Конспект уроку з польської мови для учнів 8 класу „ Jak mądrze robić zakupy? "

Про матеріал
Розширений конспект уроку з польської мови для учнів 8 класу „ Jak mądrze robić zakupy? "
Перегляд файлу

KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO

 

KLASA : VIII ( 4 rok nauczania języka polskiego jako obcego)

NAUCZYCIEL:  Zoriana Winnicka

TEMAT LEKCJI:  Jak mądrze robić zakupy? ”
Cele operacyjne:

Uczeń:

rozróżnia będące w obiegu monety i banknot 10 zł,

odczytuje wartość pieniędzy,

wymienia banknoty na bilon,

ustala listę zakupów,

wybiera produkty za określoną kwotę,

  dodaje i odejmuje w zakresie 10,

  właściwie zachowuje się w sklepie,

układa z podanych liter wyraz.

 Środki dydaktyczne: tablica interaktywna,  litery hasła,  imitacje monet będących w obiegu i banknotu 10 zł, prawdziwe artykuły lub ich imitacje oraz kartki z cenami: jabłko sprzedawane na sztuki 1 zł, pomarańcza sprzedawana na sztuki 2 zł, mała woda mineralna 2 zł, bułka kajzerka 2 zł, kanapka z serem 3 zł, zeszyt 1 zł, ołówek 1 zł, długopis 4 zł, gumka myszka 3 zł, gumki do włosów 4 zł, spinki do włosów 5 zł, model samochodu 7 zł, kartki pocztowe 1 zł,  karta pracy nr 1 (kontury artykułów i ich ceny), tablety lub laptopy, ćwiczenia interaktywne.

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

 Formy pracy:

zbiorowa jednolita (w tym w parach),

zbiorowa zróżnicowana (w tym w małych grupach),

indywidualna jednolita i zróżnicowana.

Przebieg zajęć:

Etap wstępny.  Nauczyciel zajęcia wita dzieci. Na tablicy umieszcza porozrzucane kolorowe litery. Prosi chętnych uczniów, aby uporządkowali litery w taki sposób, żeby powstało hasło związane z tematem dzisiejszych zajęć („zakupy”). Informuje, że dziś uczniowie będą się uczyć robienia zakupów.

 Etap realizacji.

 Zadanie 1 Dzieci otrzymują od nauczyciela rekwizyty – pieniądze. Odczytują na głos ich nominały i układają monety i banknoty według wskazanej przez nauczyciela kwoty. Jest to podstawą do rozmowy o zakupach. Pytania nauczyciela mogą być następujące: od kogo dzieci otrzymują pieniądze na swoje wydatki? skąd rodzice mają pieniądze? jakich dokonujesz zakupów? gdzie dokonujesz zakupów? Na zakończenie jedno lub kilkoro z dzieci może opowiedzieć o swoich zakupach.

Zadanie 2 Nauczyciel wyznacza miejsce zabawy w sklep. Chętne dzieci zgłaszają się jako sprzedawcy, rozkładając na kilku stolikach swoje produkty wraz z cenami. Pozostałe dzieci układają z pomocą nauczyciela listę zakupów. Sprzedawcy stoją przy swoich sklepach; reszta dzieci 3 siada na dywanie tak, aby wszystkie widziały stoiska. Chętne dzieci – klienci dokonują zakupów. Pierwszy klient, zaopatrzony przez nauczyciela w pieniądze – rekwizyty wchodzi do sklepu. Zarówno klient, jak i sprzedawca powinni być uprzejmi (mówić „dzień dobry”, „proszę”, „dziękuję”, grzecznie odpowiadać rozmówcy, mówić na końcu „do widzenia”). Kupujący i sprzedający liczą prawidłowo wartość towaru, wydawaną resztę. Wszystkie dzieci również wykonują w pamięci obliczenia. Sprawdzają poprawność transakcji. Uczniowie ćwiczą także rozmienianie i wymienianie pieniędzy: dwie monety 5zł zamieniają na banknot 10 zł, banknot 10 zł rozmieniają na pięć monet 2 zł. Nauczyciel od czasu do czasu przerywa zabawę, aby wskazać właściwe lub niewłaściwe zachowanie albo zwrócić uwagę na obliczenia pieniężne. Zabawę powtarzamy kilka razy, zmieniając role. Każda następna grupa, powinna uwzględnić uwagi obserwatorów i poprawić błędy poprzedników (np. jeśli pierwszy klient nie powiedział „dzień dobry” wchodząc do sklepu, następny klient już o tym pamięta.) Wszyscy występujący otrzymują brawa.

Zadanie 3 Nauczyciel nawiązuje rozmowę z uczniami na temat planowania wydatków. Pytania nauczyciela mogą być następujące: dlaczego rodzice nie mogą kupić wam wszystkiego, czego chcecie? co możemy zrobić, jeżeli coś bardzo chcemy kupić, a nie mamy dostatecznie dużo pieniędzy? co kupiliście sami (lub namówiliście rodziców), co potem wam nie było potrzebne? Następnie nauczyciel proponuje ustalić reguły mądrego kupowania. Dzieli klasę na grupy, które wymyślają po kilka reguł. Po skończonym czasie grupy prezentują swoje pomysły. Przykładowe reguły mogą być następujące: zastanowię się, co chce kupić, robię listę, starannie oglądam towar, ustalam, czy mam tyle pieniędzy.

 Zadanie 4 Dzieci uruchamiają tablety i wykonują ćwiczenie interaktywne: zakupy w sklepie z koniecznością zapisania i obliczenia działania. Na monitorze porozrzucane są rysunki przyborów szkolnych. Przy każdym z nich umieszczono jego cenę. Zadaniem ucznia jest dokonanie zakupów za kwotę 10 zł. Dzieci wybierają produkty, zapisują ich cenę i dokonują obliczeń. Zadanie 5 Nauczyciel rozdaje kartę pracy nr 1: kartki z konturami i cenami produktów (jabłko sprzedawane na sztuki 1 zł, pomarańcza sprzedawana na sztuki 2 zł, mała woda mineralna 2 zł, bułka kajzerka 2 zł, kanapka z serem 3 zł, zeszyt 1 zł, ołówek 1 zł, długopis 4 zł, gumka myszka 3 zł, gumki do włosów 4 zł, spinki do włosów 5 zł, model samochodu 7 zł, kartka pocztowa 1 zł). Zadaniem dzieci jest zakreślić towary za 10 zł. Następnie uczniowie w parach wymieniają się swoimi kartami i sprawdzają poprawność wykonania zadania.

Etap końcowy.  W celu podsumowania lekcji nauczyciel zadaje dzieciom następujące pytania: co powinniśmy zrobić przed dokonaniem zakupów? dlaczego nie można kupować wszystkiego, co się chce? co powinniśmy zrobić po wejściu do sklepu? co zrobić przy wyjściu? dlaczego warto oszczędzać? Chętne dzieci odpowiadają na pytania. Nauczyciel pyta dzieci, czy któreś zadanie było dla nich trudne i dlaczego. Chwali dzieci za wykonana pracę i zachowanie podczas zajęć.

Dodatkowo Uczeń zdolny: w zadaniu 5 rozwiązuje zadanie tekstowe typu „Mama wybrała się po zakupy, zabrała ze sobą 15 zł. Na kartce zapisała następujące produkty: mała kostka masła, twarożek 5 wiejski, pomidor, 3 kajzerki, 3 jabłka. Po zakupach zostało jej 2 zł. Ile mama wydała na zakupy?” (w pamięci, po wykonaniu zadania z karty pracy).

docx
Додано
26 жовтня 2020
Переглядів
828
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку