Конспект уроку з ЯДС 3 клас на тему: "Птахи"

Про матеріал
Конспект уроку з Я досліджую світ в 3 класі на тему: "Птахи. Птахи України"
Перегляд файлу

                                        

             План-конспект         уроку   з   Я  досліджую  світ 

Тема уроку:  Птахи.

Мета уроку: Розширювати та поглиблювати знання учнів про тварин; ознайомити з істотними ознаками птахів, вчити виділяти  їх серед інших тварин, формувати поняття ,,осілі птахи’’, ,,перелітні птахи’’, "кочові  птахи"; коригувати спостережливість,  увагу, уміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки; виховувати допитливість, пізнавальний інтерес, дбайливе ставлення до пернатих друзів, бажання піклуватися про них.

Обладнання:інтерактивна дошка, презентації, предметні малюнки, картки.

                                               Хід уроку

I.Організаційний момент.

1.Привітання

Любі, діти у наш  клас

Завітали  гості щирі,

Привітаймо в  добрий час

Гостей  посмішкою й  миром.

 

Доброго ранку – нам,

Доброго  ранку -  Вам,

Доброго  ранку – всім.

-  До якого уроку ви приготувалися?

 - А  під яким  девізом  ми любимо працювати?

Девіз уроку:

Сьогодні на уроці ми будемо

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно  працювати! Слайд2

 

II. Хвилинка спостережень.

(Учні називають дату, пору року, розповідають про температуру повітря, стан неба, про зміни в живій та неживій природі)

 

III. Повторення  вивченого матеріалу.

-Яке  царство живих  організмів ми зараз вивчаємо?

-До якої природи відносяться тварини? Доведіть.

-На які групи поділяють тварини учені-зоологи?

 

1. Гра ,,До яких груп належать тварини?’’

На дошці розміщені  малюнки тварин:  ведмедя, бджоли, жаби, зозулі, щука, крокодила, та назви їх груп: комахи, звірі, птахи, плазуни, земноводні, риби. Учні повинні відгадати загадку та з’єднати лініями назву тварини із відповідною їй групою.

Влітку медом ласував,

Досхочу малини мав.

А як впав глибокий сніг,

Позіхнув і спати ліг.

Бачив чи не бачив сни,

А проспав аж до весни(Ведмідь)

 

Наче птиця, крила  має,

Все літає і співає:

-Я медок вам ношу,

Не чіпайте, бо вкушу.

Так лякає нас мала,

А зовуть її…( бджола)

 

Що то воно, у воді водиться,

З хвостом родиться,

А як виростає,

Хвіст відпадає (жаба)

 

Хто гнізда свого не має,

Яйця іншим підкладає.

А у лісі в холодку,

Все кує, мудруля,

Хто вона? (зозуля)

 

У ставку найбільша злюка –
Це зубаста хижа…
(Щука)

 

Любить спеку він і воду.

Дуже схожий на колоду.

Зачаївся і лежить.

Може носа відкусить

Тим, хто пильність загубив.

Бо на те він…(крокодил)

- Яких  груп  не  вистачає?

ЧЕРВИ,  МОЛЮСКИ, РАКОПОДІБНІ,  ПАВУКОПОДІБНІ.

 

IY. Вивчення нового матеріалу.

Мотивація навчальної діяльності.  «Асоціативний  кущ»

-Що  ви  уявляєте  коли  чуєте  слово «птахи»?

Створення проблемної ситуації.

Вчитель демонструє зображення кажана, метелика, горобця.Слайд 3

-Чим відрізняються птахи від інших тварин?

Вчитель демонструє зображення пінгвіна, півня, шпака. Слайд 4

-Чи усі птахи літають?

3. Повідомлення теми і завдань уроку.

- Так хто ж такі птахи? Чим вони відрізняються від інших тварин?

Ми  сьогодні  з вами і з´ясуємо.

Розв’язання проблемної ситуації. Розповідь учителя.

