Конспект уроку з математики для 5 класу на тему:
«Додавання та віднімання мішаних чисел»
Мета: формувати ключові компетентності:
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
Варіант 1 [2]
II. Актуалізація опорних знань
1) 23 + 45 + 77; 2) (217 + 528) + (12 + 113).
1) 5; 2) 10; 3) 17; 4) 120?
III. Засвоєння знань
План
1.Правило додавання мішаних чисел
2.Правило віднімання мішаних чисел, у яких дробова частина першого мішаного числа більша за дробову частину другого числа
3. Приклади застосування правил
1. На прилавку лежить головки сиру і поруч 2 такі ж. Скільки сиру на прилавку?
Розв'язання. Зрозуміло, що треба додати і 2 (рис. 119)
Знайдемо кількість цілих головок сиру: 3 + 2 = 5. Потім до цього числа додамо головки: 5 + . Отже, + 2 = .
2. На прилавку лежить 3 головки сиру і поруч ще 2 головки. Скільки сиру лежить на прилавку? (Рис, 120).
Розв'язання. Для розв'язання задачі додамо 3 до 2. Спочатку знайдемо кількість цілих головок: 3 + 2 = 5.
Потім додаємо , склавши . Отже,
.
Тобто, щоб додати два мішаних числа, треба окремо додати їх цілі та дробові частини.
На закріплення бажано розглянути приклади.
1) 8 + ; 2) 5 + 3; 3) +; 4) 5+3; 5) 5+ 3.
(У прикладі 4) подайте розгорнутий запис перетворень:
, бо .
Розв'язання. 1) правильно, бо ;
2) правильно, бо ;
3) правильно, бо ;
Отже, можна відмітити, що:
якщо дробова частина зменшуваного більша від дробової частини від'ємника або дорівнює їй, то, щоб відняти два мішаних числа, треба від цілої і дробової частин зменшуваного відняти відповідно цілу і дробову частини від'ємника;
Фізкультхвилинка
Сів метелик на травичку
І рахує рахівничку:
1, 2, 3 – ти метелику лети.
Крильця вже за головою
Тож дивись перед собою.
Випрямляємо хребет,
Крильця зводимо вперед,
Мов метелики, літаєм,
Крильця зводим, розправляєм.
IV. Закріплення знань.
1. Робота з підручником §33, розглянути приклади 1-4.
2. Розв’язування вправ
1)Усно визначити приклади, які неправильно розв’язані
А. .; Б. ; В. Г.
2) Письмово
Колективно № №1097, 1101(1-3),1105(1), 1109
Самостійно виконати вправу «Ланцюжок»: діти повинні розв’язати перше завдання свого варіанту і отримати відповідь, яку повинні відшукати серед віконець із синіми відповідями. Завдання, яке міститься в цьому віконечку і є наступним номером для цього варіанту. Наступне завдання шукають так само. Звернути увагу на те, що номери одного варіанту не містяться в одному стовпчику, а розкидані по полю.
Ланцюжок
Варіант1 Перетворити неправильний дріб у мішане число
|
Варіант 2 Перетворити неправильний дріб у мішане число
|
Варіант 3 Перетворити неправильний дріб у мішане число
|
Варіант 4 Перетворити неправильний дріб у мішане число
|
||||
|
Перетворити мішане число у неправильний дріб
|
|
Розв’язати рівняння
|
|
Виконати дію
|
|
Розв’язати рівняння
|
|
|
|
|
||||
|
Розв’язати рівняння
|
|
Перетворити мішане число у неправильний дріб
|
|
Виконати дію
|
|
Обчислити
|
|
|
|
|
||||
|
Обчислити
|
|
Обчислити
|
|
Розв’язати рівняння
|
|
Перетворити мішане число у неправильний дріб
|
|
|
|
|
||||
|
Виконати дію
|
|
Виконати дію
|
|
Обчислити
|
|
Перетворити мішане число у неправильний дріб
|
|
|
|
|
||||
|
Молодець!
|
|
Так тримати! |
|
Переможець! |
|
Я зміг! |
Відповіді: якщо ланцюжок прикладів розв’язано правильно, то кінцевим результатом є словосполучення
В1:Переможець!
В2: Молодець!
В3: Я зміг!
В4: Так тримати!
V. Підсумок
Чи зрозумілі вам правила додавання та віднімання мішаних чисел?
VІ. Домашнє завдання
Вивчити §33, розв’язати №№ ПС 1098, 1102 (1-3), ДВ 1104, 1110 (1), 1111
Література:
1.Математика. 5кл.:підруч. для закл. заг. серед. освіти/О.С.Істер. – 2-ге вид., доопрац. – Київ : Генеза. 2018. – 288 с.: іл..
2. Усі уроки математики. 5 клас. / С.П.Бабенко. – Х.: Вид.група «Основа», 2009. – 320с.