Тема «Прямокутник. Квадрат. Периметр прямокутника і квадрата».
Мета: повторити й систематизувати знання учнів про прямокутник і квадрат, одержані в початковій школі, відпрацювати навички обчислення периметра прямокутника, квадрата, їх побудови за допомогою лінійки; виховувати уміння слухати інших, активність, дисциплінованість;
розвивати зорову та слухову пам'ять, увагу, логічне мислення.
Тип уроку: формування та закріплення знань.
Обладнання: мультимедійна презентація; лінійка, олівець.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
«Спіймай мій настрій».
Дітям пропонується домовитися, хто почне свої дії першим.
Діти виконують дії, які називає учитель.
- Зобразіть на обличчі свою емоцію у даний момент, «подаруйте» її своєму товаришеві.
- Посміхніться, «зніміть» посмішку зі свого обличчя долонею та «киньте» своєму сусідові. «Спіймайте» посмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Для розкриття теми згадаємо необхідні означення.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Учитель пояснює матеріал ставлячи проблемні питання. Пояснення проходить з виконанням побудови.
Геометрчні фігури, утворені замкненими ламаними, ланки яких не перетинаються, називаються многокутниками.
Виконання графічних вправ
1)Побудуйте незамкнену ламану, яка складається:
2) Побудуйте замкнену ламану, яка складається:
а) з п'яти ланок, жодні з яких не перетинаються;
б) з чотирьох ланок, жодні з яких перетинаються.
- НАЗВІТЬ УТВОРЕНІ ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ.
- У ЯКОМУ ІЗ ЗАВДАНЬ ОТРИМАЛИ МНОГОКУТНИК?
- Що називають периметром фігури?
Суму довжин усіх сторін многокутника називають його периметром.)
Діагоналлю многокутника є відрізок, що сполучає протилежні вершини.
ІV. Закріплення знань. Формування вмінь.
- Познач його вершини.
- Виміряй сторони пʼятикутника.
- Знайди його периметр.
- Проведи діагоналі пʼятикутника.
2. Дайте відповідь на запитання учителя:
- Як називають многокутник у якого чотири кути?(чотирикутник)
- А якщо у нього всі кути прямі? (прямокутник)
= Як називають прямокутник у якого всі сторони рівні?(квадрат)
Записують у зошити.
Прямокутник - це чотирикутник, у якого всі кути прямі.
Квадрат - це прямокутник, у якого всі сторони рівні.
Задача І. Накресліть чотирикутник, у якого два сусідні кути прямі, та побудуйте поруч з ним рівний йому чотирикутник.
Задача 2. Чому дорівнює периметр многокутника АВСМР, якщо АВ=10 см, ВС=13 см, СМ=7 см, МР=9 см, АР=11 см?
Задача 3. Накресліть довільний прямокутник. Виміряйте довжини його сторін, знайдіть периметр прямокутника.
Задача 4. Обчисліть периметр квадрата, сторіна якого дорівнює 6 см.
Задача 5. У п'ятикутнику одна сторона дорівнює 17 см; друга на 8 см більша, ніж перша; третя в 3 рази менша, ніж сума першої й другої; четверта дорівнює п'ятій і на 5 см менша за другу. Обчисліть периметр п'ятикутника.
V. Підсумок уроку.
Запишіть означення многокутника, прямокутника, користуючись хмаринками слів (слайд 10, 11).
VІ. Рефлексія .
Чи зрозуміли ви матеріал уроку? Який настрій маєте на кінець уроку? Виберіть відповідний колір із написом і смайликом
VІІ. Домашнє завдання.
1.Опрацювати конспект.
3. Дати відповідь на запитання: Що таке «ТАНГРАМ»?
2. Створити за допомогою геометричних фігур малюнок.(Приклади)