-Те, що птахи літають, це не головна ознака птахів. Комахи теж уміють літати і деякі  тварини. Давайте розглянемо тіло птахів.

Пригадай:

Тіло    поділяється  на голову, шию, тулуб і кінцівки. Зубів  нема, але  є  дзьоб. Слайд 5

Передні  кінцівки у  птахів  перетворилися  на   крила, тіло має  обтічну   форму, пристосовану   до польоту і вкрите  пір’ям. Пір’яний  покрив  зберігає   тепло, і  навіть  у  люті  морози   птах   не   мерзне. Слайд 6

 

Чи вкрито тіло  тварин  іншої  групи  пір’ям?

 Це -  головна ознака всіх птахів. Пір’я рятує птаха від спеки і холоду, маскує від ворогів.

Тіло, вкрите пір’ям, -  істотна ознака птахів.    Слайд 7

 

   В Україні налічується близько 360 видів птахів. Багато з них живуть у лісі. Це сороки, сойки, зозулі, солов’ї. Чимало птахів, зокрема сірі гуси, дикі качки та лебеді, знаходять собі притулок на поверхні водойм. У лісах, біля боліт мешкають сірі журавлі, чаплі. А біля сільських поселень живуть граки, ворони, ластівки.

- А чи  всі  птахи  літають? В  цьому  нам  допоможуть  наші  дослідники?

 

1 учень.Птахи  не  тільки  літають.  Наприклад, страуси, найбільші   з існуючих  птахів, швидко  бігають. Гуси, чайки, пінгвіни – добре плавають   і   пірнають. Качки, гуси плавають  за  допомогою  ніг,  а пінгвіни  ніби літають  у воді    за  допомогою  крил. Слайд.8

 

2 учень. Швидкість страуса на суші може досягти 72 км за год.

Рекордсмен з ниряння в глибину – імператорський пінгвін. Йому вдається зануритися в воду на глибину до 540м.

Папуаський пінгвін вміє плавати зі швидкістю до 36 км за годину. Спробуй наздожени цього розкішного красеня, пливучи крижаною водою Антарктиди. Слайд 9

 

4. Живлення  птахів

Для того, щоб літати, бігати, пірнати, птахам потрібно багато енергії, тому вони постійно  шукають  собі  корм.

 А).Рослиноїдні  птахи Слайд.10

Кормом для них є рослини

(Голуб ,чиж, глухарі, лебеді, дикі  гуси,  шишкар,омелюх                                                        

 

Б) М′ясоїдні - Хижі Слайд 11

Живляться іншими  тваринами. Мають міцний  дзьоб, гострі  кігті.

(Сокіл, шуліка,  орел,  сова, яструб)

 

В) Всеїдні  Слайд 12

Живляться і рослинами, і тваринами

( Горобець, ворона, сорока, синиця)

 

5.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

Гуси-лебеді летіли.

На галявці тихо сіли.

Один - піднялись, обтрусились.

Два – круг себе покрутились.

Три, чотири – політали.

П’ять – за парти посідали.

 

6.  За  способом  життя  птахів  поділяють на

Перелітні птахи – це птахи, які збираються у великі зграї і відлітають у теплі краї (ластівки, стрижі, шпаки,солов’ї, зозулі, дикі качки, гуси…)

Осілі  птахи – це птахи, які знаходять корм узимку і не відлітають у теплі краї (горобці, голуби, сороки, ворони…)

Кочові птахи – це птахи, які восени збираються в зграї і кочують у пошуках їжі (граки,снігурі,синиці, галки…). Можуть кочувати сойки, сороки, дятли. Слайд.13

а) Бесіда 

 А як  живеться  осілим  птахам  взимку нам  покажуть наші  діти.

Інсценізація  вірша

(Кілька дітей у масках пташок скачуть, гріючись).

Автор. Ой мороз, який мороз!

Всіх пташок проймає дрож.

Скачуть, скачуть горобці:

Горобці. - Дайте нам зерна, ців-ців.

Автор. А синички невеличкі

Просять:

Синички. «Дайте рукавички».

Автор. Снігурі сидять вгорі,

Заздрять дуже дітворі:

Снігурі. - Вам, дівчатка і хлоп’ятка,

Тепло, бо у вас є хатка,

А у нас нема хатинки

Й на обід - ані зернинки.

 

І учень. Зрозуміло в чому річ,

Допоможем, друзі,

Заготовили кормів

Для пташок доволі.

Є насіння бур’янів,

Є зерно у школі.

ІІ  учень.Різних ягід також є –

Все, як бачте, вчасно.

Сяде пташка, поклює -

І зими не страшно!

б) бесіда  про  допомогу  птахам  взимку.
 

V. Узагальнення і систематизація знань.

 1.Гра ,,Який  птах  зайвий»

Вчитель

-Під час гри ми перевіримо, чи зможете ви знайти,,зайву’’ пташку у віршику.

 

Чи осілі птахи ці:

Сови, галки, горобці,

Синиці, дятли та сороки,

Ще й лелеки довгоногі.

-Яка ж пташка ,,зайва’’? Чому ви так думаєте?(Лелека-перелітний птах, а інші пташки зимують на батьківщині)

 

В теплі відлетять краї перелітні птахи:

Ластівки, шпаки і гуси,

      Сови, чаплі, журавлі

І маленькі солов’ї

-Чому ви вирішили, що сова ,,зайва’’ серед названих птахів?(Сова не перелітний, а осілий птах)

2. Робота в  парі    

                  

Гра «Встанови відповідність».

Поділ  птахів  за способом  живлення:

Рослиноїдні      шишкар,голуб,чиж                      

М’ясоїдні         орел,яструб,шуліка      

Всеїдні             ворона,синичка,горобець

Шишкар,  орел,  ворона

Голуб,  яструб,  синичка

Чиж,  шуліка,  горобець

 

3.Доповідь  дослідників «Пернаті  рекорди»

    Хто найшвидше літає?

    Сапсан(сокіл)- саме так звуть найшвидшого птаха у світі. В Україні водяться в Закарпатті. Слайд 14

 

 

Сапсан

 

Хто найдовше живе?

Дожити до 80 років, хоч і в неволі, - це вам не жарти. Встановити такий рекорд вдалося великому жовтохохлому какаду. Слайд 15

Жовтохохлий какаду

 

Яка пташка найменша?

На роль найменшої в світі пташки, як ніхто, підходить бджолиний колібрі. Цей красень настільки маленький, що його вага не перевищує 2г, а ріст – 6см. Слайд16

Колібрі

 

 

 

Який літаючий птах найважчий?

Неймовірно, дрохва масою 18-19 кг спокійнісінько  злітає в небо. Саме вона і утримує рекорд з ваги, яку можна  підняти  в  небо на власних

крилах.     Слайд 17       

Дрофа

 

 Хто далі всіх мігрує?

За 30 років свого життя полярна крячка пролітає 24мільйони кілометрів.  Лише в один кінець пташка мігрує на відстань до 40 тисяч кілометрів.

Слайд 18

Полярна крачка

 

 Вам  було  завдання  досліди  свій  підручник і  дізнатись серед  свійських  птахів  довговічними є …….. гуси доживають до  40 років, кури  живуть до 20 років, до 30 років  живе  свійський  голуб.

 

4.Значення  птахів  у  природі  та житті  людини. Слайд19

Сприяють поширення рослин, розносячи насіння на великі відстані

Можуть запилювати рослини

Знищують шкідників рослин

Поїдають шкідливих комах та їх личинок

Знищують гризунів

Використовує м’ясо та яйця птахів як продукти харчування

Використання пуху, пір’я, жиру

Милується птахами

Зачаровується їх красою і співом.

 

5. Презентація ,,Голоси птахів’’

 Давайте  зараз  відправимось  у ліс і  послухаємо різні  голоси птахів.

 А  радісний  спів птахів, коли  ми  можемо  найбільше  почути? Весною

 

6. Народ скаже — як зав'яже

    Хто пам’ятає прислів’я, приказки, прикмети про птахів?

     Горобець маленький, а серце має.

     Восени і горобець багатий.

     Ластівка день починає, а соловей закінчує.

     Регулярне кування зозулі віщує теплу погоду.

     Перед сніговицею галки та ворони голосно кричать.

     Якщо синиці, сороки, сойки влітку рано вмощуються на ночівлю, слід     чекати холодну осінь.

     Гуска ховає дзьоб під крило — на мороз.

     Снігур цвірінькає під вікном — на відлигу.

     Кури  у землі купаються — на негоду.

          

7. Вікторина

1) Які птахи навесні прилітають до нас першими? (Граки)

2) У назві якого птаха читаємо число сорок? (Сорока)

3) Який птах вигодовує пташенят навіть узимку? (Шишкар)

4) У якого птаха такий міцний хвіст, що він ним підтримує тіло на дереві? (Дятел)

5) Пташенята якого птаха не знають своєї матері? (Зозулі)

6) Якого лісового птаха називають лісовим лікарем і чому? (Дятла, адже він знищує шкідників дерев.)

7) Які птахи прилітають до нас із настанням зими? (Снігурі, омелюхи)

8) Яких птахів людина використовує на полюванні? (Орлів-беркутів)


8.Бесіда ,,Обережно, життя’’.

Вчитель.

Птахи - голос наших лісів, полів, гір і пустель. Птахи - діти повітря, підкорювачі повітряного океану. Вони можуть підніматися вище хмар, перелітати через пустелі й моря.

 Птахи -  наші помічники, захисники наших лісів, полів, городів від шкідників. Кожна  людина  повинна  охороняти  птахів.

Послухайте одну мудрість.

Давно-давно жив на світі мудрець. Серед людей не було йому рівних за розумом і розсудливістю. Але одного разу хлопець вирішив перехитрити мудреця. Піймав пташку, сховав за спину і спитав старця:,,Живий чи мертвий птах у мене?’’Варто було сказати мудрецю ,,живий’’, як  хлопець обезголовлював  птаха, а якщо мудрець відповість ,,мертвий’’ – тут же випустить його на волю. Тільки на секунду задумався мудрець. А потім сказав просто: ,,Птах у твоїх руках…’’. Це дуже давня легенда. З незапам’ятних  часів, через усю історію пронесла людина любов до природи, доброту до всього живого, що робило її життя красивим. Це почуття треба берегти, завжди про нього пам’ятати. І перш, ніж що-небудь зробити, замахнутись на щось, варто згадати слова,, Обережно, життя!’’

 

VІ. Підсумок уроку

1.Інтерактивна  вправа  «Незакінчене  речення»  Слайд  20

Птахи -  це……

Тіло  птахів  вкрите ……..

Дзьоб  потрібен  птахам  для …..

Мені  сподобалось  на  уроці …….

Ми  дізналися  про ……
 

2.Домашнє завдання.

 Відгадайте  загадки і  розкажіть  про птаха  за    планом

Які ноги, такий ніс.

По болоту ходить скрізь.

Хату на хаті має,

Жабам рахунок знає. (Лелека) Слайд 21

 

 

Жовтогруді  щебетушки

Мають чорні капелюшки,

Сірі лапки, білі  щічки

Називають їх... (синички). Слайд 22


Що воно за дивна птиця

Світла денного боїться.

Дзьоб крючком, великі очі,

І не спиться їй щоночі.

«Ху-ху-ху!» — кричить вона.

Відгадали, хто? (Сова). Слайд 23

 

Дякую за  урок  Слайд 24




 

 

 

 

 

1

 

docx
Пов’язані теми
Я досліджую світ, Розробки уроків
НУШ
Додано
1 жовтня
Переглядів
347
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку