Конспект уроку Закони та властивості додавання

Про матеріал
Мета: надати знання для учнів про переставний і сполучний закони додавання. Вдосконалити вміння застосовувати ці закони для зручного обчислення виразів. Актуалізувати знання про прямі кути та перпендикулярні прямі, розвивати вміння користуватися косинцем. Розвивати логічне мислення, обчислювальні навички, увагу, пам'ять. Виховувати акуратність, самостійність, інтерес до математики
Перегляд файлу

 

 

 

 

Конспект

залікового уроку математики

 

Тема: Закони та властивості додавання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета: надати знання для учнів про переставний і сполучний закони додавання. Вдосконалити вміння застосовувати ці закони для зручного обчислення виразів. Актуалізувати знання про прямі кути та перпендикулярні прямі, розвивати вміння користуватися косинцем. Розвивати логічне мислення, обчислювальні навички, увагу, пам'ять. Виховувати акуратність, самостійність, інтерес до математики

Ключові компетентності: уміння робити припущення, досліджувати істинність твердження, визначення алгоритму дій, залучення учнів до роботи в групі, виховання толерантності.

Предметні компетентності: формування поняття про переставний та сполучний закон додавання, розуміння його використання для обчислення виразів зручним способом, використання переставного і сполучного законів додавання для обчислення виразів; повторення знань про прямий кут, перпендикулярні прямі.

Очікувані результати: розуміє, де потрібно застосовувати переставний та сполучний закон додавання, використовує його для зручності додавання, вміє знаходити прямі кути, користуватися косинцем.

Обладнання: презентація, підручник-зошит «Росток»,

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

- Сьогодні на урок до нас завітали офіцерка поліції Джуді та її напарник лис Нік. Вони слідкуватимуть за порядком на уроці, адже у математики теж є свої закони.

І. Організаційний момент. (Слайд 2)

Щиросердно привітаєм

в цьому класі нас усіх.

В парах гарно покружляєм,

Не шкодуєм ніг своїх.

Три плескання, три притопи,

Присідання і підскок.

Посміхнулись, привітались

І почнемо наш урок.

  1. Девіз уроку.  (Слайд 3)

Міркуємо – швидко!

Відповідаємо - правильно!

Лічимо – точно!

Пишемо – гарно!

  1. Емоційне налаштування на урок. (Слайд 4)

- Який у вас настрій? Зобразіть його на обличчі.

- Усміхніться до себе, усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм з друзями.

- Я дуже хотіла б, аби такий настрій був у вас усіх до кінця уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Каліграфічна хвилинка. (Слайд 5)

- Яке число заховалося у словах: сім’я, відвага, стовбур, сорока, родина, трикутник? (7, 2, 100,40, 1,3)

- Запишіть каліграфічно ці числа.

  1. Математичний диктант. (Слайд 6)

*Знайти суму чисел 7 і 6;

*Знайти різницю чисел 14 і 8;

*Знайти різницю чисел 16 і 7;

*Суму чисел 5 і 3 збільшити на 4;

*Різницю чисел 11 і 5 збільшити на 9.

(Відповідь: 13, 6, 9, 12, 15)

- Пригадайте, як називаються числа, які додають.
(При додаванні числа називають доданками)
- Як називають результат додавання?
(Результат додавання називають сумою)

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

- Тема нашого уроку «Закони та властивості додавання». Також ми повторимо ваші знання про кути та прямий кут.

VІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Робота з підручником. Порівняй вирази, використавши креслення (с. 44, завдання 1) (Слайд 7)

- Погляньте на завдання, нам пропонують порівняти вирази за допомогою креслень. У першому виразі, що нам спочатку потрібно додати (а+b), позначте це на схемі. Після цього ми додаємо… (с), що ми отримуємо в сумі? (d). Тоді цей вираз дорівнює d. В другому виразі, що ми додаємо першим? (b+с), позначте це на схемі. Після цього ми додаємо… (а), що ми отримуємо в сумі? (d). Порівняйте схеми, вони однакові, на них ті ж доданки та однакова сума, однак ми додавали доданки у різній послідовності. Чи змінилася від цього сума? (Ні, у них однакова сума). Який висновок ми можемо зробити? (можемо сказати, що ці два ви рази рівні). Запишіть це у зошиті.

2. Пояснення нової теми. Колективна робота. ( с. 44) (Слайд 8)

- У математиці є закони, якщо їх дотримуватись, то обчислення стають легшими. Як ви розумієте переставний закон?

Переставний закон: від перестановки доданків сума не змінюється.

- В попередньому завданні ми ознайомились з властивістю додавання, що називається сполучною, як би ви її описали своїми словами? (учні висловлюють свою думку: Значення суми чисел не залежить від вибору порядку дій, додавати можна у будь якому порядку…).

Підбиваючи підсумки бесіди, формулюю висновок, у якому об’єднані переставна і сполучна властивості додавання: значення суми не залежить від порядку доданків і порядку дій. Це дозволяє спрощувати обчислення, щоб було зручніше додавати.

Розглядаємо приклад під правилом: легше до 397 додати 3, а до 51 додати 249..

3. Знайди рівні вирази й обчисли їх значення зручним способом. ( с. 44, завдання 2) (Слайд 9)

У виразах змінено порядок доданків і порядок дій. Легко помітити, що доданки в правому стовпчику згруповані таким чином, що значення виразів із легкістю обчислюється усно, тоді як у лівому стовпчику потрібні досить трудомісткі обчислення.

- Які властивості додавання були використані для спрощення обчислень? (переставна, сполучна).

4. Обчисли суми, зручним способом. ( с. 45, завдання 3) (Слайд 10)

- Як можна зручно додати ці числа? (легше до 67 додати 3, і до суми цих чисел додати 14)

- Що потрібно зробити, щоб легше обчислити наступний приклад? (знайти суму чисел 99 і 1, а потім додати 452).

- Які числа додаються легше? (12+18 та 14+16 і потім знайти їхню суму).

- Яке число потрібно додати до 290, щоб було зручно обчислювати? (10). А до 53? (47).

Фізкультхвилинка. (Слайд 11)

5. Викорситовуючи властивості додавання, поясни спосіб обчислення суми двоцифрових чисел. ( с.45, завдання 4) (Слайд 12)

- Що зробили Джуді та Нік, щоб полегшити обчислення? (розклали числа 28 та 36 на суму доданків. Потім додали отримані числа зручним способом).

- Що вам знадобилося, щоб зробити це? (використати властивості додавання).

Розв’яжи з поясненням  57+19=

Розкладемо числа 57 та 19 на суму зручних доданків, тоді додамо отримані числа зручним способом.

6. Покажи прямі кути на предметах (площинах) у класі. ( с. 44, завдання 5) (Слайд 13)

- Повторимо, що ви запам’ятали про кути, які вони бувають? ( прямі, тупі, гострі).

- Який це гострий кут? (Менше прямого, ніби ним можна вколотися).

- Який це тупий кут? (Більший за прямий).

- Як ми можемо визначити прямий кут? (за допомогою косинця).

- На яких предметах/площинах у класі є прямі кути? (зошит, парта, дошка…).

7. Покажи на малюнку перпендикулярні прямі. ( с. 44, завдання 6) (Слайд 13)

- які прямі називають перпендикулярними? (ті, що перетинаються під прямим кутом).

- Як ми можемо визначити прямий кут? (за допомогою косинця).

- Які прямі є перпендикулярними, покажи їх на малюнку (d та с).

8. Знайди прямі кути у многокутників. ( с. 44, завдання 7) (Слайд 13)

- Які із зображених многокутників мають прямий кут? (ABC, DEFP) Назви ці кути (BAC, DEF та FPD).

- Які ще чотирикутники мають прямі кути? (прямокутники, квадрат…)

V. Підсумок уроку. Рефлексія. (Слайд 14)

  1. Гра «Незакінчене речення» 
  •          Сьогодні я дізнався/дізналася…
  •          На уроці мені сподобалось…
  •          Мені було важко…
  •          Я зрозумів/зрозуміла…
  •          Я навчився/навчилася…
  •          Тепер я зможу… 

Дякую за урок! (Слайд 15)

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Кравчук Тетяна
Пов’язані теми
Математика, 2 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
13 червня 2025
Переглядів
266
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку