Конспект уроку з математики у 5 класі "Розв'язування задач і вправ на всі дії з десятковими дробами"

Про матеріал
Конспект уроку з математики для 5 класу на тему: "Розв'язування задач і вправ на всі дії з десятковими дробами". Спробуємо об'єднати «суху» математику з милозвучною українською поезією. Особливість полягає в тому, що результати математичних завдань містять відомості про життя творчість пророка, великого українського поета, художника Т.Г. Шевченка.
Перегляд файлу

 

 

КОНСПЕКТ УРОКУ

З МАТЕМАТИКИ

В 5 КЛАСІ

 

 

ПІДГОТОВИЛА

вчитель математики Мирга М.С.

 

 

 

 

 

2021

 

 

Тема: Розв'язування задач і вправ на всі дії з десятковими дробами.

Мета: закріпити вміння та навички учнів розв'язувати задачі та вправи на всі дії з десятковими дробами; розвивати логічне мислення та творчі здібності школярів; виховувати в них почуття патріотизму та потребу вивчати історію рідного краю.

Обладнання: портрет Т.Г.Шевченка, український рушник, ілюстрації до творів поета, хронологічна таблиця, висловлювання видатних діячів про Кобзаря та математику.

Хід заняття

І. Організація класу, оголошення теми і мети уроку.

Вчитель математики:

Продзвенів урок,

Починаємо урок

Стали рівно, підтягнулись,

І про мене не забули.

Привіталися з гостями

Сіли. Вирушаємо за знаннями.

Покажіть за допомогою смайликів свій настрій. У мене настрій чарівний, бо…

Є учні в яких настрій поганий, з чим це пов”язано?

Прозвітуйте консультуючи про виконання домашнього завдання.

Отже, сьогодні ми будемо подорожувати по країні «Десяткових дробів».

Тема уроку: Розв'язування задач і вправ на всі дії з десятковими дробами. Спробуємо об'єднати «суху» математику з милозвучною українською поезією.

Особливість полягає в тому, що результати математичних завдань містять відомості про життя творчість пророка, великого українського поета, художника Т.Г. Шевченка.

Очікувані результати:

Після уроку учні зможуть:

  • узагальнити і систематизувати свої знання про десяткові дроби;
  • розв'язувати вправи на виконання додавання, віднімання, множення і ділення десяткових дробів, знаходження дробу від числа за його дробом, порівнювати десяткові дроби;
  • поглибити свої знання історичним матеріалом.

І. Розминка.

Давайте відповіді на запитання:

  1. З яких частин складається десятковий дріб?
  2. Чим розділяються частини десяткового дробу?
  3. Які Ви знаєте розряди цілої частини?
  4. Які ви знаєте розряди дробової частини?
  5. Як додаються і віднімаються десяткові дроби?
  6. Як множаться десяткові дроби?
  7. Як діляться десяткові дроби?
  8. Як помножити десятковий дріб на розрядну одиницю 10, 100, 1000… .
  9. Як помножити десятковий дріб на розрядну одиницю 0,1; 0,01; 0,001… .

ІІ. Обчислити усно.

  1. 2,4 + 10,3 = 12,7 (Р)
  2. 72,4 – 63,1 = 9,3 (А)
  3. 0,14 * 10 = 1,4 (0)
  4. 24,5 : 100 = 0,245 (К)
  5. 8,9 * 6,82 – 6,82 * 7,9 = 6,82 (З)
  6. 3,4 * 2 = 6,8 (Б)

На дошці заготовлені кружечки із даними відповідями. Розмістимо їх в порядку зростання чисел. Повернувши кружечки, отримуємо слово «Кобзар».

  1. Учні, ми розшифрували і отримали слово «Кобзар»
  2. А чи знаєте ви кого ми називаєм «Кобзарем»?
  3. Чому ми називаємо Шевченка Кобзарем?

Колись у сиву давнину, ходили по Україні старі люди (часто вони були сліпі), співали про тяжке життя, про героїчні подвиги козаків. Співаючи, вони грали на старовинному інструменті – кобзі. Назва інструменту і дала назву кобзареві. Шевченко не грав на кобзі, не співав пісень по дорогах України, але коли читаєш його твори, то ніби чуєш ніжну, сумну пісню про тяжке життя народу.

Свою першу збірку творів (1840р.) поет назвав «Кобзар». Входило до неї тоді 8 поезій.

Може здатися,  що поняття Кобзар і математика не пов'язані між собою. Але сьогодні на уроці ми за допомогою цифр, чисел пригадаємо деякі події з життя Кобзаря.

Оскільки ви підготували виступ до 207 річниці з дня народження Шевченка, то добре обізнані з його біографією і творчим шляхом.

Звучить пісня «Думи мої, думи»

(Двоє учнів біля дошки виконують завдання з карток – визначають дату народження і дату смерті Шевченка).

І учень. Коли народився Т.Г.Шевченко:

- якщо відповідь на перше завдання – це число, на друге завдання – порядковий номер місяця, а на третє завдання – це рік.

1. Знайти 0,1 від 90;

2. Розв'язати рівняння:

х : 0,2 = 15

х = 15 * 0,2

х = 3

3. Обчислити:

2371,12

  557,12

1814, 00

ІІ учень. Коли помер Т.Г. Шевченко?:

-         Якщо відповідь на перше завдання – це число, на друге завдання -порядковий номер місяця, а на третє завдання – це  рік.

1.Знайти 0,5 від 20.

2. Розв'язати рівняння:

х * 0,15 = 0,45

х = 0,45 : 0,15

х = 3

3. Обчислити:

3675,34

1814,34

1861

Клас виконує: «Цікаво знати»

Тарас Шевченко із 47 років життя:

10 років на засланні;

24 роки – кріпаком

І лише 13 років – на волі.

І група

Виконання дії:

(49-6,2 * 1,4) – 30,32 = 10

6,2*1,4 = 8,68

49 – 8,68 = 40,32

40,32 – 30,32 = 10 – на засланні.

ІІ група

Задача

Швидкість човна проти течії 19,8 км/год, а швидкість течії 2,1 км/год. Знайдіть швидкість човна за течією річки.

  1. 19,8+2,1=21,9 (км/год)
  2. 21,9+2,1=24 (км/год)

Відповідь: 24 км/год – кріпаком.

ІІ спосіб           19,8+2*2,1=24 км/год.

ІІІ група

Задача

У понеділок в їдальні витратили 701кг цукру, що на 1,2кг більше, ніж у вівторок. Скільки кілограмів цукру витратили за два дні?

  1. 7,1-1,2=5,9кг
  2. 7,1+5,9=13кг

Відповідь: 13кг – на волі.

ІV. Самостійна робота (Розмова з зірочкою)

Лине тихенька мелодія пісні «Зоре моя вечірня»

Зоре моя вечірня

Зійди над водою

Поговорим тихенько

В неволі з тобою.

Розкажи, як за горою

Сонечко сідає,

Як у Дніпра веселочка

Воду позичає.

 

Пригадали вірш. Може хтось хоче порозмовляти з зірочкою?

(на дошці заготовлене зоряне небо).

Троє учнів виходять до дошки і знімають собі зірочки. Завдання розраховані для трьох груп.

Зірочка 1

Коли викупили поета з неволі?

-         Про це ти дізнаєшся, коли виконаєш такі завдання:

  1. Обчисли результат і округли до одиниць

24,86 – 3,16 = 21,7 ≈ 22

  1. Розв'яжи рівняння

х – 2,46 = 1,54

х = 2,46 + 1,54

х = 4.

  1. Сума двох чисел 1840,5. Одне з них 2,5. Знайди друге число.

1840,5-2,5=1838

Відповідь: до 1 завдання – це число, до другого – це порядковий номер місяця, а до третього завдання – це рік.

Зірочка 2

Коли було надруковано «Кобзар» вперше і скільки творів він містить?

-         Про це ти дізнаєшся, коли виконаєш такі завдання:

  1. Обчислити результат і округли до одиниць

1838,25 +1,43 = 1839,68      1840р.

  1. Розв'яжи рівняння

х – 6,28 = 1,72

х = 1,72 + 6,28

х = 8.

Відповідь: до 1 завдання це рік, до 2 це – кількість творів.

Зірочка 3

Коли відбувся перший арешт Т.Г.Шевченка?

-         Про це ти дізнаєшся, коли виконаєш такі завдання:

  1. Обчислити результат і округли до одиниць

2,246 +12,411 = 14,657     15

  1. Розв'яжи рівняння

16,4 - х  = 12,4

х = 16,4 – 12,4 = 4

  1. Сума двох чисел 1853,28, одне з них 6,28. Знайди друге число. 

1853,28 – 6,28 = 1847.

Відповідь: до 1 завдання це число, до 2 це – порядковий номер місяця, до третього завдання – це рік.

Виконавши дані завдання, учні отримують такі результати:

  1. Звільнення Т.Г. Шевченка з кріпацтва відбулося 22.04.1838р.
  2. Вперше видано «Кобзар» у 1840р., у ньому містилося 8 творів.
  3. Перший раз арештували поета 15.04.1847р.

Учні 1,2,3 груп в цей час отримують завдання з карток.

І група

Коли була перша подорож Шевченка в Україну?

Про це ти дізнаєшся розв'язавши рівняння:

1,2 * х – 88,6 = 2123

1,2 * х = 2123 + 88,6

1,2 * х = 2211,6

х = 2211,6 : 1,2

х = 1843

 

ІІ група

Коли була друга подорож Шевченка в Україну?

Про це ти дізнаєшся розв'язавши рівняння:

2860 – 1,5 * х  = 92,5

1,5 * х = 2860 – 92,5

1,5 * х = 2767,5

х = 2767,5 : 1,5

х = 1845

ІІІ група

Коли була третя подорож Шевченка в Україну?

Про це ти дізнаєшся розв'язавши рівняння:

2 * х +20,5 = 3738,5

2 * х = 3738,5 – 20,5

2 * х = 3718

х = 1859

Очікувані відповіді:

1 подорож – 1843р.

2 подорож – 1845р.

3 подорож – 1859р.

 

Шевченко подорожував Україною, збирав фольклорні й етнографічні матеріали, малював історичні та архітектурні пам'ятки.

А зараз ми проведемо гру «Хто швидше»

(На дошці накреслено таблицю із семи клітинок)

 

 

 

 

 

 

 

 

Я запропоную вам сім завдань із математики. Відповідь на кожне завдання ви будете по черзі записувати в клітинках таблицю. Кожне число відповідає номеру букви алфавіту. Хто першим прочитає слово?

  1. Знайди ¼ від 40;
  2. Розв'яжи рівняння: х + 5,35 = 6,35; (1)А
  3. Поділи десять на половину;
  4. У коробці 67 олівців. З них 0,25 червоних. Скільки червоних олівців?
  5. Знайди значення виразу  1,6:1+1,4=3 (В)
  6. Пара коней пробігла 12км. Скільки пробіг один кінь?
  7. Собака на двох ногах важить 23кг. Скільки вона важить на 4 ногах?

Учні називають вірш «Заповіт»

Учитель: ви правильно назвали назву поезії, а тепер послухаємо її.

(учениця читає вірш)

-         Чи виконано заповіт Кобзаря?

-         В якому році написано «Заповіт»? Ми дізнаємось, коли розв'яжемо вправу.

  1. Знайди 0,25 числа; 0,3 якого становлять 2214
  1.     2214:0,3=7318
  2.     7380*0,25=1845р.

Відповідь: 1845р.

Потрібно дізнатись скільки творів живопису і графіки мистецької спадщини Т.Г.Шевченка – українського письменника, художника, громадського діяча збереглось до наших днів, а скільки було втрачено. Перед вами магічний квадрат. З першого стовпчика потрібно вибрати найбільше число, з другого – найменше, а з третього не найменше, не найбільше. Зафарбувати ці числа олівцем. Обчислити добуток цих трьох чисел. Отриманий результат округлити до одиниць.

Завдання для І команди

24,9

28,88

29,99

21,05

2,1

2,22

16,1

15,9

16

           24,9 * 2,1 * 16 = 836,64 ≈ 837

Відповідь: 837 творів збереглося до наших днів.

Завдання для ІІ команди

20,05

20,059

20,4

5,51

5,5

5,60

2,4

2,45

2,29

20,05 * 2,45 * 5,60 = 275

Відповідь: 275 творів було втрачено.

 І наостанок пропоную розв'язати ще одне завдання:

Запишіть дроби в порядку їх спадання та прочитайте слово:

3,49

3,3

3,7

3,02

3,62

3,01

3,5

О

Д

М

Ц

О

І

Л

Відповідь: Молодці.

Хочу завершити урок  такими словами:

А ви, мої дорогі діти,

Дбайливі будьте, не ліниві,

Стійкі у праці й терпеливі.

Будьте добрі, а не злі,

Щоб всього світу школярі

На вас дивились і казали:

«Які ж ці діти України, вдалі,

Яка ж ця славна Україна,

А в ній і кожна ось така дитина»

 

Домашнє завдання:

І група – написати твір «Числа у житті відомих людей»

ІІ група – три номери з підручника на вибір.

 

 

 

 

doc
Додано
5 грудня 2023
Переглядів
300
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку