Конспект уроку з літературного читання на тему:" Прислів’я і приказки. Українські народні прислів’я. Прислів’я народів світу."

Про матеріал
Даний конспет допоможе збагатити та розширити знання учнів про прислів’я; вчити визначати тему прислів’їв; формувати навички швидкого читання та запам’ятовування, вміння знаходити основне; удосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати мовлення, образне мислення, творчу уяву учнів; виховувати любов до художнього слова.
Перегляд файлу

Тема: Вступ до розділу і теми. «Кирило Кожум’яка» (українська народна казка). Ознаки, що характеризують головного героя.

Мета: ознайомити учнів із поняттям «чарівна казка» та з усною народною творчістю; навчати учнів розуміти прочитаний текст, виділяти головне; аналізувати, правильно оцінювати вчинки дійових осіб; розширювати уявлення про структуру та зміст чарівних казок; удосконалювати навички поділу тексту на частини; виховувати любов і повагу до усної народної творчості;  вміння постояти за себе і товаришів.

  Обладнання:  мультимедійний комплект.

Хід уроку

I. Організаційний момент. Емоційне налаштування. (Слайд 2).

II. Мовленнєва розминка.

1. Вправа на розвиток мовленнєвого апарата.

Розчитування за складовою таблицею. (Слайд 3)

2. Читання скоромовки. (Слайд 4).

Сидів горобець на сосні, —

Заснув — і упав уві сні.

Якби не упав уві сні.

Сидів би він ще на сосні.

- Читання скоромовки мовчки.

- Читання скоромовки хором «дощиком».

3. Відновлення деформованого тексту. (Слайди 5 - 6).

В сілі

тоСяв важкий недь. гоІр і реСгій шіпки в сіл. ниВо ліси діп лияною. маТ луба ніть. киЯй візр в сугтому ліглі? аТ ец удра  лібка!

IІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

(Слайди 7 - 11).

— Немає на цілій планеті такої дитини, яка б не любила казки. Та, напевне, крім дітей казки люблять ще й дорослі. Своїм дітям вони читають та розповідають найрізноманітніші оповіді і про тварин, і про чарівників та фей, і про зміїв та безсмертних чаклунів. А скільки казок знають наші бабусі. Вони — це справжня скарбниця! І ви, звісно, пам’ятаєте їх. (Діти називають казки «Колосок», «Лисичка-кума», «Рукавичка»...)

— Що об’єднує всі ці казки? (Усі вони — про тварин.)

— Але є інша група казок, героями яких є люди з надзвичайною силою, які гаряче захищають інтереси народу, гнівно карають ворогів, вступають у двобій зі злом та брехнею. Такі казки пов’язані обов’язково з чарами і дивовижними перетвореннями. Це — чарівні казки. Сьогодні ми поринемо у світ чарівної казки разом із казкою «Кирило Кожум’яка».

- Гімнастика для очей. (Слайд 12).

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання української народної казки «Кирило Кожум’яка» (с. 47–49)

  1. Виразне читання казки вчителем. (Слайди 13 - 25).
  2. Фізкультхвилинка. (Слайд 26).
  3. Словникова робота. (Слайди 27- 29).

Старшина - тут: старші князівські воєначальники.
Пуд – міра ваги, близько 16 кг.
Леміш – частина плуга.
Герой - особа, яка виявляє відвагу, хоробрість у бою і труді.

Урочище — ділянка землі, яка чимось відрізняється від навколишньої місцевості.
Городяни — люди, які жили у місті.
Поцупити — вкрасти.

Злинув у небо — полетів, піднявся.
Благати — просити.

  1. Читання слів, правильно ставляючи наголос. (Слайд 30).

Городяни                      леміш      
князеві                          коноплями
змієвіймення                учеплюсь   

панотченьку                      байдуже

захлинається               затопить

розженеться                підлестилася

5. Бесіда за змістом, з елементами вибіркового читання. (Слайди 31 - 32).

-  У які часи відбувалися події, описані в казці?
- Хто головний герой казки?
- Чому Кирило погодився битися зі змієм?
- Як він готувався до бою?
Прочитайте фрази, де йдеться про:
- опис Кирила в князівни;
- що подумав князь, коли побачив голуба?
- що вимагає Кирило у князя перед боєм зі змієм;
- опис Кирила Кожум’яка (зі слів змія).

6. Гра «Сніжинка». Читає учень, на парту якого впала сніжинка. (Слайд 33).

7. Рухлива вправа. (Слайд 34).

8. Тестування. (Слайд 35 - 37).

1. Де жив князь?
а) Київ;
б) Канів;
в) Полтава.
2. Кого князь послав змієві у дань?
а) Сина;
б) дочку;
в) дружину.

3. Над якою річкою жив богатир?
а) Дніпром;
б) Десною;
в) Дністром.
4. Кого послала князівна зі звісткою
до батька?
а) Ластівку;
б) голуба;
в) горлицю.

5. Хто благав Кирила про допомогу?
а) Старі люди;
б) молоді дівчата;
в) малі діти.
6. Чим для змія закінчилася битва?
а) Перемогою;
б) поразкою;
в) перемир’ям.

9. Гра «З циферблатом я дружу — зразу відповідь кажу». (Слайд 38).

— Скільки дочок віддав Київський князь змієві? (1)

— Скільки попросив бочок смоли Кирило Кожум’яка? (12)

— Скільки попросив возів конопель? Скільки пудів важила булава? (10)

— Скільки голубів вигодувала князівна? (1)

10. Поділ тексту на частини. Складання плану казки. (Слайд 39).

План
1. Князь віддає свою дочку змієві.
2. Князівна шле вісточку додому.
3. Князь отримує лист з голубом.
4. Прохання Кирилу про визволення
князівни.
5. Двобій Кожум'яки зі змієм.
6. Перемога Кирила Кожум'яки.

V. Підсумок уроку. Рефлексія. (Слайд 40).

Сьогодні я прочитав (ла) про…

Було цікаво дізнатися…

Було складно…

Я зрозумів(ла), що…

Тепер я зможу…

Я навчився(лася)…

У мене вийшло…

Я зміг (змогла)…

VІ . Домашнє завдання. (Слайд 41).

С.41 - 45. Прочитай казку. Підготуйся стисло переказати казку за складеним планом.

 

 

docx
Додав(-ла)
Логвин Оксана
Додано
12 грудня 2022
Переглядів
366
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку