Українська література
11 клас
Тема. Валер’ян Підмогильний. «Місто». Мотив підкорення людиною міста. Риси української ментальності в образі інтелігента із села Степана Радченка, складність і неоднозначність його характеру.
Мета:
проаналізувати роман «Місто» Валер’яна Підмогильного з позицій екзистенціалізму;
учити учнів розуміти вплив цивілізаційних процесів на людину;
визначити риси української ментальності в характері головного героя;
характеризувати маргінальний образ українського інтелігента;
розвивати критичне мислення, уміння аналізувати світоглядну і психологічну еволюцію характеру головного героя;
виховувати почуття гуманності, людяності, уміння вибудовувати стосунки з людьми, цілеспрямованість, уміння презентувати себе в суспільстві, порядність компетентність у ставленні до оточуючих людей.
Обладнання уроку: портрет Валер'яна Підмогильного, smart дошка, комп'ютер, музичні записи, презентація, відеоінтерв'ю, великий тлумачний словник сучасної української мови
Шість прикмет має людина: трьома подібна вона на тварину, а трьома на янгола: як тварина — людина їсть і п'є: як тварина — вона множиться і як тварина — викидає; як янгол — вона має розум, як янгол — ходить просто і як янгол – священною мовою розмовляє
Талмуд Трактат Авот
Хід уроку
І. Стимулювання та психологічна настанова. Мотивація навчальної діяльності.
1.1. Вчитель:
1.2 Діти, у нас сьогодні урок - дослідження, де маємо проаналізувати твір, що прочитали; дослідити вплив цивілізаційних процесів на людину та визначити риси української ментальності в характері головного героя.
(Кожному учню роздається текст емоційної настанови)
Пам’ятка,що лежить у вас на столі допоможе націлитись на плідну працю. Давайте її озвучимо (діти зачитують по одному)
|
Я – учень. Я особистість творча. Я не боюсь висловлювати свої думки. Помилившись, міркую далі. Шукаю істину |
Вч.На попередньому уроці ми познайомилися із біографією В.Підмогильного, одним із найяскравіших прозаїків 20х років ХХ століття.
ІІ Актуалізація опорних знань
1. Як називалася літературна організація, до якої належав В.Підмогильний? (Ланка - МАРС)
2. Продовжіть речення .В.Підмогильний - письменник і.. ( перекладач)
3. Роман А.Франса, перекладений В.Підмогильним? («Таїс»)
4. Село, де народився письменник? ( Чаплі)
5. Який твір письменника можна вважати вершинним? ( «Місто»)
ІІІ. Визначення мети і завдань уроку
1. Оголошення теми уроку
Про загальні відомості В. Підмогильного ми говорили на попередньому уроці. Сьогодні розглянемо другий тематичний блок творчості письменника. А саме підкорення людиною міста за романом В.Підмогильного «Місто». Риси української ментальності в образі інтелігента із села Степана Радченка, складність і неоднозначність його характеру.
Епіграфом уроку є слова із Талмуду:
Шість прикмет має людина: трьома подібна вона на тварину, а трьома на янгола: як тварина — людина їсть і п'є: як тварина — вона множиться і як тварина — викидає; як янгол — вона має розум, як янгол — ходить просто і як янгол — священною мовою розмовляє.
Талмуд Трактат Авот
(Запис у зошит теми та епіграфу уроку)
2. Цілевизначення
3. Визначте цілі на сьогоднішній урок.
(Учні визначають, що вони повинні знати (зміст роману «Місто», характеризувати головних героїв твору…), і вміти (висловлювати власну оцінку прочитаного, аналізувати роман...)
…а також визначимо риси української ментальності в характері головного героя;
розвиватимемо критичне мислення…; аналізуватимемо світоглядну і психологічну еволюцію характеру головного героя;
виховувватимемо почуття людяності, гуманності, цілеспрямованості, уміння презентувати себе в суспільстві, порядності ,компетентності у ставленні до оточуючих людей
ІV Вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя.
(під музичний супровід) ( Бетховен «Місячна соната»)
Любі мої одинадцятикласники! Зараз ви стоїте на порозі великих змін у власному житті. Адже незабаром випускний, вступ до вузу і доросле самостійне життя. Я гадаю, що роман Підмогильного «Місто» допоможе розібратися і, можливо, попередити складнощі дорослого життя.
Передбачаю, що твір залишив по собі доволі суперечливі враження й що ми не дійдемо якоїсь спільної думки, але пам’ятайте, що література – це школа життя, його віддзеркалення, тож вона промовляє до вас вустами та вчинками персонажів.
ВЧ.2.Чи відчував відчай Степан Радченко, дивлячись із квартири на 6-му поверсі на місто Київ?
Вч.Саме тривога, дисгармонія приховувалися у сокровенних надрах внутрішнього світу головного героя, а це ЕКЗИСТЕНЦІЯ
Проявом екзистенції є свобода, яка визначається як відповідальність за результат свого вибору
2.1Теорія літератури
(У презентації) Конспект
|
Екзистенціалізм — філософський напрям, який сформувався у французькій філософії та літературі в першій половині XX ст.Його основоположником є датський філософ Серена К'єркегор .(к.)
Визначальні риси екзистенціалізму: 5. абсурдність буття,відчай,страх смерті; 5. особистість має протидіяти державі,суспільству “ворожому” середовищу; 5. вища цінність у свободі особистості; 6. В українській літературі екзистенціалізм проявився у творчості В. Підмогильного, І. Багряного, В. Барки, В. Шевчука, в поезії представників «нью-йоркської групи», в ліриці В.Стуса.
Представники екзистенціалізму називали кілька шляхів порятунку від абсурду: СМЕРТЬ (САМОГУБСТВО), БУНТ (БОРОТЬБА), ТВОРЧІСТЬ(к.) |
ВЧ. Отож, В. Підмогильний досліджує людину, поєднуючи естетичні засади психологічного роману та філософію екзистенціалізму.
- 3. Вч. Як ви розумієте, що таке психологізм?
Вч.: А зараз залишається найпростіше та найскладніше водночас – усвідомити прояви української ментальності в образі інтелігента із села Степана Радченка, складність і неоднозначність його характеру.
4. Вч.Які риси української ментальності в образі Степана ви помітили, читаючи роман?
Вч. Головний герой роману «Місто» Степан Радченко виходець із села, його справедливо можна назвати герой - маргінал.?(Учень.Так)
4.Що таке маргінал?(Учень -- провінціал)
ВЧ.
Герой-маргінал зазвичай — виходець з нижчого класу, що перебуває «на межі» між двома станами, який намагається завоювати вищі сфери суспільства, піднятися по драбині успіху . В українській літературі типовим маргінальним героєм є Степан Радченко з роману В. Підмогильного «Місто» — уже не селянин, але ще не інтелігент, що хоче «підкорити» місто, стати відомим письменником.
ВЧ.Давайте переконаємось,чи дійсно це так , звернемось до тлумачного словника української мови.
(Маргінал 1.Той, хто втратив колишні соціальні зв’язки і не пристосувався до нових умов життя
( звичайно про вихідців із села) Провінціал.
5. А що таке урбаністика?
6.Аналіз роману
Продовжіть думку:
Роман В. Підмогильного «Місто»за жанром…(урбаністичний ,боУрбаністичний роман – це великий за обсягом епічний твір,у якому порушується урбаністична проблематика , зображується місто, життя його мешканців)
(запис у зошити)
7. Діти, вдома ви працювали над міні-проектом: досліджували оцінку критики, особливості сюжетної лінії роману
Виступи дітей
Оцінка критики
Після публікації роман викликав значний інтерес у громадськості. Його обговорювали на читацьких конференціях, у пресі з'явилися рецензії літературознавців. Одні критики захоплювалися твором, у якому відбилася філософія життєствердження епохи, інші тлумачили роман у дусі соціологізму, називаючи книжку «антирадянською», бо в ній не показано «змички робітників і селян», немає уславлення колективізму, робітничого класу, а психологічний аналіз тогочасних проблем, увага до людини, її внутрішнього світу вважалися дрібнобуржуазною ідеологією, неприйнятною для соціалістичного суспільства. Деякі критики вважали роман автобіографічним, головного героя ототожнювали з автором, проти чого Валер'ян Підмогильний у пресі застерігав читачів.
Дослідники творчості Валер'яна Підмогильного вважають, що прототипом Степана Радченка був відомий поет і прозаїк, автор роману з екзистенціальними рисами «Недуга», друг Підмогильного Євген Плужник.
Лише нині, з відстані часу, можемо об’єктивно оцінити вагомий внесок письменника в розвиток національної літератури, який полягав у намаганні пізнати модерну українську людину.
У романі «Місто » В.Підмогильного дві сюжетні лінії. Перша – становлення Степана Радченка як письменника, а друга – його стосунки з жінками.
Але, основною сюжетною лінією роману є еволюція головного героя, Степана Радченка, який проходить путь від ворожості і ненависті до примирення з Містом.
Внутрішні зміни головного героя відображаються через його ставлення до урбаністичної культури.
Розповідь подана через історію душі – енергійного сільського юнака, який приїздить до Києва, вступає до технічного вузу й сподівається повернутися з новими знаннями у село.
ВЧ. 8.Які почуття на вашу думку переживає Степан до кожної із жінок?
Орієнтовні відповіді:(Степан не знає справжнього почуття любові, кожну з жінок використовує для свого сходження на вершину слави, достатку.
Разом із тим він хапається за кожну нову жінку, як за свій порятунок від самотності, душевної роздвоєності ).
Вчитель:
Ось,що з цього приводу говорить намСоломія Павличко : ( Цитата у презентаціїї)
«Жінки для Степана Радченка — талісман його успіху, по суті його жертва… жінка є лише об’єктом почуття й екзистенціального пошуку мужчини. Однак цей пошук абсурдний, як абсурдне саме життя... Для чоловіків це пошук самоствердження, а не кохання».
9. Бесіда:
1.Ким був у селі Степан?
(підпасич-приймак, повстанцем, секретарем сільбюро Спілки робземлісу)
2.Псевдонім Радченка? (Стефан)
3.Яку назву мало перше оповідання Стефана? ( «Бритва»)
4. Яке прізвище критика, що високо оцінив оповідання Радченка? (Вигорський)
5.Де він познайомився із Вигорським?
(На курсах української мови, попередній лектор – це Вигорський)
6.Степан пише оповідання і надсилає їх у харківські і київські видання. Який перший солідний гонорар отримав уже «Стефан»? (350 крб.)
ВЧ. Отже, матеріальний стан його покращився і Радченко має запрошення писати ще. Він відчув щастя, бо – письменник.
7.Як ставилися до нього в літературних колах? (Спочатку просто терпіли, згодом звикли, потім симпатизували.
10.Завдання на встановлення відповідності(на smart дошці)
(на екрані завдання на встановлення відповідності)
|
Визначте, який епізод відповідає певному сюжетному елементові роману «Місто» В.Підмогильного А-2; Б-4; В-1;Г-3
А. Експозиція 1. Смерть Зоськи Б. Зав’язка 2. Приїзд Степана до Києва, знайомство із містом. В. Кульмінація 3. Знайомство з Ритою Г. Розв’язка 4. Поселення С. Радченка у Гнідих. |
11.Однією із спокус у Степана було бажання створити кар’єру, як говорив Вигорський.
--- У нас є журналістське інтерв’ю із письменником, критикомВигорським.(відео підгот. учнями)(дод.№1)
12.Яку посаду в журналі займав наприкінці роману Радченко?
Зачитайте з тексту як це сталося. (ст..194)(р-та з підр.)
(« А тут звільнилася посада секретаря в журналі. Кожна літературна група висувала свого, пройшла ціла баталія. Як вихід – взяли Радченка – нейтральну особу, котра подавала надію на себе впливати»
13. «Займи позицію».
Ми повинні дати відповідь на складне, суперечливе питання, яке потребує оцінки персонажа.
Спробуйте оцінити поведінку Радченка зі своєї позиції .
Заповніть таблицю, у якій зазначте позитивні та негативні риси характеру Степана Радченка з точки зору читачів. У нижньому рядку обґрунтуйте свою позицію:
|
Позитвні риси |
Негативні риси |
|
Талановитість Мрія принести на село«нове життя» Наполегливість Працелюбність Здатність до самоаналізу Діловитість |
Черствість душі Байдужість до людського горя Брутальна поведінка з жінками Кар’єризм Заздрість Прагнення слави, визнання Аморальні вчинки, спроба виправдати їх |
Одному з учнів пропоную роботу, яка допоможе створити свого роду психологічний портрет Степана Радченка. І ми побачимо, яким він постає у вашій уяві
|
Степан Радченко Дібрати 2-3 означення, що характеризують цю людину. Дібрати 2-3 дієслова, що схарактеризували б дію чи стан цього персонажа. Почуття, яке викликає у вас (1-2 словами). Асоціація. (предмет, явище природи, тварина тощо) |
Озвучення результатів.
14.ВИСНОВОК
Вч. Який же образ Степана Радченка?
Вчитель: Так, письменник зобразив людину, в якій постійно борються добро зі злом, які інколи заради особистого утвердження здатні піти навіть на злочин, не страждатиме він і від людських жертв, і разом — це неординарна особистість, що стає письменником, особа не позбавлена вміння скептично, а то й іронічно, сприймати себе та навколишній світ.(презент)
15.Метод «Прес»
Тепер у вас сформувалися особисті думки щодо головного героя роману. Користуючись схемою, яку ви бачите, сформулюйте відповідь:
|
Теза я вважаю, що Степан Радченко – завоював…; я вважаю, що Місто – примусило...; я ще не сформулював собі чіткої думки про те,чи завоював Степан Місто…; Докази тому що …; оскільки…; бо…; доказом може бути…; доказом є ….
Висновок отже, секрет успіху …; як висновок можна сказати: досягає успіху той, хто…; таким чином, можна стверджувати, що…. |
|
|
Чи завоював Степан Радченко МІСТО?
V. Підсумок уроку:
Вчитель:
У своєму психологічно – філософському ключі роман «Місто» порушує проблему перспективи української нації, узагальнивши її в епіграфі з Талмуду до нього :
«Шість прикмет має людина: трьома подібна вона на тварину, а трьома на янгола…» І тільки споконвічна боротьба людини за чистоту своєї душі робить її подібною до янгола. Цю істину відкриває нам В. Підмогильний своїм завжди актуальним романом
Вч. Я хотіла б почути відповідь на питання:
Чи доцільно було впроваджувати в програму літератури 11 класу роман В.Підмогильного «Місто» ?
Оцінювання роботи на уроці учнів.
Слово вчителя.
Дякую за роботу, за відвертість, я бачу, що ви готові працювати над собою, переглядати, адекватно оцінювати власні погляди на життя, принципи, цілі, а також людей, що вас оточують. Я бажаю вам не схибити, не згубитися у великому житті, не занехаяти душу у вирі проблем, спокус і випробувань, що посилатиме вам велике доросле життя.
VIІІ Домашнє завдання
Написати твір на одну з тем:
«Степан Радченко – цинічний егоїст чи взірець сильної цілеспрямованої особистості»,
«Яким треба бути, щоб досягти успіху в житті?».