Урок математики 1 клас
Тема: «Дія віднімання»
Мета: розкрити зміст дії віднімання; ознайомити учнів з термінами «відняти» і «віднімання», знаком «мінус»; учити складати, читати і розв’язувати приклади на віднімання за малюнками; розвивати увагу, пам’ять, мислення, уяву; формувати інформаційні, комунікативні, соціальні, математичні, здоров’я збережувальні компетентності; виховувати інтерес до математики, старанність, увічливість, обережність та пильність за своє здоров’я і життя.
Обладнання: мультимедійна презентація до уроку; іграшка Колобок; картки; математичні віяла; маски Зайчика та Колобка для інсценізації діалогу; таблиця «Дія віднімання»; різнокольорова «доріжка» з геометричними фігурами; матеріал для лічби.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ . Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація знань учнів
1. Загадка
Слайд 1
Так набридло на віконці
Все на сонечку сидіть.
Я візьму і покочуся,
Щоб побачити весь світ. (Колобок)
2. Усна лічба
Слайд 2
— Спекла бабуся ввечері Колобок і поклала на вікно, щоб прохолонув. Колобок, на диво, вийшов незвичайний. Мало того, що непосидючий, та ще й допитливий. Лежить на вікні, дивиться на небо, зірки рахує. Допоможемо йому! (Відповіді дітей.)
— Станьте, числа, у порядку зростання! (Виходять діти з картками. Перевірка.)
— Поставте картки на дошку. (Діти ставлять.)
Робота з віялами
Показати: сусідів числа 4; число, попереднє до числа 7; число, наступне до числа 3; число, що стоїть між числами 8 і 10.
3. Написання числа 9
4. Повторення компонентів дії додавання
— На вікні біля Колобка стояли дві вазочки з цукерками. В одній 4 цукерки, в другій — 3. Складіть приклад, щоб дізнатися, скільки всього цукерок у двох вазочках.
Запис: 4 + 3 = 7.
— Назвіть числа при додаванні.
ІІ . Повідомлення теми і завдань уроку
Слайд 3
— Рахував Колобок зірки і не помітив, як настав ранок. Схопив цукерки, скочив з вікна і покотився доріжкою у ліс.
Поки він буде котитися, ми дізнаємося про нову дію, математичний знак цієї дії, продовжимо вчитися складати, читати і розв’язувати приклади.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення з дією віднімання і знаком «мінус»
Слайд 4
— Котився Колобок, а назустріч йому... Зайчик.
З а й ч и к. Колобок, Колобок, дай, будь ласка, цукерку!
— Як ви гадаєте, дасть Колобок цукерку Зайчикові?
— Чому? (Він увічливо попросив.)
Інсценізація діалогу
Евристична бесіда
— Скільки було цукерок у Колобка?
— Одну цукерку він віддав. Більше чи менше стало у Колобка цукерок?
— Як із 7 отримати 6?
— Як скласти приклад за цими даними?
— Знак у вигляді риски між числами заміняє слово «відняти» і називається «мінус». Читаємо:
7 мінус 1 дорівнює 6, або від 7 відняти 1 — буде 6.
(Запис прикладу у зошити.)
2. Фізкультхвилинка
— Весело пританцьовуючи, покотився Колобок далі, і ми разом з ним потанцюємо.
3. Первинне закріплення вивченого матеріалу
Слайд 5
— Назустріч Колобку... Вовк.
В о в к. Колобок, Колобок, дай, будь ласка, цукерку!
К о л о б о к. Дам, якщо діти виконають завдання: порівняти числа в межах 10.
4. Робота з паличками для лічби
— Скільки було у Колобка цукерок?
— Викладіть 6 паличок. Відокремте одну паличку. Скільки залишилося?
— Залишилося більше чи менше, ніж було?
— Складіть приклад.
(Запис прикладу у зошити.)
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Розвиток математичних знань і вмінь учнів
1. Робота за підручником
Слайд 6
— Покотився Колобок далі. Назустріч йому... Ведмідь.
В е д м і д ь. Колобок, Колобок, дай мені, будь ласка, цукерку!
К о л о б о к. Дам, Ведмедику, якщо з дітками попрацюєш за підручником.
Виконання завдання за підручником: с. 43, № 3.
Продовження бесіди
— Скільки було в Колобка цукерок?
— Що він зробив з цукеркою?
— Стало більше чи менше?
— Складіть приклад.
(Запис прикладу у зошити.)
2. Фізкультхвилинка
— Довго біг Колобок. Ми з ним теж побігаємо.
VІ. Узагальнення й систематизація знань учнів
1. Робота в групах
Слайд 7
— Назустріч Колобку... Лисичка.
— Колобок, Колобок, дай мені, будь ласка, цукерку!
— Дам, Лисонько, якщо відгадаєш, з ким я зустрічався в лісі.
— Згадаймо весь шлях Колобка. Як це зробити? Потрібно попрацювати у групах, виконати завдання і скласти пазли.
Кожній групі дають пазл із прикладами, де потрібно вставити знак «+» чи «–». Діти працюють.
Перевірка робіт, складання пазлів за порядком дороги Колобка.
Запис прикладу (4 – 1 = 3) у зошити.
2. Креслення відрізка
— Скільки пазлів склали? (6)
— Накресліть відрізок завдовжки 6 см.
3. Творче завдання
Слайд 8
— Придумайте свою кінцівку казки. (Повернувся Колобок до Бабусі й Дідуся.)
— Скільки цукерок залишилося у Колобка? (3)
— Як Колобку роздати ці цукерки? (Порівну)
VІІ . Підсумок уроку
1. Бесіда
— З яким знаком і дією ми ознайомилися сьогодні на уроці?
— Коли використовуємо дію віднімання?
— Що відбувається з числом при відніманні?
2. Рефлексія
3. Бесіда про те, що не можна виходити за подвір’я без дозволу та догляду батьків, як учинив Колобок