-ти національного гноблення. Героїка козацьких походів. Необхідність збереження національної культури в умовах польсько-католицької експансії. Розвиток національної свідомостіВідсутність власної держави. Поділ території України між Річчю Посполитою, Угорщиною і Туреччиною. Відсутність єдиного наукового й політичного центру. Тяжкий національний гніт. Зростаюча загроза ополячення й окатоличення. Складне становище української право-славної церкви. Спустошливі напади турків та татар

Номер слайду 8

Правила роботи в групіПеред початком роботи розподі­лити ролі. Уважно читати завдання-інструкцію (слухати). Говорити по черзі, не перебивати один одного. Дотримуватися відведеного часу. Презентувати роботу може коман­дир групи. Давати можливість презентувати дослідження всім членам групи. Дотримуватися правила піднятої руки. Працювати так, щоб не заважати іншим.  

Номер слайду 9

Навчальні заклади в Україні• Школи при церквах та монастирях• протестантські школи• єзуїтські школи• братські школи• Острозька академія

Номер слайду 10

Культурно-освітнє життя. Карта пам'яті

Номер слайду 11

Василь-Костянтин Острозький. Заснована 1576 р. в Острозі

Номер слайду 12

Острозька Біблія

Номер слайду 13

Навчальні заклади№п/п. Запитання. Острозька академія. Львівська братська школа1 Дата1576 р.1439 р. — братство1586 р. — школа2 Місто. Острог. Львів3 Засновник. Василь-Костянтин. Острозький. Львівське братство4 ВидатнівикладачіГ. Смотрицький,В. Суразький,Д. Наливайко,І. Княгинецький,Андрій Римша,Кирило ЛукарісІ. Борецький,Ст. Зизаній,К. Ставровецький5 ВидатнівихованціМ. Смотрицький,З. Копистенський,І. Борецький,П. Сагайдачний. П. Могила6 Друкованівидання. Острозька Біблія«Апостол»,«Буквар»,«Граматика Зизанія»,«Адельфотес»7 Особливіознаки навчальногозакладу. Перший православнийзаклад європейськогорівня на українськихземлях. Заснований на засадах демократизму,рівності учнів, високі вимоги до викладачів, науковий рівень

Номер слайду 14

Культурно-освітнє життя. Карта пам'яті

Номер слайду 15

Львівська Братська школа заснована 1586 р.

Номер слайду 16

Навчальні заклади№п/п. Запитання. Острозька академія. Львівська братська школа1 Дата1576 р.1439 р. — братство1586 р. — школа2 Місто. Острог. Львів3 Засновник. Василь-Костянтин. Острозький. Львівське братство4 ВидатнівикладачіГ. Смотрицький,В. Суразький,Д. Наливайко,І. Княгинецький,Андрій Римша,Кирило ЛукарісІ. Борецький,Ст. Зизаній,К. Ставровецький5 ВидатнівихованціМ. Смотрицький,З. Копистенський,І. Борецький,П. Сагайдачний. П. Могила6 Друкованівидання. Острозька Біблія«Апостол»,«Буквар»,«Граматика Зизанія»,«Адельфотес»7 Особливіознаки навчальногозакладу. Перший православнийзаклад європейськогорівня на українськихземлях. Заснований на засадах демократизму,рівності учнів, високі вимоги до викладачів, науковий рівень

Номер слайду 17

Культурно-освітнє життя. Карта пам'яті

Номер слайду 18

Розвиток української мови Книжнастароукраїнська (проста) мова. Використовувалася широко:у побуті, для написання судових таурядових документів, полемічних таораторських творів, поезій, літописів   Слов’яноруська, абостарослов’янська мова. Використовуваласядля написання церковних книгі залишалася незрозумілою дляпростого народу

Номер слайду 19

Пересопницьке євангеліє

Номер слайду 20

Культурно-освітнє життя. Карта пам'яті

Номер слайду 21

Номер слайду 22

Культурно-освітнє життя. Карта пам'яті

Номер слайду 23

Як соціально-економічне і політичне становище України другої половини XVI — початку XVII ст. вплинуло на стан і розвиток української культури в даний період і, зокрема, на стан освіти.1. Я вважаю, що…2. … тому, що…3. … наприклад, …4. Отже, таким чином …

Номер слайду 24

Продовжити речення. На уроці я:• дізнався…;• зрозумів…;• навчився…;Наступного уроку я хочу…

Номер слайду 25

Домашнє завдання1. Опрацювати §7 у підручнику.2. Творче завдання. Дати письмову відповідь на запитання: «В якому навчальномузакладі тогочасної України ви хотіли б навчатися і чому?»3. Два учні-консультанти готують повідомлення:1) «Розвиток архітектури та містобудування».2) «Розвиток скульптури та живопису».

zip
Додано
22 січня
Переглядів
75
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку