Конспект уроку з української літератури для 6 класу на тему: "В.Рутківський. "Джури козака Швайки" ("На козацьких островах"). Усвідомлення лицарства, сміливості наших предків"

Про матеріал
Мета: систематизувати й узагальнити знання учнів щодо прочитаного твору, його героїв, поглибити знання про минуле нашого народу. Тип уроку: традиційний, систематизація та узагальнення знань.
Перегляд файлу

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА, 6 КЛАС

УРОК № 20

Тема: В.Рутківський. «Джури козака Швайки» («На козацьких островах»).

     Усвідомлення лицарства, сміливості, фізичної, духовної сили наших предків.

Мета навчальна: систематизувати й узагальнити знання учнів щодо прочитаного

           твору, його героїв, поглибити знання про минуле нашого народу.

Мета розвиваюча: розвивати навички аналізу художнього твору, пам’ять, образ-

           не мислення, творчу уяву, уміння висловлювати власні думки.

Мета виховна: виховувати почуття патріотизму, любові до рідного краю, прище-

           плювати шанобливе ставлення  до минулого нашого народу.

Обладнання: роздруківки твору, дошка, інтерактивна дошка, технологічні картки,

           плакати (Easel.ly), малюнки, мобільний інтернет, онлайн-ресурс    

           LearningApps, презентація, відеоролик-кліп, відеоролик-репортаж.

Тип уроку: традиційний, систематизація та узагальнення знань.

Міжпредметні зв’язки: історія, образотворче та музичне мистецтво, література

           рідного краю, народознавство.

Формування компетентностей: ціннісносмислової, пізнавальної, комунікатив-

          ної, читацької, творчої.

Методи, прийоми і форми роботи: метод аналізу й синтезу, евристична бесіда,

         прийом зіставлення, демонстрація з використанням екранних засобів наоч-

         ності, виразне художнє читання, вибіркове читання, коментування худож-

         нього тексту, презентація-характеристика образу, літературна гра, виконання

         онлайн-вправ, складання таблиць.

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Оголошення теми, мети та епіграфу до  уроку.

Мета (для учнів): систематизувати вивчений матеріал з теми; вміти знаходити в тексті та коментувати описи зовнішності персонажів, їхніх  вчинків; характеризувати героїв,  аналізувати художні та мовні засоби.

Епіграф до уроку:

Степ та воля – козацька доля.

Де козак, там і слава.

Народна мудрість

Відповідні записи робляться до технологічних карток (додаток 1).

ІІІ. Актуалізація опорних знань:

Слово вчителя:

 Україна – це наша Батьківщина. Наш головний обов’язок – любити та шанувати її. Говорять: «Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього». І це дійсно так. Як дерево тримається на землі своїм корінням, так і ми, люди, тримаємося на землі своїм минулим. Саме тому ми повинні знати свою історію, своє минуле.

Чи не найяскравішою сторінкою в історії нашої держави є Доба козаччини. Бо саме козацтво - найлегендарніше минуле українського народу, його святиня. Це синонім свободи, людської і національної гідності, талановитості.

 

Поетична хвилинка. Учні читають напам’ять поезії рідного краю.  На мультимедійну дошку виводиться відеоролик «Назарій Яремчук. «Гей, ви, козаченьки»».

Учень 1:

ЕПОХА КОЗАЦЬКА 
Козацька доба – то є світла епоха, 
Коли українці орлами літали. 
Нікого вони не боялись нітрохи, 
Від них вороги у бою відступали. 

Козацтво – то світла сторінка у книзі, 
Що наші діди написали шаблями. 
Хоч кров’ю скропилась, полита сльозами, 
Та світлом Христа засіяла над нами. 

Було козакам воювати за віщо – 
За ними стояла кохана Вкраїна. 
Жаль, мертва настала пізніше тут тиша: 
Занепад Вкраїни назвали «Руїна». 

Єднаймося ж, браття, у дружну родину, 
Щоб разом розправити Вольниці крила, 
Щоб в злагоді жити і батьку, і сину, 
Піднявши до Світла і щастя вітрила! 
   Ольга та Андрій Будугаї

Учень 2:

За честь і гідність України,
За волю, правду і добро
Вони боролись щохвилини,
Їх кров лилася як вино!

Всіх ворогів вони долали,
Всі землі наші зберегли,
Завжди від лиха захищали
І гордо прапор наш несли!

Сини Твоєї Батьківщини,
В них сила духу непоборна!
Козацтво – слава України,
Це гордість наша всенародна!
                             Яніна Мельник

 

Учень 3:

ВІРА
Вагу козацька віра має, 
Не продаючись з молотка. 
На бій за правду надихає 
І юнака, і старика. 

Її хранить козацьке серце. 
Храм духу маючи в собі. 
Вона –до Царства Бога дверці, 
Порадниця в гіркій журбі. 

Без віри вмерла б Україна, 
Погас би в душах Світла сад. 
А з нею і лиха година 
Отримує духовний лад. 
                       Ольга та Андрій Будугаї

 

Учень 4:

Запорізький козак
Що би хто не звелів,
що би хто не казав, 
я сьогодні таки
запорізький козак.

Хоч не сіється вус,
Хоч на зріст я малий – 
українські шляхи
в Січ мене завели.

В мене коник баский,
в мене шабля – лиха.
Ворог схоче прийти – 
бережеться нехай! 

В мене спис – до зорі,
В мене пісня дзвінка.
Я із славних отих
кошового Сірка.

Що для мене орда?
Що для мене москаль?
Од козацьких атак
хто, скажіть, не тікав?

У вогні не горів,
у воді не тонув,
Я здолав у борні
смерть свою не одну.

Сивий степ – з-під копит,
а з-під весел – моря.
Над моїм знаменом – 
Мономаха зоря.

В когось є далина
і своя сторона,
а для мене лишень
Україна одна.

                Йосип Струцюк

 

ІV.Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.       

  1. Слово вчителя:

Козацька слава буде жити з нами завжди. Адже Запоріжжя, саме острів Хортиця – це колиска козацтва. І сьогодні Запорізька Січ живе на повні груди. На канікулах учень 6-Б класу Копішинський О. побував на Січі та зустрівся з отаманом Копішинським Юрієм Олександровичем, який очолює сучасний козацький рух на Україні. Сашкові вдалося задати кілька питань головному козаку («Репортаж з острова Хортиця»).

 

  1. Сьогодні ми з вами продовжуємо працювати над історичним романом В.Рудківського «Джури козака Швайки», а саме над другою його частиною «На островах».

Запитання до аудиторії:

  • Пригадайте, у якому році був написаний історичний роман? (2007р.).

-   Які відзнаки здобув В.Рутківський за свою творчість?

(- Роман «Джури козака швайки» названо «Книжкою року-2009р.».

- В.Рутківський став лауреатом премій імені Миколи Трублаїні, імені Лесі Українки, Міжнародного освітнього фонду імені Ярослава Мудрого, Національної премії України імені Тараса Шевченка (2012р.).

- у 2016р. історичний роман виграв грант на зйомку художнього фільму, зараз проводяться зйомки.).

 

Запитання до аудиторії:

  • Які часи зображено у романі?
  • Де, на якій території відбуваються події, описані у творі?
  • Хто є головними персонажами роману?
  • За що воюють козаки? Чи можемо ми назвати таку боротьбу визвольною? Чому?

Відповіді:

  • ХV ст., 1487 рік.
  • Степова зона сучасної України.
  • Головні персонажі – козаки.
  • Так, вони хочуть звільнити свою землю від загарбників.

 

  1. Ідейно-тематичний аналіз твору В.Рутківського «Джури козака Швайки».
  • Діти, погляньте на слайд, на якому записані озвучені питання. Давайте спробуємо визначити тему та ідею роману, поєднавши зазначені факти.

Тема: зображення визвольної боротьби перших козаків проти татарської навали на території України у  ХV ст.

Ідея: возвеличення героїзму, сміливості, фізичної та духовної сили, справедливості перших козаків, засудження зрадництва, запроданства.

Учні роблять відповідні записи до технологічних карт.

 

  1. Аналіз проблематики твору.
  • Діти, назвіть проблеми, до яких звертається автор у творі.

Обговорення супроводжується відповідними записами до технологічних карт.

№ п/п

Проблема

Персонажі

1

Зародження козацтва в Україні.

Козаки займалися «уходництвом».

2

Взаємини дорослих і дітей.

Грицик, Санько, Демко ↔ Швайка, дід Кібчик, дід Кудьма, козаки; пан Кобильський, Тишкевич.

3

Боротьба добра і зла.

Грицик, Санько, Демко, Швайка, дід Кібчик, дід Кузьма, козаки ↔ пан Кобильський, Тишкевич, Іслам-бек, татари.

4

Поняття дружби.

Грицик ↔ Санько; Грицик, Санько ↔ Пилип; Пилип ↔ Рашит; Пилип ↔ Рашит; Пилип ↔ Кудьма.

5

Стосунки людей і тварин.

Швайка ↔ Вітрик, Барвінок; Санько, Грицько ↔ Барвінок.

6

Лицарство, сміливість, фізична та  духовна сила козаків.

Швайка, Грицик, Санько, козаки

 

  1. Інтелектуальні змагання джур. Учні поділені на дві команди.
    1.           Аналіз-презентація образів Санька й Грицька.

Учням-командирам груп заздалегідь треба було підготувати презентації до характеристики образів. Поки «Санько» й «Грицько» себе презентують, члени групи відшукують у тексті цитати до характеристик, а потім зачитують і захищають таким чином своїх командирів.

Аналіз-презентація Санька - плакат, створений за допомогою інтернет-ресурсу Easel.ly (додаток 2).             

Аналіз-презентація Грицька - Санька - плакат, створений за допомогою інтернет-ресурсу Easel.ly (додаток 3).

  1.           Гра «Впізнай персонажа за ілюстрацією».

На мультимедійний екран виводяться ілюстрації з роману. Команди відповідають по черзі. При помилці, право на відповідь переходить до іншої групи. Паралельно учні складають системи образів.

 

Системи образів роману В.Рутківського «Джури козака Швайки»

 

 

Героїзм, сміливість, фізична та духовна сила, справедливість

Пилип Швайка

 

 

 

Зрадники, запроданці, вороги

пан Кобильський

Санько

Грицик

Тишкевич

Дурна Сила

дід Кібчик

Іслам-бек

дід Кудьма

Штефан Вирвизуб

Саїд-мурза

козаки

Рашит

татари

 

  1.           Сьогодні ми з вами поринаємо у ХV століття. І звісно, мова твору дещо відрізняється від сучасної.

Запитання до аудиторії:

  • Діти, скажіть, будь ласка, яку лексику за своїм походженням активно використовує В.Рутківський у своєму історичному творі?
  • З якою метою автор їх вводить у художній текст?

Відповіді:

  • Письменник використовує багато історизмів, щоб якомога краще змалювати часи започаткування козацтва.

Запитання до аудиторії:

  • А які ще мовні засоби активно використовує автор?

Відповідь:

  • Для того, щоб передати кмітливість та дотепність козаків, В.Рутківський використовує велику кількість фразеологізмів та вводить їх у мову своїх персонажів.

Учні наводять приклади фразеологізмів, які їм найбільше сподобалися.

Запитання до аудиторії:

  • Назвіть, будь ласка, художні засоби, які використовує автор. Вам навіть було завдання додому виписати з тексту в зошити по 3 приклади до кожного художнього засобу.

Відповідь:

  • У романі «Джури козака Швайки» використано багато епітетів, метафор, порівнянь.

Учні працюють з інтернет-вправами під відеоролик «Запорозький марш».

Завдання «Плутанка: аналіз художніх та мовних засобів твору В.Рутківського «Джури козака Швайки»».

Виконання інтерактивної вправи, створеної за допомогою інтернет-сервісу LearningApps. Треба співвіднести назви образних засобів з прикладами. Правильно утворена пара зникає, помилкова – стає червоною.

п/п

Назва образного засобу

Приклад з тексту

  1.  

Епітет

Ясир

  1.  

Епітет

«Хитрий, мов лис»

  1.  

Епітет

«Усмішка все ще грала на його вустах»

  1.  

Метафора

Ординці

  1.  

Метафора

«Найзіркіше око»

  1.  

Порівняння

«У хороброго можуть жижки затруситися»

  1.  

Порівняння

«Хижі очі»

  1.  

Порівняння

«Проміння затанцювало на росяному листі»

  1.  

Фразеологізм

«Великого, мов кавун, кулака»

  1.  

Фразеологізм

«Червонястим верболозом»

  1.  

Історизм

«У Сірка очі позичати»

  1.  

Історизм

«Обережний, мов куниця»

 

  1.           Вікторина «Знавці змісту другої частини роману В.Рутківського «Джури козака Швайки»».

Вікторина створена за допомогою інтернет-сервісу LearningApps. Учням треба дати відповіді на тести, щоразу перевіряючи правильність. Оцінка за виконання вправи виставляється автоматично.

Тести до вікторини

  1. Укажіть, у якому столітті відбуваються описані  в творі події.

А ХІІІ століття

Б ХІV століття

В ХV століття

Г ХVІ століття

  1. Укажіть, що означає татарською мовою слово «козак».

А  мисливець

Б  воїн

В  вільна людина

Г  зброєносець

  1. Укажіть, що означає слово «джура» («чура»).

А рибалка

Б  зброєносець

В  воїн

Г  бранець

    4. Укажіть, у якому селі жили Санько, Грицик та Демко.

А  Мокринівка

Б  Пилипівка

В  Жмеринка

Г  Воронівка

  1. Укажіть, чому Санько та Грицик змушені були тікати з села.

А  на село напали татари

Б  ховалися від гніву пана Кибильського

В  розізлили діда Кібчика

Г  їх розшукував Тишкевич

  1. Укажіть, ким був козак Швайка.

А характерником

Б  кобзарем

В  отаманом перших козаків

Г  розвідником-вивідувачем

  1. Укажіть, хто врятував Швайку від погоні.

А  Демко

Б  кінь Вітрик

В  вовк Барвінок

Г  вовчиця Сирітка

  1. Укажіть, чому повинен був навчати Санька дід Кудьма.

А стрільби з лука

Б  їзді верхи на коні

В  ворожби і знахарства

Г  догляду за вовками

  1. Укажіть, яке прізвисько отримав Демко від діда Кібчика.

А  Козарлюга

Б  Великий Розумник

В  Богатир

Г  Дурна Сила

  1. Укажіть, хто водночас служив і татарам, і шляхті.

А  Рашид

Б  Швайка

В  Вирвизуб

Г  Тишкевич

  1. Укажіть, про яку історичну подію згадується у творі.

А битва під Жовтими Водами

Б  битва під Синіми Водами

В  битва під Берестечком

Г  битва під Корсунем

  1. Укажіть, якому герою належать слова: «…Україна не сьогодні-завтра готова спалахнути, як оце багаття. Біда лише в тім, що все сирі гілки трапляються.»

А  дідові Кудьмі

Б  дідові Кібчику

В  Швайці

Г  Вирвизубу

 

  1.           Додаткове завдання. Команди по черзі називають приказки і прислів’я про козаків.

V. Рефлексія.

1. Команди складають сенкани до образів Санька та Грицика.

2. Учні працюють з «Моїм деревом успіху».       

Діти роблять самооцінку своєї роботи на уроці, малюючи листочки на дереві, за наступними критеріями:

Анкета «Моє дерево успіху»(одягни своє дерево в листочки відповідного кольору)

Картинки по запросу дерево раскраска

  1. На уроці  я працював активно/ посередньо/ пасивно
  1. Своєю роботою на уроці я задоволений/ не зовсім задоволений/        не задоволений
  1. Урок для мене видався цікавим/ посереднім/ нецікавим
  1. Матеріал уроку для мене був зрозумілим/ частково зрозумілим/ незрозумілим
  1. Матеріал уроку для мене був корисним/ частково корисним/ марним
  1. Мій настрій став кращим/ не змінився/ гіршим

 

VІ. Оцінювання навчальних досягнень учнів здійснюється за їх оціночними картками, які вони заповнювали протягом усього уроку, та «Моїм деревом успіху».

 

VІІ. Домашнє завдання: написати вітальне слово на честь літературного героя, підготуватися до контрольної роботи за творчістю М.Вороного, Т.Шевченка, В.Рутківського.

Пам’ятка

для успішного написання вітального слова

на честь літературного героя

  1. Використайте звертання.
  2. Вітання запишіть від першої особи (я).
  3. Укажіть, як літературний герой вплинув на ваші погляди.
  4. Відзначте, які риси характеру ви запозичили б у літературного героя.
  5. Напишіть побажання героєві.
  6. У висновку-роздумі постарайтеся зробити самостійні узагальнення про те, якою має бути людина.
  7. Роботу обсягом до півсторінки оформіть як листівку.

Пам’ятка розміщена на сайті «Барвінковий цвіт».

 

 

Додаток 1

Прізвище, ім’я___________________________

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТКА

  1. Ідейно-тематичний аналіз твору В.Рутківського «Джури козака Швайки»

Тема: ____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ідея:______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Проблематика роману
  1. ____________________________________________________________________
  2. ____________________________________________________________________
  3. ____________________________________________________________________
  4. ____________________________________________________________________
  5. ____________________________________________________________________
  6. ____________________________________________________________________
  1. Система образів твору

 

 

Героїзм, сміливість, фізична та духовна сила, справедливість

 

 

 

 

Зрадники, запроданці, вороги

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оцінювання роботи на уроці (за кожну правильну відповідь ставимо «+» до таблиці)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Анкета «Моє дерево успіху»(одягни своє дерево в листочки відповідного кольору)

Картинки по запросу дерево раскраска

  1. На уроці  я працював активно/ посередньо/ пасивно
  1. Своєю роботою на уроці я задоволений/ не зовсім задоволений/        не задоволений
  1. Урок для мене видався цікавим/ посереднім/ нецікавим
  1.            Матеріал уроку для мене був зрозумілим/ частково зрозумілим/ незрозумілим
  1.            Матеріал уроку для мене був корисним/ частково корисним/ марним
  1.            Мій настрій став кращим/ не змінився/ гіршим

 

Додаток 2

 

Додаток 3

C:\Users\User\Desktop\Урок Джури козака Швайки\Грицик.jpg

1

 

docx
Додано
30 листопада 2022
Переглядів
5042
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку